Opis a charakteristika kačíc čerešní, chov a starostlivosť o ne

Mnoho kačíc brojlerov má pôsobivé výsledky v produkcii mäsa aj vajec. Cherry Valley je známe a vyhľadávané plemeno kačice, ktoré sa pestuje priemyselne a je chované na domáce použitie. Silná imunita, produkcia vajec, skorá zrelosť, vynikajúca chuť mäsa sú nepochybnými výhodami kačíc čerešní.

Príbeh o pôvode

Chovatelia kačice v Pekingu, obľúbení u chovateľov hydiny, založili chovatelia v Anglicku ako nové plemeno brojlerov. Vedci úspešne zvládli túto úlohu - brojler rýchlo rastie, dosahuje zrelosť, má vysokú mieru výťažnosti vajec. Plemeno bolo pomenované podľa názvu spoločnosti, v ktorej sa chovateľská práca vykonala. Všimnite si, že v našej krajine sa kačice tohto plemena niekedy nazývajú chilli. Výsledkom výberu je dvojriadkový kríž. Výhodou otcovskej línie plemena je väčšia hmotnosť jatočného tela, kačky na materskej línii produkujú viac vajíčok.

V našej krajine boli predstavitelia plemena Cherry Velli privedení v 70. rokoch 20. storočia na chov na štátnych farmách. Kačice sa zamilovali do chovateľov hydiny kvôli ich nenáročnosti, rýchlemu rastu a odolnosti voči chorobám. Začali sa získavať na chov v domácnosti. Napriek neustálemu objavovaniu sa nových druhov, čerešňové vellies zostávajú obľúbeným a požadovaným druhom kačíc. Sú chované v rôznych krajinách, oceňované pre svoje vynikajúce mäso a ľahkú údržbu. Plemeno kačíc je s istotou v rebríčku najžiadanejších pre veľké hydinové farmy a malé farmy.

Odborný názor
Zarechny Maxim Valerievich
Agronóm s 12 ročnými skúsenosťami. Náš najlepší odborník na letnú chatu.
Snehovobiele krásy sa vyznačujú poslušnou povahou, rýchlo priberajú na váhe, kačice majú proporčné harmonické telo, chujú sa aj ako miláčikovia vo vidieckych domoch.

Opis plemena kačíc Cherry Valley

Vzhľad čerešňového velli sa od pekingských kačíc veľmi nelíši. Poznáte ju podľa čistého bieleho peria, veľkého tela s rozvinutou hruďou. Hlavné rysy plemena:

 • telo je pôsobivé, nasmerované vertikálne, krátke krídla tesne priliehajú k telu, vďaka čomu je postava kačice definitívna;
 • hrudník je široký, prsné svaly sú dobre vyvinuté, pôsobivá veľkosť hrudnej kosti je viditeľná prostredníctvom peria kačice;
 • krk je silný, čelo je široké;
 • nohy sú posunuté do zadnej časti tela, silné, krátke, žltooranžové farby, čerešne-velli dobre plávajú;
 • hlava nie je veľká, zobák je mierne zakrivený, oranžovo-žltý, oči kačice sú v odtieňoch modrej a modrej.

čerešňové kačice

Samice a samce čerešní vellis sa líšia málo.Samce majú silnejšiu hlavu a telo, hoci indikátory hmotnosti sa líšia o 0,5 kilogramu. Hlavy žien sú tenšie a menšie. Kačice Cherry Valley rýchlo rastú, neochoria a plemeno má impozantnú mieru prežitia.

Vlastnosti plemena

Plemeno patrí do smeru výroby vaječného mäsa, je známe svojou skorou zrelosťou. Mäso je červené, u mladých kačíc obsahuje malé množstvo tuku. U dospelej hydiny sa mäso stáva tvrdším, obsah tuku sa zvyšuje, ale chuť zostáva čo najlepšie.

Plemenné štandardy:

 • hmotnosť kačíc - 3,4 - 3,7 kilogramov, maximálna hmotnosť samcov - 4 kilogramy, ženy - 3,5 kilogramov;
 • pri zabití o 7 týždňov je hmotnosť 2,6-3,5 kilogramov;
 • samice začínajú znášať po 7 mesiacoch, hmotnosť vajec - 70 - 90 gramov;
 • Čerešňové studne majú 2 krížiky a hybridnú líniu plemena s priemernými hodnotami pre vajcia a mäso.

Materské a otcovské línie kačíc sa mierne líšia, pokiaľ ide o produktivitu. Paternal má nasledujúce ukazovatele:

 • výnos vajec - 100 - 110 za rok;
 • hmotnosť kačice vo veku 7 týždňov je v priemere 3,5 kilogramu.

čerešňové kačice

Zástupcovia materskej skupiny:

 • Ročne sa kladie 120 - 150 vajec;
 • váži až 2,9 kilogramu.

Materské kríže kačíc sa kupujú na chov, predaj vajec a kačíc. Zástupcovia otcovskej línie plemena sa chovajú na predčasné zabitie na mäso.

Poznámka: kačacie mäso sa nepovažuje za výživové, trávenie trvá dlhšie ako pri bielych druhoch. Má vysoký obsah živín.

Klady a zápory

Výhody plemena brojlerov sú nepopierateľné, zaznamenávajú ich všetci majitelia čerešňových vellies a veľké obchodné producenty.

Klady a zápory
vysoká miera prežitia hospodárskych zvierat, mladých zvierat - 95%, dospelých vtákov - 98%;
produktivita v oboch smeroch - mäso a vajcia;
nenáročné kačice na udržanie podmienok;
odolnosť kačiek proti závažným chorobám, ktorá umožňuje nevykonávať zbytočné vakcinácie, nepoužívať lieky, ktoré znižujú kvalitu vajec a mäsa;
ochutenosť v jedle;
skorá zrelosť;
mäso tejto odrody je na trhu žiadané, káčatky sa ľahko predávajú kvôli popularite a nenáročnosti plemena;
chutné mäso z mladých zvierat, s nízkym obsahom tuku.
čerešňové vellies sú dosť hlučné;
radi plávajú - bez rybníka alebo bazéna sa nezaobídete.

Kačky majú ľahkú dispozíciu, sú príjemné na pohľad, roztomilé a priateľské. Všimnite si, že v dôsledku rýchleho rastu musia kačice vytvoriť vyváženú stravu, inak v čase zabitia dobytok nezíska deklarované parametre plemena.

Základné požiadavky na údržbu a starostlivosť

Brojlery Cherry Valley sa nelíšia v ich rozmarnej dispozícií, každý začiatočník sa dokáže vyrovnať so starostlivosťou o vtáka. Aké podmienky sú potrebné na udržanie zdravia a produktivity kačíc:

 1. Teplota v dome je udržiavaná na 16-18 °. Toto sú najlepšie podmienky na udržanie výroby vajec. Ak sa teplota udržuje na nízkej úrovni, produkcia vajec sa zníži. Pri pestovaní čerešňových vellis v chladných oblastiach je miestnosť izolovaná, sú inštalované kachle alebo ohrievače vzduchu, ktoré zabraňujú poklesu teploty pod 5 °.
 2. Hustota umiestnenia. Blízkosť zvyšuje riziko šírenia infekcií, parazitov. Odporúčané sadzby sú 3 vtáky na meter štvorcový plochy.
 3. Ventilačný systém. Je dôležité zbaviť dom prebytočného oxidu uhličitého a prebytočnej vlhkosti. Odporúčaná vlhkosť je 60%.
 4. Osvetlenie. Pri nepretržitej údržbe v interiéri sa do hydinárne umiestňujú žiarovky, ktoré osvetľujú 12 - 14 hodín denne.
 5. Domáce upratovanie. Podstielka sa odstraňuje z miestnosti, podstielka sa čiastočne vymieňa raz za týždeň. Kompletná dezinfekcia hydinárne a vybavenia sa vyžaduje každých 6 mesiacov.
 6. Hniezda sú umiestnené pozdĺž vzdialenej steny. Vyrábajú sa z debien, položených trávou, machom, pilinami, rašelinou. Počet hniezd je dvakrát nižší ako počet vrstiev.
 7. Usporiadanie hydinárne.Vo výške 15 - 25 centimetrov od podlahy sú plnené trámy, ktoré slúžia ako hrebeň pre čerešňové vellie. Šírka dreva je 40 centimetrov, dĺžka je od pol metra.
 8. Krmítka. Dlhé drevené žľaby sú určené na kŕmenie. Kačice rozptyľujú jedlo, takže ich naplnia iba do jednej tretiny výšky.
 9. Pešia zóna. Táto stránka je oplotená pletivom, je vysadená tráva, baldachýn je vyrobený zo slnka, dažďa, dravca. Pešia zóna je vybavená napájačmi, napájačmi.
 10. Voda. Ak kačice nemajú prístup k prírodnému rybníku alebo rieke, v pešej zóne sa umiestnia bazény a nádoby s vodou. Hĺbka je dostatočná na kúpanie. S nástupom chladného počasia sa zrušia vodné postupy, nádrž sa vyberie tak, aby kačice nezachytili chlad.
 11. Na odstránenie ektoparazitov z peria sa umiestnia nádoby so zmesou popola a piesku, aby sa kačice mohli zbaviť škodcov. Vymeňte zmes - každé 3-4 týždne.

čerešňové kačice

Kačky v dome sú chránené pred prievanom. V zime zabezpečte vetranie, pretože čerešňové vellies milujú čerstvý vzduch.

Vypracovanie stravy

Višne čerešne rýchlo rastú a na priberanie na váhe je potrebná vyvážená strava. Rýchly metabolizmus kačíc zabezpečuje trávenie rôznych druhov krmív. Najjednoduchším spôsobom kŕmenia je udržiavanie vo vodnom výbehu, ktorý sa často praktizuje v domácnosti. Čerešňové studne radi jedia trávu, riasy, malý vodný život, hmyz a dostávajú celý rad vitamínov, mikro a makroprvkov. Tento spôsob obsahu však nie je k dispozícii každému. Väčšina chovateľov hydiny je nútená zostavovať si stravu sami a zvoliť si menu pre kačice. Existujú 2 spôsoby kŕmenia:

 1. Suché - pozostáva zo zmiešaného krmiva, obilia a granulovaných zmesí. Túto dávku praktizujú veľké farmy, kde je kŕmenie automatizované, zmes sa nalieva rýchlosťou do mechanického podávača.
 2. Kombinované - s použitím rôznych krmív. Zvyčajne sa používa v domácnostiach.

V malých záhradách sa odporúča používať zmiešané krmivo. Zloženie krmiva a základné pravidlá:

 1. Kačky musíte kŕmiť 2 - 3-krát denne.
 2. Sukulentné jedlo sa skladá z bylín - púpavy, žihľavy, lúčnych druhov. Dávajú kapustový list, nakrájanú mrkvu, tekvicu, cuketu. Pridajú sa varené zemiaky na posilnenie svalového systému. Tráva je rozdrvená, sušená, dusená.
 3. Obilné zmesi - drvená pšenica, ovos, jačmeň, proso. V lete sa do stravy dostávajú strukoviny.
 4. Varená kaša, zvyšky zo stola.
 5. Dávajú koláč na zvýšenie obsahu kalórií v krmive.
 6. Bielkovinové zložky - rôzne druhy kostnej múčky, mäsa a rybieho odpadu.

V dopoludňajších hodinách dostáva čerešňa siláž (seno), tráva a zeleninu. Pri chôdzi sa nedajú používať šťavnaté zložky. Pre kačice je potrebné hrubé krmenie, aby začalo trávenie, stimulovalo peristaltiku čreva. Na večerné kŕmenie sa podáva cereálna zmes. V chladnom počasí je strava doplnená o bielkovinové krmivo, aby kačice nezamrzli.

Poznámka: nežnosť a aróma kačacieho mäsa do značnej miery závisia od zloženia krmiva.

Použitie kŕmnych zmesí

Pestovanie čerešní-velli iba v kŕmnych zmesiach výrazne znižuje náklady na prácu pri výrobe jedál a príprave jedla pre kačice. Kombinované krmivo obsahuje celý rad látok v pomeroch potrebných pre zdravie hydiny.

Túto metódu používajú všetky veľké hydinové farmy, ktoré sa mechanizujú kŕmením a kŕmením. Pre súkromných obchodníkov, malé farmy je hlavným problémom vybrať si kvalitné lacné zloženie, aby ziskovosť neutrpela a kačice dostali všetko, čo potrebujú.

čerešňové kačice

Chovné jemnosti

Chov kačíc doma nespôsobuje ťažkosti ani neskúseným chovateľom hydiny. Čerešne s kačicami majú rozvinutý materský inštinkt, ktorý dobrovoľne sedí na spojke a chová kačice. Kačky sú zrelé po 7 mesiacoch. Popri inkubácii sa inkubácia používa aj na malých farmách.

Pri krížení je dôležité vybrať kačice vhodných línií, ktoré nebudú kaziť plemeno, nebudú viesť k degenerácii a strate vlastností. Kačica môže vyliahnuť naraz až 20 vajec. Prvé dva dni sa nevstane a usadí sa na murive. Voda a jedlo sú umiestnené v blízkosti, aby kačica mohla jesť bez toho, aby stratila zo zreteľa vajcia.

Pokiaľ ide o prežitie, kačice Cherry Valley nezaostávajú za mladými kačicami Indickými (92 - 96%). V prvých dňoch po narodení je dôležité zabezpečiť vykurovanie domu (28 - 30 °), dlhodobé osvetlenie.

Kačice začnú kŕmiť jemne nasekanými vajíčkami, postupne sa zavádzajú kaše a tvaroh, ktoré sa riedia fermentovanými mliečnymi výrobkami. Kŕmenie - 5-6 krát denne. Týždenné káčatky dostávajú greeny, ktoré sú jemne nasekané a dusené vriacou vodou. 7 týždňov staré kačice sú pripravené na porážku. Ich mäso sa vyznačuje jemnosťou, nízkym obsahom tuku, príjemnou vôňou bez charakteristického výrazného zápachu dospelej kačice.

Možné choroby

Jednou zo základných výhod kačíc čerešní Velli je ich rozvinutá imunita. Zriedkakedy ochorejú, ak sa dodržia podmienky zadržania a zabezpečí sa kompletná strava. Možné choroby kačíc:

 • zamorenie ektoparazitmi - kačice sú ošetrené insekticídmi, hydinárna je dezinfikovaná;
 • prechladnutie - izolujte miestnosti, chráňte pred vlhkosťou;
 • črevá - normalizujú výživu kačíc, sú ošetrené antibiotikami;
 • hypovitaminóza - strava, používanie vitamínových doplnkov, premixy.

Z dôvodu rýchleho rastu kačíc je dôležité pripraviť stravu bohatú na vitamíny, aby sa zabezpečilo vystavenie vzduchu, slnku, chôdzi a kúpaniu v rybníku.

Kačky Cherry Valley sú vynikajúcou voľbou pre veľké farmy a súkromných majiteľov. Vynikajúca kvalita mäsa, nenáročnosť a rýchly prírastok hmotnosti ocenili chovatelia hydiny na celom svete a bežní spotrebitelia kačacích výrobkov.

Nie sú žiadne recenzie, buďte prví
Práve teraz sledovanie


uhorky

paradajky

tekvica