Opis a charakteristika kačíc francúzskeho plemena CT5, chov a starostlivosť

Chov a chov plemien kačíc je jedným z lukratívnych odvetví hydinárskeho priemyslu. Medzi odrodami kačíc vynikajú francúzske kačky chované z pekingských a pižmových kačíc. Zvážte ich pôvod, opis a vlastnosti, výhody a nevýhody, vlastnosti šľachtenia, pestovania, spôsob stravovania, aké choroby sa môžu vyskytnúť a ako sa im vyhnúť.

pôvod

Pekingský kačací kríž ST5 (CT5) chovaný vo Francúzsku. Je to hydina na báze mäsa, hybrid používaný na priemyselné pestovanie. Kríž sa získava zo 4 vybraných čistých línií plemena Peking. Kríž sa zlepšil po roku 2004, teraz spoločnosť dodáva hydinu na 4 kontinenty. Kačky majú typické vlastnosti brojlerov, rýchlo sa kŕmia, pre čo ich chovatelia oceňujú. Súčasne s pekingským krížom spoločnosť predstavila hybridy pižmových kačíc - kríženia ST6 C a ST6 LC.

Vzhľad a vlastnosti plemena

Francúzska kačica vyzerá ako vták z mäsa - so silným zložením, masívnym, hustým, s množstvom svalovej hmoty, najmä na prsiach. Zástupcovia kríža rýchlo rastú, za 42 dní kultivácie dosahujú hmotnosť 3,5 kg, zatiaľ čo 1,88 krmiva minú na 1 kg prírastku hmotnosti. Jednotky Chrípka ST5 je čisto biela, čo vám umožňuje získať príjem z predaja peria.

Ťažká línia kačíc Pekingu sa chová ako brojlery v priemyselných továrňach aj v domácnostiach.

V popise plemena sa uvádza, že kačice sa môžu chovať ako dobré nosnice - v jednej sezóne z každej kačice môžete v priemere získať 296 vajíčok s hmotnosťou 88 g. Ak na svojej farme dostanete kačice, miera ich prežitia je 96%.

Klady a zápory francúzskych kačíc

Klady a zápory
intenzívny rast;
rýchle kŕmenie;
skorá zrelosť;
vytrvalosť;
dobrá produkcia vajec;
nie mastné mäso;
biele perie.

Nevýhody francúzskych kačíc sa kríži: od svojich kačíc nemôžete dostať kačice doma, pretože sú to hybridy.

Požiadavky na údržbu a starostlivosť

Napriek nenáročnej povahe francúzskych hybridov musíte zaujať zodpovedný postoj k organizácii ich údržby a starostlivosti o ne. Kačky chované na mäso ako brojlery a ako chovatelia by mali bývať v priestrannej miestnosti. Každá kačica musí mať aspoň 0,5 štvorcových metrov. m.

Ak sú vtáky nútené žiť v stiesnených podmienkach, nielenže ukážu svoj potenciál, ale začnú tiež ochorieť.

Kachna pre francúzske kačice by mala byť teplá, ľahká a suchá. Vlhkosť, nádcha, chlad alebo teplo, prievan a vzduch naplnený amoniakom nie sú povolené. Podlaha kačice musí byť pokrytá vrstvou materiálu absorbujúceho vlhkosť - slama, rašelina, seno.Musíte ju zmeniť, len čo sa znečistí. Špinavá podstielka je príčinou šírenia infekcií a chorôb zažívacieho ústrojenstva, ktoré vedú k usmrteniu vtákov.

Teplota a vlhkosť domu sa pohybujú od 20 do 30 ˚С a 60-70%. Osvetlenie v lete je prirodzené, v zime umelé, trvajúce 10 - 12 hodín. Ak sú denné hodiny kratšie, vrstvy sa zhoršia. Nesmieme zabudnúť na denné vetranie domu. Čerstvý vzduch, ktorý kačice dýchajú, ich udržuje zdravý.

francúzska kačica

Rovnako ako kačice iných plemien, aj kačice francúzskych krížov musia byť vypustené na prechádzku - na rybník alebo na vychádzkový dvor. Jeho plocha by mala byť taká, aby na každý štvorcový meter. m. tvoril 1 vtáka. Na plošinu môžete umiestniť nádobu, do ktorej môžete naliať vodu na kúpanie. Kačice by mali tráviť aspoň 8 hodín denne chôdzou.

Odborný názor
Zarechny Maxim Valerievich
Agronóm s 12 ročnými skúsenosťami. Náš najlepší odborník na letnú chatu.
Cvičenie má pozitívny vplyv na fyzický a duševný stav francúzskych kačíc. Rastú rýchlejšie, menej chorí, rýchlejšie sa ponáhľajú, zvyšuje sa produktivita a zvyšuje sa kvalita mäsa.

diéta

Podobne ako každé iné plemeno alebo kríženie mäsa a brojlerov, aj kačice francúzskej Orvie sa vyznačujú zrýchleným metabolizmom. Hodne jedia a často absorbujú živiny z krmiva a premieňajú ich na svalovú hmotu, tj na mäso. Dobré výsledky pri kŕmení kačíc môžete dosiahnuť iba vtedy, ak k tomuto problému pristupujete s plnou zodpovednosťou. Hydinu, najmä tie, ktoré sa kŕmia mäsom, musíte kŕmiť aspoň trikrát denne alebo ešte častejšie.

Strava pozostáva z bylinných a obilných potravín. Kačice jedia mäkké jedlo, lepšie absorbujú živiny z mokrej kaše alebo drobivej cereálie ako zo suchých zŕn. Na rozdiel od kurčiat netrávia celé zrná zle, musia dostať malú časť a pokiaľ možno ich uvariť. Do kaše alebo kaše pridajte bylinkovú plevu, strúhanú zeleninu a koreňovú zeleninu, premiešajte kriedou, soľou, premixy.

Francúzske kačice radi plávajú a nevadí vám navštíviť rybník. Ak je voda blízko, môžete vtáky vypustiť do rybníka. Vo svojom prirodzenom prostredí nájdu jedlo, takže sa sotva musia kŕmiť.

Vlastnosti chovu a pestovania doma

Francúzske krížené káčatky môžete získať iba vtedy, ak si kúpite násadové vajce a vyliahnite káčatky v inkubátore. Druhou možnosťou je nákup mladých zvierat z chovných fariem. Kačky sú hybridné, takže ich nemožno chovať ako plnokrvné, takže doma získavajú generácie vtákov. S každou novou generáciou zmiznú hybridné vlastnosti.

Inkubácia vajec francúzskych kačíc je rovnaká ako v prípade iných plemien. Ďalšia starostlivosť o kurčatá spočíva v ich umiestnení do odchovu a ich kŕmení až do veku jedného mesiaca. Ak sú kačice pod kačicou, musí sa s ňou potomkom presadiť súčasne.

francúzska kačica

Kačky francúzskeho výberu sa kŕmia 1,5 mesiaca. Do tohto veku, ako sľubujú výrobcovia, budú vážiť až 3 kg. Potom sa rýchlosť rastu zníži, ale chuť do jedla sa zvýši. Kačky budú jesť viac, ale zisk sa spomalí. Z tohto dôvodu môžu byť ponechané na ďalšiu údržbu iba tie vtáky, ktoré kladú vajcia.

Choroby a prevencia pred nimi

Hybridy sa zriedkavo ochorejú pri dodržaní hygienických podmienok, správneho kŕmenia. Vyznačujú sa zdravím, vytrvalosťou, aktivitou. Ale ak zanedbáte podmienky zadržiavania, držte vtáka v bahne, nekráčajte ním, nekŕmte ho zle alebo nesprávne, choroby sa nespomalia. Kačice francúzskych krížov trpia infekčnými chorobami a patológiami tráviaceho systému, metabolickými chorobami. To vedie k zhoršeniu produktivity hospodárskych zvierat, spomaleniu nárastu hmotnosti a úmrtnosti hydiny.

Prevencia infekcií a chorôb tráviaceho ústrojenstva: pravidelné upratovanie v dome, včasné kŕmenie, zmena vody, denné prechádzky. Rovnako ako dezinfekcia priestorov a zariadení.

Francúzske kačky - nové hybridy pekingských kačíc a pižmových kačíc - sú chované na priemyselné použitie. Môžu sa však uchovávať aj v domácnosti. Technológia chovu a kŕmenia, starostlivosti a chovu je štandardná, takže chovateľ hydiny by nemal mať žiadne ťažkosti. Kačky si môžete chovať pre seba alebo si organizovať malú kačicu. Kríže sú vhodné na organizovanie chovu mäsa a dosahovanie zisku.

Nie sú žiadne recenzie, buďte prví
Práve teraz sledovanie


uhorky

paradajky

tekvica