Ak kačice lietajú na zimu a rysy migrácie, dôvody na návrat

Divoké kačice patria do kategórie sťahovavých vtákov, ktoré sú každoročne nútené migrovať do teplých krajín. Vtáky potrebujú, aby prežili. Medzi hlavné dôvody migrácie patrí nedostatok výživy a nepriaznivé klimatické podmienky. Vtáky sa opatrne pripravujú na let. Priberajú na váhe a učia mladých ľudí cestovať na veľké vzdialenosti. Takže kde presne sa kačice nachádzajú v zime?

Prečo vtáky potrebujú zimovanie?

Kačice odletávajú do zimy v miernom podnebí z rôznych dôvodov. Patria sem:

 • dedičnosť;
 • zhoršujúce sa poveternostné podmienky;
 • biorytmy;
 • nedostatok výživy;
 • inštinkty.

Hlavným dôvodom sťahovania je nedostatok jedla v zime. Divoké kačice sa živia predovšetkým hmyzom, ktorý v zimnom období hibernáuje alebo vymiera. Vtáky tiež jedia trávu. S príchodom chladného počasia je veľmi ťažké nájsť takéto jedlo. Kačice tiež odlietajú z teplých krajín. Je to kvôli suchému počasiu a nedostatku čistej vody.

Ďalším faktorom, ktorý vytvára potrebu letov, je zmena biotopu - zahŕňa hniezdne, zimovné a migračné zóny.

Kačice letia bez odpočinku alebo na krátke zastávky. V miernom klimatickom pásme, ktoré sa nachádza v Európe, sa ich životné prostredie výrazne zmenilo. Medzi vlasťou vtákov a zimoviskom je územie, ktoré sa pre niektorých vtákov považuje za zónu trvalého pobytu. Nádrže tam nikdy nezamrznú. Toto je typické najmä pre veľké mestá.

Typy migrácie

Vtáky lietajú do iných oblastí na zimu, aby vyčkali zimu a vyrovnali sa s nedostatkom potravy.

Vedci identifikujú niekoľko druhov dočasného pohybu kačíc:

 1. Prvý typ je viazaný na narodenie potomstva. Keď sú kačice pestované a mierne silné, kačice vytvoria kŕdle a odletú preč. Zároveň sa do prvej skupiny sťahovavých vtákov zaraďujú aj vtáky. Po nich mláďatá lietajú a iba potom - kačice.
 2. Druhý typ migrácie je spôsobený sezónnymi topeniami. Zároveň u vtákov rastie nové perie. Tentoraz čakajú v tranzitnej oblasti. Napríklad kačice, ktoré v zime v Stredozemnom mori sú počas koryta na brehoch rieky Volhy.
 3. Tretí typ je spôsobený návratom kačíc domov. Ich letné lístky prechádzajú tam a rodia sa nové kurčatá. Po uplynutí tohto obdobia kačice opäť tvoria kŕdle a letia na juh.

Zimoviská našich kačíc

Za hlavnú úlohu presunu vtákov na juh sa považuje hľadanie biotopov s optimálnou klímou. Pritom hľadajú regióny s množstvom jedla a vody. S príchodom chladného počasia vtáky odlietajú z rôznych oblastí Ruska. Smerujú na západ.Zároveň čas letu závisí od regiónu. Takže kačice opúšťajú Sibír skôr. V tomto prípade môžu vtáky čakať pustatinu na juhu Ruska. Vtáky opúšťajú Moskvu okolo októbra. S príchodom jari sa vracajú v tom istom stáde späť. Leto je obdobím hniezdenia a rozmnožovania.

zimné kačice

Mnoho ľudí sa zaujíma o to, kde presne sa vtáky pohybujú. Medzi hlavné ciele patrí:

 • južná Európa - kačky sa sťahujú na zimné pobrežie Stredozemného mora;
 • Malá Ázia - veľa vtákov letí do Iránu alebo Turecka;
 • pobrežie Azovského mora;
 • Kaukaz;
 • Severná Afrika - vtáky žijú v regiónoch patriacich k oblasti Stredozemného mora;
 • pobrežie Kaspického mora.

Divoké kačice niekedy trávia zimu v Pobaltí. Táto oblasť má tiež prístup k moru a dostatok potravín, aby odolala chladu. Mnoho kačíc lietajú z Ruska do Francúzska. Tam sa usadili na brehu Rýna a Loiry.

Zóny zimy kačíc sú variabilné. Ich zmena môže súvisieť s rôznymi faktormi. Kľúčom k nim je jedlo. Keď sa jeden región v zime stane neobývateľným, kačice sú nútené hľadať iný.

Vlastnosti migrácie

Zvláštnosti migrácie kačíc neboli úplne preskúmané. Ľudia sa často zaujímajú o to, kde sa kačice pohybujú na jeseň s nástupom chladného počasia a ako určujú čas na návrat. Pozorovatelia vtákov nemôžu na tieto otázky dať presnú odpoveď. Výskum funkcií migrácie pokračuje dnes.

Túžba vtákov lietať je u nich položená na genetickej úrovni. Proces prenosu má mnoho funkcií. Draky a kačice sa pripravujú na migráciu vopred:

 1. Vtáky priberajú na váhe. Usadzujú sa v trstinách, aby sa vyhli útokom predátorov.
 2. V septembri je molta dokončený a u vtákov sa objavuje nové perie. V tomto období kurčatá vyrastajú a sú silnejšie. V tejto fáze môžu so svojimi rodičmi lietať na juh.

Budovanie vtákov počas letu

Kačky sa pohybujú v tvare klinu alebo stĺpa v kŕdli. Okrem toho sú umiestnené pod uhlom vzhľadom na letovú trasu. Je to kvôli vzdušným prúdom, ktoré počas letu zdvíhajú krídla.

Umiestnenie vtákov do klinového tvaru pomáha znížiť o 10 až 20% výdavky na sily vtákov, ktoré sa nachádzajú za predným vtákom. Ak sú usporiadané v jednej línii, prúd vzduchu, ktorý zdvíha krídla predného vtáka, narúša cestu zadného vtáka.

zimné kačice

Na čele klinu sú najsilnejší jednotlivci. V tomto prípade vodca riadi smer letu. Tento proces sa považuje za pomerne zložitý. Vtáky sú často nútené lietať nepretržite dlho.

Odborný názor
Zarechny Maxim Valerievich
Agronóm s 12 ročnými skúsenosťami. Náš najlepší odborník na chaty.
Preto sa niekedy menia tak, aby zvyšok kačíc mohol odpočívať. Pred začiatkom letu sa potomstvo pripravuje na dlhú dobu a snaží sa lietať v pôsobivých vzdialenostiach.

Dôvody na návrat

Migračné dosky, ktoré zimovali v teplých oblastiach, sa spravidla vracajú do oblasti predchádzajúceho letného tábora. Hlavným faktorom je nedostatok jedla v zimovni. Kuracie mláďatá rodia aj miestne vtáky. Výsledkom je nedostatočné jedlo. Toto povzbudzuje kačice, aby sa vrátili do svojej rodnej krajiny.

Migrácia kačíc je považovaná za pomerne zložitý a zaujímavý proces, ktorý stále skúmajú ornitológovia. Pred zimou sa vtáky podrobia dôkladnému výcviku a potom odletia do teplých krajín.

Nie sú žiadne recenzie, buďte prví
Práve teraz sledovanie


uhorky

paradajky

tekvica