Je možné alebo nie kŕmiť kačice chlebom, ktorý je povolený a ktorý nie je povolený

Strava domácich kačíc pozostáva z vodných rastlín a malých zvierat, rýb, zelenej trávy, obilia a odpadu z obilia. Majitelia dávajú takéto jedlo vtákovi a pestujú ho na svojich pozemkoch. Niekedy živia zvyšky kuchyne vrátane chleba. Ale je to dobré pre kačice? Zvážte, či je možné kačice kŕmiť rôznymi druhmi chleba, s čím môžete alebo nemôžete kŕmiť.

Funkcie tráviaceho systému kačíc

Kačky sú považované za všežravce, môžu jesť tuhé jedlo, tj obilie a trávu, mäkkú vodnú vegetáciu. Žalúdok vtákov je navrhnutý tak, aby mohol tráviť rastlinné aj živočíšne krmivo.

Kačice majú intenzívny metabolizmus, štruktúra tráviacich orgánov zaisťuje rýchle trávenie a prechod potravy, jej asimiláciu a u niektorých jedincov rýchlu závislosť od nového jedla. Napriek tomu, že kačice sú schopné absorbovať rôzne potraviny, niektoré sú pre nich škodlivé. Môžu zomrieť v dôsledku porúch spôsobených nevhodným alebo nekvalitným jedlom.

Môžu sa kačice dať chlieb?

Chlieb nie je stálym krmivom pre kačice, ale keďže je vyrobený z obilnín, nie je sám o sebe teoreticky škodlivý. Stupeň škodlivosti závisí od druhu a čerstvosti. Uvažujme, či je možné alebo nie a v akom množstve je možné dať čierny a biely chlieb, múku.

biely

Toto je najškodlivejší druh chleba pre kačice akéhokoľvek veku. Skladá sa z bielej múky, droždia, ktorá po vstupe do žalúdka vyvoláva kvasenie jej obsahu. Napučiava, môže upchať tráviaci trakt a spôsobiť, že vták zomrie. Okrem toho kačice, ktoré jedli výdatné, potom nechcú jesť iné jedlo. To vedie k nedostatku živín v tele a rozvoju choroby, pri ktorej perie na krídlach rastie do strán. Vták stráca svoju schopnosť lietať.

Doma v počiatočnej fáze ochorenia môžete situáciu napraviť kŕmením vitamínmi a minerálnymi prvkami, čo však povedie k smrti divej kačice.

Škodlivosť chleba závisí aj od spotrebovaného množstva. Ak sa kačica trochu zje, nič sa nestane. Ale nemôžete špeciálne kŕmiť vtáky bielym chlebom, bochníkmi, rohlíkmi, sušienkami, a tým viac nimi nahrádzať obilie a odpad z obilia. To sa týka domácich kačíc, ako aj divých kačíc, ktoré niektorí ľudia živia rybníkom. Škody spôsobené kŕmením chlebom sú nielen priame, ale aj nepriame. Zbytky potravín kontaminujú vodu a rast baktérií a húb. Voda stagnuje a znečistená.

kŕmenie kačíc

čierna

Z hľadiska zloženia je čierny chlieb užitočnejší ako biely chlieb. Nedá sa však dať čerstvý. Je mäkké, kačice ju konzumujú dobrovoľne, ale v žalúdku ešte viac zmäknú a napučiava. Ak kačice skutočne kŕmite čiernym chlebom, potom nie čerstvé, ale najskôr sušené a potom namočené vo vode.Domáce môžu pridať sušienky do vlhkej kaše, divoké krmivo s drobkami. Kŕmenie chleba by nemalo byť konštantné, stačí ho dať týždenne hydine.

S plesňou

Plesnivé potraviny by sa nemali kŕmiť žiadnymi hospodárskymi zvieratami ani vtákmi vrátane kačíc a Indo-kačíc. Pleseň sa nepoužíva, plesňové toxíny spôsobujú otravu a pri vdýchnutí spór sa vyvíja aspergilóza. Zvieratá a ľudia ochorejú na aspergilózu, spóry, na slizniciach, klíčia a spôsobujú vážne mykózy. Patológia sa vyvíja rýchlo, kačica môže zomrieť za 2-3 dni od momentu infekcie. Preto je zakázané podávať plesnivý chlieb domácim kačiciam, tak pre kačice, ako aj pre dospelých, pre obyčajné kačice a mulard.

Čo iného sa nedá dať?

Okrem chleba by sa kačkám nemali podávať sladkosti a slané jedlá, orechy, hranolky, sušienky, kukurica, koláč. To všetko sa zdá byť pre človeka chutné, ale škodlivé pre vtáka. A nezáleží na tom, či kačica zje takéto jedlo neustále alebo čas od času. Obsahuje prísady, ktoré sú pre vtáčie telo cudzie: soľ vo veľkom množstve, korenie, farbivá, konzervačné látky a ďalšie. Je lepšie nedávať cibuľu kačkám, ktoré sú užitočné pre ľudí, ale nie pre vodné vtáky. Je zakázané ošetrovať čokoládou, sladkosťami a čokoľvek, čo obsahuje veľa cukru.

Odborný názor
Zarechny Maxim Valerievich
Agronóm s 12 ročnými skúsenosťami. Náš najlepší odborník na chaty.
Uvedené potraviny majú vysoký obsah kalórií, vtáky ich konzumujú a rýchlo sa naplnia. Divočina si zvykne na to, že človek môže nájsť jedlo a nehľadá si to sám. Pre divé kačice je to smrteľné: spoliehajúc sa na ľudskú pomoc môžu zomrieť hladom, ak nemôžu nájsť jedlo.

Domáce zvieratá si tiež rýchlo zvyknú na chlieb, môžu ho uprednostniť pred iným jedlom, vyberať z kaše. Ak je v strave veľa, vták dostane iba určité výživné látky a menej menej. To povedie k hypovitaminóze a ďalším chorobám.

Neodporúča sa kŕmiť veľa strukovín, najmä hrachu. Vyvoláva nadúvanie, zažívacie ťažkosti, a ak sa kačici to dokáže vyhnúť, rýchlo sa stane obéznou. Mastné ženy neponáhľajú dobre a nie každému sa mäso páči. Preto by mal byť podiel strukovín v potrave minimálny, aby vyhovoval potrebe cenných rastlinných bielkovín.

kačice plávajú

Neodporúča sa podávať celé suché zrno, je lepšie ho pomeliť a trochu uvariť. Produkt sa teda vstrebáva takmer úplne av krátkom čase. Zemiakové šupky, kôry z citrusových plodov a tekvicovej kačice sú zle stráviteľné, môžete sa obísť aj bez nich. Vlhkú kašu navlhčite čerstvým mliekom. Kačice nemajú enzýmy potrebné na trávenie laktózy. Mlieko im dáva poruchy príjmu potravy.

Čo môžete nakŕmiť?

Ak máte túžbu nakŕmiť vtáka, musíte si vziať so sebou trochu prevarenej cereálie, naklíčeného zrna, tvarohu, varených vajec alebo zeleniny. Môžete si vziať plátky zastaraného hnedého chleba. Kačice môžu byť ošetrené ovocím, mladou kukuricou, jablkami, cuketou.

Pre voľne žijúce vtáky si môžete kúpiť špeciálne jedlo dostupné v obchode s domácimi zvieratami. Zložky v ňom sú vybrané tak, aby nepoškodili telo kačice. Prichádza vo forme granúl a je vhodný pre kačice na jedenie. Môžete ich kŕmiť v zime, keď je zima alebo sneh. V takomto počasí je pre nich ťažké niečo nájsť a kŕmenie príde vhod.

Domáce kačice môžu dostať kuchynské kúsky, vrátane kúskov mäsa, nespracovaného jedla a chleba. To všetko sa dá vložiť do rmutu, ale nie viac ako 1/5. Vypočítajte objem tak, aby sa všetko zjedlo. Ak kačky opustia zvyšky, nemajú hlad. Krmítka sa musia každý deň čistiť od zvyškov potravín, ktoré sa rýchlo zhoršujú. Liečte raz mesačne antiseptikami.

Odpoveď na otázku, či je alebo nie je možné dať kačkám chlieb, nie je jednoznačná.Na jednej strane to nespôsobuje veľa škody, keď sa podáva správne v malom množstve. Preto ho nemožno kategoricky zakázať. Produkt môže čiastočne nahradiť obilie v potrave, ale jeho kŕmenie je neustále škodlivé. Zároveň nemôžete používať čerstvý, zvlášť čerstvo upečený chlieb, je škodlivý aj pre ľudský žalúdok a vtáčie nie sú výnimkou. Nedávajte staré, kyslé alebo plesnivé, aby kačice neboli otrávené.

Nie sú žiadne recenzie, buďte prví
Práve teraz sledovanie


uhorky

paradajky

tekvica