Je možné dať semená kačkám a ako správne kŕmiť slnečnicové semená

Začínajúci chovatelia hydiny sa obávajú otázky: Je možné použiť semená na kŕmenie kačíc? Ak chcete odpovedať, musíte pochopiť, z čoho pozostáva hydinová strava. Aké prvky, minerály potrebuje kačica pri pestovaní? A až potom pristúpi k príprave výživových zmesí, čím sa získa čistá slnečnica. Výhody tohto prístupu budú nepopierateľné.

Majú kačice semená?

Kačky, domáce aj divé, sa radujú zo semien a obilnín. Ale ako presne podať slnečnicu - celé, drvené, u šupiek, názory sa líšia. Vzhľadom na to, že najbežnejší olej, slnečnica, je vytlačený zo semien, bude prospešné ich zavedenie do kačacej stravy.

Dokonca aj v torte, vedľajšom produkcii oleja, existuje mnoho užitočných látok. Nie je náhoda, že miešačky hydiny a hovädzí dobytok na báze odpadu zo spracovania slnečnice sú u poľnohospodárov také obľúbené. Semeno obsahuje:

  1. Horčík.
  2. Vápnik.
  3. Zinku.
  4. Železo.
  5. Fluór.

Okrem toho obsahuje vitamíny skupín A, B, E, D. Takáto súprava pre kačicu nemôže byť zbytočná. Prave naopak. Pomáha hydine chovanej na porážku rýchlejšie priberať na váhe. Okrem slnečnice môžu byť kačice kŕmené aj tekvicovými semenami (bohatými na minerály a vitamíny), obilninami - pšenica, kukurica, ovos.Hlavnou výhodou obilnín je obsah veľkého množstva uhľohydrátov potrebných pre rast hydiny, vývoj mladých zvierat.

kŕmenie kačíc

Klady a zápory

Kačica vo svojom prirodzenom prostredí konzumuje všetko bez zanedbávania hmyzu, lariev a rastlinných potravín. Preto sa mnohí chovatelia hydiny v lete špeciálne snažia kŕmiť svojich domácich miláčikov a uvoľňovať ich do nádrží, rybníkov a malých potôčikov. Ak chcete vytvoriť vyváženú stravu, je dobré dať kačacie kapusty, akékoľvek zelené.

Odborný názor
Zarechny Maxim Valerievich
Agronóm s 12 ročnými skúsenosťami. Náš najlepší odborník na letnú chatu.
Zdá sa, že toľko výhod sa sústreďuje na zrno a semená - výživné, relatívne lacné, dobre absorbované. Existujú však aj nevýhody. Kačky a vtáky nemajú zuby. Nejedú mleté ​​jedlo, ale trávia ho celé. Zobák slúži iba na oddelenie úlomkov rastlín, žuvacích stoniek a listov.

Primárne liečenie sa uskutočňuje u falošného struma - vetvy pažeráka. Tam sa krmivo začne zväčšovať. Spúšťajú sa enzýmy, ktoré rozkladajú vlákninu. Čiastočne strávené jedlo sa potom vyhodí do žalúdka. Semená, zrná v hrubej škrupine (napríklad ovos) sa horšie rozkladajú. Kačica nemôže zlomiť šupku zobákom a enzýmy nemôžu rozbiť tvrdú vonkajšiu vrstvu.

Ukazuje sa, že má zmysel rozdrviť, dať ošúpané jadrá, ktoré pomôžu vtákovi úplne absorbovať jedlo. Spory medzi poľnohospodármi síce nezmiznú.Niekto si myslí, že kačica je schopná normálne prispôsobiť slnečnicu v šupke. A niekto uprednostňuje varenie zápary rozdrvených semien, bylín, siláže.

Ako dať semená kačici?

Asi najdôležitejšou otázkou pre každého poľnohospodára je, ako dať slnečnicovým jadrá kačice. Lúpané, drvené alebo plevy. Semeno je často súčasťou zápary, spolu s kostnou múčkou, otrubami, bylinkami a nasekanou rybou.

Dôvod je to: získa sa vyvážená množina minerálov a vitamínov, ktoré sú kačicou ľahko konzumované a rýchlo stráviteľné.

Navrhovatelia opačného pohľadu sú si istí, že vták dokáže bez problémov tráviť nešúpané slnečnicové semienka. Argumentuje sa argumentom, že za prírodných podmienok nikto nevylúpa slnečnicu na kačice, zatiaľ čo táto možnosť nepoškodzuje tráviaci systém, rast a prírastok hmotnosti.

V ktorých prípadoch by ste nemali vtáky kŕmiť semenami?

Pre mladé zvieratá vo veku do 11 dní je stanovené obmedzenie kŕmenia zrnom alebo semenami. Zatiaľ nie je schopný úplne jesť kvôli nedostatočnému rozvoju tela. Nekŕmte obilie chorým kačkám, ktoré majú zjavné tráviace problémy.

Slnečnicu nemôžete použiť ako hlavnú zložku stravy. Je lepšie pridávať semeno k iným potravinám, striedať zeleň a vlákninu.

Nie sú žiadne recenzie, buďte prví
Práve teraz sledovanie


uhorky

paradajky

tekvica