Opis a rozdiely mulardských kačíc, charakteristika a šľachtenie plemena

Mulard sa nazýva hybridné vtáky získané v dôsledku práce genetikov. Z rodičovskej línie dostali tie najlepšie kvality. Hlavným účelom obsahu mulardu je získavanie dietetického mäsa. Samce Mulard sú zámerne chované na ďalšiu prípravu foie gras. Pečeň, špeciálne varená, sa vo francúzskej kuchyni považuje za tradičnú pochúťku.

Pôvod kačíc

Mulardy sa získali selektívnym krížením medzi divými kačicami pižmovými a domestikovaným Pekingom. Hybrid, ktorý sa stal známym ako mulard, je krížom medzi divokým kačacím drakom a domácou chovnou slepačou. Na získanie mularda smeru mäsa je možné krížiť iné plemená domácej kačice, okrem kačice pekingskej, ale základom rodičovskej línie je vždy použitie génu Drake z plemena Indo-kačice. Z hľadiska chuti je mulard mäso podobné husaciemu mäsu, veľkosť a vzhľad jatočných tiel po zabití sú takmer rovnaké. Mulardov a hus majú spoločnú vlastnosť, ktorá charakterizuje chuť pečene. Pečeň Mulard nahrádza husaciu pečeň bez straty kvality.

Referenčné! Charakteristickým znakom mularda je sterilita, ktorá nie je schopná rozmnožovať potomstvo, a preto sa plemeno často nazýva „vtáky na jednu sezónu“.

Opis a charakteristika mularda

Dospelé kačky vážia 7 kilogramov. Samice rastú o 0,5 kg menej ako samce. Pri intenzívnom kŕmení sa hmotnosť vtákov zvyšuje o týždeň. Kačica môže byť vykrmovaná o 2 kilogramy za 2 mesiace. Tabuľka ukazovateľov prírastku na hmotnosti vtákov podľa mesiaca:

Vek vtákovHmotnosť vtákov
O 3 mesiaceAsi 4 kilogramy
Po 6 mesiacochViac ako 4 kilogramy
O 1 rok7 kilogramov

Mulardy vyzerajú ako veľké pekingské kačice. Majú snehovobiele perie, na hlave je často čierna škvrna, čo naznačuje, že patria do plemena. Prvkom, ktorý odlišuje mularda od Pekingu, je rýchla sada svalovej hmoty. Peking ľudia priberajú na tuku, ale svalová hmota zostáva na rovnakej úrovni.

rastúci mulard

Telo štandardnej kačice Mulard je veľké a krídla pevne pritlačená po stranách. Vták sa pohybuje pomaly, pokojne, nevstupuje do boja so susedmi, nevyvoláva iné vtáky. Samice sú známe svojou čistotou, zatiaľ čo ich šrafovací inštinkt je takmer nevyvinutý.

Odborný názor
Zarechny Maxim Valerievich
Agronóm s 12 ročnými skúsenosťami. Náš najlepší odborník na letnú chatu.
V porovnaní s pekingskými dievčatami sa mulardi vyznačujú pokojnou dispozíciou a bezhlučnosťou, nie sú nahlas, syčia na susedov ako nemé vtáky, ráno sa nezobúdzajú výkrikmi ako španielske alebo holandské vtáky. Mulardi môžu pokojne stráviť celé dni pokojnou chôdzou, hľadaním šťavnatej trávy a pitia.

Mulati sú vtáky, ktoré v chvoste peria vyvíjajú tmavé perie. To znamená, že pri prekračovaní rodičovskej línie došlo k chybám. Skúsení chovatelia majú tendenciu získavať vtáky s bielym perím a čiernou škvrnou na hlave.

Klady a zápory

Mulard sa chová pre chutné mäso. Požiadavky na podmienky umiestnenia súvisia s výhodami a nevýhodami plemena.

Klady a zápory
kvalita a chuť mäsa;
prítomnosť zdravej pečene u vtákov, ktorá je vhodná pre foie gras;
schopnosť rýchlo priberať na váhe pri jednoduchom krmive;
schopnosť prispôsobiť sa novým podmienkam zadržania;
pokojný charakter;
tendencia udržiavať čistotu okolo vás;
nenáročnosť pri príprave stravy;
skoré zrenie;
odolnosť proti bežným chorobám vtákov.
neschopnosť prirodzene sa narodiť;
neschopnosť tolerovať poklesy teploty vzduchu, vysoká citlivosť na prievan;
vysoká cena.

Plemenné odrody

Čistokrvný mulard sú vtáky s bielym perím a čiernou škvrnou na hlave. Ale keď zmiešate niekoľko riadkov, dostanete kačice s rôznym perím a kombináciou vlastností. Toto sa stane, ak sa pri krížení použili čierne pižmo a ženy s bielym perím.

Mulard začal rásť na juhu Francúzska. Cieľom francúzskych chovateľov bolo získať mäso, ktoré chutí porovnateľné s kačacím mäsom v Pekingu, ale s menším obsahom tuku. Spoločnosť Orvia je lídrom v kultivácii interšpecifických Indo-kačíc. Spoločnosť dodáva na trh vyše 70 percent vtákov.

Najväčšími z mulardov sú vtáky, ktorých snehovobiele perie sa sfarbujú do modrej farby. Na pozadí peria vyzerá farebný červený zobák obzvlášť nápadne. Hmotnosť dospelého tohto druhu dosahuje 7-7,5 kilogramov. Výťažok čistého mäsa je najmenej 70 percent. Takého jedinca možno získať krížením snehobieleho draka s čisto bielou pekingskou kačicou.

kultivácia mulardy

Referenčné! Na kríženie si vyberte pižmo a akékoľvek domáce plemeno vodného vtáctva. Okrem pekingskej kačice vezmú aj Baškir alebo bieleho ruského vtáka.

Funkcie údržby a starostlivosti o hybridy

Stredná dĺžka života mularda je obmedzená na 1 alebo 1,5 roka. Aby bolo možné vtáka zabiť, musí dosiahnuť určitú výšku a hmotnosť. Najlepšie je priviesť vtáka na hmotnosť 4 až 6 kilogramov. Aby sa vták dostal do vhodného stavu, je potrebné vytvoriť podmienky pre plný rast a vývoj:

 • obsah pri teplotách od +16 do +25 stupňov, vlhkosť od 60 do 70 percent;
 • Poskytovanie prechádzok vtákmi;
 • poskytnutie malej nádoby s vodou na kúpanie vtáka;
 • voľný prístup vtákov k pitiu;
 • vyvážená strava;
 • v miestnosti, kde sa chovajú vtáky, nie sú žiadne prievany.

Informácie! Mulardi dobre neznášajú chlad, takže majitelia ich zvyknú poslať na zabitie ešte pred začiatkom mrazu.

Chov a chov mladých zvierat

Domáci prechod sa uskutočňuje medzi pižmovým nápojom a niekoľkými pekingskými kačicami. Tento proces si vyžaduje osobitný dohľad a účasť skúsených chovateľov. Po krížení s vtákmi sa odporúča uchovávať výsledné vajcia v inkubátore počas 28 až 30 dní, kým sa objaví potomstvo.

Je obvyklé získavať mladý rast v priebehu apríla, začiatkom mája, takže vták je úplne posilnený začiatkom leta a priberá na váhe pred začiatkom chladného počasia. Vajcia mulard môžete získať doma krížením pižma a pekingských kačíc.Zároveň je vysoká pravdepodobnosť porušenia na génovej úrovni, takže chovatelia radšej kupujú kačice od priemyselníkov.

Kačice prvých dní života sa chovajú v osobitných podmienkach:

 • spodná časť škatule alebo podlaha malej miestnosti sú obložené plienkami na jedno použitie, ktoré sa menia niekoľkokrát denne;
 • prvý deň nad káčatkami opúšťa lampu tlmené umelé svetlo, teplota vzduchu sa udržuje na +30 stupňov;
 • kurčatám sa počas 2-3 dní podáva slabý roztok mangánu, čo chráni pred infekciou infekčnými chorobami;
 • postupne sa denné hodiny a teplota vzduchu znižujú o 2 až 3 divízie;
 • do 10. dňa je pre vtáky postačujúca teplota +22 stupňov, zatiaľ čo intenzita svetla by sa mala znížiť na prirodzenú.

kultivácia mulardy

V prvých hodinách života sa kurčatá kŕmia prevarenými vajcami. Žĺtky a veveričky sú zafarbené a posypané kačicami. To pomáha rozvíjať uchopovací reflex. Do druhého a tretieho dňa života by sa kurčatá mali naučiť kŕmiť samy. Na zabezpečenie procesu kŕmenia je potrebné každému vtákovi poskytnúť prístup do krmítka. Na podávači je k dispozícii tyčinka, aby mladí pri zdvíhaní nezdvihli hlavu a nepoškodili krk.

Od 10 dní veku do veku 1 mesiaca sa kačice kŕmia kŕmnymi zmesami a trávou. Od jedného mesiaca veku sa vtáky kŕmia vysokokalorickým jedlom dvakrát: ráno a večer. K potravinám sa pridávajú minerálne a vitamínové doplnky.

Pozor! Na lepšie trávenie potravy praktizujú pridávanie riečneho piesku alebo jemného štrku.

Aké choroby majú?

Mulard je cenený pre svoju vysokú imunitu, ale jeho výkonnosť sa výrazne znižuje, keď teplota vzduchu klesne o niekoľko stupňov.

Bežné choroby plemena:

 1. Klovanie peria. V ktoromkoľvek štádiu rastu sa môžu vtáky navzájom štiepiť perím. Tento problém môže mať niekoľko dôvodov. Jednotlivci sú citliví na porušenie režimu vlhkosti. Nadmerná suchosť alebo vysoká vlhkosť vzduchu môžu vyvolať agresiu vtákov. Slabá strava, nedostatok doplnkov soli, nedostatok vody - to často vedie k tomu, že sa vtáky navzájom zvierajú.
 2. Aspergilóza. Plesňová infekcia, ktorá sa šíri na vtáky prostredníctvom infikovanej podstielky alebo krmítka. Kačica sa stáva letargickou, stráca váhu, nedotýka sa jedla. Tento problém možno vyriešiť predpísaním antibiotickej liečby. Ak nezačnete liečbu včas, následkom choroby je úplná paralýza.
 3. Cloacite. Nebezpečné ochorenie charakterizované zápalom kloaky. Zápal je spôsobený infekciou v tele alebo porušením pravidiel starostlivosti. V dôsledku zápalu kačica pociťuje nepohodlie a hnisavý výtok začína od konečníka. Aby sa vták zachránil, kloaka sa ošetruje roztokom jódu, konečník sa rozmazáva zinkovou masťou.
 4. Vírusová hepatitída. Závažné ochorenie postihujúce pečeň, ktoré je zvlášť nebezpečné pre mulardu pestovanú na predaj za foie gras. Mladé kačice sú náchylné na hepatitídu. Pri nakazení vtáky zhlukujú spolu, začnú padať na bok a krútia krky. U mnohých kurčiat sa vyvinie včasná konjunktivitída a dýchavičnosť. Mierou prevencie hepatitídy je udržiavanie čistoty domu.

Informácie! Včasné očkovanie je preventívnym opatrením na podporu imunity. Kačice sa zaočkujú vo veku 5 dní.

Možné rastúce problémy

Domáce šľachtenie je o dodržiavaní základných pravidiel. Porušenie vedie k formovaniu typických problémov:

 1. V prípade, že v strave chýbajú vitamíny a minerály, vtáky sa začínajú klovať. Toto je pomerne častý jav u mularda, reakcia je charakteristická najmä pre domácich jedincov. Porušenie prístupu môže spôsobiť reakciu. Aby ste tomu zabránili, odporúča sa sledovať stravu. U agresívnych jedincov sa praktizuje rezanie zobákom.
 2. Ak nie je vták zásobený vodou, môže byť nepokojný. Je to kvôli čistote plemena.
 3. Líhnutie doma sa zriedka praktizuje. Dôvodom je nízka miera prežitia kurčiat, ktorá predstavuje 55 percent. Na chov kačíc získaných po samokrižovaní pižma a plemena Peking musíte použiť inkubátor.

Ako rozlíšiť mulard káčatko od ostatných káčat

Na získanie čistokrvného mularda je bežné krížiť pižmo a kačice pekingských vtákov. Rozlišovať mulardské káčiky od pižmov je dosť ťažké.

kultivácia mulardy

Pri nákupe kačíc od chovateľov by ste mali venovať pozornosť týmto údajom:

 • Kačice mulardové rastú rýchlejšie ako ich príbuzní;
 • na čele čistokrvných kurčiat je čierna škvrna;
 • chvosty kurčiat tohto plemena sú stiahnuté nahor, chvosty kačíc Indo sú stiahnuté dole;
 • na rozdiel od pekingských dievčat alebo stlmených háčikov sú káčatky pokojné, nie nahlas, syčiace alebo sa dostávajú do bojov.

obchodné

Chov hydiny začína obchodným plánom a plánovaním nákladov. Cieľom každého podnikania je možnosť dosiahnuť dobrý zisk, takže výpočty sa robia vopred. Podnikateľský plán obsahuje tieto údaje:

 • náklady na spotrebný materiál na výstavbu hydinárne;
 • náklady na krmivo vzhľadom na to, že mulardi sú nenáročníci, ale na rýchle priberanie na váhe potrebujú vysoko kalorické krmivo;
 • prítomnosť súvisiacich nákladov, ktoré zahŕňajú platby za očkovanie, veterinárne služby, nákup vitamínových a minerálnych komplexov.

Plemeno sa pestuje na produkciu mäsa jednu sezónu, takže sa o trh musíte postarať vopred. Mäso a pečeň nakupujú veľké spoločnosti, ktoré dodávajú výrobky do reštaurácií a kaviarní.


Pri priamom príjme bez sprostredkovateľov je potrebné nadviazať komunikáciu priamo s kuchyňou kuchyne. V tomto prípade je dôležité zabezpečiť možnosť skladovania mäsa s hygienickými a hygienickými normami.

Nie sú žiadne recenzie, buďte prví
Práve teraz sledovanie


uhorky

paradajky

tekvica