Opis pižmových kačíc, ich výhody a nevýhody a pravidlá chovu

Okrem kačíc obyčajných sa na hydinových farmách nachádzajú pižmové kačice. Všeobecne sa nazývajú Indo-ženy kvôli výrastkom na hlave, ktoré sa podobajú moriakom. Okrem tejto funkcie majú ďalšie rozdiely vo vlastnostiach bežných kačíc. Zvážte opis a vlastnosti pižmových kačíc, odrôd, výhod a nevýhod, pravidlá chovu, kŕmenia a chovu.

História pôvodu plemena

Názov „Indo-kačica“ pre pižmové kačice bol vynájdený z nejakého dôvodu. Naozaj si trochu pripomínajú morky, ale s nimi nemajú nič spoločné. Ako si niektorí ľudia myslia, nejde o hybrid dvoch druhov vtákov. Je to samostatný druh kačice pochádzajúci z Južnej Ameriky. Pred tým, ako boli domestikované, tam bývali v lesoch pozdĺž brehov tropických riek.

Kačice pižmové boli vyvezené z Južnej Ameriky do Európy a ďalších krajín. Najprv boli chované v parkoch ako exotický vták, spolu s labutami a pávmi a potom ako obyčajný farmársky vták.

Všeobecný opis a charakteristiky

Telo pižmových kačíc je dlhé a široké, krk a nohy sú krátke. Krídla sú vyvinuté, perie je dlhé, čo umožňuje vtákovi lietať. Po stranách hlavy majú drby a ženy červené výrastky, ktoré vylučujú tuk slabou pižmovou vôňou. U mužov sú väčšie ako u žien. Vďaka týmto výrastkom vyzerá hlava Indo-kačice ako morka.

Tento druh patrí medzi kačice drevné, preto na rozdiel od domácich kačíc pochádzajúcich z diviakov nepotrebuje nádrže, ale dobre pláva. Od prírody sú pokojné a čisté, nebeží okolo dvora, aranžujú močiare. Neodchýlia sa, ale ticho syčia.

Farba peria je biela, čierna s greeny, čierna a biela, hnedá, tortie, dymová. Samce a samice toho istého plemena sú zafarbené rovnako, možno ich rozlíšiť podľa veľkosti tela a výrastkov. Hmotnosť kačice pre dospelých je 2,5 kg, vŕtačky sú väčšie - 3,2 až 3,5 kg (maximálne - 5 kg). Malé kačice sa chovajú na mäso do 2,5 až 3 mesiacov. V sezóne môže jeden vták položiť 12 tuctov vajec po 75 g.

Kačica pižmová

Odrody pižmových kačíc

Farba, ktorú majú pižmové kačice v prírode, je čierna, prepletená s bielymi oblasťami na hlave, krku a po celom tele. Zvyšok farieb chovali ľudia. V prípade vtákov s bielym perím sú oči tiež svetlé, sivomodré. Šarlátové výrastky. Spodok kačíc je žltý, po prvom molte sa objaví biele perie.

H

Odborný názor
Zarechny Maxim Valerievich
Agronóm s 12 ročnými skúsenosťami. Náš najlepší odborník na letnú chatu.
Čierne kačice sú pokryté čiernym perím so zeleňou, hnedé oči, nohy a zobák sú čierne. Výrastky sú tmavo červené. Spodok kačíc je napoly hnedý, napoly sivý, po 2. molte získajú stabilnú farbu.

Farba peria je čokoláda alebo hnedá. Existujú inklúzie bieleho peria, od jednotlivých vzoriek po biele škvrny na krku a hlave. Nohy a zobák sú červené, oči hnedé. Spodok káčat je svetlo hnedý.

Modré pižmové kačice majú šedo-modré opeření. Na bokoch a krídlach sú prítomné biele škvrny. Labky sú tmavo šedé, oči sú hnedé, výrastky červené. Spodok káčat je šedý. Bez ohľadu na farbu patrí pižmové kačice do smeru mäsa.

Pozitívne a negatívne stránky

Klady a zápory
sú veľké;
mať dobré zdravie, neochorieť;
Kačice prežívajú takmer všetky;
nie sú vyberaví na jedlo;
preukázať dobrú produkciu vajec;
nepotrebujú vodu na kúpanie;
nekrič;
liahnu káčiky a dokonca aj kuracie vtáky;
mäso nie je také tučné ako mäso bežných kačíc.
s nedostatkom živín medzi kačicami sa môže začať klovanie;
pomalý, v porovnaní s kačicami, prírastok na váhe.

Ako vidíte, Indo-dievčatá majú viac kladov ako mínusov.

Podmienky zadržania a starostlivosti

Kačice pižmové možno chovať spolu s bežnými a inými vtákmi. Na pobyt môžu vybaviť akúkoľvek budovu, v ktorej bude v zime teplo a v lete chladno. V ňom by vtáky mali byť pohodlné, priestranné, neradi by žili v stiesnených podmienkach.

Nemajú tiež radi vlhkosť, takže chata musí byť vetraná každý deň, aby prebytočná vlhkosť zmizla a vzduch sa vyčistil.

Podmienky pestovania kačíc pižmových vám umožňujú robiť sa bez rezervoáru. Je však nevyhnutné chodiť s vtákom a neponechávať ho zamknuté. Pohyb a slnečné žiarenie majú blahodarný vplyv na organizmus, kačice rastú lepšie, vajcia sa rýchlejšie ukladajú a zvyšuje sa počet kladených vajec.

Kačice pižmové sú stromové, preto ako kurčatá radi sedí na vyvýšeniach. V hydinárni je pre nich možné umiestniť široké nosníky neďaleko podlahy, vo vzdialenosti asi 15 cm, Indo-dievčatá na nich spočinú.

Kačica pižmová

Pod podlahou je lemovaná podstielka slamy, rašeliny a hobliny. Akonáhle sa znečistí, musí sa vymeniť. Najmenej 2-krát ročne musí byť celá miestnosť dezinfikovaná, pitná a napájacia - každý mesiac. Spracovanie znižuje pravdepodobnosť infekcie baktériami a vírusmi, následný vývoj chorôb.

Čo nakŕmiť?

Kačice pižmové milujú zelené jedlo viac ako bežné kačice. Ak je to možné, malo by sa im umožniť pásť sa. Ak v lete chodíte po pastvinách, náklady na krmivo sa môžu znížiť na polovicu. Hlavnou stravou Indo-Ducks je zmes zŕn alebo kaše vyrobená z obilnín, varenej zeleniny a koreňových plodín a zemiakov. Ako prísady do nich môžete pridávať ryby, mäsové a kostné múčky, kŕmiť droždie, soľ, kriedu. Indo-kačica sa môže pestovať na kŕmnych zmesiach špeciálne vyvinutých pre ne. Pižmo rastie rýchlo, ale pomalšie v porovnaní s obyčajnými kačicami.

V zime môžu byť dospelé vtáky kŕmené (na hlavu) zmesou pozostávajúcou z 30 g drvenej kukurice, 20 g pšeničných zŕn, 50 g jačmeňa, 40 g ovsa, 15 g olejového koláča, 20 g otrúb a proso. Pridajte surovú koreňovú zeleninu nastrúhanú na hrubom strúhadle na zrno, bylinkovú plevu, škrupinu, soľ, droždie, rybiu múčku a tvaroh.

Pred začatím znášky je potrebné kŕmiť kačice pižmové energicky, pričom počet kŕmení sa musí zvýšiť až na 4-krát denne. Zvyčajne stačí 3 krát denne. Okrem frekvencie je potrebné dodržiavať režim kŕmenia, to znamená podávať jedlo, na ktoré si vtáky zvyknú. Spolu s kŕmením musíte zmeniť aj pitnú vodu. Kačice dokážu rozptýliť krmivo, takže žľab by nemal byť plný viac ako na polovicu.

Chovné pravidlá

Rodičovské páry by mali pozostávať z 1 kačice a 2-3 kačíc. Na získanie kačíc pižmových sa vyberajú čistokrvní rodičia. Ak krížíte Indoor s Pekingom, dostanete mulardove hybridy. Vo všetkých ohľadoch predbiehajú svojich rodičov - sú väčšie, rastú rýchlejšie, lepšie sa ponáhľajú, žijú dlhšie.

Doba vývoja u káčacieho vajca je 28 dní. Vajcia môžu byť vyliahnuté samotnou kačicou, kuracím mäsom alebo morkou. Ak máte domáci inkubátor, liahnutie bude umelé. Pri prirodzenom šľachtení môžu kačice zostať so svojou matkou, ale môžu byť vysadené oddelene od ostatných vtákov, aby ich náhodne nezranili. Ak sa kačice vyliahnu v inkubátore, sú chované v mláďatách na mesiac. V nej sú nastavené podmienky teploty a vlhkosti - 25-30 ˚С a vlhkosť 60-70%. Kačice mladšie ako jeden mesiac by sa nemali dostať do vodných útvarov, zatiaľ si nevytvorili vylučovanie tuku, ktorým vtáky namazávajú svoje perie.

Domáce kačice pižmo je potrebné kŕmiť varenými drobivými cereáliami s prídavkom bylín, strúhanej zeleniny, sušeného mlieka. Do 2 mesiacov dosiahne jednodňová hydina hmotnosť 2 kg. Ak potrebujete získať mastné mäso, kŕmenie pokračuje až 5 mesiacov.

Kačica pižmová

Kačice lietajú dobre až do veku 3 rokov. Potom je potrebné ich nahradiť mladými. Dobré nosnice pre dospelých znášajú mäkké a objemné brucho, široké kloaky, pružné ochlpenia s širokými rozstupmi, hladké a čisté perie.

Možné choroby

Choroby, ktoré môžu ovplyvniť pižmové kačice, sa delia do 3 skupín: infekčné, neinfekčné a parazitárne. Príčinou infekcií je zlá starostlivosť o vtáka, nesystematické čistenie priestorov, kŕmidlá a napájače, čistenie a dezinfekcia vybavenia. Baktérie a vírusy vstupujú do tela vtáka kontaktom so špinavou podstielkou, jedlom a nápojmi zo špinavých krmív a nápojov.

Odborný názor
Zarechny Maxim Valerievich
Agronóm s 12 ročnými skúsenosťami. Náš najlepší odborník na letnú chatu.
Neinfekčné - metabolické choroby, tráviace, vyskytujú sa v dôsledku podvýživy, nedostatku alebo prebytku živín, vitamínov a minerálnych prvkov, nedostatku pohybu, s preplneným obsahom, porušením podmienok teploty a vlhkosti.

Parazitárne choroby sa tiež vyvíjajú z toho, že majiteľ nesplnil podmienky zadržania, čistoty v hydinárni. Kačice pižmové sa infikujú parazitmi kontaktom s chorými vtákmi. Každému ochoreniu sa dá predísť alebo je pravdepodobnosť jeho vývoja znížená vyčistením domu a udržiavaním čistoty miestnosti a vybavenia. Ochoreniam trávenia a metabolizmu sa zabráni prípravou správnej stravy, včasným kŕmením pižmových kačíc a kŕmením v požadovanom množstve.

Ako dlho žijú?

Divoké kačice žijú 8-12 rokov. Toto je maximálna dĺžka života, v skutočnosti mnohí umierajú skôr na choroby alebo dravce. Domáce zvieratá chované na mäso žijú do 3 až 6 mesiacov. Nosnice sa nechajú 3 roky, potom sa tiež odosielajú na mäso. Kmeňové vŕtačky sa môžu používať až 5 rokov, potom sa tiež menia.

Ak však neberiete do úvahy, že kačice sa používajú na použitie v domácnosti, potom je pre nich výhodnejší život na hydinovom dvore ako vo voľnej prírode. Ak necháte kačicu ako domáceho maznáčika, môže žiť tak dlho, ako je to možné.

Kačice pižmové sú väčšie ako kačice obyčajné a majú chudé mäso. Pokoj, žiadny hluk a žiadna nádrž. Toto sú hlavné výhody, vďaka ktorým sa stali obľúbenými u domácich chovateľov hydiny. Napriek rozdielu od bežných kačíc ich možno chovať a kŕmiť rovnakým spôsobom.

Nie sú žiadne recenzie, buďte prví
Práve teraz sledovanie


uhorky

paradajky

tekvica