Prečo kačice sedí a padajú na nohy a liečia choroby doma

Pri chove kačíc je najzodpovednejším a najťažším obdobím prvé 3 týždne života vtáka. Káčiky sú obzvlášť zraniteľné už v ranom veku, v budúcnosti mladí rastú silnejšie a získavajú silu. Dospelé kačice sú klasifikované ako hydina bez údržby. Správnou starostlivosťou a prevenciou sa dá vyhnúť chorobám a úmrtnosti mladých zvierat. Zvážte, prečo si kačice sadnú a padajú na nohy, aké choroby sú najnebezpečnejšie, aké ošetrenie bude potrebné.

Hlavné príčiny smrti kačíc a ako sa s nimi vysporiadať

Vo veku 2 až 3 mesiacov kačky priberajú na váhe, dospievajú a sú pripravené na zabitie. Je dôležité zabezpečiť náležitú starostlivosť a predchádzať možným problémom v prvých dňoch života kačíc, aby sa nestratila produktivita hospodárskych zvierat. Ak mladé zvieratá vykazujú známky slabosti, neustále sa posadajú, nemôžu vstať a chodiť normálne, musíte zavolať veterinárneho lekára.

Hlavným problémom je, že padajúce káčatká a znížená pohyblivosť sú príznakom mnohých chorôb alebo dôkazom o porušení podmienok zadržania. Odhalenie príčin je prvým krokom k udržaniu mladých zásob. Zvážte, čo môže spôsobiť, že kačice padnú na nohy.

Nedostatok esenciálnych aminokyselín

Mnoho pestovateľov hydiny sa drží tradičných metód kŕmenia. Kachňatám sa podávajú vajcia, tvaroh, tráva. Pre rast a aktívny metabolizmus si mladé zvieratá vyžadujú prítomnosť esenciálnych aminokyselín v potrave. Napríklad nedostatok metionínu u kačíc vedie k svalovej dystrofii, spomaleniu rastu.

S nedostatkom histidínu sú prsné svaly zle vyvinuté. V tomto prípade je dôležitá nielen prítomnosť aminokyselín, ale aj pomerový pomer.

S nedostatkom aminokyselín nie je potrebné liečiť kačice. Je dôležité organizovať vyváženú stravu, zavádzať premixy, mäso, ryby a kostnú múčku do krmiva mladých zvierat, ktoré stabilizujú metabolizmus bielkovín. Inak nerozvinutá kostra nepodporuje rastúce telo, kačice oslabujú, padajú na svoje labky. Krmné zmesi sa vyberajú a štandardizujú s ohľadom na plemeno, vek.

Kačice padajú na nohy

Makronutrientná nerovnováha

Nie je ľahké formulovať stravu pre mladé zásoby, v ktorých sú makronutrienty v rovnováhe. Nedostatok niektorého z makronutrientov môže spôsobiť, že si kačice sadnú a nebudú chodiť.

Obzvlášť dôležitý je pomer fosforu a vápnika, ktorý je ťažké dosiahnuť pri absencii špeciálnych prísad v potrave.

Chovatelia hydiny kŕmia drvené lastúry pre kačice, ale je lepšie používať hotové potravinárske prídavné látky na prírodnom základe („fosforečnan vápenatý“).Podávajú sa tiež dospelým kačkám, ktoré pri znášaní vajec strácajú vápnik. Kŕmne doplnkové látky pre mladé zvieratá obsahujú makronutrienty v správnom pomere, správnu nerovnováhu v krmive. Pri výbere plemena na chov je lepšie zamerať sa na kačice so silnou imunitou, nenáročné na krmivo (mulardy).

hypovitaminóza

Nedostatok vitamínu spôsobuje viacnásobné poruchy pohybu u káčat v dôsledku kostnej slabosti, nedostatočného rozvoja väzov a svalov. Mláďatá sa vzdávajú nôh, môžu sa sotva pohybovať, ťahať svoje končatiny, pohyby sú nekoordinované.

Druhy hypovitaminózy a spôsoby liečby:

Nedostatok vitamínuznámkyliečba
DDeformita nôh

Zakrpatený rast

krivica

vaječné škrupiny

Pitie rybieho oleja, poskytovanie chôdze na slnku, v chladnom počasí - ožarovanie UV lampami
E, vápnikCelková slabosť

letargia

Konvulzívne pohyby

Vitamín E (tokoferol), zelenina, mrkva, mliečne výrobky, drvené škrupiny
AT 2Zakrpatený rast

Nedostatok koordinácie

Deformácia labiek

anémia

Droždie, zmesi obilnín, klíčiace zrná, mäso, kosť, rybia múčka, mliečne výrobky
AT 12Odmietnutie jesť

Neschopnosť vstať

kŕče

Prechádzanie

Mliečne a bielkovinové doplnky, škrupiny

Kačice padajú na nohy

Ak káčatko dopadne na labky kvôli krivici, liečba je zvyčajne zbytočná.

otrava

Ak kačica nestojí, musíte analyzovať zloženie trávy a obilia. Padlé zrná napadnuté hubou často spôsobujú otravu kačiciam a najmä kačičkám. Nie všetky rastliny sú rovnako užitočné pre vtáky, jedovaté druhy spôsobujú otravu, kŕče a niekedy aj smrť. Kačice ochorejú na nekvalitnom jedle, sedia na laboch. Na ošetrenie sa používajú vitamíny, sliznice, ricínový olej, mlieko. Normalizujte stravu.

Nezrovnalosť mikroklímy s odporúčanými normami

Rovnako ako všetky deti, aj káčatká v ranom veku potrebujú špeciálnu mikroklímu. Aké podmienky je potrebné udržiavať v interiéri:

 • teplota v prvom týždni - 24 - 30 °, v druhom - 18 - 26 °;
 • vlhkosť - 65-70%;
 • intenzívne osvetlenie na dlhú dobu;
 • ochrana pred prievanom;
 • prítomnosť vetrania.

V chladných hydinárňach sa kačice schúľajú dokopy, snažia sa udržiavať teplo, často nachladnú a zomrú. Ak sa kačica posadila ďaleko od zvyšku, ťažko dýcha, môže dôjsť k prehriatiu, čo je tiež nebezpečné. Nedostatok čerstvého vzduchu, ultrafialové žiarenie môže spôsobiť ochorenie nôh, svalov a kostí, vďaka ktorému kačice sedí na nohách. Mladé dievčatá z Indo vykazujú najmenej rozmarné podmienky vo väzbe.

Vysoká hustota výsadby

V preplnenej hydinárni mladí nemajú dostatok vzduchu, osobného priestoru. Kačice sa nemôžu dostať do krmítka, zraniť končatiny, krívať, keď sú poškodené ich labky. Kvôli nedostatku jedla trpia podvýživou, umierajú v dôsledku nedostatku vitamínov a makronutrientov.

Nesprávne usporiadanie pešej zóny

Mládežníci musia mať miesto na prechádzky, aby si udržali imunitu, rozvíjali svaly a kostru. Neustála špina v oblasti chôdze nie je nebezpečná pre dospelého vtáka, ale káčatká trpia vlhkosťou, nedostatočne vyvinuté kĺby sú zdeformované a zapálené. Doma musia byť ihriská pre mladé kačice udržiavané suché, musia sa odstrániť kamene, veľké predmety, sklo, ktoré môže poškodiť labky.

veľa káčat

Ektoparazitický útok

Kliešte, požierače peria, blchy sú vonkajšie parazity, ktoré oslabujú kačice, spôsobujú oneskorenie vývinu, pomalý prírastok na hmotnosti a choroby. U vtáka telo neustále svrbí z uhryznutia, deti sa stanú nepokojnými, nervóznymi, stratia chuť do jedla. Vyčerpané kurča padá na svoje labky, pri silnej infekcii a predčasnom odstránení ektoparazitov nie je možné oživiť káčatko. Mladé zvieratá sa pravidelne vyšetrujú v oblasti brucha a kloaky pod krídlom, keď sa zistia parazity, aplikuje sa masť serortute. V hydinárňach je potrebné pravidelne čistiť dezinfekčnými prostriedkami, meniť podstielku.

Odborný názor
Zarechny Maxim Valerievich
Agronóm s 12 ročnými skúsenosťami. Náš najlepší odborník na letnú chatu.
Poznámka: Ďalšími dôvodmi pádu kačíc na labky môžu byť infekčné a invazívne choroby.

Preventívne opatrenia

Mladé zvieratá by mali byť pod stálym dohľadom chovateľov hydiny. Ak si všimneme, že niektorí jednotlivci padajú na labky, chodia zle, sú izolovaní a zisťujú sa príčiny bolestivého stavu. Prevencia zahŕňa:

 • príprava vyváženej stravy v súlade s potrebami a normami súvisiacimi s vekom;
 • dodržiavanie podmienok zadržania;
 • dôkladné a pravidelné čistenie hydinárne a chôdze;
 • mladé zvieratá sa profylakticky spájkujú s liekmi.

Strava súvisiaca s vekom a eliminácia parazitov sú základom pre zachovanie zdravia mladých kačíc.

diéta

Skúsení chovatelia hydiny odporúčajú používať počiatočné kŕmne zmesi pre mladé zvieratá od prvých dní života, v ktorých sú všetky potrebné zložky v správnom pomere. Náklady sú plne kompenzované vysokou mierou prežitia mladých kačíc a rýchlym prírastkom na váhe.

Ostatné pravidlá pre kŕmenie mladých zvierat:

 • tráva sa podáva od 3. dňa - rozdrvia sa zelené rastliny, odstránia sa jedovaté rastliny, zloženie zložiek sa zmení, aby sa zabezpečila užitočnosť jedla;
 • trojtýždňové kačice sú kŕmené kombinovaným krmivom pre mladé zvieratá (BVMK 2-20% z potravy);
 • zahŕňajú premixy, vitamíny (rybí olej, „Trivitamin“, „Trivit“, „Tetravit“);
 • škrupina doplňuje zásoby vápnika, ale je lepšie použiť „fosforečnan vápenatý“.

Rôzne druhy potravín môžu posilniť imunitný systém, urýchliť rast a priberať na váhe.

veľa káčat

Eliminácia ektoparazitov

Mladé kačice nakazené parazitmi sú žalostným pohľadom - špinavé perie s plešatými škvrnami, slabá chuť do jedla, letargia dáva prednosť zvýšenej úzkosti. Mladé zvieratá by sa mali vyšetriť na včasné zistenie ektoforézy.

Eliminácia parazitov zahŕňa 2 typy opatrení:

 • ošetrenie hydiny;
 • ošetrenie hydinárne (vápno, dezinfekčné prostriedky) a výmena podstielky.

Na elimináciu žuvania vši a blchy v káčatkách sa používajú tieto lieky:

 1. „Butox 50“. Hotový liek je insekticídny akaricíd. Eliminuje dospelých a larvy, neovplyvňuje vajcia, preto bude potrebné opätovné spracovanie mladých zvierat. Z ampulky sa pripraví roztok (4 litre).
 2. "Deltsid". Pripravte emulziu a nastriekajte vtáka.

Ak chcete odstrániť kliešte, použite:

 1. Boritá vazelína. Choré časti tela sa liečia týždeň. Potom sa kurz opakuje po 3 týždňoch.
 2. "ASD-3". Liečivo sa zmieša s rastlinným olejom v pomere 1: 5 a trie sa do pokožky trikrát denne. Kurz - týždeň.
 3. "Butoxy-50". Pripravte roztok v 1 - 1,5 litri vody.

Pri prvých príznakoch infekcie sú kačice izolované, ale celé hospodárske zvieratá sa budú musieť liečiť, pretože parazity sa rýchlo šíria po celom dome.

Drobné káčatky na nohách sú bežným problémom pri chove mladých zvierat. Správne podmienky ustajnenia, preventívne opatrenia a správne kŕmenie vitamínovými doplnkami pomáhajú znižovať pravdepodobnosť nebezpečných následkov pre hospodárske zvieratá.

Nie sú žiadne recenzie, buďte prví
Práve teraz sledovanie


uhorky

paradajky

tekvica