Prečo sa kačky uhryznú a štípnu navzájom a čo majú robiť s kanibalizmom

Pri chove kačíc je dôležité brať do úvahy všetky vlastnosti chovu týchto vtákov. Poľnohospodári niekedy čelia rôznym porušeniam. Skúsení chovatelia hydiny si často všimnú, že dospelé a mladé kačice majú tendenciu navzájom si zvierať perie. To spôsobuje vážne škody. Ak sa chcete s týmto porušením vyrovnať, musíte pochopiť, prečo sa kačice navzájom zvierajú.

Prečo sa kačice klovajú navzájom?

Ošklbanie peria je bežné u domácich vtákov. Robia to nielen kačky, ale aj kurčatá alebo morky. Osobitne je však bežné, že káčatká perie trhajú. Je to kvôli voľnému výbehu pestovaných kačíc. Uvoľňujú sa na pastviny o 2 mesiace. Dospelí nie sú príliš spokojní s bábätkami. Je to kvôli konkurencii vtákov. Preto kačice často štiepia alebo dokonca jedia kačice.

Neúmyselné mláďatá sú príkladom od dospelých vtákov a tiež začínajú štiepať perie. To sa stáva príčinou bojov alebo agresie. Nasledujúce faktory vedú k neobvyklému správaniu a výskytu kanibalizmu u kačíc:

 • poruchy príjmu potravy alebo nedostatok vody;
 • nadbytočné jedlo;
 • malý ohrada;
 • zmeny výživových požiadaviek pre kačice;
 • nedostatok napájačov alebo nádrží na vodu;
 • prítomnosť agresívnych vtákov v kŕdli.

Riešenia pre konflikty s kačicami

Existuje veľa možností riešenia konfliktov medzi vtákmi. Po prvé, stojí za to zmeniť ich stravu.

Zmena stravy

Že mulards sa na seba čúrajú kvôli nesprávnej výžive. Platí to aj pre iné plemená. Pri riešení porušenia odporúčame dodržiavať tieto pravidlá:

 1. Do krmiva pridajte užitočné doplnkové látky. Patria sem arginín, cystín, metionín. Kačice tiež potrebujú síru alebo vápnik. Pri dostatočnom množstve takýchto látok kačice neberú perie. Užitočné prvky navyše pomáhajú periu rásť na postihnutých častiach tela. Síra tiež normalizuje metabolické procesy a urýchľuje prírastok na váhe. Mala by byť v strave od 2 týždňov.
 2. Zavádzajte krmivo obsahujúce sírany železa a medi. Kačice tiež potrebujú seleničitan sodný, biovetín, kyselinu citrónovú. Okrem toho sa im musí poskytnúť chlorid kobaltnatý.
 3. Dajte vtákom jedlo. Kačice potrebujú ľanový, slnečnicový a sójový koláč.
 4. Dajte kačkám čerstvé ryby. Na kŕmenie vtákov je povolené používať korušky polárne alebo šproty. Na kŕmenie je tiež povolené používať mäsokostnú múčku alebo mleté ​​mäso. Aby ste sa zbavili problémov, odporúča sa podať 1 jedincovi najmenej 50 gramov tuku týždenne.
 5. Zavádzajte do stravy mlieko. Je tiež možné odovzdávať odpadové mlieko z vtákov.
 6. Ak sa v blízkosti nachádza nádrž, nezabudnite vziať kačice na kúpanie. Ak sa vyskytne problém, malé škrupiny alebo žaburinka sa stanú vynikajúcou možnosťou stravovania.
 7. Je užitočné dať vtákom čerstvé bylinky a trávovú múku. Kačice tiež cítia potrebu nasekaných borovíc alebo smrekových ihiel.
 8. Kačky potrebujú drvenú kriedu. Ak si vtáky navzájom zvierajú perie, odporúča sa zvýšiť denné množstvo stolovej soli.
 9. Aby sa znížili náklady na obsah približne 40% krmív z obilnín, oplatí sa nahradiť jednoduchou zmesou, ktorú tvoria greeny, varené zemiaky a chlieb. Z zeleniny je užitočné dať kačice vrchy repy, žihľavy, kapustu, listy púpavy.

veľa kačíc

Vypočítame a odstránime agresora

Ak sa ukázalo, že nájdeme jedinca, ktorý okráda iné kačice, až kým nebude krvácať, odporúča sa chytiť ho a umiestniť ho osobitne. Po izolácii agresívneho vtáka sa odporúča kŕmiť správne a kontrolovať jeho správanie. Vyvážená strava zvyčajne pomôže úplne vyriešiť problém. Až po odstránení príznakov agresie je možné kačicu vrátiť na svoje miesto.

Zabezpečujeme dobrý prístup k nápojom a napájačom

Pri pozorovaní hryzenia vtákov sa oplatí preskúmať dvor. Niekedy je problém spôsobený nesprávnym výpočtom počtu kŕmidiel a napájačov. To vyvoláva boje medzi vtákmi. Ak sa takéto problémy zistia, stojí za to zvýšiť počet prístupových bodov k jedlu a vode a pokúsiť sa ich čo najpohodlnejšie zabezpečiť.

Zmena osvetlenia v dome

V zime sa vtáky často klovú na seba kvôli nevhodným denným hodinám. Pri vytváraní osvetlenia domu je potrebné zvážiť veľa faktorov.

Odborný názor
Zarechny Maxim Valerievich
Agronóm s 12 ročnými skúsenosťami. Náš najlepší odborník na letnú chatu.
V prvom rade je dôležité zamerať sa na dĺžku denného svetla. Malo by to byť 10-12 hodín. Akákoľvek odchýlka od týchto parametrov môže vyvolať agresívne správanie ostatných členov stáda.

Jas osvetlenia je veľmi dôležitý. Normálne by malo byť 15 luxov. Na tento účel stačí použiť niekoľko 40 - 60 Wattových žiaroviek. Rozložte ich rovnomerne po obvode domu.

veľa kačíc

Sledujeme úroveň vlhkosti v miestnosti

Pri chove kačíc je potrebné mať na pamäti, že ide o vodné vtáky, ktoré sú citlivé na akékoľvek zmeny parametrov vlhkosti. Súčasne môžu vtáky ťažko tolerovať zmeny vlhkosti. To vyvoláva na ich perách výskyt kondenzácie.

Na udržanie požadovaných parametrov vlhkosti v domácnosti je vhodné umiestniť vlhkomer do domu. V závislosti od jeho parametrov je možné použiť rôzne metódy. Preto je v miestnosti možné umiestniť plynový kotol alebo sporák, ktorý odstráni prebytočnú vlhkosť. V prípade nedostatočného výkonu sa naopak odporúča použiť zvlhčovač. V zime by parametre vlhkosti mali byť vždy 50-60% a teplota vzduchu nesmie klesnúť pod + 5-7 stupňov.

Možné komplikácie

Ak si pižmo alebo iné druhy kačíc navzájom vtiahnu perie, má to negatívne následky. Keď sú krídla alebo telo klované, objavia sa nebezpečné rany, ktoré vyvolávajú výskyt stáda v kanibalizme.

Keď krv tečie, kačice čurujú čoraz viac do rán. To spôsobuje vážne straty alebo infekcie krvi. V dôsledku toho je hrozba smrti vtáka vysoká.

Ako sa vyhnúť problému

Aby sa zabránilo takýmto problémom, odporúča sa dodržiavať normy týkajúce sa držania a kŕmenia vtákov. Ak počet hniezd nestačí, oplatí sa vyrobiť ďalšie. Pomôže to predchádzať konfliktným situáciám. Najviac agresívne vtáky by sa mali oddeliť. Neodporúča sa meniť podmienky chovu alebo oblasti na prechádzky s vtákmi.To sa musí robiť postupne, berúc do úvahy túžby vtákov.

Ak sa kačice uhryznú neustále, je dôležité udržiavať miestnosť v čistote. Pomôže to zabrániť vstupu nečistôt a infekcie do poškodenej oblasti. Zároveň sa odporúča vykonávať všeobecné upratovanie priestorov každý týždeň, každý deň umývať podlahu a čistiť napájače a napájače. Ak sa do vody dostane špina, musí sa vymeniť. Potraviny a voda by mali mať izbovú teplotu. Pravidelne sa oplatí predvádzať vtáky veterinárnemu lekárovi. Profylaktické vyšetrenie sa odporúča vykonávať v intervaloch 6 - 12 mesiacov.

Kačice sa zvierajú z rôznych dôvodov. Vyvolávajúce faktory problémov zahŕňajú podvýživu a porušovanie podmienok zadržania. Na zvládnutie porušenia je potrebné upraviť pravidlá starostlivosti o vtákov.

Nie sú žiadne recenzie, buďte prví
Práve teraz sledovanie


uhorky

paradajky

tekvica