Čo dať ducklings na liečbu hnačky doma a prevenciu

Hnačka u kačíc môže byť symptómom rôznych chorôb a sama osebe je hroziacim symptómom. Dehydratované vtáky umierajú rýchlo - niekedy v priebehu niekoľkých hodín. Liečba hnačky u káčat v domácnosti sa preto zriedka nazýva správna voľba - je lepšie okamžite kontaktovať veterinárneho lekára a zachrániť aspoň časť hospodárskych zvierat. Bez laboratórnych testov je ťažké diagnostikovať chorobu.

Príčiny hnačky u kačíc

Hnačka je častá u novo vyliahnutých kačíc. Hlavnou príčinou choroby je nesprávne kŕmenie, a to nedostatok vitamínu B. Spolu s hnačkou sa často vyskytujú tieto príznaky choroby:

  1. Nezdravý vzhľad, zvlnené perie, vodnaté oči.
  2. Paralýza alebo nervová tic krídla.
  3. Hádzanie hlavou dozadu.
  4. Pomalý prírastok na váhe, nízka chuť do jedla.

Všetky príznaky naznačujú nedostatok vitamínu B v potrave. Aby ste tomu zabránili, musíte starostlivo sledovať stravu mladých kačíc av prípade potreby vyvážiť stravu so zelenou trávou, ovocím a zeleninou.

Hnačka u mladých kačíc môže byť tiež spôsobená infekčnými chorobami, ako je vírusová enteritída. Vtáčia stolica je zelená alebo žltá. Zároveň sa pozorujú príznaky - slabosť, strata hmotnosti, znížená produkcia vajec. Bacilová biela hnačka je častá. Kačky, ktoré mali túto chorobu, zostanú navždy nositeľmi a infikujú vyliahnuté kačice. Preto väčšina farmárov uprednostňuje odstránenie týchto vtákov z chovu a ich kŕmenie na zabitie.

Veľmi zriedkavo sa u kačíc vyskytuje kokcidióza, závažné bakteriálne ochorenie, ktoré spôsobuje penu alebo krvavú hnačku. Kokcidióza sa vyskytuje v hydinárňach, kde sú porušené podmienky na chov zvierat - v tmavých, slabo vetraných a vlhkých budovách.

Diagnostické metódy

Pasteurelóza, kolibacilóza, echinostomatidóza majú rovnaké príznaky ako pri kokcidióze. Bez laboratórnych testov nie je možné stanoviť presnú diagnózu. Za týmto účelom lekár odoberie vzorky výkalov z vtáka a pošle ich na výskum. Po zasiatí materiálu do živného média sa pozerajú na povahu pestovaných kolónií - sú individuálne pre každý mikroorganizmus a navzájom sa nevyzerajú podobne.

Odborný názor
Zarechny Maxim Valerievich
Agronóm s 12 ročnými skúsenosťami. Náš najlepší odborník na chaty.
Na základe získaných údajov sa vyvodzujú závery. Teraz existujú jednoduchšie a rýchlejšie výskumné metódy - napríklad ELISA, PCR, imunoblotting. Takáto diagnostika je však oveľa drahšia.

Čo dať kačkám na hnačku?

Vírusová enteritída sa dá liečiť až po presnej predbežnej diagnóze. Pri liečbe sa do hrdla vtáka naleje slabý roztok manganistanu draselného.Liečba kokcidiózy by sa mala začať triedením vtákov chorých na hospodárske zvieratá, ktoré sa musia premiestniť do samostatnej hydinárne a priestory sa dezinfikujú.

veľa kačíc

Najúčinnejším antibiotikom proti pôvodcom kokcidiózy je norsulfazol, ktorý sa rozpustí v pitnej vode. Po ukončení liečby môžete pridať druhú drogu - „Osarsol“. Ak vtáky nepijú vodu s liekom, pokúsia sa pridať Furazolidon do potravy. Dávka sa vyberá v závislosti od veku a živej hmotnosti kačíc. Štandardná liečba trvá 2 až 3 týždne.

Ak je diagnóza kolibacilóza, potom terapia nepomôže. Choré zvieratá budú musieť byť zabité a jatočné telá sa musia zlikvidovať - ​​nemôžete ich dať mäsožravcom. Pasteurelóza, kokcidióza a echinostomatidóza sa liečia veľmi ťažko. Budeme musieť predpísať niekoľko silných antibiotík rôznych skupín. V určitom veku je ľahšie vakcinovať kačice proti týmto chorobám.

prevencia

Ak je hnačka spôsobená nesprávnou stravou, musíte ju okamžite vyrovnať. Vitamín B sa nachádza predovšetkým v kapuste, zemiakoch, kdoule. Preto je užitočné pre kačice kŕmiť zvyšky a čistiace prostriedky z kuchynského stola. Niektorí farmári dokonca dávajú kačacím alebo bravčovým pečienkam kačice, ktoré obsahujú obrovské množstvo pomenovaného vitamínu, ako aj hemoglobínu a železa. Ak sa do stravy pridáva obilie, malo by byť čerstvé, toho istého roku, bez plesne alebo bez známok múčnatky.

Aby sa zabránilo kokcidióze, dodržiavajú sa pravidlá hygieny vtákov - vetrajú priestory, pravidelne čistia a tiež izolujú novo prichádzajúce hospodárske zvieratá od starého kŕdľa na 2 týždne. Hydináreň je pravidelne dezinfikovaná. Mladé zvieratá sa chovajú oddelene od dospelých vtákov.

Každá izba má vlastné čistiace prostriedky, individuálne kŕmidlá a napájače. Káčatám sa podáva dávka „norsulfazolu“ každé 2 týždne, aby sa zabránilo kokcidióze vo veku do 2 až 3 mesiacov.

Nie sú žiadne recenzie, buďte prví
Práve teraz sledovanie


uhorky

paradajky

tekvica