Opis a charakteristika tempa chovu kačíc, pravidiel chovu a výživy

Medzi plemenami domáceho vodného vtáctva chovaného na mäso jednoznačne vynikajú kačice krížové. V domácej záhrade a poľnohospodárstve sú natoľko užitočné a prospešné, že vážne zatlačili ostatných predstaviteľov plemien kačíc. Vynikajúca chuť, skorá zrelosť a nenáročnosť urobili z týchto vtákov jednu z najbežnejších na farmách skromných a veľkých fariem.

Opis a charakteristika plemena

Progenitori dočasných kačíc sú dve plemená: anglická čerešňová vellie a pekingská. Výsledkom kríženia bola nová variácia, ktorá okamžite ukázala výnimočné výhody. Nové kačice boli ohromené produkciou vajíčok a rýchlym zvýšením hmotnosti jatočných tiel. Výsledné plemeno sa volalo temp kačica alebo cross temp-1. Získali sa tiež brojlery s rovnakým menom. Toto plemeno sa chovalo v Rusku. Najrozšírenejšie kačice sú v Ruskej federácii a Bielorusku.

Kačica má priemernú veľkosť, silnú konštitúciu, vŕtačky majú viac samíc, perie je husté a biele, hladko zapadá do tela. Nohy a zobák sú oranžové. Hlava kačíc je strednej veľkosti, s dlhým klenutým krkom pre tento druh hydiny. Chvost je krátky a krídla sú veľké, s rozpätím labuť.

Odborný názor
Zarechny Maxim Valerievich
Agronóm s 12 ročnými skúsenosťami. Náš najlepší odborník na chaty.
Tempo kačíc sa vyznačuje skorou zrelosťou a produkciou vajec, čo zvyšuje výnos kačíc, preto hospodárska spoločnosť dosahuje zisk s minimálnymi časovými a finančnými nákladmi.

Dočasné kačice začnú klásť vajíčka po šiestich mesiacoch, zatiaľ čo až 90% sa oplodní, toľko kurčiat sa vyliahnu, až 70% vyliahnutých alebo inkubovaných vajec.

Klady a zápory tempa kačíc

Kačky tohto plemena sa vyznačujú týmito pozitívnymi vlastnosťami:

 1. Skorá zrelosť - znášanie vajec začína 6 mesiacov.
 2. Na rok môže dočasná kačica znášať 150 až 190 vajec.
 3. Drake váži do 3 kilogramov, žena do 2,5 kilogramu.
 4. Kačacie mäso má príjemnú chuť, bez zápachu a nízky obsah tuku, čo priaznivo odlišuje tempo a súvisiace krížové tempo avantgardy od ostatných druhov mäsovej hydiny.
 5. Dočasné kačice sú prospešné v tom, že sa dajú použiť na dva účely: na získavanie vajec a mäsa, čo poľnohospodárovi alebo dedinčanovi prináša ďalšie výhody.
 6. Drvivá väčšina vajíčok v spojke je oplodnená, takže veľa káčat sa vždy vyliahne.

Nevýhody plemena zahŕňajú krátke obdobie rozmnožovania na získanie mäsa, pretože po 55 až 60 dňoch kačice začnú jesť trikrát viac potravy na každý kilogram prírastku na váhe.Táto funkcia je však aj výhodou, pretože vám umožňuje získať maximálne množstvo kvalitného kačacieho mäsa za dva mesiace.

Údržba a starostlivosť

Tempo kačíc nespôsobuje majiteľom veľa problémov. Na tento účel musia byť splnené nasledujúce podmienky:

 1. Priestranná hydinárňa. Kačice by nemali byť stiesnené, inak sa nielen budú bojovať, ale aj navzájom dráždia a dokonca na seba vyliahnu vajíčka alebo naštiepia perie.
 2. Izba musí byť izolovaná, keď sa kačky chovajú celoročne, napríklad pri predaji kačíc na predaj alebo na vajcia.
 3. Hydináreň musí byť vybavená všetkým potrebným. Mali by obsahovať hniezda, čisté podstielky, jedlo, pitnú vodu v dostatočnom množstve a voľný prístup.
 4. Osvetlenie je dôležité nielen pre zber vajíčok alebo pre čistenie miestnosti, ale aj pre reguláciu procesu znášania.
 5. Vetranie je dôležitou podmienkou pre zdravie dospelých vtákov a potomkov.
 6. Odporúča sa prechádzka pre kačice s prístupom do nádrže.
 7. Čistota zabezpečuje zdravie dospelého stáda a bezpečnosť potomstva, pretože bráni šíreniu choroby.

tempo kačice

Ak je vták chovaný ako brojler, je dôležité zabezpečiť primeranú výživu. Ak chcete získať mäso z potravy s minimálnym obsahom tuku, musí byť vyvážené, inak kačica ztuhne.

Čo nakŕmiť?

Základom krmiva pre dospelých kačíc je teplota kŕmnej zmesi na báze drveného zrna. Kačice je potrebné kŕmiť mokrou kašou, do ktorej sa zavádzajú mliečne výrobky: najprv - nízkotučné tvarohové syry, cereálie, srvátka, vírenie a jemne nasekané zelené jedlá.

Vták, ktorý má prístup k chôdzi, naberá na vlastné oči zelené, malé kamene, bezstavovce a hmyz. Veľmi prospešný je aj prístup k prírodnému alebo umelému útvaru vody. Kačky nie sú len plávajúce a kúpajú sa, pretože voda je ich prirodzený spôsob života. Veľmi sa tiež zaujímajú o žaburinky a riasy, ktoré sú bohaté na vitamíny a ďalšie živiny.

Ak sú kačice zbavené možnosti plávať v rieke, jazere alebo rybníku, ako aj na kŕmenie v zime, vlastníci hospodárskych zvierat zbierajú riasy na budúce použitie alebo kupujú od nich hotové doplnky.

Jemnosti reprodukcie

Na získanie veľkého počtu hydiny na výrobu mäsa je lepšie použiť inkubáciu. To zjednodušuje postup a umožňuje vám dosiahnuť veľký počet kurčiat súčasne.

Inkubácia trvá 26 až 28 dní, výťažok kačíc dosahuje 70%. Mladý rast je silný a životaschopný, málo náchylný na choroby. Takmer od okamihu, keď sa kiahňatá vyliahnu, sa tempo kŕmí strmým vareným nasekaným vajíčkom, od piateho dňa života sa zavádzajú chudé tvarohové syry a jemne nasekané zelené jedlá. Varená koreňová zelenina sa pridáva od týždňa a od desiatich dní veku môžu kačice pridávať nasekaný odpad z kuchyne a zo záhrady. Kŕmne vajcia sa do krmiva pridávajú.

Kvalitný a vyvážený spôsob stravovania poskytuje rýchly rast a prírastok na hmotnosti. Do rmutu je nevyhnutné pridať minerály, mliečne odpady a zeleninu. Cvičenie je dôležité aj pre normálny rast kačíc, ako aj pre chovné tempo kačíc. Dospelé vtáky môžu chodiť celý deň za dobrého počasia a káčatka môžu byť prepustené na pasenie vo veku 3 týždňov.

tempo kačice

Prevencia a liečba

Kačice Tempo patria medzi nenáročné plemená, ktoré nemajú sklon ku konkrétnym chorobám. Môžu trpieť chorobami spoločnými pre všetky kačice, ale pri správnej údržbe a kŕmení je možné vyhnúť sa masívnym infekciám a usmrteniu vtákov.

Na prevenciu sú kačice uvedené:

 1. Pitná voda zafarbená draslíkom mangánu vo svetloružovom odtieni.
 2. Rybí tuk.
 3. Kostná múčka.
 4. Drvené mušle.
 5. Vápenec.
 6. Špeciálne minerálne doplnky.

Nenechajte si ujsť príležitosť nechať vtáka pasieť sa na tráve. Je užitočný pre organizmus, posilňuje imunitný systém, pretože obsahuje veľké množstvo vitamínov.Rovnaké vlastnosti majú riasy, ktoré vodné vtáky aktívne jedia vo vode.

Rovnako dôležité je udržiavať dočasné kačice čisté. Zároveň je potrebné dôkladne vyčistiť nielen hydinárňu, ale aj chôdzu, ako aj pravidelne umývať a dezinfikovať nádoby na vodu a krmivo, hniezda a vymeňovať podstielku. Vták bude potom zdravý a silný, nebude chorý a bude sa aktívne rozmnožovať.

Nie sú žiadne recenzie, buďte prví
Práve teraz sledovanie


uhorky

paradajky

tekvica