Koľko dní vyliahne divá kačica vajcia a v ktorých hniezdach kladie vajcia

Chov hydiny na farme alebo osobnom pomocnom farme sa niekedy začína objavením divej kačice, ktorú majitelia prinesú zo svojich prirodzených biotopov. Prispôsobenie vtáka novým podmienkam je problematické, ale ak je možné odchovať potomkov v zajatí, kačice sa na hydinárskom dvore budú cítiť skvele. To vyvoláva otázky o tom, koľko dní rôzne druhy divých kačíc liahnu svoje vajcia, ako sa hniezdi a koľko kačíc sa dá očakávať.

Kde hniezdia divoké kačice?

V prírodných podmienkach divé kačice stavajú hniezda na odľahlých miestach v blízkosti nádrže, menej často - vo vzdialenosti od nej. Môžu to byť kríky, húštiny trstiny, pahorky, mŕtve lesy, opustené priehlbiny. Zodpovednosť za usporiadanie hniezda, ako aj za inkubáciu káčat, pripadá na ženy, na procese sa zvyčajne nezúčastňujú nápoje.

Najbežnejšia divá divá kačica v Rusku sa často hniezdi na nižšej úrovni. Hniezdo vyzerá ako ploché prehĺbenie trávy alebo pôdy. Žena vyhýba prehlbovaniu, ktoré vytvára zobák pri prsníku a pohybuje sa v kruhu. Divoká kačica gogol na hniezdenie vyberá opustené dutiny, ktoré môžu byť umiestnené vo výške až 15 metrov. Hniezdo divočiny sa môže nachádzať niekoľko kilometrov od nádrže na zemi alebo v podzemí v opustenej nory.

Divoké kačice stavajú svoje hniezda z materiálov, ktoré sa nachádzajú v okolí - suchá tráva, tenké konáre. Boky sú tvorené chumáčikom vytrhnutým z hrudníka, ktorého množstvo sa zvyšuje s počtom vajíčok v spojke. Dole sa používa na zachovanie tepla, samica s ňou tiež zarovná spodok a zakryje spojku, keď opúšťa hniezdo.

Za umelých podmienok je potrebné dať kačke samostatný roh, ktorý oplotí mláďatá od ostatných vtákov. Na usporiadanie hniezda je vhodný malý kôš, tesná krabica, malá drevená krabica s rozmermi 40 x 50 centimetrov s bočnými 10 cm. Na dne sa položí seno, slama alebo piliny.

divoká kačica

Vedľa hniezda umiestňujú jedlo a vodu, kúpeľ alebo priestrannú nádrž na kúpanie. Voda sa musí pravidelne vymieňať, aby bola čistá. To je nevyhnutné na udržanie čistoty samíc a liahnutia zdravých potomkov.

Koľko dní sa vajcia liahnu?

V prírode divoké kačice začnú znášať vajcia v apríli alebo máji. Samica kladie 1 vajíčko každý deň a vyliahnutie začína dňom, keď bolo toto vajce položené.

Odborný názor
Zarechny Maxim Valerievich
Agronóm s 12 ročnými skúsenosťami. Náš najlepší odborník na letnú chatu.
Kačice druhu gogol a ovce sa množia 28 až 30 dní (menej často až 40 dní) a divá divá kačica sedí na vajciach 26 až 28 dní.

Presná doba inkubácie kurčiat, okrem druhov vtákov, závisí aj od podmienok prostredia (teplota, vlhkosť, dĺžka denných hodín). Najskôr kačky opustia spojku, aby jedli a plávali dvakrát denne. V poslednej fáze inkubácie sa ženy snažia neopustiť hniezdo.

Koľko kačíc chová v prírode?

Počet vajec v spojke kačice závisí od jej druhu, ako aj od oblasti jej biotopu. V južných zemepisných šírkach sú za priaznivých podmienok spojky zvyčajne väčšie ako v severných. Spojky rôznych druhov divých kačíc:

Druhy divých kačícPočet vajec v spojkeVzhľad vajecPriemerná doba liahnutia, dni
divá kačica9-13Vajcia pravidelného tvaru, biele s jemným ľahkým olivovým odtieňom, ktoré miznú ako prielezy spojky26-28
Gogol5-13Vajcia sú oválne v tmavozelenej alebo modrastej farbe29-30
Peganka3-12Vajcia majú správny oválny tvar, škrupina je lesklá, biela alebo okrová29-31

Divé kačice ležia v priemere 8 - 10 vajec. Spojka sa môže zdvojnásobiť, ak sa o jedno hniezdo požiadajú dve ženy. V takom prípade je potomok oboch kačíc odsúdený na zánik - spojka zostáva opustená. Kačica môže klásť vajíčka do zničeného hniezda, ale nebude oplodnená.

Kačice sa liahnu priateľsky počas dňa bez ohľadu na dátum znášania každého vajíčka. Po 12 až 15 hodinách už mláďa opúšťa hniezdo. Káčatká dobre vidia, pohybujú sa po zemi, plávajú a potápajú sa sami. Najprv sa kurčatá snažia od matky vzdialiť, zhromaždia sa pod krídlami ženy každé 2 hodiny.

Drake, na rozdiel od iných druhov kačíc, sa podieľa na chove kurčiat. Niekedy sa niekoľko mláďat Shellings spojí a pohnú sa spolu. Mallardova kačica naopak neakceptuje kontakt s inými mláďatami - ich mláďatá a samice sa navzájom dobre rozpoznávajú a udržiavajú od seba.

Kedy začnú lietať kačice?

Potomok kačice rastie a rýchlo sa rozvíja. Akonáhle sa skutočné perie začalo objavovať na všetkých stranách káčat namiesto okrajov, urobili prvé pokusy o vzlet. Kurčatá divné začínajú lietať nad povrchom 50 dní po vyliahnutí z vajíčok a po siedmich až desiatich dňoch od prvých pokusov úplne státia na krídle. Potomstvo divej kačice gogolovej začína lietať približne v rovnakom časovom rámci - 57 - 66 dní a lastúrniky vyleteli skôr - v období od 45 do 50 dní.

Nie sú žiadne recenzie, buďte prví
Práve teraz sledovanie


uhorky

paradajky

tekvica