Koľko dní rastie kačice na porážku a tabuľka mäsa sa získava zo živej hmotnosti

Kačacie mäso sa považuje za zdravý výživový produkt obsahujúci požadované množstvo bielkovín a tukov. Kačice rastú veľmi rýchlo a už za 2 mesiace dosahujú optimálnu živú hmotnosť. Začínajúci poľnohospodári sa často dopúšťajú chýb pri výpočte, koľko mesiacov kačice rastú pred zabitím. Príliš stará kačica môže stratiť chuť a náklady na krmivo sa zvýšia o 20 - 30%. Preto je veľmi dôležité poznať lehoty na zabitie a dodržať ich.

Koľko kačíc rastie pred zabitím

Kačice obyčajne vyrastajú 2 mesiace pred zabitím. U raných plemien sa obdobie môže skrátiť na 45 - 50 dní. Priemerný normálny prírastok na hmotnosti za dané obdobie je 2-2,5 kilogramov. V tomto veku je mäso už dosť chutné a perie nie je tvrdé, ľahko sa trhá. Na pestovanie je lepšie zvoliť dobre pohyblivé a veľké kačice, ktoré sa svojou hmotnosťou výrazne odlišujú od svojich rovesníkov.

Prírastok na váhe výrazne závisí od druhu kačice a kvality kŕmenia, podmienok zadržania. Počas chovu mladých zvierat je potrebné dodržiavať tieto normy:

  1. Správna strava je vyvážená strava s vysokým obsahom bielkovín. Zahŕňa drvené varené vajcia, zrná a drvenú kukuricu. Od dvoch týždňov veku môžete dať tvaroh a nakrájanú zeleninu, stolový odpad.
  2. Systematické dávkovanie zelene - bez neho tráviaci systém vodného vtáctva nefunguje správne, takže nepriberajú dobre.
  3. Primerané osvetlenie - najmenej 10 hodín denného svetla v lete a zime. Intenzita svetla môže byť 15 až 20 luxov.
  4. Denné upratovanie a dostatočná posteľná bielizeň. Voda v miskách na pitie a iných nádobách sa vymieňa najmenej raz denne alebo lepšie niekoľkokrát denne v teplom období, inak sa objaví trvalý zápach.
  5. Trvalý prístup k vode - je zakázané uchovávať v suchých priestoroch bez koryta alebo vane.

Pri dodržaní týchto jednoduchých pravidiel môžete dúfať v dobrý zisk v čo najkratšom čase. Pekingská kačica dosahuje 2,5 a niekedy 3 kilogramy do 2 mesiacov.

Čo môže tento výraz ovplyvniť

Doba pestovania je výrazne ovplyvnená nedostatkom vody. Niektorí majitelia kŕmia hydinu hojne, ale zabudli napiť konzumentov včas. Z tohto dôvodu sa kačice rýchlo dehydratujú a jedlo nie je správne trávené. Každá hlava by mala byť vybavená 1,5 litra vody alebo 5 litrov na 1 kg krmiva denne.

Príliš nízka teplota vedie k intenzívnej spotrebe živín na zohrievanie tela, takže kačice nezvyšujú svoju hmotnosť.

Optimálna teplota v dome by mala byť medzi 20-23 stupňov a vlhkosť by mala byť až 65%. Dom tiež nie je potrebné preťažovať - ​​tesná blízkosť vyvoláva neustálu agresiu a boje medzi kačatými.Z tohto dôvodu je životaschopnosť znížená, riziko úmrtia vtákov je vysoké. Ubytovanie je možné pre maximálne 16 hláv na 1 štvorcový meter. meter miestnosti.

veľa kačíc

Ak v teplom období nezorganizujete prechádzku pre kačice, môže to ovplyvniť imunitu vtáka. Chôdza by sa mala uskutočňovať každý deň, začínajúc vo veku 4 dní. Na ulici si budú vtáky môcť samostatne obstarávať zelenú stravu a dostanú dostatočnú dávku vitamínov. Slnko má priaznivý vplyv na stav peria a aktívny pohyb - na prírastok svalov a hmotnosti.

Odborný názor
Zarechny Maxim Valerievich
Agronóm s 12 ročnými skúsenosťami. Náš najlepší odborník na letnú chatu.
Pokiaľ ide o chemické zloženie, mäso z hydiny, ktoré bolo na úteku, sa líši od ostatných - má vysoký obsah bielkovín a minimálny obsah tuku, vďaka čomu je kačacie prsia dietetickým výrobkom vhodným pre športovcov a vážne chorých ľudí.

Dlhšie obdobia chovu vedú k vzniku mladistvých plesní. Po 55 - 60 dňoch sa perie káčat začalo meniť. Telo vydáva veľké množstvo kalórií, takže vtáky schudnú, strácajú svoju prezentáciu a perie je oveľa ťažšie vytrhávať. Zabíjanie mladých zvierat sa preto vykonáva pred výmenou peria.

Výťažok z kačacieho mäsa zo živej hmotnosti

Čistý výnos kačacieho mäsa z vnútorností jatočných tiel závisí od druhu a pohybuje sa v rozmedzí od 55 do 70%.

Na výpočet výnosu stačí urobiť pomer s hodnotami uvedenými v tabuľke:

Ducklings vekŽivá váhaCelkový príjem krmiva v gramoch
4 dni9560
10 dní26072
2 týždne43482
3 týždne85090
4 týždne1100100
5 týždňov1350110
6 týždňov1600120
7 týždňov1720150
8 týždňov1950168

Ako vidíte z tabuľky, miera prírastku na hmotnosti sa do 8 týždňov stáva menej intenzívnou, takže ďalší chov mäsa je nepraktický.

Na výpočet výťažnosti mäsa zo živej hmotnosti je potrebné urobiť pomer:

X = M (hmotnosť kačice) * K (koeficient)

Koeficient sa líši v závislosti od plemena kačice.

Príklad výpočtu čistého výnosu zo živej hmotnosti kačice v Pekingu:

x = 2300 (živá hmotnosť) * 0,86 (koeficient Pekingovej kačice) = 1978 - čistý výťažok.

Nie sú žiadne recenzie, buďte prví
Práve teraz sledovanie


uhorky

paradajky

tekvica