Opis a charakteristika elegantnej odrody viniča, história a jemnosť pestovania

Ľudia začali pestovať hrozno pred niekoľkými tisíckami rokov. Plody ušľachtilých rastlín sa nielen zjedli, ale používajú sa aj na liečenie chorôb, hojenie rán. Vinice zaberajú milióny hektárov pôdy. A ak bola kultúra nedávno vysadená v Arménsku a Gruzínsku, Taliansku a Grécku, Turkménsku a Moldavsku, výsadba rastlín sa teraz presunula do stredného pruhu. Elegantné hrozno znesie mrazy, nebojí sa sucha a nepotrebuje ďalší opeľovač. Bobule dozrievajú skoro.

Kto a ako bola odroda vyšľachtená

Aby sa teplomilná kultúra zakorenila v miernom podnebí, museli chovatelia tvrdo pracovať. Križovatka potešenia s moldavskou odrodou Frumoase Alba, špecialistami N.I. Ya Potapenko choval hybrid, ktorý bol prispôsobený rastu v stredných zemepisných šírkach. Elegantný hroznový koreň a ovocie prináša aj medzi začínajúcimi záhradníkmi za predpokladu, že je miesto vybrané správne a s náležitou starostlivosťou. Od potešenia dostal imunitu pred chorobami, od moldavskej odrody, požičala si muškátový orech.

charakteristika bobúľ

Opis hybridného Elegantu

Biele stolové hrozno chované v Rusku sa nepoužíva na výrobu vína, ale je ocenené vysokým výnosom a skorým dozrievaním. Hybrid vydrží aj mrazy až do 25 ° C, na zimu nie je potrebné ho zakrývať.

O kríku a listoch

Vinič sa vyznačuje slabým rastom, ale je odolný voči chorobám. Má tenké rodiace výhonky. Hmotnosť jedného valcového zhluku strednej hustoty dosahuje 600 gramov. Listy hrozna nie sú príliš veľké, majú smaragdovú farbu, horná časť je lesklá, vo vnútri hrana chýba.

šľachtená odroda

O plodoch

Z hľadiska kvalitatívnych vlastností obídil hybrid v Rusku mnoho známych stolových odrôd kultúry a dostal sa do prvej desiatky. Bobule sú rôzne:

 • oválny tvar;
 • jantárový odtieň;
 • sladká a kyslá chuť.

Chrumkavé mäso vonia ako muškátový oriešok. Po pučení ovocie dozrie po 110 dňoch. Hmotnosť zrelých bobúľ je asi 7 gramov.

Hrozno je dobre prepravované, dlhodobo sa nezhoršuje, hromadí veľa cukru.

elegantné hrozno

opelenie

Na jar sa na tenkej viničke objavujú ženské kvety, ktoré priťahujú včely. Na ich mieste vzniká vaječník, až 95% výhonkov nesie ovocie. Hybrid nepotrebuje ďalší opeľovač, poteší stabilnou úrodou, nebojí sa sucha a teplo nie je pre rastlinu hrozné.

Keď mladé víno začne prinášať ovocie

Pri pestovaní plodín na zavlažovaných pozemkoch na priemyselné účely sa bobule zbierajú po 4 rokoch. Záhradníci veria, že do tejto doby hrozno má čas pestovať silné korene a silné výhonky.

Ak si kúpite dobré sadenice, nájdite na to miesto chránené pred prievanom a vetrom, na jar kvitnú vinice a veľmi skoro Elegant začne prinášať ovocie v druhom alebo treťom roku.

mladé vinič

technické údaje

Výhonky hybridu dávajú každoročne nárast asi 3 metre. Produktivita a až 20 kg bobúľ sa zberá z jedného viniča, keď sa používa podpník z Moldavska. Elegant si osvojil dôležité vlastnosti od svojich najbližších príbuzných.

Odolnosť proti chladu

Hrozno je prispôsobené klimatickým podmienkam stredných zemepisných šírok, vydrží teplotné skoky, zmeny počasia. Dokonca aj bez prístrešia nezomrie, keď značka na teplomere klesne na -25 FROM.

drží ovocie

Odolnosť proti infekciám a škodcom

Počas vegetačného obdobia sú listy viniča napadané roztočmi, ktoré z nich pijú šťavu. Na ochranu rastlín pred napadnutím hmyzom pomáha ošetrenie insekticídmi. Kríky sa striekajú pred rozkvetom počas tvorby vaječníkov.

Elegantne zriedka trpia plesňovými chorobami, ktoré nie sú prakticky ovplyvnené:

 • plesniam;
 • Alternaria;
 • šedá hniloba.

Hybrid je menej odolný voči múčnatke. Paraziti sa pripájajú k zemnej časti viniča pomocou hlupákov. Listy a strapce sa zakryjú sivým kvetom, tkanivá pre streľbu stmavnú a odumrú. Postrek chemickými fungicídmi "Ridomil", "Horus", "Topaz" pomáha predchádzať rozvoju choroby.

vegetácia na listoch

Výsadba a starostlivosť o sadenice

Aby Elegant potešil úrodu, mal by sa mladý ker kúpiť iba v špecializovanej škôlke, a nie na trhu. Pri nákupe musíte okamžite posúdiť stav koreňov a pukov.

Sezóna pristátia a pravidlá

Čím menej choré, vinič, ktorý bol vypestovaný v nádobe, má lepšie korene. Prvé bobule v tomto prípade sa objavia budúce leto. Hrozno sa pestuje na jeseň aj na jar, ale v polovici zemepisnej šírky je lepšie to urobiť v apríli. Pre kultúru milujúcu teplo je potrebné zvoliť miesto z južnej strany, vedľa tehlovej alebo kamennej budovy, v tieni pred prievanom a severným vetrom.

Hybrid nekoreňuje na ťažkých pôdach, kde sa podzemná voda blíži k povrchu zeme. Môžete si vysadiť Elegant v nížinách, ak si vytvoríte vysoké lôžko piesku, humusu, pôdy a rašeliny.

starostlivosť o sadenice

Agrotechnológia mladých hrozna

Diera pre vinič je vykopaná meter hlboká a rovnaká šírka. Nie je potrebné ho pripravovať vopred. Pri pristávaní:

 1. Rozdrvený kameň sa kladie na dno vrstvou 15 cm, ktorá je ľahko stlačená.
 2. Mierne ustúpite od okraja výkopu a nainštalujte rúru tak, aby stúpala nad povrch.
 3. Vyhladzujte korene pokryté ílovou kašou.
 4. Nalejte zeminu zmiešanú s kompostom, popolom, pridajte 200 g superfosfátu.
 5. Pôda je zhutnená a napojená.

Medzi hroznovými sadenicami je ponechaná vzdialenosť 1,5 metra.

Na ochranu mladej viniča pred mrazom a popálením od slnka sa zakrýva čierna fólia, do ktorej sa vyrezávajú diery.

Poľnohospodárska technológia pestovania

Pravidelnosť zavlažovania

Ak je vonku chladné počasie, rastlina nepotrebuje ďalšiu vlhkosť. V suchom a horúcom lete sa hrozno zavlažuje každý deň pri koreňoch, pričom sa zabezpečí, že sa na listoch nedostane žiadna voda, inak sa krúti a vytvárajú škvrny.

umelé hnojivo

Hrozno poteší ovocie aj bez dresingov, ale aby ste na jeseň dosiahli vysoký výnos, musíte pridať potašovú soľ a na jar musíte použiť dusičnan amónny. Počas tvorby vaječníkov sa hrozno hnojí kuracím trusom raz ročne - popolom.

teší sa z ovocia

Ako vytvoriť vinič

Na zvýšenie výnosu, zlepšenie chuti ovocia a uľahčenie starostlivosti o rastliny rok alebo 2 po výsadbe sa uchýlia k modelovaniu hroznového kríka. V stredných zemepisných šírkach je vhodnejšia tvorba stoniek viniča:

 1. Na jeseň sa proces skracuje, takže nad štepom zostávajú 2 alebo 3 oči.
 2. Budúci rok vyrastú z púčikov 2 výhonky.
 3. Mladé výhonky sa odrežú, zväzky sa vytvoria na dlhej, na krátkej sa opäť objavia oči.

Keď sa bobule objavia na hroznovom kríku, zmení sa dĺžka šípok. To pomáha znižovať zaťaženie rastlín a zväčšovať strapce.

tvorí vinič

Podväzok na miesta

Skúseným záhradníkom sa odporúča nechať mladé hrozno od 6 do 10 očí a odrezať výhonky spolu s výhonkami na jeseň. Na jar je ovocná vinica horizontálne priviazaná k spodnej rade kolíkov. V treťom roku sa objavia nové výhonky, na ktorých sa vytvorí vaječník.

podväzok na stĺpiky

prezimovanie

Pri krížení Elegant zdedil najlepšie vlastnosti odrôd hrozna zapojených do jeho šľachtenia. Púčiky neumierajú v dvadsaťstupňových mrazoch, ale na jeseň je lepšie odstrániť vinič z podpery, zviazať ho a prikryť ihlami. Niektorí záhradníci nakrúcajú výhonky v drevenej krabici, zakrývajú pilinami alebo suchými listami.

Pestovanie hrozna

Elegantné je možné pestovať na podnose takmer všetkých odrôd plodín, ako aj ich množenie na vlastných kríkoch. Rezne hybridu zakorenené zle, ale mnoho letných obyvateľov si to pestovať hrozno pomocou nich:

rastú na sklade

 1. Výstrely sú rezané očami - dve alebo tri.
 2. Dajte do pohára s vodou, zakrytie dna 2 cm.
 3. Vrchnú časť prikryte polyetylénovým vreckom.
 4. Kapacita zanecháva slabé a rozptýlené svetlo.

Asi po mesiaci sa objavia korene. Keď dorastú do 3 cm, rez sa presadí do zeme.

Na štepenie sa výhonky zbierajú na jeseň a ukladajú sa do pivnice.

hotové výhonky

Obdobie dozrievania bobúľ

Po objavení pukov plody dozrievajú skôr ako po 3 a pol mesiaci; v strede jazdného pruhu - začiatkom augusta na juh - koncom júla.

Hrozno získava bohatý žltkastý odtieň. Na kríkoch sa nezhoršuje asi 30 dní.

Zber a použitie ovocia

Elegantný sa zberá, keď bobule zožltnú, sú dobre odstránené z vetvy, šupka začne žiariť, semená sú oddelené od dužiny. Zber ovocia sa uskutočňuje za slnečného a suchého dňa. Hrozny hrozna sú rezané nožnicami na prerezávanie, ktoré držia pri stopke.

Bobule skorých odrôd sa konzumujú čerstvé, sú vyrobené zo šťavy, zákuskov, kompotov. Takéto hrozno nie je vhodné skladovať na zimu.

aplikácia ovocia

Nie sú žiadne recenzie, buďte prví
Práve teraz sledovanie


uhorky

paradajky

tekvica