Aký druh pôdy je potrebný na pestovanie hrozna, výber toho najlepšieho a spôsob, ako túto pôdu nakŕmiť

Aký druh pôdy by mal byť pripravený na hrozno - to sa často pýtajú začínajúci pestovatelia, amatéri a praktizujúci záhradníci. Závisí to od pôdnej zmesi, či sadivo zakorení alebo nie, ako rýchlo sa prispôsobuje a rastie. Na vyriešenie všetkých pochybností, ako aj na správne rozhodnutie, pomôže tematický materiál s odborným poradenstvom.

Kritériá súladu s pôdou pre pestovanie hrozna

Dokonca aj skúsení záhradníci môžu robiť chyby, pokiaľ ide o faktory, ktoré ovplyvňujú vývoj viniča. Určite zavolajú:

súlad s pôdou

 • rozmanitosť a jej individuálne vlastnosti (doba zrenia, odolnosť voči chorobám);
 • klimatické podmienky pre pestovanie;
 • vrchný odev - ich prítomnosť a frekvencia;
 • prírodné príčiny - vzduch, svetlo, zalievanie.

Ale nie každý si bude pamätať na elementárne - zloženie pôdy, jej kyslosť, nasýtenie minerálmi, frakčné vlastnosti. A to tiež vážne ovplyvňuje rast viniča, jeho schopnosť prinášať ovocie.

Drobnosť spočíva v tom, že hrozno nepotrebuje čistý chernozem. Kompozitná zmes piesku, humusu, zeme, dostatočne priepustná pre vzduch a vodu, je oveľa vhodnejšia. Ťažké ílovité pôdy sú neprijateľné. Tiež nie je vhodné miesto s blízkym výskytom zvodnených vrstiev: vedie to k rozpadu koreňov. Pestovatelia preto hľadajú triky, ktoré čiastočne alebo úplne nahradia pôdu vo vybranej oblasti starostlivo zloženým „kokteilom“, ktorý uspokojí potreby náročného viniča.

pestovanie hrozna

Kvalitatívne zloženie

Toto je nasýtenie pôdnej zmesi užitočnými látkami, ktoré bude musieť vinič tvoriť koreňový systém, pestovať strapce a bobule. Hrozno potrebuje tieto minerály (ideálne by mali byť v pôde alebo sa musia „pridávať“ ako hnojivo):

 1. Dusík. Základ rastu. Žiadny dusík - výhonky sa nevyvíjajú zle. Preceňovanie vedie k posunu v rovnováhe, prírastku hmotnosti zelenej hmoty na úkor chuti bobúľ.
 2. Fosfor.Druhým najdôležitejším prvkom ovplyvňujúcim vinicu je miera dozrievania ovocia, čo je zníženie vegetačného obdobia.
 3. Draselný. Ovplyvňuje syntézu uhľohydrátov - škrobu a cukrov, preto pri nedostatku tejto zložky v pôde budú plody kyslé a bez chuti. Prítomnosť draslíka je tiež spojená s odolnosťou puzdra proti mrazu.
 4. Horčík. Jeho úloha v hlavnom procese - tvorba chlorofylu - je nepopierateľná. Bez horčíka stráca lístie svoju prirodzenú zelenú farbu, uschne a odumrie.
 5. Vápnik. Keď je toho dosť, korene rastú v čase, podporujú stonku a bobule sú chutné a aromatické. Nadbytok vápnika vedie k ochoreniu kríkov (chloróza).
 6. Železo. Podieľa sa tiež na syntéze chlorofylu v listoch.

To sú hlavné prvky, ale okrem nich sú tu aj pomocné prvky - sodík, hliník, zinok. Preto pre kŕmenie hroznaSkúsení záhradníci používajú zložité hnojivá.

zrelé kríky

kyslosť

Normálny vývoj sadenice a dospelej rastliny závisí od reakcie pôdy, jej kyslosti. Príliš kyslá pôda bude musieť byť alkalizovaná, nie dosť - okyslená. Všeobecne sa v takýchto prípadoch hovorí o rovnováhe kyslosti, o ukazovateli pH, ktorý sa určuje špeciálnou analýzou.

Upravte pH

Každá rastlina má svoje vlastné požiadavky na kyslosť. Hrozno nie je výnimkou. Zemiaky a maliny milujú kyslé prostredie, pre bobuľu vína sa experimentálne zriadila chodba 4 - 8 jednotiek. Maximálna hodnota by nemala presiahnuť 8,2, a to ani vtedy, ak pôda nie je presýtená soľami.

každá rastlina

Indikátorové rastliny

Niektoré rastliny, ktoré si vyberú určité podmienky, pomôžu určiť kyslosť životného prostredia. Zároveň sa ukáže, prečo niektorí z nich rastú a prosperujú, zatiaľ čo iní vädnú. Šťaveľ, mrkva, uhorky a kvety ako kosatce a ľalie ako kyslé pôdy. Tam sa usadzujú machy, ostrice alebo presličky. Ak je pH nízke, svedčí to o rýchlom raste egrešov, ostružín, thuja.

Obsah alkálie

Pre normálny rast hrozna je potrebná „správna“ rovnováha pH, a nielen indikátor so zaujatosťou v kyslom alebo zásaditom prostredí. Neutrálna hladina (5 - 6,0) je určená šalátom, jablkom, hruškou. Je potrebné si uvedomiť, že veľa rastlín sa dokáže prispôsobiť kyslosti prostredia a niektoré ho môžu opraviť počas procesu rastu. Ďatelina a žihľava rastú na nízko kyslých pozemkoch; na mierne zásadité - quinoa alebo horčica.

Ukazovatele rastlín

Meranie vlhkosti a tenziometra

Viac ako prítomnosť živín v pôde ovplyvňuje rast hrozna iba pôdna vlhkosť. Zriedkavé odrody normálne reagujú na nadmernú vlhkosť.

Bobule uprednostňujú dobre odvodnené suché zmesi. Indikátor vlhkosti je určený špeciálnym zariadením - tenziometrom. Naučiť sa, ako ho používať, nestačí len entuziazmus. Je lepšie zhruba poznať hladinu podzemnej vody a regulovať pôdnu vlhkosť zavlažovaním.

Charakteristiky pôdy v závislosti od spôsobu sedenia

Pred výsadbou hrozna akýmkoľvek spôsobom určte umiestnenie, zloženie pôdy, jej vlhkosť a hnojenie. Pre odrezky a sadenice to bude iné.

charakteristika pôdy

Na odrezky

Na sadenie odrezkov do pohárov alebo kvetináčov sa zmesi pripravujú podľa týchto "receptov":

 1. Asi 1 diel humusu, rovnaké množstvo sódy a pilín, polovica piesku.
 2. Rašelina a zastaraný (nie čerstvý) hnoj sa berú v rovnakých pomeroch.

Pre sadenice

Pôda pre sadenice sa pripravuje rôznymi metódami, ale začnú to robiť na jeseň: vykopávajú, uvoľňujú, hnojia, odstraňujú staré rastliny (ak boli choré, je lepšie nevysádzať hrozno na takom mieste, aby sa zabránilo infekcii).

Pre lepšie odvodnenie sa drvený kameň pridáva do pôdy pod už vysadeným kríkom, v prípade sadeníc sa na dno vykopaného otvoru umiestni materiál veľkej frakcie - vykopajú sa kamene, tehly, niekedy aj kúsky rúrok s otvormi, aby sa cez ne priviedla voda a hnojivá do koreňov. V závislosti od zloženia pôdy sa môže „riediť“ pieskom, zmiešať s rašelinou alebo humusom.

pristávací vzor

Na vrstvenie

Vrstvy hrozna sa vyrábajú z už zrelých rastlín, preto sa nevyžaduje špeciálna príprava, pretože sa používa rovnaká pôda. V závislosti od zvolenej metódy sa vykope priekopy, umiestni sa do nej vínna réva alebo čerstvý výhonok a kropí sa zemou.Zároveň je povolené pridávať rašelinu, kompost, mulčovanie výsadby.

Podľa chubuki

Najlepšie je začať sa pripravovať na jeseň: Zem sa tak usadí a nasýti hnojivami. Vykopávanie je povinné, ale bez fanatizmu, aby nedošlo k drveniu pôdy do stavu piesku. Môžete pridať minerálne hnojivá alebo organické látky (obyčajný hnoj).

vrstvenie na hrozne

Každý skúsený pestovateľ má napríklad svoju vlastnú techniku: pri vykopávaní dier sa zem z nej rozdelí na hornú a dolnú vrstvu. Ďalej sa „horná časť“ zmieša s humusom a znovu sa umiestni do diery, potom sa pridá zvyšná „spodná“ pôda.

Odporúča sa používať akékoľvek veľké úlomky - tehly, kamene, sutiny. Zvýšia priepustnosť pre vzduch a vodu, čo je také dôležité pre hrozno.

Pri pestovaní zo semien

Pestovanie z kostí je jedným z najťažších spôsobov. Bude si to vyžadovať dobre hnojenú pôdu s vyváženým pH (na kvety si môžete vziať hotovú hlinenú zmes). Rašelina, dávkované minerálne hnojivá sú vítané. Hlavnou úlohou je udržiavať požadovanú úroveň vlhkosti a teploty.

dobre oplodnené

Pre kríky pre dospelých

Transplantácia samotná je vážnym šokom pre krovie, neodporúča sa vykonávať ju, pokiaľ to nie je absolútne nevyhnutné, so starými rastlinami. Je lepšie zamyslieť sa nad inými možnosťami, ale ak je transplantácia nevyhnutná, pôda sa pripravuje mesiac pred zákrokom, na jeseň.

V tom nie je nič nové: kopanie, kŕmenie, napájanie. Uprednostňuje sa jesenná transplantácia, pretože ker rastie v zime, pod snehom a na jar sa určite posilní a zakorení na novom mieste.

Na pestovanie rôznych odrôd

Preto u rôznych druhov neexistuje selektivita typu pôdy - hrozno potrebuje vysušenú, mierne kyslú suchú pôdu obsahujúcu draslík, dusík a fosfor. Existujú pochybnosti o výbere pôdy pre konkrétnu odrodu - je lepšie sa poradiť s predajcom sadenice alebo sa zoznámiť s materiálom sami po preštudovaní tematických materiálov.

Príprava pôdy

Starostlivý výber miesta výsadby, pôdny mix predstavuje 80% úspechu. Ani najsilnejšia sadenice nebude rásť na chudobnej ílovitej príliš vlhkej pôde. Preto skúsení záhradníci používajú náhradu pôdy (úplnú alebo čiastočnú) aj v ťažkých podmienkach na kompenzáciu nevýhod prírodných podmienok.

rôzne odrody

Na otvorené priestranstvo

Najjednoduchšie metódy hnojenia pôdy nie sú o nič menej účinné ako tie zložité. Stačí pridať do pôdy organickú hmotu - kompost, humus, použitie mulčovania, kŕmenie popolom, aby sa položil základ pre rast viniča.

Hnoj hovädzieho dobytka alebo vtákov musí byť fermentovaný a vyzretý tak, aby nespálil krehké korene hrozna. V prípade kompostu sa do jamy postupne umiestni tráva, lístie, malé konáre, zvyšky ovocia a kuchynský odpad a po niekoľkých rokoch sa získa hotové komplexné hnojivo domácej výroby.

Substrát pre skleníky a skleníky

V chladnom podnebí sa na urýchlenie rastu sadeníc pestujú v skleníku. Na tento účel použite hotový substrát zakúpený v poľnohospodárskych obchodoch alebo zmiešaný samostatne. V prvom prípade sa nemusíte starať o hladinu pH, prítomnosť minerálov - už sú tam. Inak dôjde k starostlivej práci s cieľom pridať rašelinu, humus, dôkladné premiešanie a distribúciu pôdy cez skleník.

urýchlenie rastu

Vylodenie na balkónoch

Ideálnou možnosťou je pestovať okrasné hrozno v pôdnej zmesi, ktorá sa predáva v obchodoch na pestovanie izbových rastlín: má vyvážené zloženie a súčasne si môžete zvoliť požadovaný indikátor kyslosti.

Zlepšenie kvality pôdy v rôznych ročných obdobiach

Nie každý má rovnaké šťastie - niekto musí namáhavo obohatiť pôdu na svojom webe, aby sa pre vinič vytvorili potrebné podmienky. Ale to je tiež možné.

Na jar

Každý top dresing má sezónu.Na jar sa uskutoční prvé kopanie po chladnom období, pridajú sa minerálne komplexy obsahujúce dusík a jeho deriváty.

kvalita pôdy

Leto

Niekedy uvoľnia pôdu horúcou vodou, odstránia burinu, použijú dusíkaté hnojivá a použijú obväz na list.

Na jeseň

V tomto okamihu vykopávajú pôdu, odstránia poškodené časti rastliny, pridajú komplexy minerálov draslíka. Zároveň sa zavádza hnoj, kompost a kompost - rastlina ich lepšie absorbuje.

Na čo sa zamerať pri výbere pôdy

Pri rozhodovaní o výsadbe viniča si všimnú, ktoré indikátorové rastliny tam rastú, ako hlboko leží podzemná voda. Vinič sám dosiahne dolné horizonty, ktoré nesú vlhkosť, pričom v prípade povrchového usporiadania vypustí dlhé korene, situácia je horšia. Môže sa vyžadovať drenážne zariadenie, drenážne zariadenie alebo iné miesto.

čierna zem

Hnojenie zeme

Hrozno nevyhnutne potrebuje dusík, draslík a fosfor - od toho závisí rast viniča a chuť bobúľ. Zem môžete oplodniť pomocou jednoduchých improvizovaných metód.

hnoj

Humus krav je úžasné organické hnojivo. Je dôležité len to nepreháňať, pridávať humus v dávke a lepšie na jeseň ako na jar. Odborníci odporúčajú používať hnoj, ale aplikovať ho každé 2-3 roky.

kravský humus

Vtáčie trus

Vtáčie guano môže konkurovať iným organickým látkam, pokiaľ ide o jeho vyvážené zloženie, ale existuje jedna jemnosť: trus musí kvôli svojej vysokej energetickej hodnote nevyhnutne „vyhorieť“, aby nespálil korene hrozna. Koncentráciu môžete znížiť jej zriedením vodou.

kompost

Organické hnojivo prírodného pôvodu. Pripravené z listov, potravinového odpadu, bylín. Významnou nevýhodou je, že príprava tohto komplexu trvá dlho. Dávkovanie sa podáva raz ročne, zvyčajne pred zimou.

Organické hnojivo

škrupina

Škrupina obsahuje dôležitý minerál pre hrozno - vápnik, ktorý ovplyvňuje dozrievanie a chuť bobúľ. Je rozdrvená, v malých častiach sa zavádza do pôdy a snaží sa neprekročiť normu.

droždie

Pravidelné droždie pomáha vyvážiť rovnováhu mikroflóry. Metóda prípravy vrchného dresingu je jednoduchá a priama: droždie (100 gramov) sa nariedi do vedra teplej vody (10 litrov) a umiestni sa cez noc. Jeden krík spotrebuje až 2 litre živného roztoku.

Mulch

Mulčovanie pomáha chrániť vlhkosť a výživné látky v pôde. Aby ste to dosiahli, po zakorenení a zalievaní sadenice sa koreňová zóna pokryje malými vetvami, slamou, listami a vrstvou do 5 až 7 centimetrov. O takejto ochrane sa hovorí, že inhibuje rast buriny.

kravský trus

piliny

Bežné piliny môžu hrať dvojakú úlohu - mulčovať pôdu a postupom času premieňať hnojivo, otáčať, aby sa pôda vyživovala užitočnými látkami.

Starostlivosť

Opatrenia na starostlivosť o vysadené viničové rastliny sú včasné zalievanie, ošetrenie chemickými látkami z chorôb a škodcov, kŕmenie a prístrešie na zimu.

zasadil vinič

dezinfekcia

Prevencia sa vykonáva na jar alebo niekoľkokrát počas letnej sezóny. Používajte drogy na ničenie hmyzu, patogénov, postrekovania hrozna záhradným sprejom.

ochrana

Niektoré odrody sa aktívne konzumujú osami, vtákmi - je potrebná účinná ochrana budúcej úrody. Na tento účel sa používajú pasce, insekticídy, špeciálne siete alebo čiapky. V prípade ochrany pred bežnými chorobami záhrady, postrekovaním tekutinou Bordeaux, sa používajú komplexné drogy.

Ochrana černozemu

zotavenie

Aby sa krík po dlhom zimnom období tlačil, aby bol aktívnejší, vo veľkej miere sa používajú prerezávanie mŕtvych oblastí a tvorba rukávov. Pre niektoré odrody je to vzhľadom na množstvo rýchlo rastúcich nevlastných detí extrémne, ale potrebné opatrenie.

Biologicals

Slúžia ako alternatíva tam, kde chémia nie je účinná alebo sa nedá použiť. Sú založené na špeciálnych kmeňoch biokultúr, ktoré potláčajú aktivitu šedej hniloby, plesní a húb.Absolútne neškodné pre človeka: spracované ovocie sa môže jesť bez strachu z otravy (na rozdiel od pesticídov).

 chémia nie je účinná

Nie sú žiadne recenzie, buďte prví
Práve teraz sledovanie


uhorky

paradajky

tekvica