Prečo hrozno kvitne a neprináša ovocie a čo robiť, preventívne opatrenia

Prostredníctvom úsilia chovateľov sa pestujú odrody hrozna pestované v severných a južných oblastiach, ktoré sa nenápadne starajú. Záhradníci pravidelne čelia problému, prečo hrozno neprináša ovocie. Existuje mnoho dôvodov, od nesprávnej starostlivosti až po ochorenie viniča. Ak chcete nájsť chybu v starostlivosti o zariadenie, musíte analyzovať všetky fázy a vylúčiť všetky nepriaznivé faktory.

Keď hrozno začne prinášať ovocie

Doba plodenia sa líši pre každú odrodu. Skúsení záhradníci nechali krík rásť počas prvých 2 až 3 rokov a odlomili všetky zviazané kefy. Keď rastlina dobre stvrdne, poskytne bohatú úrodu.

začne prinášať ovocie

Teoreticky, ak sú všetky kvety opeľované v kefke, všetky bobule sú zviazané a zrelé, potom bude mať hmotnosť 5 až 7 kilogramov. V reálnych podmienkach padajú niektoré kvety a slabšie bobule, aby sa dal priestor silnejším.

Podľa pravidiel záhradníctva sú hrozny pre druhý rok rozštiepené všetky kvety, pričom 3-ročné hrozno môže prinášať ovocie. V prípade niektorých odrôd je žiaduce odstrániť kvety aj v 3. roku a nechať prvú úrodu dozrieť až v 4. roku. Dĺžka plodenia závisí od kvality starostlivosti. V priemere má 12 až 50 rokov.

rastlina na stene

Čo určuje výnos

Mnoho hrozna dozrie na dobre udržiavanom kríku. Vyžaduje, aby zariadenie:

 • miesto výsadby a kvalita tvorby kríka;
 • vrchné odevy;
 • liečba chorôb;
 • včasné prerezávanie;
 • poveternostné podmienky.

Nové problémy

Začiatočníci a skúsení obyvatelia leta, ktorí pestujú hrozno jednej alebo viacerých odrôd, čelia problému, keď jeden alebo viac kríkov nemusí priniesť úrodu, ale zároveň dôkladne kvitnú. A v niektorých prípadoch hrozno nielen dozrieva, ale tiež nekvitne.

kvitnúce hrozno

Nie kvitne ani nesie ovocie

Hrozno je teplomilná plodina a ich kvitnutie bude závisieť od toho, kde sú vysadené. Kým vinič nedosiahne slnko, nebudú na ňom žiadne bobule. Ďalším dôvodom je nadmerné hnojivo. Potom Bush rastie: veľa nových výhonkov a listov, ale bez farby.

Stojí za to uistiť sa, že krík nie je zamrznutý, oči, ktoré dávajú úrodu, nie sú orezané. Nedostatok kvitnutia je niekedy spôsobený osobitnými požiadavkami odrody.

Kvitne, ale neprináša ovocie

Záhradník vyhodnotí možnú úrodu podľa kvality kvitnutia.Ak je to výrazne menej, ako sa očakávalo alebo vôbec nie, hľadajú dôvod. Možno sa o vínnu révu riadne nezaujímalo alebo táto zvláštna odroda nie je známa bohatou úrodou.

priniesť zle

Neplodnosť po odkvitnutí hrozna je spojená s typom opelenia:

 1. Ženský typ. Opelenie je možné iba z inej odrody muštového hrozna. Vínna réva sa kontroluje prenosom peľu z iného kvetu a plodov. Ak sa vaječník objaví, znamená to, že opeľovač by mal byť zasadený bližšie k tomuto hroznu alebo by sa mala vyrobiť zásoba.
 2. Muž opelenia. Zvláštnosťou odrôd je to, že nikdy nedávajú bohatú úrodu, ale pôsobia ako podnož pre ostatných.
 3. Samce a samice viniča sa vysádzajú vedľa seba. Nedostatok plodiny spočíva v čase kvitnutia - nemusí sa časovo zhodovať.

Dôvody nedostatočnej tvorby vaječníkov

Starostlivosť o rastliny je zárukou úrody. Začiatočníci niekedy robia chyby, ktoré zabraňujú kvitnutiu a dozrievaniu hrozna vo veľkých množstvách. Zatiaľ čo odchod nie je zložitý, existuje niekoľko najčastejších chýb.

kvitnúca formácia

Prebytok organických látok

Nadbytok dusíkatých hnojív a organických látok priamo v podzemku hrozna vyvoláva hojný rast kríkov. Vyhodí nové výhonky, púčiky listov sa otvoria. Hrozno poteší hustou zelenou korunou, ale kvitne ani nesie ovocie. Obyvatelia leta hovoria o takomto kravskom "výkrme".

Nadmerné hnojenie stimuluje rast rastlín až do mrazu. Mladé nezrelé výhonky zomierajú dokonca aj za mierne chladného počasia. Rastlina stráca imunitu voči určitým chorobám.

malý hrášok

Nesprávne orezanie

Ovocné výhonky na jar rastú z „očí“ na jednoročných vetvách. Na jeseň je obvyklé pestovať mladý rast. Negramotní záhradníci môžu odrezať všetky rodiace výhonky alebo ich nechať príliš krátke. V závislosti od odrody kvitnú 4-8 alebo 8-12 očí.

Kratšie prerezávanie otvára ďalšie púčiky, ktoré produkujú iba lístie. Pred začatím prerezávania sa musíte oboznámiť s charakteristikami kvetov jednotlivých odrôd.

riedke opelenie

Zriedkavé opelenie

Počasie je dôležité pre opelenie. Vysoká vlhkosť, množstvo dažďov bráni usádzaniu bobúľ av takom roku, bez dodatočného umelého opelenia, je úroda zlá.

Ďalším dôvodom zlého opelenia je ženský typ kvetenstvo. Na rozdiel od bisexuálnych odrôd si takýto ker vyžaduje umelý prenos peľu naň alebo výsadbu hrozna opeľovača vedľa neho. Všetky odrody hrozienok sa považujú za univerzálnu odrodu.

Mrazenie viniča v zime

Nedostatočné prístrešie, vážne mrazy alebo jarné mrazy poškodzujú predovšetkým jednoročné výhonky, na ktorých sa konzervujú ovocné púčiky. Stav kríky môžete posúdiť odrezaním kukurice. Ak je vo vnútri zelený primárny a náhradný púčik, vetva je nažive. Hnedá farba je znakom smrti výhonku. Krovu môžete obnoviť odrezaním všetkých postihnutých častí, čo stimuluje rast náhradných púčikov, ale úroda v tomto roku bude malá.

zmrazenie viniča

Nevhodné miesto odletu

Dostatočné slnečné žiarenie a teplo pomáhajú pestovať veľké kefy. Hrozno rastúce v blízkosti budov, na severných svahoch alebo pod inými stromami nikdy neposkytne dobrú úrodu. V ideálnom prípade by pôda nemala byť príliš vlhká, zahrievaná na 28 až 32 stupňov.

Výsadba zmesi mladých a starých rastlín neumožňuje zakorenenie novej odrody, jej susedia ju utláčajú. Pri použití podnože hľadajte kompatibilné odrody hrozna.

Škodcovia a choroby

Škodcovia a choroby ovplyvňujú rast hrozna. Výstrely sú napadnuté roztočmi a voškami. Sú ničené systémovými insekticídmi. Medzi choroby patria medzi najbežnejšie hniloby a plesne. Prvé ochorenie postihuje ktorúkoľvek oblasť, vyznačuje sa šedým kvetom. Pleseň je nebezpečná pre mladé výhonky a bobule, javí sa ako mastné škvrny.Postihnutá rastlina bez špeciálneho ošetrenia pomaly zomiera. Pravidelná prehliadka listov a výhonkov pomôže včas identifikovať chorobu alebo škodcu.

choroby listov

Ako zabezpečiť plné plodenie kultúry

Pred nákupom a výsadbou sadenice hrozna si preštudujte zvláštnosti pestovania plodín všeobecne a jednotlivých odrôd. Starostlivosť o rastliny nie je náročná, ale má svoje vlastné vlastnosti. Tým, že viete, čo robiť s mladým hroznom, môžete dosiahnuť vysoké výnosy.

plné plodu

Výber správnej odrody

V závislosti od klimatických podmienok sa vyberá odroda hrozna. Existujú rastliny milujúce teplo, odolné voči suchu a mrazu. Bobule sú okrúhle, podlhovasté, rôznych farieb a veľkostí, so semenami alebo bez semien. Podľa druhu kvitnutia existujú samičie, samčie a bisexuálne odrody.

Pre prvú výsadbu je lepšie zvoliť hrozno, ktoré sa najčastejšie nachádza v letných chatách susedov. Skúsení záhradníci môžu experimentovať s rozmarnejšími a produktívnejšími kríkmi.

správny druh

Dávkovanie hnojiva

Odborníci odporúčajú túto schému kŕmenia:

 • jeseň je čas pre organické hnojivá a jar pre dusíkaté hnojivá, pričom sa užije prvých 50% odporúčanej dávky;
 • komplexné prípravky sa aplikujú pred kvitnutím a po vaječníku;
 • dusičnan amónny sa pridáva počas dozrievania bobúľ;
 • draslík sa zavádza na jeseň na úrodu. Zvyšuje odolnosť proti mrazu, pomáha pripraviť krík na zimu.

Hnojivá sa nanášajú pod kríkom, na korene, do hĺbky 0,5 metra. Na to použite rúrky vykopané do zeme.

dávkovanie hnojiva

Pravidelné zalievanie

Polievanie je dôležité počas dozrievania a liatia bobúľ. Nedostatok vlhkosti zabráni pretečeniu strapcov a prebytok povedie k popraskaniu pokožky. Reguluje sa v závislosti od počasia. Ak je suchý, potom ho zvýšte. Hlavná vec je zabrániť prudkému poklesu hladiny vlhkosti.

pravidelné zavlažovanie

Stimulácia väčšieho opelenia

Znečistenie môže byť prírodné alebo umelé. V prvom prípade starostlivosť o kvitnúce hrozno pozostáva z:

 • správna schéma výsadby: striedanie samcov a samíc, výber odrôd podľa rastu (vysoký a krátky by sa nemal navzájom zatieňovať);
 • riedenie nevlastných detí a husté lístie na uľahčenie opeľovania;
 • ak odroda často upúšťa kvety, je stlačená;
 • kropenie teplom a nízkou vlhkosťou.

Umelé opelenie môže zvýšiť výnos o 40%. Aby sa to dosiahlo, peľ z kvitnúceho puzdra sa prenesie na iný alebo sa cez neho rozdeľuje štetcom. Postup sa opakuje 2-3 krát na začiatku, v strede a na konci kvitnutia. Najlepší čas je oblačno ráno alebo poludnie.

stimulácia opelenia

Správne vytvorenie puzdra

Skúsenosti odborníkov ukázali, že ideálne puzdro na hrozno sa skladá z 1-3 hlavných ramien. Na jeseň alebo skoro na jar, predtým ako sa šťava začne pohybovať, sa orežú jednoročné výhonky. V závislosti od odrody sa z kmeňa počíta 4 až 12 očí a k nim sa pridajú ďalšie 4 oči. Zvyšok je odrezaný. To eliminuje slabé hrozno.

Ako rastie zeleň na jar av lete, je Bush rozriedený, výhonky sa normalizujú a zhluky sa vyčesajú štetcom, čím sa odstránia slabé bobule a kvety. Odrody, ktoré vylievajú bobule a kvety, sú stlačené.

tvarovanie kríkov

Včasné spracovanie

Choroby a škodcovia môžu nielen znížiť výnos, ale tiež zničiť celý ker. Hrozno sa neustále vyšetruje na výskyt hmyzu, čiernych bodiek, vädnutých listov a ďalších znakov. Každá choroba má svoju vlastnú chemikáliu.

Niektoré odrody sú obzvlášť náchylné na určité choroby a je potrebná preventívna liečba.

včasné spracovanie

Prístrešok hrozna na prezimovanie

Odolnosť proti mrazu je u každého hrozna iná. Pri výbere sadivového materiálu dávajte pozor na to. V prípade potreby začnú na jeseň prípravy na zimovanie.

Úroda pre budúci rok závisí od kvality prístrešia. V prípade mrazu v prvom rade trpia výhonky a puky, ktoré budú musieť kvitnúť.Okrem úkrytu je dôležité nevynechať okamih otvorenia po jarnej mraze.

prístrešok na zimovanie

Nie sú žiadne recenzie, buďte prví
Práve teraz sledovanie


uhorky

paradajky

tekvica