Charakteristiky odrody viniča Taifi, vlastnosti pestovania a opis úrody

Hrozno Taifi je známe už od staroveku. Odroda sa pestuje na území arabských štátov už dlhú dobu. V priebehu času sa kultúra rozšírila do celého sveta a teraz sa pestuje v mnohých oblastiach, najmä na Kryme, v Gruzínsku, Tadžikistane, Uzbekistane. Pestovaním kultúry dodávajú obyvateľom severných oblastí vinárom južných regiónov užitočné bobule.

popis

Hlavný opis odrody tvoria mohutné kríky, šťavnaté bobule, sladké s jemnou kyslosťou. Sadenice hrozna sa ľahko kultivujú, rýchlo zakorenia. Tmavo červené konáre majú veľa listov s hladkou doskou na vrchu a nadýchanú dole. Taifi má na jar kvety oboch pohlaví, takže opeľovanie nie je problém. Aj keď rodenie odrody je neskoro, jej výnosy sú vždy vysoké.

Vlastnosti odrody

Pre lepšie pochopenie odrody je potrebné študovať jej hlavné charakteristiky.

réva

Vinič rýchlo rastie. Silné výhonky sú v dospelom stave pokryté červenkastou kôrou a stonky mladých viníc sú zelené a našuchorené. Listy sú ozdobné, podobné veľkým okrúhlym nožom.

Vinič rýchlo rastie a vytvára tieň, takže sa používa na vytváranie tŕňov, oblúkov.

chumáč

Hrozny Taifi hrozna sa líšia:

 • nepresnosť;
 • s hmotnosťou od 600 gramov do 1 kilogramu;
 • pretiahnuté bobule s hmotnosťou do 8 gramov;
 • Ovocná farba od svetlozelenej po tmavo ružovú.

hrozno

Farba plodov závisí od odrody a osvetlenia. Je bohatšie, ak je tam veľa slnka. Buničina z ovocia sa oceňuje pre svoju hustotu a harmóniu chuti. Drví sa, dáva veľa šťavy.

výnos

Každý krík odrody Taifi môže produkovať až 6 až 8 zväzkov. Hrozno sa zberá z viniča do 7 kilogramov, viac - so slnečným letom, priaznivými podmienkami pre pestovanie. Vínna réva začína vyrastať až od 2. až 3. roku života. Bobule dozrievajú do 160 dní.

Výhody a nevýhody

Medzi výhody odrody patrí skutočnosť, že hrozno:

 • hojne nesie ovocie;
 • bobule s hustou pokožkou ľahko tolerujú prepravu;
 • dobre rastie v oblastiach so zlou pôdou;
 • odolný proti suchu;
 • užitočné pre ľudské telo.

hrozno

Medzi nevýhody kultúry patrí nízka rezistencia na choroby. Plody dozrievajú dlhú dobu, takže hrozno sa môže pestovať iba v južných oblastiach.

Odrody kultúry

Existujú dve hlavné odrody Taifi - biela a ružová. Od seba sa dosť líšia.Okrem rozdielov vo farbe existujú aj malé rozdiely v tvare bobúľ, akostiach viniča.

biely

Táto odroda Taifi, alebo Ak Taifi, Monty, má na konáre svetlozelené zhluky s harmonickou chuťou. Plod má charakteristickú drážku, ktorá oddeľuje povrch bobúľ. Hmotnosť ruky niekedy dosahuje 3-4 kilogramy za vhodných kultivačných podmienok. Odroda je slabo odolná voči chorobám, často poškodená voškami pavúkovými, voškami.

hrozno

Ružová

Oválne ovocie v sypkých zhlukoch sú tmavo ružové až fialové. Hmotnosť bobúľ je 7-9 gramov. Hmotnosť jedného zväzku môže dosiahnuť od 300 gramov do 2 kilogramov. Existujú exempláre s hmotnosťou 6 kilogramov.

Taifi ružová je menej mrazuvzdorná ako biela odroda.

vlastnosti

Odroda Taifi sa odporúča konzumovať, pretože prospieva ľudskému telu.

Obsah kalórií

Šťavnaté plody Taifi často zdobia slávnostné a jedálenské stoly. Odporúča sa používať v potravinách pre tých, ktorí chcú schudnúť. Dezert obsahuje iba 65 kalórií na 100 gramov produktu. Môžu byť plné a smädné. Zloženie bobúľ má vysoký obsah uhľohydrátov. Na 100 gramov ovocia budú až 16 gramov.

hrozno

Prínos a ujma

Antici ocenili hrozno Taifi z nejakého dôvodu, pretože pomáha:

 • nasýtiť telo vitamínmi, minerálnymi soľami, aminokyselinami;
 • zotaviť sa z fyzickej námahy, choroby;
 • zlepšujú tón a posilňujú nervový systém;
 • osviežiť, uhasiť smäd.

Produkt je však kontraindikovaný pre osoby s diabetes mellitus, peptickým vredom zažívacieho systému. Hroznová šťava podporuje fermentačné procesy v črevách. To spôsobuje nepohodlie, vedie k nepohodliu.

hrozno

kyslosť

Napriek vysokému percentuálnemu obsahu cukru z hrozna Taifi, až 23%, má ovocie priemernú kyslosť 7 g / l. Toto zloženie sladkej a kyslej zmesi dodáva bobuľu harmonickú chuť koláča. Ovocie môžete použiť na výrobu šťavy, vína. Obsah kalórií v nápojoch sa však zvyšuje.

rastúce

Oblasti s množstvom slnečných dní sú vhodné na kultiváciu.

Výsadbové obdobie

Pre túto odrodu sú vybrané dobre osvetlené oblasti na južných svahoch. Pôda by mala byť úrodná s neutrálnou kyslosťou. Hrozno nesie ovocie najlepšie na voľných a dobre priepustných miestach.

hrozno

Výsadba sa vykonáva začiatkom jari alebo jesene. Otvory alebo drážky sa pripravujú 2 až 3 týždne pred výsadbou. Hĺbka výsadbovej jamy by mala byť 70 - 80 centimetrov. Vzdialenosť medzi puzdrami je 3 metre. Sadenice sú vybrané so silným koreňovým systémom. Ak sú korene dlhé, skrátia sa a zostane 20 centimetrov.

Pri výsadbe okamžite pripevnite rukoväť k kolíku. Po zalievaní je najlepšie mulčovať pôdu, aby sa udržala vlhkosť.

Podmienky zrenia

Pre Taifi je charakteristické neskoré zrenie. Aby bobule potešili harmonickou chuťou a bohatou farbou, vinič potrebuje 165 - 170 dní po odkvitnutí. Zrenie bude prebiehať rýchlejšie počas horúcich a slnečných letov.

hrozno

Starostlivosť

Odroda nie je nenáročná na starostlivosť, počas sucha môže priniesť úrodu bez ďalšieho hnojenia. Ale na zlepšenie kvality bobúľ musíte kríky pravidelne zalievať. Počas obdobia kvitnutia a plodenia je lepšie kŕmiť minerálne komplexy obsahujúce fosfor a draslík.

Prevencia chorôb

Hrozno Taifi neodoláva chorobe dobre. Preto sú potrebné preventívne opatrenia. Konajú sa na jar a na jeseň. Najčastejšie sa vinič ošetruje roztokom Bordeauxovej kvapaliny. Keď sa objavia prvé príznaky, pleseň alebo oidium sa postriekajú prípravkom Topaz, Skor.

prerezávanie

Tvorba viniča hrá dôležitú úlohu pri zlepšovaní kvality hrozna. Výstrely sa každoročne orežú a snažia sa vyložiť kríky. Pri každom procese zostáva až 5 až 6 očí. Skrátením viniča pomáhajú jeho rastu, vývoju, kvalitnému plodeniu.

Nie sú žiadne recenzie, buďte prví
Práve teraz sledovanie


uhorky

paradajky

tekvica