Opis a charakteristika odrody čerešne Amorel pink, história a pravidlá pestovania

Čerešňa rastúca v letnej chate prekvapuje nielen svojim luxusným jarným kvitnutím, ale aj množstvom užitočných prvkov, ktoré obsahuje. Ovocie, semená a čerešne sa používajú v ľudovom liečiteľstve, používa sa kozmetika, najmä odrody vyšľachtené pred 20 až 30 rokmi. Amorel je odroda čerešní, ktorá je už dlho známa mnohým záhradníkom, a niektorí ju stále preferujú kvôli jej chuti a skorému zberu.

História pôvodu odrody

Odroda bola vyšľachtená ľudovými ruskými záhradníkmi pred viac ako 60 rokmi, v roku 1947 dostala registračné číslo v Štátnom registri šľachtiteľských výsledkov ovocných plodín. Má niekoľko súhlások Amorel, čoskoro Amorel.

Vlastnosti odrody

Amorel patrí medzi skoré bez ovocia odrody čerešní. Strom rastie z 2 na 3,5 m na výšku. Koruna sa šíri, zaoblená, s rovnými konármi. Kostrové vetvy sú rovné, vetvené končatiny sú pod uhlom, kôra je tmavo šedá, drsná, trup hnedohnedý. Listy sú jasne zelené hore, pod doskou je zeleno-sivé s výraznými žilami. Kvety sú biele, zozbierané kvetenstvo 2-4, kvitnú v 1. a 2. dekáde mája.

Plody sú stredne veľké, s hmotnosťou od 3 do 3,5 g, zaoblené, sploštené, so širokým zaobleným lievikom na dlhých stopkách.

Plody majú bledočervený odtieň hustej, tenkej pokožky, dužina je krémová ružová, sladká a kyslá. Kameň je malý, okrúhly, krémovo žltý, mierne oddelený od dužiny.

cherry amorel

Charakteristickou črtou opísanej odrody je to, že v Amoreli je ružová plodina rovnomerne rozložená po celom strome. V závislosti od oblasti pestovania začína dozrievať koncom júna až do polovice júla.

Technické údaje:

  1. Odolnosť koreňového systému proti mrazu až do -25 ° C, kôra môže byť poškodená po náhlych zmenách 2 až 3 stupňov.
  2. Odroda nemá rada suché počasie a vyžaduje mierne zalievanie.
  3. Priemerný výnos: od 4,5 kg do 15 kg na strom.
  4. Odolnosť voči chorobám a škodcom je priemerná.

Mínus čerešne - nízka trvanlivosť, neprenosná, ovocná šťava má svetlo červenú farbu.

Rastúce vlastnosti

Strom začne rodiť ovocie v 4. až 5. roku po výsadbe sadenice alebo štepu.

cherry amorel

Výber miesta pristátia

Miesto pristátia by malo byť slnečné, bez prievanu, ak je vysadené v blízkosti budov, potom by vzdialenosť mala byť najmenej 2 m. Strana miesta je južná, juhovýchodná. Pôda potrebuje neutrálnu pôdu, dobre rastie v ílovitých, chernozemských a sodno-podzolických pôdach. Podzemná voda by mala byť hlboká, odroda nemá rada záplavy.Odroda rastie dobre v regióne Volga, kde sa rozšírila.

V závislosti od sadenice rodičovskej odrody alebo podnože pestovaného v severných oblastiach sa môže pestovať v drsnejšom podnebí južnej Sibíri.

Čas nástupu

Sadenice sa vysádzajú na jar v apríli, štepy čerešní Amorel sa štepia, keď sa začne tok miazgy, začiatkom apríla. Za hlavnú podmienku výsadby alebo štepenia sa považuje dobre zavedené teplé počasie, zahrievaná pôda až do 10 ° C. Na juhu krajiny av centre - od začiatku apríla, na severe - od mája.

pestovanie čerešní

Pravidlá vykládky

Sadenice musia byť dobrej kvality bez mechanického poškodenia a chorôb, škodcov, pružných vetiev a koreňov. Stonka má priemer 50 až 60 cm, kmeň kmeňa je najmenej 2,5 cm. Sadenice sa musia vyberať s uzavretým koreňovým systémom a vždy vlhkou pôdou, inak môžu byť korene suché, čo ovplyvní rast rastlín a ich výnos.Veľkosť otvoru by mala byť 2 až 3-krát väčšia ako korene, v prípade 2 až 3-ročných sadeníc by hĺbka mala byť najmenej 60 cm, šírka 50 až 70 cm.

Na dne je potrebné položiť veľkú vrstvu drenáže, aby voda dlho nevydržala, pretože odroda nemá rada zaplavenú pôdu a kyslú pôdu.

Pôda je potrebná bohatá na množstvo živín, takže ak je pôda chudobná, organické hnojivá sa môžu vkladať do jamy. Pred výsadbou musia byť korene ošetrené dezinfekčným roztokom a potom namočené 2-3 hodiny do stimulátora rastu. Poškodené, suché konáre a korene sa rezajú ostrým prerezávačom pod uhlom.

výsadba čerešní a višní

Starostlivosť

Polievanie je veľmi dôležité pre odrody Amorel, najmä v horúcom a suchom počasí. Na 4-5 ročný strom sa každých 10 - 15 dní, od mája do polovice júna, naleje okolo kmeňa 1 - 2 vedierka vody, po ktorej sa zalievanie zníži tak, aby bobule nezmizli z prebytku vlhkosti.

Hnojivá sa aplikujú na začiatku toku miazgy dolomitovou múkou, karbamidom, hnilobou. Druhýkrát môžete kŕmiť počas obdobia kvitnutia hnojivami fosforu a draslíka, dusičnanu. Na jeseň sú predstavené nitroamofopska, ammophoska. Všetky hnojivá sa musia nanášať na kruh kmeňa.

Choroby a škodcovia

Amorel je často napadnutý vtákmi počas obdobia dozrievania, ako aj voškami a čerešňovými muškami, sliznatou pilou. Od vtákov až po konáre viažu odpružujúce sa kužele alebo ťahajú sieť cez korunu. Pre ostatných škodcov použite "Fitoverm", dechtové mydlo.

Čerešňa zriedkavo trpí kokomykózou, často ju môže postihnúť vädnutie, antracnóza a cercospora. Preto musíte na jar a na jeseň ošetriť rastlinu fungicídom, odrezať choré konáre a vyčistiť záhradu od buriny. Čerešne z ružovej odrody Amorel sa bežne pestujú amatérskymi záhradníkmi, majú krásny zvyk tvoriť korunu stromu.

Nie sú žiadne recenzie, buďte prví
Práve teraz sledovanie


uhorky

paradajky

tekvica