Čo sa dá vysadiť vedľa čerešní v záhrade, kompatibilita s inými rastlinami a so správnym susedstvom

Aby všetky ovocné a bobuľové stromy v záhrade priniesli dobrú úrodu, je potrebné zohľadniť pôdne a svetelné podmienky potrebné pre každú z nich, ako aj okolie. Skúsení záhradníci zostavia „mapu“ - schému miesta, kde sú vyznačené všetky stromy, ich vek. Správne susedstvo poskytne plodinám bohaté ovocie a ochranu pred chorobami a škodcami. Analyzujme, aké stromy a kríky je možné vysadiť vedľa čerešní, aby sme im poskytli najlepšie podmienky.

Čo by sa malo zohľadniť pri výbere susedov?

Vo svojej vlastnej záhrade alebo zeleninovej záhrade môžete pestovať čerešne v susedstve akýchkoľvek iných rastlín, ak ich umiestnite v bezpečnej vzdialenosti od seba.

Výber miesta pre rastliny je založený na niekoľkých kritériách:

čerešňa v záhrade

  • zloženie pôdy;
  • hĺbka podzemnej vody;
  • osvetlenie;
  • fúkané vetrom;
  • vplyv na susedné kultúry.

Stromy sa vysádzajú v blízkosti, ktorých korene ležia v rôznych hĺbkach, takže nekonkurujú živinám. Je dôležité, aby koruny susedných stromov neprekrývali čerešne milujúce svetlo. Zohľadnite tiež, ktoré stromy môžu slúžiť ako opeľovače susedných.

úroda je pripravená

S čím je cherry kompatibilný?

Kamenné ovocie vysadené vedľa seba v záhrade je dobrým riešením. Jednoduchým východiskom je pestovanie rôznych odrôd čerešní v skupinách tak, aby tie vyššie neblokovali svetlo nízkym a v dostatočnej vzdialenosti od seba. Je tiež priateľmi s inými kôstkovými plodmi, napríklad slivkami. Čerešne môžete pestovať v okolí, takéto okolie zvýši úrodu.

Vzhľadom na rozsiahly povrchový koreňový systém sa neodporúča pestovať v okolí kríky ríbezlí a malín, aby sa korene neprepletali, nedochádzalo k nedostatku minerálov a výživy z pôdy.

Pozrime sa na príklady úspešnej kompatibility s rastlinami bežnými v záhradách.

kôstkové ovocie

Sladká čerešňa

Kôstkové ovocie existuje súčasne, nemali by ste mať v blízkosti iba trpaslicovú a vysokú odrodu, aby vetvy neblokovali slnko. Ak sa hybridné odrody pestujú na záhrade, opeľujú sa z čerešní a višní, čo pozitívne ovplyvní výnos oboch plodín.

V závislosti od výšky a priemeru koruny konkrétnych odrôd vzdialenosť medzi čerešňami a čerešne by mali byť 5-8 m.

odrody čerešní

Slivka

Slivka tiež patrí ku kôstkovinám, v okolí čerešní, nevyťahuje živiny z pôdy, neblokuje svetlo. Tieto rastliny sa navzájom chránia pred chorobami.Vysadené sú od seba vo vzdialenosti 5 m, aby sa vetvy nedotkli.

slivka

staršie

Užitočný sused, vôňa bezinky odstrašuje vošky čerešní a vetvy a korene rastlín sa navzájom nezasahujú. Cilantro greeny majú podobný antiparazitický účinok.

baza

zimolez

Nízko rastúce kríky zimolezu milujú čiastočný tieň, takže ich možno zasadiť pod kôstkové ovocie vo vzdialenosti 2 m od kmeňa rastliny.

zimostrázové kríky

hrozno

Vinič je nenáročný na okolie, je vysadený pod ovocnými plodinami vo vzdialenosti najmenej 1 meter. Je potrebné zabezpečiť, aby hroznové výhonky nekúpali na kmeň a vetvy, inak rastliny nespôsobia problémy vedľa seba.

V tieni hustej koruny sa vysadzujú malé okrasné rastliny, ktoré milujú temnotu a nespôsobujú problémy koreňovému systému. Patria sem brčál, budra, húževnatá húževnatosť, krásne snežienky a prvosenka, voňavá mäta a balzam na citrón.

husté koruny

Nežiaduce susedov

Neodporúča sa pestovať kríky a stromy bližšie ako 1 meter od čerešňového kmeňa. Nebezpečenstvom je blízkosť plodín, ktoré sú nositeľmi nebezpečných chorôb a škodcov. Blízkosť vysokých, rozľahlých stromov pripravuje čerešňu o množstvo slnečného svetla potrebného na dobrý rast a plodenie.

Čerešne sú postihnuté popri všetkých plodinách nočného bahna, jabloní a niektorých ďalších ovocných stromov.

baklažán

Nezadávajte paradajky, zemiaky, papriku, baklažány a ostatnú zeleninu čeľade nočnej len pri čerešňoch. Sú nositeľmi nebezpečnej choroby - vinutia vertikálnej, ktorá ovplyvňuje jadro čerešní a vedie k jeho smrti.

druh v noci

Malina, angrešt

Kríky malín a egrešov majú rozvinutý povrchový koreňový systém. Berú živiny a minerály zo zeme, ktoré čerešne potrebujú pestovať. Bezdomovec a zimolez sú vhodné kríky pre okolie.

Čerešne a maliny sú náchylné na rovnaké choroby, vysadené bok po boku, neustále sa vzájomne infikujú.

maliny a egreše

Rakytník rešetliakový

Táto rastlina je vysadená oddelene od všetkých ostatných, pretože jej silný koreňový systém vyvinutý v šírke a hĺbke zaberá väčšinu živín z pôdy. Čerešne oslabia a vysušia pri rakytníku.

pri rakytníku

Kompatibilita so stromami Apple

Plody pomaranča majú rozsiahly, silný koreňový systém a šíriacu sa korunu. Jabloň potláča čerešne v okolí, vzdialenosť medzi stromami by mala byť 10 metrov alebo viac.

Zároveň sa jabloň vysadená po nich bude cítiť skvele.

kompatibilita s jabloňmi

hruška

Podobná situácia je v susedstve s hruškami. Jeho koruna vytvára tieň a korene odoberajú z pôdy veľa potrebných prvkov. Súčasne je veľa odrôd hrušiek v podmienkach výsadby náročné av blízkom okolí čerešní trpia obe.

hrušky

Čierna ríbezľa

Rovnako ako maliny a egreše majú široký a plytký koreňový systém. V tomto prípade sú však rybízy horšie, trpia nedostatkom slnečného svetla. Tieto rastliny potrebujú rôzne podmienky zloženia pôdy a starostlivosti, takže sú vysadené na rôznych miestach v záhrade.

čierna ríbezľa

broskyňa

Strom vyžadujúci výsadbové podmienky a výber susedov. Odporúčaná vzdialenosť od čerešní je 10 metrov alebo viac, inak je broskyňa veľmi chorá, kmeň je holý a prestane prinášať ovocie.

krásna broskyňa

marhuľa

Nezasadajte vedľa čerešní z dvoch dôvodov:

  1. Marhuľa miluje osamelosť, kríky a stromy by nemali byť bližšie ako 5 metrov.
  2. Tieto rastliny potrebujú zásadne odlišné podmienky a starostlivosť.

veľká marhuľa

Červený jeřáb

Slabé a choré v tejto štvrti. Rowan však rastie vedľa jabloní a hrušiek.

Ak sa v záhrade alebo na okraji pozemku nachádzajú divé stromy, čerešne sa nenachádzajú vedľa lip, ihličnanov, brezy, javorov, dubov. Minimálna vzdialenosť od seba je 10 metrov. Tieto rastliny majú silné, rozvetvené korene a bránia rozvoju mnohých záhradných plodín.

Na prvý pohľad sa záhradná mapa javí ako zložitá a zbytočná záležitosť. Vytváranie máp od základov je jednoduché a zaujímavé, keď v záhrade s existujúcimi rastlinami vychádzajú z ich charakteristík. Vážny prístup k lokalizácii stromov pomáha získať veľa ovocia a bobúľ, znižuje zložitosť liečby a kŕmenia.

červený jeřáb

Nie sú žiadne recenzie, buďte prví
Práve teraz sledovanie


uhorky

paradajky

tekvica