Opis a vlastnosti Cerepadus, prospešné vlastnosti hybridu čerešní a vtákov, výsadba a starostlivosť

Milovníkom neobvyklých odrôd rastlín sa odporúča venovať pozornosť hybridnej odrode čerešní a vtákov. Takéto stromy predtým neexistovali v prírodnej prírode, ich vzhľad bol výsledkom selekčných prác. Pred nákupom cerapadusu sa oplatí dozvedieť sa o nuantoch výberu, o charakteristických vlastnostiach odrody a pravidlách starostlivosti o rastlinu.

Opis a charakteristiky

Hybridná odroda získaná krížením čerešní a čerešní sa bežne nazýva cerapadus. Názov sa získal pridaním latinských mien predkov rastlín. Priekopníkom v šľachtiteľských rastlinách bol IV Michurin, a vďaka početným pokusom získali moderné odrody vlastnosti zimnej mrazivosti čerešní.

Zvláštnosťou plodov cerapadusu je to, že listové platne pripomínajú tvar čerešňových listov a bobule sú z hľadiska svojich vonkajších a chuťových charakteristík hybridné. Prvé šľachtené druhy neobvyklej rastliny sa vyznačovali obsahom cukru v plodoch a neobvyklou takmer čiernou farbou plodov.

Moderné odrody majú hustú korunu, vyznačujú sa slušnou veľkosťou zelenej hmoty.

Výhody cerapadúzov sú nasledujúce:

  • vysoká odolnosť proti mrazu;
  • dobre rozvinutý koreňový systém;
  • vysoká produktivita;
  • veľká forma bobúľ;
  • slušná vonkajšia chuť a kvalita plodov;
  • rezistencia na choroby, najmä na kokomykózu.

kríženec čerešní a vtáčích višní

Zoznam cerapád je dnes dosť široký. Niektoré odrody tvoria kvetenstvo racemózy, čo vám umožňuje získať vysoký výnos.

výhoda

Výhodou cerapadusu nie sú iba fyzické vlastnosti, ktoré vám umožňujú získať slušné úrody chutných bobúľ v zložitých klimatických podmienkach, ale aj prospešné vlastnosti ovocia. Odvar bobule takýchto rastlín môže mať antipyretický účinok. Z dôvodu bohatého chemického zloženia sa pri pravidelnom používaní bobúľ obnovuje nedostatok vitamínov a minerálov v tele.

hybrid čerešní a vtáčích višní

Vzhľad cerapadusu umožnil kombinovať vlastnosti čerešne a čerešne. Od pradávna sa plody prvýkrát používali na liečbu žalúdočných chorôb, patologických ochorení očí a pľúc a reumatizmu. Kvôli veľkému množstvu fytocídov sa čerešňa vtáctva používala na boj proti mikróbom a čerešňa na očistenie a omladenie tela. Ovocie Cerapadus sa môžu používať na výrobu štiav, kompotov, ovocných nápojov.

Bobule na dlhodobé skladovanie sú zmrazené, zatiaľ čo ich prospešné vlastnosti sú mierne znížené.

Najlepšie odrody

Hybridy čerešní a vtáčích višní majú dnes veľké množstvo odrôd. Charakteristickou vlastnosťou ktorejkoľvek z nich je ich vysoká schopnosť odolávať nízkym teplotám, takže sa pestujú v oblastiach s chladným podnebím.

Medzi ruskými záhradníkmi získali popularitu tieto odrody:

  • Zepadus Novella je strom podobný stromu, ktorý je schopný dosiahnuť výšku 3 ma nevyžaduje opeľovače;
  • Rusinka - pripomína tvar kríka, ktorého výška nepresahuje 2 m;
  • Lewandowského spomienka je huňatý druh, ktorý sa pripisuje rôznym samooplodným plodinám, a preto si vyžaduje plodnice kvôli opeľovaniu.

Pamäť Lewandowského

V ruských regiónoch cerapadusy zatiaľ nenájdu širokú distribúciu, pretože nie každému sa páči prítomnosť višne v ovocí. Okrem toho sa často používajú ako podnož pre plodiny čerešní, vtáčích višní a sliviek.

Pravidlá výsadby a starostlivosti

Odporúča sa zakúpiť mladé sadenice cerapadusu na špecializovaných miestach, aby nedochádzalo k podvodu a falšovaniu rastlín. Strom je zasadený na začiatku jesene alebo na jar. Výsadbové práce sa vo väčšine prípadov vykonávajú v apríli.

kríženec čerešní a vtáčích višní

Miesto s neutrálnym typom pôdy sa považuje za optimálne na výber, je možné použiť pôdu so strednou plodnosťou. Pre cerapadus sú dôležité osvetlenie a slnečné žiarenie, takže tieňované oblasti nie sú vhodné na výsadbu. Závod má zlý prístup k prievanu, preto si nevyberajú otvorené oblasti so silnými vetrami.

Ak existuje kvalita samooplodnosti odrody, na výsadbu sa odoberú 2 alebo 3 sadenice, pričom vzdialenosť medzi jednotlivými rastlinami je 2,5 m a medzi radmi 3 m.

Aby sa zvýšila miera prežitia, koreňový systém sa lieči jeho namočením do vody alebo Kornevinového roztoku. Pred výsadbou sadenice sa do diery zavedie pohárik nitrophoska. Je dôležité dôkladne rozmiestniť korene a rovnomerne rozložiť výhonky. Nádrž je naplnená do polovice, potom je navlhčená vedrom teplej vody. Po úplnom pokrytí koreňov pôdou sa povrch pôdy v blízkosti sadenice melie rašelinou, pilinami alebo hoblinami.

V prvých 2 rokoch sa strom nelíši v raste a pozoruje sa spomalenie rastu. Vrchný dresing sa vykonáva na jar so zameraním na stav stromu, odporúčaná frekvencia je 1 krát každé 2 roky. Rastlina potrebuje vytvorenie koruny, ktorá sa vytvorí v 2 až 3 vrstvách, pričom na každej z nich zostanú maximálne 4 kostrové vetvy. Kvôli lepšiemu rozkvetu sa rastliny až do okvetu púčikov postriekajú 2% roztokom Bordeauxovej kvapaliny. Šírenie klíčkov a škodcov by sa malo kontrolovať, keď sa objaví škodlivý hmyz, používajú sa cielené prípravky podľa pokynov.

Nie sú žiadne recenzie, buďte prví
Práve teraz sledovanie


uhorky

paradajky

tekvica