Je možné pestovať čerešňu z kameňa doma a ako sa starať o sadenice

Šírenie čerešní - postup je pomerne jednoduchý, ale iba vtedy, ak sa uchýlite k najbežnejším metódam, používajte odrezky, výhonky alebo konáre. Pestovanie zo semien je považované za najťažšie, napriek tomu sa však mnohým záhradníkom tento proces pokúša. Odmenou je svieži, krásny strom, pripravený na štepenie dobrou odrodou. Pred pestovaním z čerešní, je lepšie pochopiť všetky vlastnosti, ktoré nie sú tak malé.

Výhody čerešní

Čerešne vŕby majú veľa výhod. Najdôležitejšia vec je, že rastlina je plne prispôsobená klimatickým podmienkam, nie je potrebné ďalšie kalenie alebo používanie teplých prístreškov. Čerešňa sa tiež priaznivo líši vytrvalosťou a odolnosťou voči chorobám, s odchodom nebudú žiadne problémy. Šírenie osiva sa tiež odporúča, ak je potrebné pestovať strom, aby sa vytvoril bonsai.

Nevýhodou pestovania sadeníc je to, že odrodové charakteristiky sú mimoriadne zriedkavé. Jediným spôsobom, ako získať sladké a chutné ovocie, je očkovanie.

Najlepšie odrody na klíčenie

Nie všetky odrody sú vhodné na sadenie semien. Odporúča sa používať semená týchto čerešní:

Dokonca ani správne vybraná odroda nezaručuje, že experiment bude úspešný - zlé poveternostné podmienky môžu zničiť mladý strom.

čerešňa

Požiadavky na osivo

Vo vašej záhrade sa odporúča zvoliť materský strom, čím sa zabezpečí, že poveternostné podmienky nespôsobia rastlinám veľa škody. Na získanie sadivového materiálu je lepšie použiť prezreté čerstvé ovocie. Je nevyhnutné skontrolovať kosti - nesmie dôjsť k poškodeniu, škvrny od hniloby.

Príprava a stratifikácia osiva

Uvoľnite kosti zo zvyškov buničiny, opláchnite teplou tečúcou vodou. Nalejte kôstku vodou, nechajte ju stáť tri dni a pravidelne ju vymieňajte. Po krátkej dobe sušenia poslať semená do nádoby naplnenej mokrým pieskom, pomôže to semenám zachovať a spôsobiť klíčenie.

Proces stratifikácie je povinný, preto nádobu odošlite do chladničky. Môže sa skladovať niekoľko mesiacov na chladnom, dobre vetranom mieste. Ak sa má uskutočniť jesenná výsadba, nie je potrebné kalenie, zimné mrazy dokonale zvládnu stratifikáciu.

V ktorej pôde sa pestuje kosť

Najjednoduchšou verziou pôdnej zmesi je hotový substrát pre sadenice, ktorý sa odporúča zakúpiť v obchode. Nemenej užitočnou pre rastliny bude pôda, v ktorej materská rastlina rastie v krajine. Predbežne ho vystavte špeciálnemu ošetreniu, ktoré dezinfikuje pôdu. Zem rozliate hojne ružovým roztokom manganistanu draselného alebo ho jednoducho pošlite do rúry a zapaľujte pri vysokej teplote.

Ďalšou možnosťou pestovania pôdy je nalievanie vriacej vody.

Ak používate výživnú pôdu, hnojenie nie je potrebné pri výsadbe. Inak pridajte trochu organických látok, minerálnych hnojív. Do kvetináčov vložte drenážnu vrstvu (drobné tehly, kamienky).

čerešňa

Technológia pestovania a klíčenia čerešní

Malé nádoby (do 0,5 l) sa zvyčajne používajú na klíčenie doma. Ak sa používa nádoba, budete si musieť zachovať vzdialenosť medzi semenami 15 cm. Ak sa kôstkam podarí klíčiť v piesku, opatrne ich dajte do otvorov vytvorených prstom alebo paličkou do hĺbky 3 cm.

Ak sú semená vysadené bez klíčkov, nezvyšujte ani neznižujte hĺbku - 3 cm stačí na klíčenie semien. Nezabudnite zavlažovať povrch pôdy. Tento postup sa odporúča vykonať pomocou sprejovej fľaše alebo jednoducho naliať na stenu nádoby.

Zrýchlite výskyt výhonkov a udržujte vlhkosť vybudovaním skleníka. Plastové vrece alebo kúsok skla je pre toto skvelé. Po výsadbe pošlite nádobu na ľahký teplý parapet. Prvé výhonky sa objavia o 3-5 týždňov. Vyklíčené púpavy budú klíčiť o niečo skôr - za 2-4 týždne.

Starostlivosť o sadenice je ako pestovanie izbových rastlín. Zalievanie pravidelne (používajte iba teplú tekutinu), povoľte povrch pôdy. Použite tenkú tyčinku na rozdrvenie kôry, ktorá sa vytvára na povrchu. Neuvoľňujte sa hlboko - existuje riziko poškodenia jemných mladých koreňov a zničenia rastlín.

Na hnojenie organickými infúziami použite roztok mulleínu, humusu. Čerstvé organické látky sú prísne zakázané, takéto obväzy môžu poškodiť korene, dokonca spôsobiť popálenie.

Porážka čerešní rastúcich v kvetináčoch, škodcoch alebo chorobách je mimoriadne zriedkavá. Aby sa úplne vylúčilo riziko choroby alebo okupácie rastlín hmyzom, odporúča sa stromy dôkladne preskúmať, v prípade potreby použiť osvedčené ľudové liečivá alebo chemikálie.

šťavnaté čerešne

Starostlivosť o vysadené výhonky

Vo veku 1 - 2 rokov sa odporúča transplantovať čerešne na otvorenú plochu. Transplantačný proces musíte bezpodmienečne vykonať pred puknutím alebo pred mrazom. Pripravte jamu vopred - pridajte humusové, potašové hnojivá. Výsadba po dôkladnej kontrole sadenice by nemala mať za následok korene. Výsadbu dokončite hrubou vrstvou mulča z pilín alebo rašeliny. Ihneď nainštalujte držiak, urobte malú priehlbinu, ktorá uľahčí zalievanie.

Predpokladom je pravidelné, ale slabé zalievanie. Čerešňa, podobne ako väčšina plodov kôstkového ovocia, sa obáva nadmernej vlhkosti, takže je lepšie zavlažovať pôdu častejšie, ale v malých porciách. Náhradné zalievanie s vrchným dresingom, ale iba ak strom rastie na príliš zlej pôde. Živné pôdy dokonale zásobujú rastlinu potrebnými zložkami, takže hnojenie nie je potrebné v prvom roku po výsadbe.

Pôdu, v ktorej sadenice rastú pravidelne, uvoľnite. Nechoďte príliš hlboko, neopatrné pohyby môžu poškodiť korene. Odstránenie buriny - trávy, ktoré rastú hojne v blízkosti stromu, odoberú niektoré živiny, ktoré ovplyvnia stav rastlín.

Aby strom mohol rásť a rozvíjať sa úžasne, je nevyhnutné vykonávať pravidelné prerezávanie. Odrežte konáre prvý rok - odstráňte časť hlavného kmeňa. Odporúčaná výška rezu je asi 65 cm od povrchu pôdy. Postup sa vykonáva pomocou čistého ostrého nástroja. Nie je potrebné prikryť záhradným lakom - prerezávanie čerešne nepoškodí.

Na jar a na jeseň prerezávajte bočné výhonky. Skráťte ich o tretinu. Odstráňte súčasne mŕtve, choré alebo suché vetvy.

Ďalším dôležitým pravidlom starostlivosti o vysadené čerešne je pravidelná prehliadka rastliny, ktorá vám umožní včasné upozornenie na vývoj choroby alebo povolanie hmyzu. Na boj proti chorobám, škodcom používajte chemikálie alebo ľudové prípravky. Hlavnou vecou je vykonávanie postupu včas, aby sa zabránilo šíreniu choroby alebo rozmnožovaniu hmyzích kolónií.

čerešňové vetvy

Štepenie čerešní

Prvé ovocie na čerešniach pestovaných z kostí sa objaví o 3 až 5 rokov, nemali by ste však mať žiadne špeciálne nádeje - bobule budú malé a skôr chutné. Odporúča sa očkovať včas - to vám umožní získať odrodový strom obsahujúci veľké sladké ovocie.

Odporúča sa ísť na záhradu na očkovanie začiatkom jari, aj keď je lepšie pripraviť odrezky na proces na jeseň. Uchovávajte na chladnom mieste alebo v chladničke. Najjednoduchším a najúčinnejším spôsobom štepenia je štiepenie. Štepenie odrezkov sa vyskytuje v 99% prípadov, ale do veľkej miery závisí od kvality šrotu a vývoja čerešní pestovaných zo semien. Aby sa predišlo nepríjemným chybám, odporúča sa vakcinovať, keď je strom 2-3 roky.

Vakcinácia krok za krokom:

  1. Stonku skráťte ostrým nožom, nechajte 4-6 zdravých veľkých púčikov, urobte rez podobný klinu.
  2. Pažbu nakrájajte na výšku 25 cm, kmeň nakrájajte okamžite do hĺbky 5 cm.
  3. Uistite sa, že na mieste rezu nie je prach ani nečistota, vložte pripravenú rukoväť.
  4. Miesto očkovania zafixujte, na tento účel použite izolačnú pásku (najlepšie lepivou vrstvou smerom von).
  5. Po zafixovaní použite záhradné ihrisko - oblasť zakryte štepom, zabalte ju na ňu lepiacou vrstvou.

štepenie čerešní

Vzhľad prvých listov na očkovaných odrezkoch je signálom úspešnosti operácie. Starostlivosť o čerešne nemení sa, ale nezabudnite sledovať, či obväz zviera trup. Ak je to potrebné, mierne uvoľnite vrstvu kotvy.

Zalievanie by malo byť vykonané opatrne - strom po vyčerpaní operácie, pretečenie hrozí hnilobou koreňov. Je lepšie zavlažovať pôdny povrch zavlažovacou nádobou, ktorá umožňuje úplnú absorpciu vlhkosti do pôdy.

Pestovanie čerešní zo semien je proces, ktorý prinesie veľa potešenia aj začínajúcim záhradníkom, pretože je tak zaujímavé sledovať rast a vývoj mladého stromu. Nebudete musieť dlho čakať na odmenu - pár rokov po štepení vám strom poďakuje za starostlivosť a pozornosť veľkorysým ovocným - šťavnatými, čerešňami.

Nie sú žiadne recenzie, buďte prví
Práve teraz sledovanie


uhorky

paradajky

tekvica