Ako bojovať a zbaviť sa ružových klíčkov v záhrade na mieste navždy svojimi vlastnými rukami

Dnes na takmer každom osobnom pozemku nájdete čerešňové výsadby. Pri pestovaní ovocného stromu sa záhradníci stretávajú s problémom tvorby početných výhonkov, čo spôsobuje nepohodlie pri záhradníctve a odstraňuje silu a živiny z plodnice. Na vyriešenie problému stačí vedieť o zvláštnostiach ich formovania a o tom, ako sa zbaviť prerastenia čerešní.

Opis porastu

Shoot je mladý výhonok, ktorý sa vytvára na náhodných alebo laterálnych koreňoch čerešní. Problém rozširovania území so zarastenými procesmi má nielen estetický charakter, ale prináša aj praktické škody. Ak nebudete bojovať s výskytom zarastania, môže vytlačiť nielen rodičovský strom, ale aj iné druhy ovocných plodín.


Zvláštnosťou rastu mladých výhonkov je to, že sa mladý výhonok živí výživou na úkor rodičovského stromu, čím sa stáva slabším. Významné množstvo zarastania negatívne ovplyvňuje rast, plodenie čerešní a, ak neexistujú včasné opatrenia, môže spôsobiť smrť stromu.

Väčšina odrôd čerešní má tendenciu tvoriť mladé výhonky. Na vrúbľovanom strome nemajú takéto výhonky žiadnu hodnotu, pretože z nich nie je možné pestovať plnohodnotný strom az nich vyrastie divá zver.

Nie je potrebné očakávať rast plnohodnotnej ovocnej dreviny z čerešní Robinovka, Molodezhnaya a Rastorguevskaya.

Vlastne zakorenené odrody dokážu vytvoriť čerešňové výhonky, pomocou ktorých môžete pestovať výsadbu. Patria sem odrody:

 • Vladimirskaya;
 • Shubinka;
 • Krasnopakhapskaya.

čerešňové kvety

Existuje obmedzený počet druhov ovocných stromov, ktoré nemajú schopnosť vytvárať nové výhonky. Značná časť z nich je naštepená na semenných zásobách višní Vladimir alebo Shubinka. Medzi odrody, ktoré nedávajú rast čerešní, patria:

 • Lyubskaya;
 • Čokoládové dievča;
 • Crimson.

V súvislosti s týmito vlastnosťami by ste pri kúpe stromu mali skontrolovať u predajcov informácie o vlastnostiach konkrétnej odrody a sadenice kúpiť iba v špecializovaných škôlkach.

Príčiny výhonkov

Tvorba prerastania je často prvým signálom zdravotných problémov čerešní. Vďaka veľkej tvorbe nových výhonkov sa strom snaží čo najrýchlejšie pokračovať v živote. Môže existovať veľa dôvodov pre túto situáciu, ale všetky sú spojené s porušením pravidiel pre výsadbu alebo starostlivosť o rastlinu.

čerešňové kvety

Medzi hlavné patria:

 • strom nie je dostatočne hlboký a koreňový systém je príliš holý, v tomto prípade stačí pridať pôdu;
 • na jar alebo počas opätovného štepenia bolo odrezaných priveľa vetiev, v tomto prípade je narušená rovnováha medzi koreňovými a vzdušnými časťami a korene nechávajú nadmernú výživu, aby vytvorili mladé vetvy;
 • trup alebo konáre čerešní boli mechanicky poškodené, čím sa vytvorili rany alebo praskliny;
 • fyziologická nezlučiteľnosť medzi podnožím a potomkom;
 • poškodenie dreva spôsobené vystavením chladu alebo teplu.

Odstránením hlavných príčin nadmerného rastu môžete znížiť schopnosť stromu ich tvoriť. V tomto prípade sa mladé výhonky musia odstrániť správne, inak sa situácia môže zhoršiť a začnú sa formovať ešte väčšou rýchlosťou.

čistenie zarastania

Nízke teploty môžu spôsobiť poškodenie koreňov. V extrémnom horúčave môžu tiež trpieť praskliny v pôde a korene. V postihnutej oblasti sa často objavujú snímky. Na vylúčenie takejto situácie sa v zime vytvára prístrešok na stromy. V horúcom počasí sú korene čerešní chránené senom, čo umožňuje, aby vlhkosť zostala dlhšiu dobu v zemi.

V niektorých prípadoch mladé výhonky nerastú na zemi, ale tvoria sa pod oblasťou štepu. Cudzie vetva môže dokonca začať prinášať ovocie, ale jej vlastnosti a vzhľad sa budú líšiť od rodičov. Takéto výhonky sa odstránia a na základe výrazného rastu sa na jar orežú a znova naštepia ďalšou odrodou.

Pozitívne znaky zarastania

Po zamorení čerešňami kokosykózou sú záhradníci často nútení kupovať nové sadenice ako náhradu. Nové odrodové rastliny nie sú zakúpené vždy v špecializovaných škôlkach, preto nákup od náhodných neoverených predajcov vedie k výsadbe nízko vytrvalých, nízko výnosných samonosných druhov čerešní s nízkou kvalitou ovocia.

čerešňové kvety

Unikátne odrody čerešní môžu byť dosť drahé, takže nie každý si môže dovoliť získať jedinečný vzhľad. Tvorba výhonkov v odrodách čerešní a višní umožňuje množeniu rastlín bez toho, aby vyžadovala finančné náklady od záhradníka. Súčasne na území neexistujú obmedzenia na pestovanie výsadby a výsadba a starostlivosť o mladé sadenice z týchto exemplárov bude štandardom.

Spôsoby boja

Dnes existujú dva hlavné spôsoby riešenia problému zarastania čerešní. Prvý z nich zahŕňa mechanické pôsobenie a je často používaný ruskými záhradníkmi. Druhá je spojená s použitím chemikálií zo skupiny herbicídov. Obe možnosti odstránenia zarastania majú priaznivcov aj odporcov.

čistenie výhonkov

Mechanická metóda

Mnoho záhradkárov, ktorí sa snažia zbaviť čerešňových klíčkov, robí chybu pri vyhrabávaní mladých výhonkov. S takými akciami sa spustí náhradný program, ktorý je charakteristický pre všetky stromové dreviny. V mieste vykopaného výhonku rastú 3 alebo 4 nové, výsledkom je, že výhonky po niekoľkých rokoch doslova vyplnia územie.

Výsledkom je, že záhradníci napriek početnému úsiliu a strávenému času získali záhradu zarastenú čerešňovými kríkmi, zatiaľ čo počet nových výhonkov čerešní negatívne ovplyvňuje rast a plodenie nielen rodičovského stromu, ale aj iných ovocných plodín.

Ak je potrebné odstrániť rast, je potrebné vyrezať časť výhonku prerezávačom, odrezať jeho hlavnú časť a ponechať oblasť 20 cm nad úrovňou zeme. Zároveň sa zastaví vytváranie koreňov a nových procesov. Súčasne čerešňa presmeruje sily v plnom rozsahu na plodenie a strom sa prestane množiť výhonkami.

čerešňové výhonky

Použitie herbicídov

Natáčania sa môžete zbaviť pomocou liekov zo skupiny herbicídov, ale veľká časť záhradníkov odporúča túto možnosť opustiť.Na prvý pohľad môže byť odstránenie rastu pomocou chémie jednoduché a rýchle, stačí postrekovať a mladé výhonky čerešní umierajú. V tomto prípade je potrebné vziať do úvahy skutočnosť, že výhonky a rodičovský strom sú neoddeliteľne spojené, a preto je možné pomocou bežných štiav vylúčiť riziko ich nákazy a infekcie.

Na reguláciu rastu čerešní sa používajú všeobecné herbicídy. Takéto prípravky sú schopné zničiť všetky rastliny, preto ich použitie vyžaduje osobitnú prípravu a prísne dodržiavanie pravidiel používania.

tornádo droga

Často sa používajú tieto typy herbicídov:

 • „Tornado“ je vysoko koncentrovaná látka schopná ničiť lignifikovaný rast;
 • "Roundup" - určený na ničenie trávnatých burín, ktorý je schopný eliminovať nelignifikované výhonky;
 • Hurikán je silný herbicíd, ktorý je účinnejší pri použití v suchom počasí.

Premnoženie môžete odstrániť pomocou liekov na pni. Výrobok sa riedi podľa pokynov, pre väčšinu z nich je odporúčaný riediaci pomer vodou 1 až 3. Pred použitím sa do pňa vyvŕta niekoľko malých otvorov vlastnými rukami, do ktorých sa zmes naleje. Polyetylén sa umiestni na vrch, aby sa predišlo problému s postriekaním liečiva počas dažďa. V tomto stave sa pňa ponechá v závislosti od veľkosti 2 alebo 3 týždne. Potom sa opakuje sled účinkov na ošetrenie herbicídmi. V dôsledku týchto akcií sa pahýľ rozloží rýchlejšie, takže bude ľahšie vykoreniť ho.

hurikán

Niektorí záhradníci pri nákupe starého pozemku s trvalými výsadbami využívajú metódu úplného vykopania územia, aby v budúcnosti mohli vytvárať nové výsadby. Táto metóda je kardinálna, ale dosť nákladná a často nemožná z dôvodu zvláštností organizácie osobných pozemkov a blízkych štruktúr.

prevencia

Pred výsadbou čerešní a višní by sa mali zvážiť opatrenia na zabránenie nadmerného rastu, čo ďalej uľahčí záhradnícke práce. Ovocný strom tvorí výhonky iba na procesoch systému kôry, ktorý sa nachádza nie hlbšie ako 40 cm, v tomto ohľade stačí vykopať obmedzovač rastu do zeme, aby sa v budúcnosti problém s nadmerným rastom neobťažoval. Ako bariéra sa často používajú:

 • bridlice;
 • plastové fólie;
 • zmes kosenej trávy, vetvičiek, slamy;
 • piliny.

Aby sa vytvorila bariéra, materiál sa kopal do kruhu do hĺbky 50 cm vo vzdialenosti 1-1,5 m od čerešní. Tvorba výhonkov bude pozorovaná po určitú dobu len na kmeni, musí byť rezaná prerezávačom. Aj keď jednotlivé výhonky dokážu klíčiť cez bariéru, rozsah katastrofy bude preto oveľa menší. Na zníženie tvorby zarastania čerešní pomôže kompost z rastlinných materiálov, ktorý je umiestnený okolo stromu vo vrstve 20 cm, pričom prerastanie môže klíčiť aj zo semien padlých čerešní. Aby ste tomu zabránili, mali by ste úrodu zbierať včas av prípade padajúcich bobúľ by mali byť zberané včas.

Nie sú žiadne recenzie, buďte prví
Práve teraz sledovanie


uhorky

paradajky

tekvica