Ako správne zasadiť sadenice čerešní na jar, v lete a na jeseň, pravidlá starostlivosti

Majitelia sa bez ohľadu na veľkosť záhrady určite budú snažiť venovať čerešniam najväčší priestor - sviežej stromy pravidelne poteší bohatá úroda chutných a zdravých plodov. Plodiny do značnej miery závisia od toho, ako dobre ste dokázali zvoliť odrodu pre konkrétny región. Chyby výsadby môžu tiež nepriaznivo ovplyvniť rast, vývoj a plody stromu. Aby sa predišlo nešťastným dôsledkom, je lepšie vopred zistiť, ako pestovať čerešne, aby rýchlo zakorenili a rýchlo rástli.

Aké by mali byť sadenice

Dokonca aj začínajúci záhradkári, ktorí sa starajú o zdravý a kvalitný výsadbový materiál, dostanú svieži ovocný sad. Je lepšie zvoliť sadenice v osvedčených škôlkach s bezchybnou povesťou. Odporúča sa ísť na nákup sadenice na jeseň.

Pri kúpe čerešní by sa mala venovať pozornosť týmto detailom:

 • koreňový systém je dobre vyvinutý, má veľa bočných procesov, nemal by mať hnilobu, suché oblasti;
 • nemalo by tam byť veľa vetiev, ktoré budú rýchlo rásť neskôr;
 • výška sadenice nie je menšia ako meter;
 • kôra, konáre musia byť čisté, bez poškodenia, plesne.

Je lepšie kúpiť rastliny s uzavretým koreňovým systémom, nemusíte sa obávať, ako správne konzervovať čerešne až do jari. Strom studuje dobre v chladnej pivnici. Ak nie je možnosť poslať ju do pivnice, odporúča sa jednoducho na mieste vykopať sadenice, na zimu ju zakryť smrekovými konármi a pilinami.

Nuansy pri výbere odrody pre rôzne regióny

Pred odchodom do škôlky sa odporúča, aby ste preskúmali odrody, ktoré sú pre tento región najvhodnejšie. Pre chladné a drsné podmienky je najlepšie zvoliť odolné plodiny na začiatku ich splatnosti. Ak si kúpite neskoré odrody a zasadíte ich do Uralu alebo na Sibír, bude problematické získať úrodu - dozrievanie nemusí prísť.

výsadba čerešní a višní

Neskoré odrody sú skvelé pre teplé oblasti. Je nevyhnutné kúpiť niekoľko skorých plodín - rodenie sa začne začiatkom leta. Pre región Leningrad sa odporúča čerešne s priemernou dobou dozrievania - úrodu bude možné zberať aj v chladnom lete. Nezabudnite sa oboznámiť s ďalšími charakteristikami - požiadavkami na zimu, výdržou, mrazuvzdornosťou.

Rozptýlené plodiny, ktoré sa daria v stredných alebo teplých zónach, určite zahynú v drsných podmienkach, aj keď sú v zime pod ochranou.

načasovanie

Odporúča sa zasadiť mladé stromy na jeseň, ale iba v teplých oblastiach - mierna klíma umožní sadencom dobre sa zakoreniť a s príchodom jarných dní začne aktívne rásť. Chladné oblasti nie sú tak opatrné o čerešne - je lepšie ísť s rastlinami do záhrady na jar, potom, čo mráz úplne zmizol, inak existuje riziko zničenia sadeníc. Ak potrebujete vysadiť pred zimou, je lepšie začať s procesom v auguste, korene budú mať čas dobre sa zakoreniť.

výsadba čerešní a višní

Niektorí záhradníci dokážu vysadiť čerešne aj v lete, ale mali by ste sa pripraviť na to, že budete musieť vynaložiť veľké úsilie, aby strom zakorenil. Budete musieť vytvoriť umelý tieň pre rastlinu, inak horúce lúče slnka spôsobia popálenie, vodu hojne a pravidelne.

Výhody jarnej výsadby

V oblastiach s miernym podnebím sa odporúča začať s pestovaním čerešní na jar - toto je najlepší čas na postup.

Výhody jarnej výsadby sú mnohé:

 • korene rýchlo zakorenia, roztavená voda poskytne potrebnú vlhkosť;
 • je ľahké sledovať rast, vývoj stromu;
 • môžete sa pripraviť vopred na výsadbu - do pôdy pridajte živiny, vykopajte ich, na jar pôda klesne a bude úplne pripravená na výsadbu stromov;
 • rastlina bude mať čas na prípravu na prezimovanie.

čerešňový sediment

Výrazná nevýhoda jarnej výsadby - spolu s rastom koreňov sa začne aktívne vyvíjať aj letecká časť stromu. Na to budete potrebovať veľa sily, takže sa budete musieť starať o včasné zavedenie obväzov.

Výhody a nevýhody jesennej výsadby

Jesenná výsadba čerešní, ak nie neskoro, má svoje vlastné výhody. Strom bude mať čas zakoreniť, nebude ho ohrozovať horúce slnečné lúče, prudké poklesy nočných a denných teplôt.

Spiace obdobie, ktoré trvá celú zimu, tiež zohráva dôležitú úlohu - sadenice sa začnú po nástupe tepla aktívne rozvíjať.

Nevýhodou pestovania čerešní na jeseň je to, že ak zima príde príliš skoro, mráz môže zničiť rastlinu. Jediným spôsobom, ako chrániť sadenice, je použitie krytu, vrstvy mulča.

výsadba čerešní a višní

Ako správne zasadiť čerešne

Po výbere sadenice je dôležité správne sadiť. Existuje veľa pravidiel, ktoré sú najlepšie preštudované vopred, čo vám umožní zabrániť nepríjemným chybám, ktoré následne ovplyvnia vývoj a rast stromu. Je dôležité zvoliť najpohodlnejšie miesto, pripraviť pôdu (odporúča sa to urobiť vopred), študovať zložitosť starostlivosti. Zalievanie a pridávanie živín tiež zohrávajú dôležitú úlohu - je lepšie zistiť, ako to urobiť, bez toho, aby ste poškodili čerešne.

Výber sedadla

Je dôležité, aby čerešňa rástla v správnych podmienkach. Vyberte si miesto, ktoré je pohodlné, slnečné a nemá prístup k prievanu. Je lepšie zvoliť miesto, ktoré je zo všetkých strán uzavreté vysokými stromami alebo prístavbami.

výsadba čerešní a višní

Je tiež potrebné vziať do úvahy, ktorý spôsob pristávania sa použije. Medzi rastlinami sa odporúča ponechať vzdialenosť najmenej 4 m, čo postačuje na úplný vývoj koruny. Ak sa pestujú veľké odrody čerešní, zväčšte priestor medzi stromami.

Požadované zloženie pôdy

Najvhodnejšou pôdou na pestovanie čerešní a višní je ľahká hlinitá alebo piesčitá hlinitá hlinka. Monitorovanie kyslosti je nevyhnutné, odporúča sa neutrálna hladina. Ak je pôda príliš kyslá, pri výsadbe pridajte trochu vápna. Piesčitá pôda je vhodná aj pre čerešne, ale po vysadení stromu na otvorenom priestranstve budete musieť pravidelne pridávať živiny. Ak sa hnojivá nepoužívajú, nedbanlivosť ovplyvní plodenie - bobule budú malé, s nízkym obsahom cukru.

piesčitá zem

Hlinené pôdy na pestovanie čerešní sa neodporúčajú. Ťažká pôda určite ovplyvní výnosy.

V akej vzdialenosti od závodu

Predpokladom je dodržanie vzdialenosti medzi sadenicami. Veľa záleží na odrode - čerešne, ktorá medzi rastlinami ponecháva medzeru 3,5 m. Vzdialenosť medzi radmi je 4-5 m.

Príprava a hĺbka výsadby

Odporúča sa začať s prípravou jamy najneskôr dva týždne pred výsadbou čerešní. Je nevyhnutné kopať hlboko, odstrániť všetky burinové korene. Šírka jamy je až pol metra. Hĺbka je minimálne 80 cm. Odporúča sa okamžite jazdiť na kolíku, ktorý chráni pred nárazmi vetra av prípade potreby pomôže pri vyrovnaní kmeňa.

otvor pre strom

Vrchný dresing pri výsadbe

Pri výsadbe mladého stromu do diery sa odporúča pridať špeciálnu zmes pôdy. Je ľahké ho pripraviť, zmiešajte:

 • na strane listovej pôdy zhnitý hnoj;
 • hrsť superfosfátu (na rastlinu);
 • pol hrsti síranu draselného;
 • tri časti výživnej záhradnej pôdy.

Je lepšie nezavádzať dusíkaté zlúčeniny - začne sa aktívny rast nadzemnej časti, korene nebudú mať čas na zásobovanie živinami.

Nežiaduce okolie

Čerešne sa neodporúča pestovať v blízkosti príliš veľkých stromov. Nežiaducimi susedmi sú kôstkové ovocie (broskyne, slivky), kríky (čierne ríbezle, maliny).

malinová bush

Starostlivosť o vysadený strom

Starostlivosť o sadenice nebude mať žiadne zvláštne ťažkosti, čerešňa je mimoriadne nenáročná. Budete musieť monitorovať dostatočné množstvo vlhkosti, včas vyrábať výživné zmesi, chrániť rastlinu pred vniknutím škodcov, poškodením chorobami.

Polievanie a hnojenie

Prepady čerešní sú deštruktívne, a preto ihneď po výsadbe budete musieť monitorovať množstvo vlhkosti v pôde. Odporúča sa pridávať vodu iba v suchých dňoch. Pôdu zavlažujte teplou tekutinou - zneste vodu pod slnečnými lúčmi.

Vrchný dresing v prvej sezóne po výsadbe by sa nemal vykonávať, strom má dostatok živín, ktoré sú v zemi.

Kopanie čerešní v zime

Často sa stáva, že sadenice boli zakúpené príliš neskoro, poveternostné podmienky im neumožňujú zasadiť ich na trvalé miesto. V takýchto prípadoch sa odporúča vykonať spadnutie

výsadba čerešní a višní

Existuje niekoľko pravidiel:

 • vyberte vhodné slnečné miesto, spodná voda by nemala byť v blízkosti povrchu;
 • v okolí by nemali byť žiadne hromady odpadu, obvykle tam začínajú hlodavce;
 • odstráňte všetky listy, preskúmajte korene;
 • kopať sadenice v drážke (hĺbka až pol metra);
 • posypte korene rukami, zhutnite pôdu lopatou;
 • zakryte smrekovými konármi a slamou pred mrazom.

Potom, čo sneh padá, vykonajte hojenie, nalejte vysoké snehové závesy na vykopané čerešne, ktoré ich zachránia pred mrazom.

Aké problémy môže záhradník čeliť

Existuje veľa problémov, ktorým začínajúci záhradkári často čelia. Za chyby, ktoré sa pri výsadbe vyskytnú, sa zvyčajne pripisuje rast, vývoj, nedostatok plodov. Aby sa predišlo problémom, je lepšie študovať možné problémy vopred a ich včasné odstránenie:

 • ak čerešňa nerastie v prvom roku, je na vine nesprávna výsadba - koreňový golier je príliš hlboko v zemi, odporúča sa znovu vysadiť a zvýšiť rastlinu o niekoľko centimetrov hore;
 • časté choroby, zlý rast - sadenice sú staršie ako dva roky, imunitný systém je príliš slabý, pri nákupe nezabudnite zistiť vek rastliny;
 • opeľovanie sa nevyskytuje kvôli neprítomnosti opeľovača v blízkosti - odporúča sa pestovať čerešne v blízkosti, po skontrolovaní, či sú vysadené rôzne odrody;
 • smrť rastliny spôsobuje nedodržanie termínov výsadby - odporúča sa monitorovať poveternostné podmienky v regióne.

Ďalším dôležitým pravidlom je nákup sadivového materiálu iba od dôveryhodných predajcov. Kvalitné sadenice sú kľúčom k dobrej úrode. Výsadba čerešní nevyžaduje špeciálne znalosti, dokonca aj začínajúci záhradník sa s týmto procesom vyrovná. Hlavná vec je študovať všetky požiadavky a pravidlá pre výsadbu, kúpiť vysokokvalitné sadenice. Strom vám určite poďakuje za vaše úsilie s veľkorysou úrodou.

Nie sú žiadne recenzie, buďte prví
Práve teraz sledovanie


uhorky

paradajky

tekvica