Ako správne pestovať čerešne na záhrade, výber sadeníc a miest, starostlivosť

Mnoho začínajúcich záhradníkov frustruje skúsenosťami výsadba čerešní... Po zaplatení značnej sumy za jedinečnú odrodu po chvíli smutne sledujú smrť ovocného stromu. Môže existovať mnoho dôvodov pre túto situáciu, od nesprávne zvoleného miesta až po porušenie pravidiel pestovania. Aby sa vylúčil takýto vývoj udalostí, je dôležité vedieť, ako pestovať čerešne a aké pravidlá sa musia dodržiavať.

Správne uloženie

Pravidlá výsadby čerešní v lokalite sú do značnej miery spôsobené príslušnosťou stromu k určitej odrode. Ruskí záhradkári si na tieto účely najčastejšie vyberajú obyčajný druh z dôvodu univerzálnosti použitia ovocia, vhodného na čerstvé jedlo, prípravy kompotov, džemov, štiav a sladkých výrobkov.

Pre úspešné pestovanie čerešní a višní je potrebné zohľadniť klímu v regióne a vybrať odrodu, ktorej šľachtiteľské vlastnosti zodpovedajú jej podmienkam. V oblastiach s chladným podnebím sú odolné iba odrody čerešní odolné voči zimám.

Je dôležité určiť, kedy zasadiť čerešne. Odporúčaný čas na výsadbu stromu je jar a jeseň.

Pri kúpe sadenice na jar sú dôležité parametre, najlepšie je stonka dvojročného stromu s výškou 60 cm a priemerom 2,5 cm. Výsadba sa vykonáva, keď sa pôda zahreje a obdobie pučania ešte nezačalo.

Kde pestovať čerešne:

 • pôda musí mať neutrálnu kyslosť, musí byť piesočnatého typu, hlinitá pôda vyžaduje odtok;
 • nížiny, oblasti s vlhkou klímou nie sú vhodné, čerešňa miluje osvetlené a slnečné miesta;
 • hladina podzemnej vody musí byť viac ako 1,5 m;
 • miesto musí byť chránené pred nárazmi vetra.

výsadba čerešní

Na otázku, či a ako sa dajú čerešne pestovať v kyslých pôdach, odpovedia kladne aj skúsení záhradníci. Ošetrenie vápna alebo dolomitovej múky umožní znížiť ukazovatele a vrátiť ich späť do normálu. 1 m2 400 g produktu sa vnesie do pôdy a vykopie sa do hĺbky do bajonetu lopaty. Potom sa po chvíli aplikujú organické hnojivá, ktoré sa používajú ako kompost alebo hnoj na 1 m2 15 kg.

Vzdialenosť medzi čerešňami musí byť najmenej 3 m. Pri výsadbe krížovo opelených odrôd je dôležité zvážiť pravdepodobnosť opeľovania. V tomto prípade sa odoberú a zasadia 4 druhy čerešní, pričom sa berie do úvahy schéma 2,5 x 3 m pre vysoké stromy a 2,5 x 2 pre nedosadené stromy. Niektorí záhradníci radšej vysádzajú stromy do šachovnicového vzoru.

výsadba čerešní

Vytvára sa diera na výsadbu čerešní s priemerom 80 cm, hĺbkou 50 - 60 cm. Hnojivá a vápno obsahujúce dusík sa do jamy nepridávajú, inak môže dôjsť k poškodeniu koreňového systému. Je dovolené pridať k nemu popol, chlorid draselný a superfosfát.Cherry root systém musí byť zdravý, poškodený a vyschnuté výhonky musia byť odstránené.

Drevený kolík sa vtlačí do stredu vybrania, aby sa uľahčil proces výsadby. Sadenice sú pochované, rovnomerne rozdeľujú svoju koreňovú časť. Krk by mal byť 4 cm nad povrchom pôdy, aby sadenice v budúcnosti nehnilo. Koreň posypeme zemou a okolo stromu sa vytvorí malý valec pôdy, aby sa lepšie udržala vlhkosť. Do jamky sa naleje 10 litrov vody, po ktorej sa pôda rozdrobí humusom alebo rašelinou. Pre lepšiu ochranu je sadba opatrená ďalším oporným bodom opatrným priviazaním k kolíku.

výsadba čerešní

Ak si na jeseň zakúpite sadbu, musíte ju pred začiatkom jari vykopať. Odporúčaný čas na prácu je október, predtým, ako hrozí riziko mrazu, by mal byť od 20 do 30 dní. Na výšku sadenice sa vzťahujú tieto požiadavky:

 • letničky - do 80 cm;
 • dvojročne - do 110 cm.

Koreňový systém mladých výhonkov musí byť dobre tvarovaný a drevo musí byť zrelé. Pred výsadbou vykopte otvor s hĺbkou 40 cm a sklonom 45... Korene sa umiestnia do depresie a hojne sa zalievajú. Strom je izolovaný smrekovými vetvičkami av zime sú pochované snehom. Bezprostredne pred výsadbou sa strom vykopáva na ďalšie zakorenenie v mieste neustáleho pestovania.

Starostlivosť

Čerešne sú nenáročné na starostlivosť, hlavné činnosti sa spájajú s napájaním, hnojením a pravidelným uvoľňovaním.

zalievanie čerešní

zalievanie

Prvé zalievanie sa vykonáva po odkvitnutí, čo bobuľu pomôže naplniť šťavou. Dostatok príjmu vlhkosti závisí od toho, do akej miery je pôda nasýtená vodou... Optimálna hĺbka je od 45 do 55 cm V budúcnosti sa potreba zavlažovania určuje na základe dostatočného množstva prírodných zrážok.

Vrchný dresing

Odporúča sa aplikovať hnojivá v okamihu, keď čerešňa začne tvoriť bobule. Ich miera závisí od stavu sadenice a jeho vekových charakteristík. Ako prísady je možné použiť kompost alebo humus. Na jeseň by mala byť pôda obohatená hnojivami obsahujúcimi fosfor a draslík. Ak je v pôde nedostatok dusíka, deficit sa vyrovná na jar.

kŕmenie čerešní a višní

Prvý vrchný obväz sa vykonáva okamžite na konci kvitnutia. Proces sa opakuje po 14 dňoch. Pre mladé sadenice stačí pridať do kruhu hnojivo hnojivo. Dobrý účinok so zvýšenou kyslosťou pôdy vytvára popol.

prerezávanie

Osobitosťou čerešní je prudký nárast počtu pobočiek. Výsledkom je, že koruna je schopná rásť a výrazne sa zväčšovať, tvorba mnohých procesov vedie k zahusťovaniu. Pri absencii opatrení na prerezávanie rastlín existuje problém s krájaním bobúľ a znižovaním počtu vetiev kytíc, z ktorých sa vytvára ovocie. Výsledkom je zníženie výnosu a zhoršenie kvality čerešní.

čerešňový lem

Odvetvenia s vetvou s dĺžkou viac ako 50 cm podliehajú prerezávaniu.Tento postup sa odporúča skoro na jar, 3 týždne pred začiatkom opuchu púčikov. Prvé práce na vytvorení koruny sú potrebné po výsadbe. S výškou sadenice 40 cm môžete začať tvoriť tvar koruny a odstraňovať nepotrebné konáre a výhonky.

Na strome s výškou o niečo viac ako 40 cm zostáva ako základ kostry v priemere 7 hlavných vetiev. Výhonky by mali byť rovnomerne rozmiestnené, na nižšej úrovni je dostatok 3 vetiev, na druhej - 2, na tretej - 1. Počas procesu pestovania čerešní by v priemere malo zostať 10 vetiev. Všetky procesy smerujúce dovnútra musia byť odstránené.

Pre úspešnú kultiváciu čerešní je dôležité zabrániť šíreniu výhonkov na záhrade.Premnoženie mladých výhonkov oslabí rastlinu a môže viesť k smrti stromov. Aby sa to vylúčilo, je potrebné včas odrezať výhonky vo vzdialenosti 30 cm od úrovne povrchu pôdy. Je efektívne kopať do zeme vo vzdialenosti 1,5 m od bariéry vyrobenej z bridlice, plastu alebo iného materiálu, ktorá môže obmedziť šírenie nadmerného rastu.

čerešňový lem

Choroby a škodcovia

Na jar môže byť čerešňa vystavená klasterosporiu. Ochorenie sa prejavuje vo forme tvorby hnedých škvŕn s červeným okrajom na listoch, ktoré časom môžu dosiahnuť priemer 2 cm. Po 10 dňoch je možné na ich mieste pozorovať dieru. Pri veľkom poškodení listové dosky vyschnú a spadnú.

Na plodoch sa môžu tvoriť aj útvary s ochorením klasterosporium, v tomto prípade je ich povrch pokrytý stlačenými škvrnami fialovej farby. V počiatočnej fáze je ich priemer 1 mm, ale pri absencii včasných opatrení sa môžu zväčšiť až 4-krát. Na boj proti hubovým chorobám sa používa postrek 1% roztokom síranu meďnatého, pričom sa rozpustí 100 g produktu v 10 litroch vody.

roztok síranu meďnatého

Liečba, aby sa zabránilo výskytu klasterosporiózy, sa odporúča skoro na jar, keď púčiky ešte nezačali kvitnúť. Ak je rastlina chorá, potom sa použije postrek tekutinou Bordeaux, zriedenie 100 g liečiva v 10 litroch vody.

Odporúča sa vykonať 4 postupy:

 • pred kvitnutím alebo vo fáze tvorby pukov;
 • po skončení kvitnutia;
 • 2 týždne po druhom postreku;
 • 30 dní pred plánovanou úrodou.

Čerešne môžu rozvíjať kokomykózu, ktorá sa prejavuje ako tvorba červených bodiek na listoch. Ako sa vyvíja, doštičky zožltnú, vyschnú a spadnú podľa plánu. Nebezpečenstvo spočíva v tom, že plesňové spóry sa môžu šíriť na veľké vzdialenosti av krátkom čase infikovať veľké plochy výsadby. Na boj sa používa postrek roztokom vitriolu, ktorý sa pripravuje zo 100 g produktu a 10 litrov vody, postup sa vykonáva až do začiatku kvitnutia. Na rovnaké účely môžete použiť liek „Horus“, pri dodržaní pravidiel na prípravu a používanie pracovného roztoku.

Medzi najbežnejšie choroby čerešní zahŕňajú:

 • chrastavitosť;
 • Hrdza;
 • moniliosis.

Medzi najbežnejšie čerešňové škodce zahŕňa vošky, kliešte, červy. Smerové drogy sa používajú na boj proti chorobám a škodcom. Ako prevencia sa na jar bielia kmene stromov a na jeseň sa spaľujú listy a postihnuté vetvy stromov.

Nie sú žiadne recenzie, buďte prví
Práve teraz sledovanie


uhorky

paradajky

tekvica