Opis najlepších odrôd trpaslíkov, výsadby a starostlivosti o ne, boja proti chorobám

Nedostatok územia osobnej parcely núti záhradníkov starostlivo pestovať výsadbu a vyberať záhradné plodiny. Odborníci s obmedzeným priestorom odporúčajú venovať pozornosť rozmanitosti čerešní. Napriek svojej malej veľkosti môže taký strom prekvapiť ukazovateľmi úrody, ale na to musíte vedieť o vlastnostiach svojej kultivácie.

Rysy trpasličích čerešní

Trpaslicová čerešňa rastie od 1 do 1,5 metra na výšku. Tenké, rozprestierajúce sa konáre mu dodávajú vzhľad kríka. Listy sú malej veľkosti a tvaru, nerastú viac ako 5 cm a majú špicatý koniec. Trpaslicové kvety trpaslíkov trvajú od 2 do 3 týždňov a na rozdiel od tradičných odrôd sú sprevádzané bohatou vôňou.

čerešňové rysy

Bobule bonsaje môžu mať svetlo až tmavočervenú farbu, niektoré odrody sú v čase zrenia takmer čierne. Priemerný priemer plodov je 1 cm a priemerná hmotnosť nie je vyššia ako 5 g. Charakteristickým rysom nízko rastúcich stromov je počiatočné obdobie úrody a vysoký výnos. Sú schopné dosiahnuť 10 až 12 kg, čo je zabezpečené hustotou usporiadania bobúľ na konáre.

Výhody a nevýhody

Hlavnými výhodami trpasličích čerešní sú kompaktnosť rastliny a kvalita plodu. Podľa kritéria užitočnosti nie sú horšie ako bežné čerešne. Medzi výhody patria nasledujúce body:

zakrpatené odrody

 • dobrá tolerancia k náhlym zmenám teploty;
 • odolnosť proti mrazu;
 • vysoká miera prežitia;
 • dobrá odolnosť proti chorobám;
 • ľahkosť zberu bobúľ;
 • skorý návrat plodiny.

Pestovanie višní nevyžaduje veľké zručnosti, takže aj začínajúci záhradníci to dokážu. Vzhľadom na silu vetiev sa strom nebojí silného vetra a prievanu. Dobre vyvinutý koreňový systém umožňuje prežiť rastlinu na miestach s blízkym výskytom podzemnej vody. Vysoké výnosy umožňujú použitie nízko rastúcich odrôd na priemyselné pestovanie.

odolnosť proti chorobám

Nevýhody trpasličích čerešní zahŕňajú malú veľkosť bobúľ. Niektorí zaznamenávajú nedostatok sladkosti ovocia a nedostatočnú mäso. Výsadba si vyžaduje výber správnej odrody a zváženie pestovateľských podmienok a nedostatok opeľovačov obyčajných trpaslíkov je so znížením ukazovateľov výnosu plný.

Najlepšie odrody

Mnohé roky práce chovateľov umožnili získať širokú škálu odrôd, preto sú odrody nedosahujúce požadovanú veľkosť uvádzané na trh v širokej škále.Zároveň sú tu zástupcovia trpaslíkov, ktorí získali lásku a uznanie ruských záhradníkov. Pre výsadbu v Moskovskom regióne sú najlepšie odrody:

podmienky pestovania

 • Čokoládové dievča;
 • antracit;
 • Bystrinka.

Zimné granátové jablko patrí do kategórie nových odrôd, získalo sa krížením stepných a piesočných odrôd čerešní. Cieľom šľachtenia bolo získať odrodu odolnú voči zmenám počasia, takže rastlina ľahko toleruje horúce počasie a mrazy. Charakteristickým rysom odrody sú silné vetvy a priamy rast výhonkov.

Prvú príležitosť získať úrodu možno očakávať v 2. až 3. roku, ktorého ukazovatele sa postupne zvyšujú a v 7. roku sa odstraňuje až 8 kg ovocia. Zrenie klesá v polovici augusta, ale plody sú schopné na vetve pretrvávať až do posledných septembrových dní. Hmotnosť svetlého vínového bobule je 4 g.

Cherry Businka patrí k odrodám s priemernou dobou zrenia. Priemerná hmotnosť bobúľ je 3,5 g. Zvláštnosťou je farba ovocia, ktorá je čierna. Čerešňa tvrdá v zime rastie v priemere až do 3 m. Výhodou rastliny je vysoký výnos a univerzálnosť použitia bobúľ. Komerčné pestovanie vykazuje výnos 8 t / ha. Plodné obdobie spadá do polovice júla.

hojnosť bobúľ

Princíp pestovania

Výsadba stromu by sa mala vykonávať na dobre osvetlenom mieste, pretože čerešne vyžadujú dostatočnú zásobu svetla. Odporúča sa zvoliť južnú stranu záhrady, prevýšenie územia nie je prekážkou. Nízko rastúce stromy sú zlé aj pre malý odtieň, preto by sa ich výška nemala vysádzať pod veľkými stromami, a to aj napriek ich krátkej postave.

Je nežiaduce byť blízko čerešní ihličnatých stromov, sú pre nich nebezpečnými infekciami.

Aby sa zabránilo sklamaniu, rastlina by sa mala kúpiť v špecializovaných škôlkach. Mali by sa dodržiavať tieto pravidlá:

odborné skúšky

 • vybrať si na výsadbu jednoročné alebo dvojročné zariadenie, ktoré je aklimatizované a má dostatočnú výdrž;
 • starostlivo preskúmajte korene a odstráňte suché procesy;
 • pred výsadbou vykonajte namáčanie počas 10 hodín vo vode alebo v roztoku stimulujúcom rast;
 • výsadba v predpripravenej pôde, obohatenie hnojom a hnojivami sa musí uskutočniť na jeseň.

Piesočnatohlinitá pôda sa považuje za ideálnu pre pestovanie nízko rastúcich hornín, pretože sa vyznačuje dostatočnou voľnosťou, ľahko prechádza vzduchom a vodou. Hĺbka vykopaného otvoru by sa mala rovnať 1–2 výške sadenice. Po výsadbe musí byť pôda navlhčená 2 vedierkami teplej vody.

letná záhrada

Starostlivosť

Starostlivosť o trpasličích čerešní je štandardná, nevyžaduje si veľa času a úsilia. Pre úspešnú kultiváciu je dôležité včas kontrolovať zalievanie a prerezávanie vetiev. Zvlhčenie sa vykonáva podľa potreby, zvyšuje sa v období sucha a v čase dozrievania bobúľ. Počas dlhých dažďov je potrebné uvoľnenie pôdy. To umožní, aby nadbytočná vlhkosť včas odchádzala a eliminovalo sa riziko stagnácie vody.

Pred kvitnutím je potrebná kontrola stromu. Ak sú zmrazené sušené výhonky, musíte ich odstrániť prerezávačom. Prerezávanie sa vykonáva skoro na jar pred začiatkom pohybu štiav. Takéto činnosti pomáhajú zvyšovať rast výhonkov a umožňujú stromu počas kvitnutia silnejšie rásť. Odstránenie jesennej vetvy sa vykonáva iba v nevyhnutných prípadoch.

Pre lepšie plodenie sa odporúča pravidelné hnojenie. Prvý sa uskutočňuje pred kvitnutím po vytvorení púčikov. Po kvitnutí kvetov je povolené zavedenie organických látok. V jesennom období po zbere sa do pôdy aplikujú minerálne hnojivá vo forme draslíka, fosforu a vápnika.

červené bobule

Choroby a škodcovia

Trpasličí druhy sú odolné voči škodcom a rôznym chorobám ovocných stromov. Najčastejšie sú vystavené poškodeniam húb, preto je potrebné pravidelne kontrolovať ich prítomnosť. Výsadba môže trpieť týmito chorobami:

 • moniliosis;
 • rôzne druhy špinenia;
 • chrasta.

Trpasličí stromy sú často napadnuté voškami. Najväčšie nebezpečenstvo ohrozuje sadenice v čase objavenia sa nových listov a mladých výhonkov. Bežné čerešňové škodce zahŕňajú červy, mory, ovocné roztoče.

malé plemená

Metódy kontroly

Bežné huby choroby čerešní zahŕňajú moniliózu, ktorý sa často nazýva moniliálne horenie. Keď je rastlina v kvete, ľahko sa dá spozorovať. Ak je prítomná, na konáre sa začína tvoriť suchá hniloba, vysychajú a strom môže úplne odumrieť. Príznaky poškodenia sa pozorujú v nasledujúcom poradí:

 • existujú ohniská pripomínajúce následky vystavenia ohňu;
 • na kôre sa tvoria sivé výrastky;
 • bobule sú pokryté sivou hnilobou;
 • konáre crack and die.

konáre sú popraskané

Na boj proti monilióze sa používajú fungicídy - „Oleocobrite“, „Captan“, „Kuprozan“. Pred spracovaním sú postihnuté oblasti a ovocie odstránené. Jeden postup nemusí stačiť, v tomto prípade sa manipulácia opakuje.

Výsadba čerešní môže trpieť hnedým alebo perforovaným špinením. Ochorenie sa prejavuje vo forme tmavých, hnedých alebo žltkastých škvŕn, v mieste ktorých sa časom vytvárajú diery. Listy začnú vysychať a odpadávať. Bojujú s touto chorobou pomocou 1% roztoku síranu meďnatého alebo Bordeauxovej kvapaliny. Ten sa tiež používa na chrastenie.

zrelé ovocie

Aby sa zabránilo kontaminácii výsadby voškami, postrek sa vykonáva špeciálnymi prípravkami, z ktorých je v súčasnosti v záhrade veľa produktov. Spracovanie sa uskutočňuje pred prestávkou. Dobrý výsledok sa dosiahne pri použití „Nitrafen“ alebo „Olecuprite“. Pri prvých príznakoch prítomnosti lariev na rastline sa výsadba postrekuje až do otvorenia pukov. Bezprostredne pred začiatkom kvitnutia sa práca opakuje pomocou „Karbofos“.

Počas záhradníckeho obdobia sa v prípade potreby opakuje ošetrenie insekticídmi.

prevencia

Prevenciou výskytu chorôb a škodcov je dodržiavanie pravidiel výsadby, včasné odstránenie postihnutých vetiev a plodov. Prvé profylaktické postrekovanie sa uskutočňuje po prerezávaní pomocou 1% roztoku vitriolu na tento účel. Aby sa predišlo chorobám, spodná časť výhonkov je vápna. Na ochranu stromu pred škodcami, ktorí strávili zimnú sezónu v kôre, postrekuje roztok močoviny vyrobený zo 700 g drogy a 10 litrov vody.

predchádzanie vzhľadu

Pri použití kvapaliny Bordeaux sa musí dodržať načasovanie nástreku:

 • prvý - do prestávky na púčiky;
 • druhý - po skončení kvitnutia;
 • tretí - najneskôr 3 týždne pred začiatkom zberu bobúľ.

Postrek pomocou „zirkónu“ alebo „ekoberínu“ pomôže zvýšiť odolnosť stromu voči rôznym škodcom.

postrek

Nie sú žiadne recenzie, buďte prví
Práve teraz sledovanie


uhorky

paradajky

tekvica