Kedy je to lepšie a ako správne transplantovať čerešne, na jeseň alebo na jar

Čerešňové kríky zaujímajú jedno z hlavných miest na záhradných pozemkoch. Kvôli nenáročnej kultúre pestovateľských podmienok, nenáročnej starostlivosti sa pestuje v rôznych regiónoch. Je však nevyhnutné poznať poľnohospodársku technológiu ovocného stromu. Moment prichádza, keď potrebujete transplantovať čerešne. A tu sú dôležité načasovanie aj pravidlá transplantácie.

Kedy môžete transplantovať čerešne

Úloha presádzania ovocných stromov sa zvyšuje, keď začnú zle plodiť alebo sa stanú slabými a zakrpatenými. Čerešne sa presádzajú na nové miesto, ak sú pôdy vyčerpané alebo je v nich veľa vlhkosti kvôli bažinatej oblasti. Miesto pre kultúru bolo niekedy nesprávne vybrané. V blízkosti sa objavili budovy, rástli vysoké exempláre záhradníckych plodín, ktoré zatienili výsadbu ovocia z kameňa. A problém nastane okamžite, keď môžete transplantovať strom.

Transplantácia sa zvyčajne vykonáva na jeseň alebo na jar. Prírodný poriadok nemôže byť porušený. Na jar bude mať transplantovaný strom čas na zosilnenie počas leta a ľahko sa prezimuje. Je však potrebné zvoliť si čas do začatia opuchnutia obličiek. Jesenná transplantácia však umožní, aby sa čerešňová kríka rýchlejšie prispôsobila. V tomto okamihu sa znižuje pohyb šťavy pozdĺž kmeňa a zarastania. Listy už padli, nie je potrebné strácať energiu ich výživou. V zime bude koreňový systém silný a čerešňa prežije chladnú sezónu bez straty.

Optimálny čas na jesennú transplantáciu bude druhá polovica septembra alebo prvá október.

Je lepšie presadiť, keď:

 • ukazovatele teploty dosiahli +10 stupňov;
 • počasie je suché a slnečné, bez dažďa;
 • bez námrazy na pôde;
 • bezvetrný deň.

transplantácia čerešní

Po vyzdvihnutí dňa pre postup po transplantácii čerešní je potrebné vopred pripraviť zoznam, nové miesto pre strom.

Ako správne transplantovať: pokyny krok za krokom

Presadenie čerešní si vyžaduje výber pohodlného miesta pre kultúru na záhrade. Strom potrebuje čo najviac svetla. Oblasti dobre osvetlené slnkom, ale chránené pred vetrom, sú pre neho najvhodnejšie. Pri výbere nového miesta pre čerešne sa berie do úvahy bezprostredný výskyt podzemnej vody. Preto je najlepšie transplantovať kultúru na kopec na južnej strane záhrady. Pôda pre čerešne potrebuje piesočnatú hlinku, voľnú s neutrálnou kyslosťou.

Pre rýchlejšiu adaptáciu na nové miesto je potrebné, aby zloženie pôdy bolo rovnaké ako v prípade starého miesta, kde kultúra rástla.

Pri presádzaní sa zohľadňuje aj vek čerešní. Bude správne transplantovať plodiny, ktoré majú 3 roky. Nemali by ste vziať strom pre dospelých, pretože jeho transplantácia je nereálna. Jednoducho to nebude zakoreniť a zomrie. Nedotýkajte sa ani jedného cítil čerešnektorí nebudú mať čas sa pripraviť na plodenie.

transplantácia čerešní

Pokyny na presádzanie čerešní krok za krokom pozostávajú z niekoľkých etáp:

 1. Na novom mieste sa pripraví otvor so šírkou do 70 centimetrov a hĺbkou 50 mm.
 2. Do výsadbovej jamy pridávajú humus, drevný popol, superfosfát a draselnú soľ. Hnojivá sú dôkladne premiešané so zemou.
 3. Strom je vykopaný spolu s koreňmi, na ktorých je pevne držaný hríb zeme. Nemusíte to striasť.
 4. V strede diery je vyvýšená vyvýšenina z výživnej vrchnej vrstvy a položí sa strom.
 5. Začnú vyplňovať otvor pôdnou zmesou a koreňový golier umiestňujú v rovnakej úrovni ako povrch zeme. Počas postupu potraste stromom, aby sa medzi koreňmi položili hrudy zeme.
 6. Pôda je pevne stlačená, počnúc začiatkom kmeňa kmeňa po strom.
 7. Vodu hojne transplantovanej kríky zalejte vodou až do 3 - 4 vedier na rastlinu.

transplantácia čerešní

Ak sa čerešne presádzajú na jeseň, pokúsia sa zvoliť deň bez mrazu s teplotou najmenej 10 stupňov Celzia. Na jar je čerešňa transplantovaná tak, aby sa ešte nezačal tok miazgy, čo spomaľuje adaptáciu stromu na nové miesto.

Užitočné tipy na transplantáciu

Skúsení záhradníci odporúčajú pri presádzaní:

 • pripraviť výsadbové otvory podľa priemeru koreňového systému;
 • opatrne vykopajte sadenice a snažte sa nepoškodiť vetvy, korene;
 • na novom mieste hnojiť miesto minerálnymi hnojivami, drevným popolom, kompostom;
 • priniesť suché časti koreňového systému späť do normálu znížením stromu na niekoľko hodín vo vode;
 • zasypávanie jamy sa vykonáva vo vrstvách, pričom každá naliata vrstva zeme naráža;
 • presadiť transplantovaný strom tak, aby bol stabilný.

podväzkový cherry

Pokiaľ ide o osobu, presťahovanie sa do nového bydliska je stresujúce, takže čerešňa má po transplantácii ťažkosti s vývojom. Úlohou záhradníka je preto podporovať strom v ťažkej situácii. Aby ste to dosiahli, musíte mu venovať pozornosť: vodu načas, kŕmte. Toto je obzvlášť dôležité na jeseň. V zime bude čerešňa náročnejšia, ak sa na jeseň nevytvoria príjemné podmienky. Sadenice je potrebné zakryť smrekovými konármi. Vymývajte hlavne, aby slnečné žiarenie vo februári nespálilo. Bielenie a zabalenie netkaným materiálom vás ušetrí od napadnutia škodcami a hlodavcami.

Presádzanie čerešní najlepšie funguje, ak na strome prerezávate čo najviac vetiev. Potom budú všetky sily závodu nasmerované na zakorenenie na novom mieste.

V zime alebo v lete nie je možné transplantovať kultúru kôstkového ovocia. V chladnom období Bush nebude môcť zakoreniť a zomrie. V lete môžete začať pestovať svoju obľúbenú odrodu, iba ak je rastlina vážne chorá. Je však lepšie naplánovať postup na konci sezóny.

transplantácia čerešní

Funkcie transplantácie v závislosti od veku čerešní

Keď sa začnú pripravovať na presádzanie čerešní, nezabudnite venovať pozornosť veku stromu. Pre dospelých strom je ťažšie podstúpiť operáciu. Bude to bolieť na dlhú dobu, jeho plodenie sa zastaví. Optimálny vek kultúry na transplantáciu je až 3 roky. Ak transplantujete výhonky, vyberte si 1-2 roky života. Musia byť starostlivo oddelené od hlavného koreňa. Koniec koncov, akékoľvek odpojenie od napájania, ktoré je v rozpore s integritou koreňov, povedie k ich vysušeniu.

Presádzanie mladých výhonkov pred začiatkom mrazu spôsobí nedostatok príjmu živín. V dôsledku toho sa ďalší rast a vývoj závodu zastaví. Je potrebné správne transponovať prerastanie čerešní, aby sa zachytila ​​časť koreňa matky. Ak to chcete urobiť, vykopajte zem v blízkosti stromu v kruhu 30 centimetrov a odrežte časť hlavného koreňa. Po vyčistení miesta rezu ho očistia farbou alebo smolou.Zostáva pokrývať hlavný výhonok aj postranný výhonok vybraný na transplantáciu so zemou. Sadenice sa kŕmia vtáčími trusmi zriedenými vodou v pomere 1:12.

Čas na presadenie sa zvolí skoro na jar, keď sa sneh roztopí. Iba v tomto prípade sa sadenice oddelené od matky v zime posilnia. Počas prípravy na postup sa vetvy orežú a hojne sa zalievajú. Transplantácia na nové miesto sa vykonáva, keď je puzdro so silným koreňovým systémom.Ak je strom po transplantácii dlhý čas chorý, musíte ho nakŕmiť výrobkami obsahujúcimi meď. Roztok močoviny je užitočný na udržanie imunity rastlín.

Nie sú žiadne recenzie, buďte prví
Práve teraz sledovanie


uhorky

paradajky

tekvica