Ako správne prerezávať čerešne na jar, v lete a na jeseň, aby bola dobrá úroda

Ovocné stromy sa vysádzajú v prímestských oblastiach, pestovaných na priemyselnom základe. Aj keď čerešne zakorenia v rôznych klimatických podmienkach, sú nenáročné na štruktúru pôdy, takže poskytujú dobrú úrodu, bobule sa nezmršťujú, okrem zalievania a kŕmenia, boja proti hmyzu a prevencie chorôb, je potrebné správne korunovať strom. Strihanie čerešní podporuje vznik a vývoj nových výhonkov, omladenie rastlín. Počas procedúry sa odstránia prebytočné vetvy, ktoré zatienia korunu a do nej sa dostane viac slnečného svetla.

Prečo potrebujete prerezávať strom

Čerešňa patrí medzi skoré dozrievanie plodín, potešuje prvé bobule pomerne rýchlo, ale už vo veku 12 - 15 rokov prestáva produkovať dobrú úrodu alebo dokonca prestane prinášať ovocie.

Prerezávanie starého stromu pomáha omladiť ho. Ak postupujete správne a včas:

  1. Ukázalo sa, že krásna symetrická koruna.
  2. Chuť a veľkosť bobúľ sú vylepšené.
  3. Rastlina je menej chorá, menej často zasiahnutá hmyzom.

Ak ste práve odstránili suché konáre plodov čerešní, nemali by ste počítať s vysokými výnosmi. Záhradnícke plodiny sa orezávajú tromi spôsobmi. Skrátenie výhonkov posilňuje strom a urýchľuje jeho rast. Pri riedení koruny čerešne alebo sladkej čerešne je lepšie osvetlená, dostáva viac vzduchu.

Pred začatím prerezávania musíte poznať všetky typy výhonkov. Ovocie sa tvorí na vetvách kytice. Čerešňová kostra je vytvorená z vegetatívnej odrody. Počas celého obdobia vývoja sa predlžuje dĺžka rastúcich vetiev.

proces prerezávania čerešní

Pri zriedení sú niektoré výhonky úplne odstránené, so selektívnym prerezávaním - iba čiastočne. Aby sa čerešňa stala objemnejšou, objavili sa nové výhonky, zbavia sa vetiev nad púčikom.

Podmienky práce

Odborníci tvrdia, že čas, keď sa plodina kôstkového ovocia oreže, ovplyvňuje jeho rast, vývoj, kvitnutie, tvorbu vaječníkov, počet a veľkosť plodov. Tento postup sa uchyľuje na jeseň aj v lete a vždy sú miesta porcií namazané záhradným lakom, ošetrené lepidlom tak, aby nedošlo k infekcii a nové výhonky nerastú.

V južných regiónoch sa čerešne orežú v marci alebo dokonca vo februári. V oblastiach, kde jeseň príde skoro, sú práce ukončené v posledných septembrových dňoch, na území Krasnodarského kraja, v Zakaukazsku, postupy pokračujú až do decembra, ak je teplota v noci nad nulou.

Jarná obriezka

Aby sa koruna správne formovala, čerešne potešené zberom bobúľ na dlhú dobu, nebolo potrebné odstraňovať výhonky v zime alebo v lete, prerezávanie sa vykonáva na jar. Je lepšie to urobiť, keď obličky už nespia, ale nemali čas sa úplne otvoriť. Tento jav sa zvyčajne pozoruje v druhom jarnom mesiaci, v severných oblastiach - v máji.

Počas operácie sa vrchná časť rozreže pozostávajúca z vetiev, vďaka ktorým korunka zhustne. Výstrely, ktoré rastú kolmo na zemský povrch, sa odstránia, ostávajú kratšie ako 30 cm. Samotný kmeň kmeňa je nevyhnutne odrezaný. Mala by byť iba o niečo vyššia ako rám - asi 20 centimetrov.

V prvom roku po vysadení plsti čerešne sa vetvy skrátia na 0,5 m, ďalšiu jar sa zbavia ¼ postranných výhonkov.

čerešňové ovocie

Leto

Je lepšie nedotýkať sa stromov bobuľami, pretože kusy sa počas plodenia dlho liečia. V júli a auguste sa odstránia iba suché alebo choré vetvy. Musia byť spálené, aby sa infekcia nerozšírila na zdravé čerešne. Niekedy v lete musíte odrezať výhonky, ktoré bránia rastu ostatných, ale sú skrátené iba mierne.

jeseň

Po plodení by mali záhradníci pripraviť čerešne na chladné počasie. Práca sa vykonáva, keď sa pohyb šťavy spomaľuje. Orezávanie na zimu musí byť dokončené skôr, ako teplota vzduchu v noci klesne pod nulu. Výhonky by sa nemali skrátiť ani pri ľahkom mraze, pretože rastlina nemusí prežiť studenú zimu.

Na jeseň neprerezávajte mladé čerešne vysadené na jar. V takom krátkom období nemá strom čas na to, aby sa dobre prispôsobil podmienkam prostredia a počas mrazov môže odumrieť.

Aké nástroje budú potrebné

Ak chcete vykonávať záhradnícke práce v záhrade, musíte si kúpiť špeciálne zariadenie. Na odstránenie tenkých vetiev je vhodný prerezávač, na zbavenie sa hrubého výhonku budete potrebovať pílku. Celý inventár sa musí nabrúsiť tak, aby po odrezaní nezostali na čerešni žiadne triesky.

Pri odstraňovaní vetiev postihnutých plesňovým ochorením musí byť prístroj dôkladne vyčistený a ošetrený antiseptikom. Ak požiadavky nie sú splnené, nakazí sa zdravá rastlina, prenášajú sa spolu so šťavou patogénne mikroorganizmy.

záhradnícke nožnice

Funkcie prerezávania podľa odrody

Koruna čerešní a stromov sa vytvára rovnako. A pre jeden a druhý typ je potrebné opustiť kostrové vetvy, vďaka čomu sa rastlina bude dobre rozvíjať. Rezanie rôznych odrôd má svoje nuansy.

Koruna poddimenzovanej čerešne silne zhusťuje, preto sa častejšie tvorí spôsobom štíhleho vretena, pri ktorom zostávajú iba mladé výhonky do 2 rokov. Tie, ktoré už mali bobule, sa odstránia.

Nízko rastúce čerešne rastú rýchlo a tak, aby dobre prinášali ovocie:

  1. Pobočky, ktoré sú na koncoch holé, sa skrátia o 1/3 dĺžky.
  2. Koruna sa pravidelne riedi.
  3. Pri významnom zvýšení nie sú všetky výhonky rezané súčasne, postup sa vykonáva niekoľkokrát.

Hmyz sa rozbieha na vysušených plochách, aby sa tomu zabránilo, takéto konáre sú spálené. Na jednoročných sadeniciach s menšou veľkosťou sa výhonky skracujú.

Trpasličí čerešne sa orezávajú skoro na jar pred otvorením púčikov. Vďaka tomu sa pred kvitnutím podarí zintenzívniť. Koruna sa vytvára ihneď po výsadbe. Výhonky sa skracujú vo vzdialenosti do 40 cm od zeme.

Čerešňa tiež vyžaduje riedenie koruny. Ak odrežete výhonky správne, ovocné konáre sa zosilnia, nevytvoria sa žiadne vidličky.

Keď rastová dĺžka presiahne 15 cm a strom dosiahne vek 5 rokov, odkryjú sa kostrové vetvy a uskutoční sa omladzujúce prerezávanie. Pre čerešne s výškou 3 metre je ďalší rast obmedzený.

schéma orezávania čerešní

Schémy a technológie tvorby koruny

Výnos plodín z kôstkového ovocia sa časom znižuje. Aby sa zabránilo rozdrveniu bobúľ, aby sa zlepšilo plodenie čerešní, je potrebná tvorba koruny, pretože veľmi rýchlo zhusťuje. Pre začiatočníkov sa tento postup javí ako komplikovaný, je však možné naučiť sa orezávať. Na vytvorenie koruny sa používajú rôzne technológie, jedným zo spôsobov je skracovanie:

  • slabé;
  • priemerný;
  • silný.

Pri 1. variante sa odreže 1/4 rastu výhonkov za rok, v druhej - 1/3 a v tretej polovici.

Koruna je tiež tvorená riedením, ktoré umožňuje zmenšiť jej priemer, zabrániť zahusťovaniu a zvýšiť počet plodov.

Ďalšou metódou, ktorá si vyžaduje zručnosti a vedomosti, ventilátorovou palmetou, je fixácia výhonkov mrežami, staré vetvy sú rozviazané každý rok.

Mladé sadenice

Čerešne, ktoré budú prvý raz v zime, sa na jeseň nesekajú, odstránia sa iba výhonky, ktoré bránia rozvoju stromu alebo sa od ostrého uhla vzdialia od kmeňa. Koruna sadenice je vytvorená na jar. Za týmto účelom sa oddeľuje najsilnejšia vetva rastúca vertikálne. Zostáva 5 ďalších výhonkov, ktoré sú nasmerované rôznymi smermi a sú od seba vzdialené 10 cm.

Čerešňa

Koruna takýchto odrôd záhradnej kultúry je vytvorená ako misa. Vetvy, ktoré sa nachádzajú vo výške 70 cm a menej, musia byť odstránené. Aby sa ročné výhonky mohli bočne rozvetvovať, sú mierne skrátené. Nie každý vie, ako správne prerezávať čerešňu. Musí sa to urobiť pod uhlom, aby sa rastlina nezbavila procesov, ktoré sa vzájomne prelínajú.

krík

Táto odroda čerešní rýchlo zhustne, čo vedie k rozdrveniu bobúľ a zhoršeniu plodu. Koruna je tvorená okolo jedného silného kostra, výhonky sú odrezané, ktoré sú umiestnené vedľa hlavného kmeňa.

V dvojročných huňatých rastlinách sa vetvy skracujú, ktoré sa nakláňajú smerom nadol, ako aj procesy dlhšie ako 50 cm.

prerezávanie čerešní po výsadbe

Nuance omladenia

Na zvýšenie výnosu zrelých čerešní sa výhonky rezajú na jar, ale nemusíte sa hneď dotýkať veľkého množstva, pretože kultúra nemá dostatok sily na to, aby priniesla ovocie. Orezávanie starých čerešní sa vykonáva, keď sú konáre holé. Sú skrátené o polovicu alebo jednu tretinu a kostrové výhonky - až do samých púčikov.

Na omladenie odrody podobnej stromu sa odstránia suché výhonky, ročné konáre, na ktorých sú bobule priviazané, sú mierne odrezané.

Starostlivosť po zákroku

Na jar sa musia práce na formovaní koruny a skrátení výhonkov dokončiť skôr, ako sa šťava začne pohybovať. Na jeseň sa čerešne orežú pri teplotách nad nulou počas celého septembra, na juhu - v októbri v novembri. Druhý deň po zákroku sa miesta rezu ošetria dezinfekčným prostriedkom, namazajú sa záhradným lakom alebo olejovou farbou. Počas zimy sa rastliny hojne napojia, počas vegetačného obdobia sa kŕmia, postriekajú sa kvapalinou Bordeaux, aby sa zabránilo chorobám, a bojujú proti hmyzu.

Nie sú žiadne recenzie, buďte prví
Práve teraz sledovanie


uhorky

paradajky

tekvica