Časté dôvody, prečo čerešne neprinášajú ovocie, čo s tým a kontrolné opatrenia

Čerešňa je obľúbená rastlina medzi letnými obyvateľmi a jednoducho milovníkmi ovocia. Šťavnaté ovocie robí vynikajúci džem, kompot, džem a víno. Stáva sa však, že strom, ktorý je nenáročný na starostlivosť, prestáva rodiť. Existuje mnoho dôvodov, od nepriaznivého počasia po nevhodnú starostlivosť. Prečo čerešne neprinášajú ovocie a čo je potrebné urobiť, aby sa situácia napravila.

Hlavné dôvody

Najčastejšie príčiny nedostatku bobúľ čerešní sú:

 1. Deficit opeľovania alebo jeho nedostatok.
 2. Nepriaznivé klimatické podmienky.
 3. Nesprávna výsadba sadeníc a starostlivosť.
 4. Samovoľne neplodná odroda.
 5. Nesprávne prerezávanie a tvarovanie stromu.
 6. Chorobám a škodcom.
 7. Vek rastlín.

Každý z týchto dôvodov môže ovplyvniť úrodu ovocia, takže musíte vedieť, ako správne pestovať ovocnú rastlinu, aby ste potešili seba a ostatných lahodným a šťavnatým ovocím každý rok.

Nedostatok alebo nedostatok opelenia

V prípade, že ovocný strom hojne kvitne, ale neprináša ovocie, je pravdepodobné, že dôvodom je nedostatok opeľovania. Viac ako polovica odrôd čerešní je plodná. To znamená, že keď je kvet opeľovaný vlastným peľom alebo peľom zo stromu rovnakej odrody, potom 95% kvetov nebude rodiť ovocie.

čerešňové kvety

Aby ste tomu zabránili, je nevyhnutné v okolí pestovať rôzne odrody čerešní. Stáva sa to a nepomáha. Dôvodom je to, že nie všetky odrody čerešní sa navzájom dobre opeľujú. Odporúča sa požiadať o radu špecialistu, aby v blízkosti vysadil požadovaný strom.

Na tento účel je potrebné priťahovať opeľovače na jar, počas kvitnutia, rozstrekovať kvety vodou s prídavkom granulovaného cukru (lyžica cukru na liter vody).

Nepriaznivé počasie

Klimatické podmienky môžu tiež ovplyvniť tvorbu plodov ovocných stromov. Aj keď čerešňové kvety hojne rastú, ale mrazy prídu náhle, začnú silné dažde alebo pretrvávajúce teplo a sucho, nemusí dôjsť k žiadnej úrode.

V prípade mrazu vám pomôže oheň v okolí stromu. Vďaka dymu sa vzduch zahrieva a chráni vaječníky pred mrazom. A aby sa zabránilo suchu alebo vysokej vlhkosti, rastliny sa stimulujú ošetrením roztokom na báze kyseliny boritej (jedna skúmavka kyseliny na 10 litrov vody).

kvitnúca čerešňa

Aby sa uľahčilo odparovanie vlhkosti, je potrebné uvoľňovať pôdu okolo rastlín a počas sucha ju každý večer zalievať.

Nesprávna fit a starostlivosť

Ročný výnos čerešní je tiež ovplyvnený ich umiestnením na mieste. Pri výsadbe ovocného stromu dbajte na nasledujúce:

 1. Aby sa čerešňa mohla neskôr rozmnožiť, je potrebné zakúpiť sadenicu štepu.
 2. Čerešňa rastie a nesie ovocie v neutrálnej piesčitohlinitej pôde. Vyhnite sa výsadbe stromu v pustých bažinatých pôdach alebo v tienistých oblastiach.
 3. Pri výsadbe sadenice sa odporúča monitorovať úroveň koreňového goliera, nemala by byť hlbšia ako úroveň pôdy.
 4. Ovocný sad si vyžaduje dôkladnú starostlivosť: pravidelné zavlažovanie, uvoľňovanie, oplodnenie, minerálny dresing a prerezávanie.

čerešňové bobule

Ak zanedbáme pestovateľské podmienky ovocného stromu, v priebehu času sa oslabí, počet plodov sa zníži, vetvy sa už nebudú objavovať a nad korunou bude zrejmá hojná guma.

Samovoľne neplodná odroda

Väčšina známych odrôd čerešní je plodná. Táto kvalita naznačuje, že čerešne nie sú schopné vytvárať vaječníky bez krížového opelenia. Na výrobu ovocia je potrebná odroda susedných opeľovačov. Preto bohaté jarné kvitnutie ovocného stromu nezaručuje bohatú úrodu.

Aby sa zvýšila plodnosť plodov, odroda opeľovačov musí byť vysadená nie viac ako do polomeru 25 metrov. Ďalším dôležitým bodom je súčasné kvitnutie dvoch stromov.

krásny kvet

Dôležité! Niektoré odrody čerešní sú čiastočne samonosné. V zásade môžu byť oplodnené vlastným peľom, ale na bohatú úrodu je potrebné sused opeľovača.

Chyby pri rezaní a tvarovaní

Ďalším dôvodom, prečo čerešne neprinášajú ovocie, je zahustená koruna. Toto sa zriedka pozoruje, ale stojí za zváženie odporúčaní pre včasné prerezávanie stromu.

Na jar, v marci, sa vykonáva prerezávanie suchých výhonkov, chorých, zhnitých a zlomených konárov. A tiež tie vetvy, ktoré rastú hlboko do koruny. Tento postup podporuje vytváranie nových mladých vetiev, ktoré kvitnú a prinášajú ovocie.

čerešňové ovocie

Časté chyby pri prerezávaní ovocného stromu:

 1. Prerezávanie výhonkov kvetmi. Životne dôležitá činnosť týchto vetiev nie je dlhšia ako 3 roky, ak ich však vopred odstránite, čerešňa prestane prinášať ovocie.
 2. Silné prerezávanie. Neodporúča sa nadmerne odstraňovať mladé výhonky na strome - to vedie k všeobecnému oslabeniu rastliny, v dôsledku čoho sa zníži výnos.

Poškodenie chorobami a škodcami

Nedostatok šťavnatých čerešní vyvoláva ochorenie. Najbežnejšou z nich je kokomykóza a monilóza.

Kokokykóza sa dá zistiť prítomnosťou malých červených škvŕn na listoch stromu. Ochorenie sa začína prejavovať v posledných májových týždňoch. V dôsledku infekcie choré listy rýchlo uschnú, stočia sa do skúmavky a spadnú.

nie jasne čerešňa

Moniliosis. Mladé listy, kvety, vaječníky, ako aj ovocie vyschnú na infikovanej rastline. Katalyzátorom pre vývoj choroby je zvýšená vlhkosť počas kvetu čerešní.

Aby sa nezačala infekcia rastlín chorobami, odporúča sa okamžite prerezať poškodené a suché vetvy a zničiť hniezda škodcov.

Choroby sa často šíria škodcami, medzi ktoré patria:

 1. Čerešňa weevil... Prispieva nielen k nakazeniu stromu chorobou, ale aj k ovplyvneniu kvetov a vaječníkov čerešní.
 2. Ovocné mory a vošky.

Aby ste zabránili výskytu škodlivého hmyzu, musíte ovocné stromy starostlivo preskúmať. V prípade zistenia prvých príznakov škodcov alebo rôznych chorôb je potrebné bezodkladne prijať potrebné opatrenia.

red cherry

Starý alebo príliš mladý strom

Rané odrody čerešní sa začínajú zberať v treťom roku po výsadbe, ostatné v štvrtom. Ak po stanovenom období rastlina neprináša ovocie, musíte hľadať príčinu problému.

Dospelá čerešňa nesie ovocie do veku 15 rokov (s dobrou starostlivosťou - do 20 rokov). Preto, keď starý strom prestane uspokojovať šťavnaté ovocie, musí sa nahradiť.

Ako vyrobiť čerešne a ovocie

Keď čerešňa prestane prinášať ovocie a odstraňuje všetky možné príčiny problémov, záhradníci zvyšujú úrodu rastlín nasledujúcimi spôsobmi:

 1. Na jar, keď mladé listy kvitnú, sa hnojivá aplikujú pod koreň stromu.
 2. Počas obdobia pučania sa strom postrieka roztokom s prídavkom kyseliny boritej. Po kvitnutí kvetov sa postrek opakuje.

Príznaky a typické príčiny nezrelého ovocia

Stáva sa, že záhradníci nemajú čas zbierať šťavnaté čerešne. Je to kvôli odlupovaniu vaječníkov a nezrelých plodov. Aký je pôvod tohto javu? Existuje niekoľko dôvodov.

Kvôli nedostatku vlhkosti

Nedostatočná vlhkosť v dôsledku nepriaznivého veterného počasia a nedostatku dažďa. Vzhľadom na to rastlina nemá minerálne prvky na tvorbu vaječníkov a dozrievanie bobúľ. Keď sa v ruke ľahko rozpadne hríb zeme, ktorý sa nachádza blízko koruny ovocného stromu, je to jasný znak nedostatku vody.

čerešňa v záhrade

Aby sa situácia napravila, musia sa čerešne hojne zalievať. Dobrý čas na vodu je po západe slnka. Drážky sa kopajú okolo kmeňa stromu, voda sa nalieva na rovnaké miesto. Množstvo kvapaliny by malo byť dostatočné na to, aby nasiaklo pôdu do hĺbky viac ako 40 centimetrov. Polievanie možno kombinovať s hnojivami.

Nesprávne oplodnenie

Ďalším dôvodom predčasného uvoľnenia zelených bobúľ čerešní je nesprávne kŕmenie mikroelementmi alebo zvýšená kyslosť pôdy v lokalite.

Z tohto dôvodu nie je rastlina schopná kŕmiť všetky vytvorené vaječníky a ovocie a nedostatok vápna spôsobuje nemožnosť tvorby kostí.

lieky pre čerešne

V prvom prípade je to potrebné na nápravu nakŕmte čerešňu minerálne hnojivá alebo pripraviť špeciálnu zmes. Na tento účel je potrebné zmiešať dusičnan draselný s superfosfátom. Dávka je 20 gramov na štvorcový meter (môže byť rozpustená vo vode alebo jednoducho rozptýlená).

Pokiaľ ide o kyslosť pôdy, pôda okolo stromov by sa mala dobre zalievať roztokom popola alebo kriedy.

Kvôli chorobe

Okrem vyššie uvedeného choroba, čerešňa Zlikviduje nezrelé plody v dôsledku infekcie klasterosporiom. Choroba začína objavením hnedých škvŕn na listoch, potom sa tvoria otvory a listy padajú. Keď sa infekcia rozšíri na ovocie alebo vaječníky, vyschne a odpadne.

svetlé čerešňové ovocie

Aby sa tomu zabránilo, keď sa objavia prvé príznaky, je potrebné zbaviť sa postihnutých vetiev. Na prevenciu sa odporúča, aby sa čerešňa po odkvitnutí postriekala tekutinou Bordeaux.

Čo treba urobiť na zachovanie úrody

Aby sa po období kvitnutia vytvorila bohatá úroda šťavnatých bobúľ a dozrievania, je potrebné túto rastlinu systematicky ošetrovať:

 1. Voda pri pretrvávajúcom suchu a mimo dažďa.
 2. Včas vykonávajte činnosti na prerezávanie suchých, chorých, poškodených škodcami a zbytočných výhonkov.
 3. Na ovocný strom naneste jedlo. Prítomnosť rôznych minerálnych hnojív v pôde pomáha zvyšovať výnos čerešní.
 4. Vykonajte prevenciu proti škodcom a chorobám.

Preventívne opatrenia pre dobré plodenie

Na udržanie a zvýšenie výnosu čerešní nie sú doplnky fosforu a draslíka zbytočné. Hnojenie dusíkom musí byť obmedzené.

čerešňový výnos

Ak sa zistilo, že strom začal zle kvitnúť, priniesť málo ovocia, odporúča sa zastaviť hnojenie hnoja. To neumožňuje rastline pripraviť sa na zimné obdobie a zimu a vyvoláva neúplné zrenie púčikov a výhonkov.

Aby sa predišlo monilióze, odporúča sa striekať čerešňu prípravkami obsahujúcimi meď alebo roztokom síranu meďnatého (100 gramov na 10 litrov vody).

Je potrebné si uvedomiť, že spracovanie ovocných drevín chemickými látkami sa vykonáva výlučne podľa pokynov. Pri striekaní sa musí nosiť ochrana dýchacích ciest a rukavice.

Nie sú žiadne recenzie, buďte prví
Práve teraz sledovanie


uhorky

paradajky

tekvica