Charakteristiky a opis skorého kultivaru čerešní Shpanka, opeľovačov a odrôd

Vďaka starostlivej práci chovateľov sa pravidelne objavujú nové odrody čerešní. Mnohí však uprednostňujú staré osvedčené hybridy kôstkového ovocia. Spomedzi populárnych odrôd je možné vybrať čerešňu Shpanka, ktorá sa pestuje už viac ako 200 rokov. Tento hybrid višní a višní je obľúbený u záhradníkov v južných a stredných oblastiach. Čerešne višne sa cenia aróma a chuť veľkých plodov.

História pôvodu

Prirodzené krížové opelenie čerešní a sladkých čerešní bolo začiatkom výskytu odrody Španka. Vďaka širokému šíreniu sa kultúra stala známou nielen vo svojej vlasti, na Ukrajine, ale aj v južných regiónoch Ruska, v Moldavsku. Práca chovateľov na zlepšení odrody viedla k vzniku odrôd čerešní Shpank, ktoré sa usadili v záhradách regiónu Volga, Moskovského regiónu, až do Uralu a na Sibír.

čerešňa spunk

Opis odrody

Cherry Spanka označuje vysoké plodiny siahajúce od 6 metrov a viac. S rozsiahlou korunou zaobleného tvaru, ktorá je tvorená priamymi a dlhými konármi umiestnenými v pravom uhle k kmeni, sa stáva skutočnou kráľovnou záhrady. Všimli si však krehkosť výhonkov dosahujúcich dĺžku 3 metre. Silné vetry ich môžu zlomiť.

Ak sú trup a konáre čerešne Shpunk tmavo hnedé, potom sú mladé výhonky svetlejšie. Preto pri prerezávaní je ľahké odstrániť staré výhonky.

Na tmavo červených stopkách sú k vetviam pripojené oválne listy, mierne predĺžené. Vzhľad kvetenstvo s 3-5 ružovkastými kvetmi robí z stromu hlavnú ozdobu májovej záhrady. Štruktúra tyčiniek a piestov je taká, že dochádza k čiastočnému opeľovaniu čerešní.

ovocné plodiny

Opis odrody musí obsahovať skutočnosť, že od 5. do 6. roku života strom rodí ovocie s veľkými bobuľami a vo vnútri je drevnatá kosť. A čím je kultúra zrelá, tým viac ovocia ročne produkuje.

Výhody a nevýhody

Jedným z dôvodov výberu čerešní Spank pre záhradníctvo je, že odrody odrody môžu:

dobrá známka

 • úspešne rastú v regiónoch s horúcimi a suchými letami;
 • vydržať mrazy a pokles teploty v zime na -20 stupňov;
 • čiastočne opeľovať nezávisle;
 • niesť ovocie koncom júna;
 • dôsledne niesť ovocie 35 - 40 kilogramov bobúľ z jedného stromu;
 • odolávať chorobe stále.

Medzi nevýhody odrody Španka patrí skutočnosť, že bobule nie sú dlhodobo skladované, netolerujú dobre prepravu. Počas vegetačného obdobia strom často trpí silným vetrom. Jeho konáre sa odlomia kvôli ich krehkosti. Slabé čerešne a kôra, ktoré praskajú z jarných mrazov v chladných zimách.

červené bobule

charakteristický

Na to, aby mohol záhradník začať pestovať čerešne na svojej lokalite, musí poznať všetky nuansy vlastností stromu.

Rastúce regióny

Hybrid s nádherným ovocím, veľkým a sladkým, veľa záhradníkov chce na svojich pozemkoch pestovať. Čerešňa Shpanka pochádza z Ukrajiny, takže strom sa zakorenuje a najlepšie rastie v južných oblastiach. Preferuje sa podnebie Moldavska a Bieloruska. Záhradníci v Strednej Ázii radi pestujú sladké ovocie, pretože Španka ľahko znáša sucho.

bobule dozreli

V záhradách pri Moskve sa tiež nachádza vysoký, rozširujúci sa strom. Raná odroda kôstkového ovocia zakorenila v centrálnych oblastiach chladnými zimami a krátkymi letami. Chovatelia sa okrem toho pokúsili vyniesť odrody čerešní, ktoré úspešne prinášajú ovocie v oblastiach Bryansk, Kursk a Leningrad.

Ukazovatele kvality ovocia a výnosov

Kvalitu bobúľ najviac oceňujú čerešne. V odrode Španka vlastnosti ovocia zahŕňajú:

ukazovatele výnosu

 • hmotnosť do 45 gramov;
 • šťavnatá dužina pod jasnou svetlo červenou kožou;
 • zaoblený tvar s miernym sploštením;
 • prítomnosť žltkastej kosti vo vnútri, ktorá sa ľahko oddelí;
 • chuť je sladká s trochou kyseliny.

Plodenie v čerešniach Shpunk začína od druhého roku života. Najskôr sa však objaví niekoľko bobúľ, ich počet sa do 4 rokov výrazne zvyšuje. Na deväťročnom strome sú všetky mladé výhonky posypané strapcami ovocia. Výťažok v dospelej rastline stúpa na 40 kilogramov.

Poruchy plodenia sa vyskytujú, keď sú kvetenstvo poškodené jarnými mrazmi.

mierna rovinnosť

opeľovače

Čiastočne samoopelená čerešňa sa vyskytuje u 40 - 50% kvetov. Iní potrebujú opeľovače pre iné stromy. Z tohto dôvodu sú v blízkosti vysadené čerešne Griot Ostheimsky, ukrajinčina a Stoicaya. Úspešne sa uskutočňuje opeľovanie odrody Lyubskaya. Čerešňa rastie dobre pri horskom popole, bazách bezinky, slivkách. Zároveň sa strom odstráni z ostatných plodín o 1,5 - 2 metre.

Populárne odrody

Záhradníci musia byť dobre oboznámení s odrodami odrody Španka, aby si mohli zvoliť možnosť, ktorá je vhodná pre konkrétny región:

odrodové odrody

 1. Čerešňa Doneck sa získala na experimentálnej stanici krížením s čerešňou. Španka je cenená svojou veľkoplodou povahou, pretože bobule môžu dosiahnuť hmotnosť 6 až 7 gramov. Vrchol plodov tohto druhu sa vyskytuje v 9. roku života stromu. Výhodou odrody je jej odolnosť proti suchu. Po poškodení mrazom sa kultúra rýchlo zotaví. Na opelenie Donetsk Shpanki sa odporúča zasadiť čerešne vedľa neho.
 2. Naposledy bola do štátneho registra zaradená čerešňa Bryansk, špeciálne vyšľachtená na pestovanie v stredných regiónoch. Strom sa vyznačuje krátkym kmeňom, rovnými, rastúcimi výhonkami. Chuť stredne veľkých plodov je sladká a kyslá. Výťažok zodpovedá 30 - 40 kilogramom z jedného dospelého stromu.
 3. Pre severozápadné regióny sa chová šimskí čerešňa a dosahuje výšku 3 metre. Prvé plody sa objavia na výhonkoch 3-4 roky po výsadbe. Dosahujú 3 gramy, červenú farbu, svetlý tón. Huňatá čerešňa má tmavohnedú kôru. Na zvýšenie úrody vyžaduje odroda pravidelnú tvorbu koruny.
 4. Hybridný trpaslík Shpanka sa získal opelením čerešní. Výška stromu zriedka dosahuje výšku 3 metre. Ľahko toleruje nízke teploty, preto sa aktívne pestuje v severozápadných oblastiach, v Urali, na Sibíri. Húževnatý a vytrvalý druh odrody Španka sa zamiloval do odolnosti voči chorobám a škodcom.
 5. Dezert čerešňa Veľkoplodá je určená na prípravu prípravkov na zimu, mrazenie bobúľ. Nevýhodou odrody je to, že plody neznášajú dobre prepravu, nemôžu byť dlhodobo skladované, ale musia byť spracované ihneď po zbere.

Zaujímavá rozmanitosť odrôd chovaných na distribúciu v regióne Kursk. Na rozdiel od iných typov Shpanky to tak je amorel čerešňového typu, ktorý má červenú pokožku a bezfarebnú šťavu. Kursk čerešňa dobre neznáša mráz, preto musí byť chránený smrekovými konármi pred nízkymi teplotami.

opeľovanie čerešní

Funkcie výsadby a starostlivosti

Úroda kôstkového ovocia odrody Španka preferuje ľahké, voľné pôdy s neutrálnou kyslosťou. Je lepšie zvoliť dobre osvetlené oblasti s výskytom podzemnej vody pod 1,5 metra.

Vŕtačka na výsadbu čerešní je pripravená vopred, 2-5 týždňov vopred. Vykopávajú ho v súlade s normou so šírkou 60 - 70 centimetrov, hĺbkou 40 - 50. Dávky sú vyplnené pôdou, zmiešané s humusovými, fosforečnanovo-draselnými hnojivami. V deň výsadby zoberú vrchnú vrstvu živín z pôdy a do stredu jamy umiestnia val. Na to sa umiestni čerešňa. Potom korene zaspávajú a nezabúdajú na prehĺbenie bazálneho krku. Nemala by byť o 5 až 6 centimetrov vyššia ako úroveň zeme.

Po naplnení otvoru dobre zdrvia pôdu, zalejú kríky. Kruh kmeňa je zviazaný vrstvou pilín alebo humusu.

veľa ovocia

Starostlivosť o hybrid Spunk zahŕňa pravidelné postupy:

 • orezávanie koruny kvôli jej formovaniu, obnove;
 • zalievanie, 5-6 krát v období sucha;
 • kŕmenie organickými a minerálnymi hnojivami;
 • uvoľnenie pôdy okolo kmeňa;
 • mulčovanie.

Je potrebné prerezávať strom, tým častejšie sa jeho konáre rozpadajú. Na jar a na jeseň sa odstránia poškodené výhonky. Vystrihnite staré, aby ste zvýšili úrodu. Mladé výhonky nie sú na začiatku plodenia skrátené. Riedenie koruny sa aplikuje na 9-ročný strom, ktorý odrezáva choré, slabo vyvinuté výhonky.

červená koruna

V suchých oblastiach sa mulčovanie vykonáva v snehu, potom zostane v pôde viac vlhkosti. Na jeseň je zapečatená mulčovacia vrstva a vykopáva kruh kmeňa. Po celé leto by okolo kmeňa stromu mala byť čistota a pôda by sa mala udržiavať voľná. Každú jar sa hnojia mulleínovými alebo hydinovými trusmi a riedia ich vo vode v pomere 1: 5 a 1:12.

Všetky druhy práce sa vykonávajú tak, aby sa strom vyvíjal, potešil chutné ovocie.

listové špičky

Šľachtiteľské rysy

Starnúci strom nemôže byť produktívny, preto je potrebné začať znásobovať obľúbenú odrodu. Za týmto účelom sa koreňové výhonky nereže na základňu, ale silné a zdravé výhonky zostanú z nej.... Na reprodukciu je vhodný únik 2 roky a vysoký 60 centimetrov. Vykopajte ho, aby ste ponechali čo najviac koreňov. Sadenice je potrebné starostlivo oddeliť od materského koreňa, odrezať lopatou alebo občerstvením na prerezávači. Práca sa vykonáva opatrne, bez narušenia integrity koreňového systému materského stromu.

Kultúru môžete propagovať štepením. Vytrvalé odrody čerešní a višní sa vyberajú pre črty. Túto metódu by mali vykonávať skúsení záhradníci, pre začiatočníkov je náročná a nie vždy úspešná.

propagovať kultúru

Nie sú žiadne recenzie, buďte prví
Práve teraz sledovanie


uhorky

paradajky

tekvica