Najlepšie odrody čerešní pre stredné Rusko, samonosné, skoré a nedostatočné

Pri pohľade na štátny register nájdete veľa odrôd čerešní, ale nie všetky sú vhodné na pestovanie v strednom Rusku. Ako si vybrať čerešňu, ktorá dokáže vyprodukovať dobrú úrodu, vydrží teplotné zmeny a odolá nepriaznivým podmienkam?

Kritériá výberu odrôd

Pri výbere odrody plodín pre tieto regióny je potrebné sa zamerať na hlavné kritériá: výnos, odolnosť voči nízkym teplotám, čas zrenia, tendencia k chorobám a škodcom.

Zimná odolnosť

Najprísnejšie požiadavky na túto kvalitu by sa mali stanoviť pri výbere čerešní na pestovanie v severných oblastiach stredného pruhu. V južných oblastiach nie sú zimy také závažné.

Čerešňa je citlivá na extrémne teploty, ale vďaka šľachteniu bolo možné získať odrody, ktoré odolajú neskoro na jar a vracajú sa mrazy v júni, vďaka čomu môžu odumrieť púčiky, kvety, listy a výhonky.

Pre takéto podnebie by ste si nemali vyberať odrody, ktoré kvitnú príliš skoro, dokonca aj tie stromy, ktoré sú najviac odolné proti mrazu, môžu pri náhlom mraze stratiť svoje kvety. Kvitnúci proces môžete oddialiť pomocou prístrešku blízko kufra, pretože sa používa ľahký materiál alebo seno.

veľa čerešní

Podmienky zrenia

Všetky plodiny sú rozdelené do troch druhov v závislosti od toho, kedy dozrie ovocie:

  • skoré dozrievanie - plody dozrievajú do konca prvého letného mesiaca;
  • stredne zrelé bobule sa dajú odstrániť po 15. až 20. júli;
  • neskoré dozrievanie nastáva na konci júla a augusta.

V severných oblastiach stredného pruhu je pestovanie skorých odrôd ovocných stromov a kríkov spojené s mnohými rizikami - môžu kvitnúť, keď teplota vzduchu dočasne poklesne - v noci alebo ráno. Problematické sú však aj druhy neskorého dozrievania - nie vždy majú dosť krátke leto, aby plody dozreli.

rôzne odrody čerešní

výnos

Čerešne najčastejšie začínajú prinášať ovocie v 5. až 6. roku po výsadbe. Existujú skoré odrody a hybridné druhy, ktoré môžu pestovať plodiny už od 2 do 4 rokov. Napríklad čerešne Bush, napríklad čerešne, sú rýchlejšie ako štandardné odrody. V skorých pestovateľských plodinách sa úroda zvyšuje intenzívnejšie a táto pozitívna kvalita sa vysoko oceňuje v podmienkach rizikového záhradníctva v strednom pruhu.

Existuje istý spôsob, ako urýchliť nástup ovocných čerešní o 2 až 3 roky - štepenie.

Čerešňové odrody pre stredné Rusko

Chovatelia chovali viac ako tucet odrôd a hybridov čerešní s rôznymi charakteristikami vrátane výnosov a adaptívnych vlastností. Zvážte najobľúbenejší druh vhodný pre výsadbu v strednej šírke.

zrelá čerešňa

Čokoládové dievča

Ovocie dozrievajú začiatkom leta, kultúra je vysoko odolná voči nízkym teplotám. Bobule sú vínové, s kyslou chuťou, malej veľkosti, so šťavnatou hustou dužinou. V priemere jeden strom dáva 15-17 kg bobúľ, výška rastliny dosahuje 2,5 m. Plodenie prebieha na konci júna.

odvaha

Raná odroda, ktorá nevyžaduje krížové opelenie. Bobule Shpanki sú sladkokyslé, šťavnaté, malé veľkosti, sploštené.

Zrelé výprask

Úroda sa vyznačuje zvýšeným výnosom - 50 - 60 kg bobúľ z jedného stromu za sezónu. Výška stromu často dosahuje 5,5 - 6 m.

Zhukovskaya

Výška stromu s rozprestierajúcou sa, ale riedkou korunou nepresahuje 2,5 m. Čerešne prinášajú ovocie so šťavnatými bobuľami, ktoré sú vynikajúce pre rôzne dezerty. Sú srdečné a stredne veľké. Kultúra je mierne odolná voči chorobám.

červienka

Populárna odroda čerešní s oneskoreným dozrievaním, ktorá sa dobre darí v miernom kontinentálnom podnebí. Plody v malých, okrúhlych, tmavo červených plodoch so sladkou a kyslou dochuťou.

cherry robin

Úroda na Robinovke je hojná a dosahuje 0,5 centiera na strom, ktorý dozrieva v priemere začiatkom posledného letného mesiaca. Kultúra si vyžaduje „susedov“, ktorí pôsobia ako opeľovatelia, to znamená, že je potrebné pestovať rastliny v okolí čerešňového typu Shubinka, Čierny spotrebný tovar, Lyubskoy.

Volochaevka

Pri výbere veľkoplodých samooplodných plodín pre svoj osobný pozemok by ste mali venovať pozornosť Volochaevke - zimnej mrazuvzdornej čerešni, ktorá znesie mrazy až do -30 stupňov. Ak však teplota klesne pod túto značku, jej obličky môžu byť vážne poškodené. Čerešňa tejto odrody rastie vo forme stredne veľkého stromu s príliš hustou korunou.

Po prvom zbere ovocia v 4. roku po výsadbe sa z jedného stromu môže zozbierať 10 - 14 kg bobúľ, čo sa považuje za vysoký výnos.

Mnoho čerešňových kríkov a stromov si vyžaduje opeľovače, ale ak by veľkosť miesta neumožňovala viac plodín, mali by sa zvoliť samooplodné odrody.

čerešňa volchaevka

Bushové plodiny spravidla vstupujú do procesu plodenia rýchlejšie, produkujú tiež viac plodov ako stromy. Väčšina skúsených záhradníkov dáva prednosť poddimenzované odrody čerešní az dobrého dôvodu. Sú vhodnejšie na pestovanie vo veterných oblastiach, nie sú tak nebezpečné, aby ich odplavili spodnou vodou, pretože ich koreňový systém nejde hlboko.

Princípy pestovania

Čerešňa nie je najvtipnejšia ovocná rastlina, pri výsadbe plodín v určitej oblasti a následnej starostlivosti však treba zvážiť niektoré vlastnosti vrátane klimatických.

Výsadba sadenice

Existujú dve obdobia vhodné pre výsadbu sadeníc - na jar to možno urobiť pred otvorením pukov a na jeseň - najneskôr v polovici októbra. Polovica jari sa považuje za najlepší čas, ale na jeseň je k dispozícii väčší sortiment odrôd, z ktorých si môžete vybrať. Ak sa sadenice nakúpili koncom jesene, môžu sa na mieste vykopať do otvoreného otvoru v zemi a zakryť a na jar sa môžu presunúť na trvalé miesto.

V strednom pruhu sa v rôznych regiónoch môže výrazne líšiť pôda - to platí nielen pre zloženie, ale aj pre úroveň kyslosti a plodnosti. Nachádzajú sa tu vysoko úrodné oblasti s pustinou a chudobné podzolické pôdy, kde sa výrazne zvyšuje kyslosť.

výsadba čerešní

V ťažkej kyslej pôde plodiny zle rastú, pomaly sa vyvíjajú a neskôr prinášajú ovocie.Pred výsadbou sadeníc by sa preto mal deoxidovať práškom popola, vápna alebo dolomitov. Z jednej diery sa do zeme pridá vedro piesku a kilogram popola. Množstvo ďalších prísad sa určuje na základe kyslosti pôdy.

Podzemná voda by nemala byť vyššia ako jeden a pol metra, ak je vysoká, potom by sa klíčky mali vysádzať na vyvýšenom mieste. Veľkosť výsadbovej jamy pre čerešne je nasledovná: hĺbka - 0,5 m so šírkou 0,6 m. Rastliny huňatých odrôd by sa mali umiestniť vo vzdialenosti najmenej 2 metre od seba, minimálna medzera medzi vysokými stromami je 3 metre.

zalievanie

Čerešňa dobre znáša suché obdobia. V strednom pruhu sa zalieva počas kvitnutia a dozrievania ovocia, ak nedochádza k zrážaniu, rýchlosťou 5 vedier vody pre jednu rastlinu. Posledné zalievanie nastáva v októbri, keď odpadne lístie.

zalievanie čerešní

Vrchný dresing

Na jeseň je pôda pre čerešne kŕmená hnojivami s obsahom fosforu a vápnika. Na jar skúsení záhradníci radia hnojiť pôdu dusíkatým hnojením - trus vtákov, azofos. Z nich sa pripraví roztok so slabou koncentráciou.

prerezávanie

Korunu je potrebné pravidelne starať - sušené konáre odstraňujte a skracujte výhonky, ktorých dĺžka presahuje 40 cm. Na jeseň je lepšie to robiť v októbri, až kým nepríde mráz a na jar, v marci, až kým sa šťava nezačne hýbať. Pobočky, ktoré sú zmrazené, sa po prestávke prestrihnú.

čerešňový lem

Prevencia chorôb

Čerešne a kríky sú často postihnuté hubovými chorobami a v prípade nepriaznivých poveternostných podmienok môžu trpieť aj tie najodolnejšie. Aby sa znížilo riziko, odporúča sa očistiť pôdu od stromu z listov a spáliť ju na jeseň.

Pre prevenciu je vhodné postrekovať rastlinu prostriedkami obsahujúcimi meď - roztok síranu alebo oxychloridu medi, zmes síranu meďnatého a vápna. Postup by sa mal prednostne vykonávať pred rozkvetom a po zbere. Pri prvých prejavoch plesňovej infekcie sa odporúča používať liek „Horus“.

Dnes je v klimatických podmienkach stredného Ruska veľa plodín a hybridov čerešní. A ak to nebolo tak dávno, sem sa tu pestovali stromy, ktoré prinášali ovocie so strednou a nízkou chuťou, potom majú moderní záhradníci možnosť získať úrodu šťavnatých veľkých sladkých plodov. Hlavnou vecou je výber správnej odrody a odborná starostlivosť o oddelenie.

Nie sú žiadne recenzie, buďte prví
Práve teraz sledovanie


uhorky

paradajky

tekvica