Ako sa starať o čerešne v lete, na jeseň a na jar po zbere

Čerešne sú často „obyvateľmi“ prímestských oblastí. Tajomstvo ich popularity medzi našimi záhradníkmi je ich jednoduchosť a dobrá úroda. Ak chcete získať každý rok, musíte sa starať o stromy. Starostlivosť o čerešne si vyžaduje znalosť charakteristík jej fyziologie a biochemických procesov. Činnosti zamerané na zvýšenie plodnosti sa začínajú od okamihu výsadby a vykonávajú sa v konkrétnom čase.

Čo zahŕňa kompletná starostlivosť o drevo?

Údržba čerešní je jednoduchá, dokonca aj pre začínajúcich záhradníkov. Hlavnými činnosťami, ktoré je potrebné každoročne vykonávať v záhrade, kde rastú čerešne a višne, sú pravidelné a mierne hojné zalievanie stromov, ich prerezávanie a ochrana pred chorobami a škodcami, ako aj odstraňovanie buriny a zavádzanie živín do pôdy.

Ak chcete dosiahnuť dobré ukazovatele plodnosti, musíte vedieť o zložitosti starostlivosti, ktorá sa vyžaduje pre staré a mladé rastliny, ao tom, ktoré mesiace je lepšie vykonávať určité činnosti.

zalievanie

Čerešne obzvlášť potrebujú pravidelné zavlažovanie v prvých rokoch po výsadbe v krajine. Predpokladá sa, že rastlina by mala byť napojená v priemere 12-krát v jednej sezóne. Zároveň by sa človek mal riadiť poveternostnými podmienkami a podľa toho zvýšiť alebo znížiť frekvenciu zavlažovania.

Po uplynutí kalendárneho roka by sa prvé zalievanie malo vykonať po rozkvetu stromu, druhé - v čase nalievania bobúľ.

Množstvo vlhkosti by malo byť také, aby bola pôda navlhčená do hĺbky asi 40 centimetrov. Zalievanie každého stromu vyžaduje asi 3 až 6 vedier vody. Ak chcete presne určiť, koľkokrát je potrebné zalievať rastliny, musíte vziať do úvahy množstvo prírodných zrážok.

zalievanie stromu

Na jeseň, po spadnutí listov, sa uskutoční zimné zalievanie, počas ktorého sa pôda preleje do hĺbky 80 centimetrov. Vďaka tejto vlhkosti sa koreňový systém pripravuje na úspešné prezimovanie a pôda nezamrzne tak rýchlo, ako je suchá.

Vrchný dresing

Ak chcete získať dobrú úrodu z čerešní, musíte ju pravidelne kŕmiť. Podobne ako iné zelené obyvateľov v záhrade aj tieto rastliny potrebujú minerálne a organické hnojivá.

Hnojenie sa začína skoro na jar, ešte predtým, ako kvety kvitnú na strome. Ako vrchný obväz sa používa močovina alebo dusičnan vápenatý. Po celom povrchu kmeňa kmeňa sa rozptýli 60 gramov močoviny alebo 2 polievkové lyžice soľanky, potom sa pôda uvoľní. Takéto postupy sú správne a priaznivé pre rast a kvitnutie.

starostlivosť o čerešne

Keď sa objavia kvety, je čas aplikovať dusík a organické hnojivá, napríklad vtáčí trus alebo kravský trus. Po odkvitnutí sa čerešne môžu postrekovať močovinou. Za týmto účelom sa 40 gramov zriedi v 10 litroch vody. Postrek takýmto spôsobom pomáha udržiavať vaječníky a zlepšuje výživu stromov.

prerezávanie

Prerezávanie pomáha zintenzívniť rast čerešní. Prvýkrát sa tento postup vykoná po tom, čo sa na strome objavili opuchnuté púčiky. Ak tento okamih vynecháte, je lepšie prerezávanie úplne zrušiť, aby nedošlo k poraneniu rastliny. Najskôr sa na jar uskutoční odstránenie zmrazených výhonkov. Potom sa plátky spracujú.

čerešňové prerezávanie

Snímky kratšie ako 40 cm nie sú potrebné orezávanie. Aby sa zabránilo prílišnej hustote koruny, stačí odstrániť konkurenčné vetvy a zbaviť sa výhonkov nasmerovaných vertikálne. Prerezávanie tvaru koruny sa môže vykonávať v letných mesiacoch po zbere bobúľ.

Hubenie škodcov

Čerešne, rovnako ako väčšina ostatných členov rodiny Pink, sú náchylné na mnohé choroby. Najčastejšie je strom postihnutý hubovými a bakteriálnymi chorobami. Preto starostlivosť zahŕňa pravidelné používanie insekticídnych a fungicídnych prípravkov.

Základné pravidlá prevencie chorôb čerešní sú:

 • bielenie kmeňov na jar;
 • niekoľko ošetrení na ochranu pred chorobami počas sezóny;
 • dodržiavanie hygienických noriem.

spracovanie čerešní

Sezónne nuansy

O čerešne by sa malo starať hneď po ich vysadení. Okrem toho sa počas sezóny zmení aj charakter práce. Každé obdobie má svoje jemné jemnosti.

Jar

Činnosti starostlivosti o čerešne vykonávané na jar pomáhajú získať bohatú úrodu. Počas tohto obdobia sa stromy orežú a zbavia sa:

 • sušené alebo mrazené konáre;
 • príliš dlhé výhonky;
 • časti poškodené škodcami a chorobami.

V marci sa musia čerešňové kmene bieliť a rany na kôre sa musia ošetriť síranom meďnatým. To vytvára ochranu pred parazitmi a poškodením kôry.

čerešňové prerezávanie

V kruhu blízko stonky by sa mala odstrániť suchá tráva, pôda by sa mala vykopať, aby koreňový systém prijímal kyslík. A nakoniec, oplodnenie je nevyhnutnou súčasťou starostlivosti o jar.

Leto

Zvláštnosti letnej starostlivosti súvisia so skutočnosťou, že v tejto dobe dozrievajú bobule, záhradníci zbierajú úrodu. Stromy skorých odrôd prinášajú v júni ovocie, ďalší predstavitelia tohto druhu sa tešia zberu v júli. V rovnakom mesiaci av auguste prichádza čas najvyššej aktivity slnka. Rastliny preto majú zvýšenú potrebu vlhkosti. Musia sa pravidelne zavlažovať.

Navyše, aby sa zabránilo vysychaniu pôdy, záhradníci sa uchýlia k mulčovaniu. To zabraňuje odparovaniu vlhkosti a tiež zamedzuje napadnutiu rôznymi chorobami a škodcami.

jeseň

Jeseň je obdobím, kedy je potrebné čerešne pripraviť na zimovanie. Starostlivosť o ňu je prerezávanie a kŕmenie, prevencia chorôb.

kŕmenie stromov

Môžete prerezávať pred prvým mrazom. Ale až potom, čo strom vstúpi do spiaceho obdobia. Jeho cieľom je odstrániť suché alebo choré výhonky. Všetky kusy, praskliny a rany by mali byť ošetrené. Pôda v kruhu blízko kmeňa musí byť vyčistená a uvoľnená. Počas týchto udalostí ho môžete obohatiť hnojivami potaše a fosforu. Na ochranu pred hlodavcami môžu byť kmene bielené.

Ošetrovacie funkcie

Odchýlky vhodnej starostlivosti o čerešne berú do úvahy nielen stav stromu a poveternostné podmienky v konkrétnom regióne, ale aj vek rastliny.

Pre mladé sadenice

V prvom roku po výsadbe je potrebné sadenice starostlivo zalievať. Počas horúcich mesiacov potrebuje každá čerešňa 5 až 6 vedier vody. Okrem toho rastliny potrebujú ochranu pred škodcami.Ich kôra je veľmi tenká, nemôže slúžiť ako spoľahlivá ochrana pred škodlivým hmyzom.

zalievanie čerešní

Ako preventívne opatrenie by sa čerešne mali na jar a v lete postriekať tekutinou Bordeaux alebo síranom meďnatým.

Plody čerešní

Ak chcete zbohatnúť z bobúľ plodov, v období ich vzniku musíte dodržiavať tieto tipy na starostlivosť:

 • na daždi prameňov čerešne postriekajte roztokom vody a medu - pomôže to prilákať hmyz do záhrady;
 • v období sucha je potrebné poskytnúť čerešni veľké množstvo vlhkosti;
 • monitorovať kyslosť pôdy na zachovanie vaječníkov;
 • po ukončení zberu, koncom septembra, višne hojne zalejte do kruhu blízkeho kmeňa 8 až 10 vedier vody;
 • na jeseň by sa mali používať potašové a fosforečné hnojivá;
 • je potrebné monitorovať stav koruny a čas od času ju riediť;
 • počas vegetačného obdobia nedovoľte množiť škodcov.

zrelá čerešňa

Pri zbere plodiny z plodov čerešní je potrebné pamätať na to, že vytrhané bobule nedozrievajú a zostávajú kyslé a bez chuti.

Starý strom

Starostlivosť o staré čerešne zahŕňa čistenie, vypaľovanie odumretej kôry, bielenie a prerezávanie. Vek čerešne naznačuje vzhľad bazálnych výhonkov pre plodiny. Čím intenzívnejšie rastú, tým nižšia je životaschopnosť rastliny. Tento rast sa musí pravidelne odstraňovať. Zlikvidujte tiež choré, suché a poškodené konáre.

Ako pripraviť strom na zimu

Čerešňa patrí medzi rastliny odolné voči mrazu. Napriek tomu je vo väčšine regiónov potrebná ochrana pred mrazom. Pripravte sa na zimu vopred. Na jeseň môže byť zem okolo kmeňa pokrytá slamou alebo pilinami. Toto ochráni koreňový systém pred zamrznutím. Rovnaký účel slúži rozliatie pôdy pred zimou. Potom sa pôda preoseje rašelinou alebo hnojom.

Skúsení záhradníci v predvečer zimy zima odporúčajú „zabaliť“ kmene mladých čerešní a borovicových konárov..

Časti a rany, ktoré zostanú po prerezaní, musia byť ošetrené záhradným lakom. Na ochranu kmeňov sa môžu použiť tkané materiály. Toto zabráni hlodavcom a iným zvieratám poškodiť kôru. Znalosť základných pravidiel starostlivosti a ich včasné uplatňovanie vám umožní vychutnať si ružové čiapky kvetov čerešní vo vašej vlastnej záhrade na jar a zber voňavých bobúľ v lete.

Nie sú žiadne recenzie, buďte prví
Práve teraz sledovanie


uhorky

paradajky

tekvica