Opis odrôd plsti čerešní, výsadby a ošetrovania, rozmnožovania odrezkami a prerezávaním

Plsť čerešní, rovnako ako všetky ostatné odrody čerešní, patrí do rodu Plum. Odroda je krížená s ostatnými ovocnými stromami rodu Slivka. Vlasťou čerešne je vlasť, preto sa táto odroda nazýva aj čínska čerešňa. Strom poskytuje stabilnú úrodu a často sa používa ako ozdobná plodina na zdobenie záhrad.

Vlastnosti odrody

Dokonca ani pre začínajúcich záhradníkov nebude problém pestovať čerešne v ich okolí. V Číne, Mongolsku a Kórei tento druh rastie divo. Odtiaľ sa čerešňa dostala do iných krajín. Koncom 19. storočia odroda prišla na územie Ruska.

cítil čerešňa

Z nedostatkov by sa mala zaznamenať životnosť rastliny. Doba plodenia čerešne nie je dlhšia ako 9 - 10 rokov. Ak však vykonávate prerezávanie korunky proti starnutiu každé 4 roky, môžete predĺžiť životnosť stromu až o 20 rokov.

Medzi rysy odrody patria:

 • Plsť čerešňa sa na rozdiel od iných odrôd šíri semenom.
 • Bobule majú vysoký obsah vitamínov B a PP.
 • Pokiaľ ide o hladinu železa v bobuľkách, cítili čerešne pred jablkami.
 • Hladina kyseliny askorbovej v bobuľkách je niekoľkokrát vyššia ako v iných odrodách čerešní.

Plstené čerešne sú bohaté na užitočné stopové prvky. Je ľahké pestovať a pri správnej starostlivosti strom každý rok prinesie bohatú úrodu.

zelené kríky

odrody

Čínske čerešne sa delia na niekoľko odrôd v závislosti od rýchlosti zrenia ovocia. Existujú tri typy:

 • Skoré zrenie.
 • S priemerným obdobím.
 • Neskoro.

V závislosti od klimatickej zóny pestovania stromov je načasovanie rovnakých odrôd odlišné.

Plstené odrody čerešní

V latinčine sa plstená čerešňa nazýva Prunus alebo cerasus tomentosa. Medzi najobľúbenejšie odrody tejto odrody patrí Felt Princess, produktívne odrody Kuril a Damanka. Odrody sa líšia z hľadiska zrelosti plodiny, výnosu a hmotnosti ovocia. Vo všeobecnosti neexistujú žiadne významné rozdiely.

hojnosť ovocia

Prvé odrody plsti čerešne

Medzi skoré odrody patria:

 • Far Eastern Beauty začína rodiť v 3-4 roku po výsadbe sadeníc na otvorenom priestranstve. Z jedného dospelého stromu sa zozbiera až 5 kg. Odroda je fotofilná, v tieni klesá plodnosť. Strom je nenáročný na pôdu.
 • Čínska čerešňa Natali má silnú korunu, stredne silnú.Zrelé bobule s bohatým červeným odtieňom. Chuť je sladká a kyslá. Hmotnosť jednej bobule je 4-5 g. Buničina je hustá, po zbere v chladničke sa uchováva až týždeň. Z jedného stromu sa vyťaží až 7 kg.
 • Odroda Delight je plodná. Strom dosahuje výšku 1,5 m. Bobule sú veľké a vážia do 4 g. Tieň bobúľ je červeno-šarlatový. Buničina z ovocia je šťavnatá so sladkou a kyslou dochuťou. Nie je určené na dlhodobú prepravu.

Rané odrody patria medzi prvé, ktoré prinášajú ovocie medzi všetkými ovocnými stromami.

červené bobule

priemerný

odrody s priemernou dobou zrenia zahŕňajú:

 • Odroda Salut patrí medzi vysoké. V Salute dosahuje hlavný kmeň výšku 2 m. Bobule dozrievajú v júli. Plody sú oválne, šťavnaté, sladké a kyslé. Kosť je malá. Výhodou odrody je mrazuvzdornosť.
 • Cherry Smuglyanka Vostochnaya patrí k poddimenzovaným odrodám. Bobule sú tmavohnedé, s hmotnosťou do 3 g. Povrch listov je zamatovo hebký.
 • Odroda Yubileiny patrí do Ussuriysku. Strom má tvar oválu. Koruna nie je príliš silná. Bobule sú červenkasté, s hmotnosťou 3-4,5 g. Výťažok je do 8 kg.

Stredné odrody dozrievajú v júli.

neskoro

Medzi neskoré odrody patrí odroda Okeanskaya Virovskaya. Závod je kompaktný. Vínové bobule. Hmotnosť od 3 do 4 g. Ovocie bez stopky. Bobule majú sladkú chuť s kyslou dochuťou. Z jedného dospelého stromu sa zozbiera až 9 kg bobúľ.

malé ovocie

Pravidlá starostlivosti a pristátie

Plsť čerešní, rovnako ako väčšina odrôd čerešní, patrí k nenáročným odrodám, ktoré nevyžadujú špeciálne podmienky pre pestovanie. Na zvýšenie výnosov sa odporúča dodržiavať jednoduché pravidlá poľnohospodárskej technológie pre výsadbu a starostlivosť o stromy. Všeobecne platí, že pestovanie stromu nedá letným obyvateľom veľké problémy.

pristávacia

Jednou z dôležitých etáp, v ktorej sa určuje ďalší vývoj čerešní, je výsadba. Pri správnej výsadbe strom začne rodiť ovocie oveľa skôr a pri prispôsobení sa novému miestu ochorie. Pestovanie čerešní v krajine je pomerne jednoduché.

Na výsadbu sa odporúča zakúpiť 1-2 ročné sadenice stromov. Optimálny čas výsadby je jar a jeseň. Sadenice vysadené na jar pred vypuknutím púčikov zo všetkých. Na jeseň by sa sadenice mali vysádzať do konca septembra. Ak sa sadba vysadí neskôr, nebude mať čas zakoreniť na novom mieste a počas mrazov uhynie. Tieto sadenice, ktoré boli zakúpené v októbri, by sa mali bezpečne vykopať skôr, ako príde jar.

banda bobúľ

Etapy výsadby sadeníc na otvorenom priestranstve:

 • Vykopte otvor s hĺbkou najmenej 50 cm a šírkou 60 cm.
 • Potom pridajte pôdnu zmes do pôdy a dôkladne premiešajte (najmenej 3 vedrá organických hnojív, 450 - 850 g vápna, 45 - 65 g fosforu, 25 - 35 g draslíka).
 • Čerešňové korene sa nakrájajú na 20 až 30 cm a rozotrú sa ílovou zmesou.
 • Potom sadivo sadenice do jamky a pochovať.
 • Koreňový golier čerešní nesmie byť pochovaný, to môže viesť k smrti sadenice.
 • Potom zhutnite zeminu okolo kmeňa a nalejte hojne teplou vodou.
 • Na konci výsadby mulčujte pôdu okolo sadenice rašelinou alebo akýmikoľvek organickými hnojivami.

Je nežiaduce pestovať viac ako 3 stromy v jednej oblasti. Bude im málo priestoru a čerešne začnú zle rásť a prestanú poskytovať dobrú úrodu.

Vrchný dresing

Ako nakŕmiť čerešne po zbere:

 • Prvé hnojivo sa aplikuje ihneď po zbere. Vrchný obväz sa nanáša pozdĺž okraja kmeňa kmeňa so 4 až 6 kg organických látok, 15 g draslíka, 30 g dusíka a 65 g fosforu.
 • Pred začiatkom zimy sa aplikuje hnojenie, s výnimkou hnojív obsahujúcich dusík.

Vápno sa musí pridávať do pôdy každých 4-5 rokov.

mladý strom

zalievanie

Čerešňa nemá rada podmáčané pôdy, preto sa jej často neodporúča zalievať. Stačí jedno zavlažovanie týždenne. Ak je leto suché, môžete ho zalievať 2-3 krát.

Tvorba koruny

Po jarnej dobe sa strom oreže.Formácia sa vykonáva každý rok. Počas prerezávania zostáva 10 až 12 zdravých výhonkov. Ročné vetvy, na ktoré sa koncentruje väčšina plodiny, sa orežú o 1/3, pokiaľ nie sú dlhšie ako 60 cm.

Na aktiváciu rastu stromu sa každé 4-5 roky uskutočňuje omladzovacie prerezávanie. Pri tomto postupe sa odreže stred koruny a kostrové vetvy vzťahujúce sa k periférii. Z dôvodu pohodlia môžete nakresliť schému orezania.

tvorba koruny

Ako prerezávať pri prerezávaní starnutím:

 • Niekoľko postranných výhonkov čerešní sa rozreže na „prsteň“.
 • V blízkosti miesta skracovania by sa potom mali objaviť jednoročné mladé výhonky.
 • Všetky stonky nad časťou starej koruny by sa mali orezať.

Zmrazené stromy sa vyraďujú na rovnakom princípe.

Dátumy zrenia

Po výsadbe plstených čerešní sa vynára otázka, kedy sa majú zberať. V závislosti od odrody je doba zrenia bobúľ rôzna.

Hlavná úroda sa začína v lete v júli. Rané odrody dozrievajú v polovici júna. Na jeseň sa zberajú iba neskoré odrody za predpokladu, že sa pestovali v južných oblastiach.

orezávanie proti starnutiu

Rozmnožovanie višní

Za hlavnú metódu rozmnožovania čerešní sa považuje semeno. Týmto sa odroda odlišuje od ostatných odrôd čerešní. Je takmer nemožné pestovať akúkoľvek inú odrodu zo semien bez špeciálnych zručností a skúseností. Môžete tiež skúsiť pestovať sadenice vrstvením a odrezkami.

Seeds

Najjednoduchší spôsob, ako pestovať čerešne, je kosť. Pre metódu semien je potrebné semená opláchnuť teplou vodou a usušiť ich v tieni doma. Koncom augusta sa semená zmiešajú s vlhkým pieskom a nádoby sa vyberú na chladné miesto. Semená sa v októbri vysievajú do postelí do hĺbky maximálne 3 cm a odporúča sa zakryť drážky smrekovými konármi alebo listami.

rozmnožovanie plstených

S nástupom jari sa na posteliach objavujú sadenice čerešní. S dobre usporiadanou starostlivosťou klíčky rýchlo rastú a v prvom roku môžu prekročiť výšku 40 - 55 cm. S nástupom jesene alebo budúceho jari sa semenáčiky vysádzajú okolo miesta.

výstrižky

Rezanie je ťažšie ako pestovanie čerešní a semien. Na to musíte mať určité záhradnícke zručnosti a vytvoriť špeciálne podmienky pre odrezky.

zrelý strom

Odrezky sa rezajú z výhonkov dlhých 7 až 16 cm z vetiev tohto roku patriacich do druhej alebo tretej úrovne. Rezne sa malou časťou minuloročného dreva, nie viac ako 2 cm, potom sa na rezy pôsobí aktivátorom rastu a umiestni sa do pôdy. 2 cm kusu dreva a 1 cm zeleného rezu sú pokryté zeminou.

Potom sa posteľ s odrezkami čerešní potiahne filmom. Po zasypaní odrezkov by sa malo dbať na to, aby neboli vystavené slnečnému žiareniu. Postele sa preto najlepšie pripravujú v čiastočnom tieni. Tiež udržiavajú konštantnú pôdnu vlhkosť. Pôda by nemala vyschnúť.

vrstvy

Ďalšou možnosťou pre chov plstených čerešní je pomocou vrstvenia. Aby ste to mohli urobiť, musíte dať jarnú zelenú streľbu do malej diery na jar a pripevniť ju.

minulý rok unikol

Choroby a škodcovia

Choroby poľnohospodárskych plodín a škodcov môžu výrazne znížiť výnos čerešní. Aby sa zabránilo výskytu chorôb a hmyzu na stromoch, pravidelne sa vyšetrujú, a ak sa objavia príznaky výskytu škodcov alebo chorôb, okamžite sa prijmú opatrenia. Čím skôr sa boj začne, tým menšie bude poškodenie stromov.

Moniliosis alebo monilial burn

Väčšina odrôd čerešní je náchylná na kokomykózu. Táto odroda však často trpí moniliózou. Toto je plesňové ochorenie, ktoré ovplyvňuje stromy počas kvitnutia. Spóry huby prenikajú do piestu a tam sa začnú rýchlo množiť. Potom sa mycélium začína vyvíjať a cez stopku vstupuje do vetiev, postupne preniká do dreva a ničí ho.Začiatkom júna strom takmer úplne vyschne.

monilial burn

Najčastejšie sa moniliálne pálenie vyskytuje v oblastiach s daždivým jarom a letom. Aby sa zabránilo vzniku plesní na jar počas napučiavania púčikov, sú stromy postriekané 3% roztokom Bordeauxovej kvapaliny alebo síranu meďnatého. Po niekoľkých týždňoch ošetrite stromy chemikáliami obsahujúcimi meď.

Klasterosporóza alebo perforovaná škvrna

Škvrnitý otvor znamená huby. Táto choroba sa vyznačuje výskytom hrdzavých škvŕn a dier na listoch. Táto choroba sa šíri rýchlo a za pár dní môže jeden strom nakaziť celú záhradu. Aby sa zabránilo výskytu špinenia, každý rok vykopávajú pôdu okolo kruhov kmeňa. Je tiež dôležité kŕmiť rastliny.

Pred prestávkou sa stromy postriekajú tekutinou z Bordeaux. Postrek sa vykonáva na jeseň. Počas vegetačného obdobia užívajte liek „Cuproxat“ a „Skor“.

perforované miesto

Kokkomokiz

Na jar sa stromy postriekajú prípravkami obsahujúcimi meď. Napríklad „Abiga Peak“ alebo „Hom“. Keď sa púčiky objavia, čerešne sa ošetria Horusom. 2-3 g liečiva sa zriedi v 10 litroch vody a nastrieka sa na stromy. Po rozkvetu sa čerešne opäť ošetria týmto prípravkom. Okrem použitia chemikálií sa kmene pravidelne burínajú a všetky buriny sa odstraňujú, spadnuté listy a bobule sa odstraňujú, aby sa zabránilo rastu huby.

bobule coccomokis

Choroba vrecka

Aby sa zabránilo vzniku vrecka choroby čerešní sadenice sa vysádzajú na slnečných a vetraných plochách. Za týchto podmienok sa plesňové spóry nemôžu rozvíjať. Čerešne sa tiež pravidelne krájajú, aby sa zabránilo zhrubnutiu koruny. Slabé a choré vetvy sú odstránené.

choroba vrecka

škodcovia

Najčastejšie myši spôsobujú veľa poškodenia stromu. Myši nahlodávajú v zime kôru. Poškodené časti kmeňa sú viditeľné až po roztopení snehu. Aby sa zabránilo zahryznutiu myší na kôre, sú na jeseň kmene pokryté kovovou sieťou a blízko kmeňa sú položené jedovaté pasce.

Slivka môže ovplyvniť nielen slivku. Larvy sa živia dužinou bobúľ. Boj proti molu sa začína ihneď po objavení sa motýľov. Ak je leto teplé, môže sa rozmnožiť niekoľko generácií. Na začiatku obdobia kvitnutia sa stromy postriekajú chemikáliami Decis alebo Altar. Druhé spracovanie sa uskutoční na konci júla. Použite „Kinmix“ alebo „Karbofos“.

Aby sa zbavili vošiek, stromy sa postriekajú roztokom popola alebo roztokom pracieho mydla. Je tiež dôležité ihneď sa zbaviť mravcov.

Liek Kinmix

Nie sú žiadne recenzie, buďte prví
Práve teraz sledovanie


uhorky

paradajky

tekvica