Ako správne zasadiť jabloň v lete, na jar a na jeseň čerstvými odrezkami pre začiatočníkov krok za krokom

Ak je v záhrade málo priestoru, ale chcete, aby v nej narástali rôzne odrody jabĺk, môžete tento problém vyriešiť štepením. Takýto postup tiež pomáha zlepšovať rozmanitosť a vytvára strom, ktorý je odolný voči extrémnym chorobám a teplotám. Kompetentný záhradník vie, ako správne zasadiť jabloň, aby sa dosiahol požadovaný výsledok rýchlejšie.

Prečo potrebujete vysadiť jabloň

Každý záhradník má svoje vlastné dôvody na štepenie jablone. Tu sú najbežnejšie:

zasadiť jabloň

 1. Pestovať niekoľko odrôd jabĺk na jednom strome. To platí najmä v prípade, keď je na záhrade alebo na záhrade málo miesta.
 2. Zachovať rozmanitosť. Stáva sa, že niekde blízko domu rastie starý jabloň a jeho život sa končí, alebo bol poškodený škodcami. Aby sa táto odroda nestratila, naočkujú sa z nej na vhodný materiál.
 3. Zlepšiť vytrvalosť stromu. Z tohto dôvodu sa pestované jemné odrody rúbajú na odolnejšie divoké odrody s dobrým koreňovým systémom. To umožní stromu lepšie odolávať mrazu a suchu. Tiež bude menej problémov so škodcami.
 4. Aby sa sadenice niekde nebrali, ale aby sa sami pestovali. Získanie vzorky zo stromu trvá niekoľko rokov. A ak odroda nie je to, čo ste chceli, stratí sa čas. Je výhodnejšie pestovať odrodu, ktorú potrebujete, sami.
 5. Niektorí záhradníci štepujú pre zábavu, ako koníček.
 6. Trpasličí strom tiež nemôže byť pestovaný bez očkovania.

Štepený strom si vždy zachová odrodové kvality sôpky. Štepenie skorých odrôd na neskorú hru povedie k skorej odrode, nie naopak. Zásoba je potrebná iba pre koreňový systém.

odrody jabĺk

Ako zistiť, či je strom pripravený na štepenie

Ak chcete dosiahnuť dobrý výsledok pri štepení, musíte vedieť, či je strom na takýto postup pripravený. Existuje niekoľko jednoduchých pravidiel pre podpníky:

 1. Strom musí mať najmenej tri roky a musí mať dobre vyvinutý koreňový systém.
 2. Mal by byť silný, bez poškodenia alebo príznakov choroby.
 3. Je lepšie vakcinovať počas aktívneho toku miazgy. Kôra stromov je v tomto okamihu vlhká, elastická. Dá sa ľahko odstrániť zo stromu. Ak je kôra odstránená zle, potom tok miazgy ešte nezačal a štepená stopka nemusí zakoreniť.

Ak sa ako kmeň používa zrelý trvalý strom, musí sa očistiť od poškodených starých vetiev a odrezky sa musia starostlivo spracovať.Na to môžete použiť špeciálne náradie, farbu alebo obyčajné vápno. Zabráni sa tým infekcii a úzkemu prístupu k malým škodcom.

strom je pripravený

Potrebné náradie a materiály

Štepenie stromu sa dá porovnať s chirurgickým zákrokom, preto existuje niekoľko požiadaviek na nástroje:

 1. Hlavným nástrojom na štepenie je záhradný nôž. Musí byť veľmi ostrý, aby sa minimalizovalo poškodenie stromu. Musí byť tiež ošetrený dezinfekčným prostriedkom. Preto je vhodný bežný alkohol alebo alkohol obsahujúci produkt. Môže sa použiť peroxid alebo jód.
 2. Pruner. Používa sa, keď potrebujete vyčistiť strom prebytočných výhonkov.
 3. Na odstránenie väčších konárov použite záhradnú pílku.
 4. Páskovací materiál. Na tento účel môže byť vhodná obyčajná škótska páska, elektrická páska, povraz, kus fólie. Je dôležité, aby bol materiál pevný a dobre padol.
 5. Materiál na zakrývanie rán. Ak sa očkovacia látka nepoužíva, výrazne sa zhoršuje a nič nemôže fungovať. Na tento účel používajte záhradné var, farby, špeciálne tmely alebo obyčajnú plastelínu. Hlavným účelom tmelu je blokovať vzduch z rán a predchádzať infekcii.

Úspech očkovania závisí od kvality zoznamu o 50%. Porušenia v tejto oblasti nie sú povolené.

náradie a materiály

Podmienky vrúbľovania jabloní

Niekoľkokrát môžete zasadiť jabloň. Najlepšie sú však ešte začiatkom jari, keď sa začal tok miazgy.

Na jar

Najlepší čas na štepenie jablone je, keď sa príroda prebudí z režimu dlhodobého spánku. Keď mrazy ustúpili a slnko sa začalo zahriať, všetky rastliny začali rázne rásť.

Počas tohto obdobia sa potomko zakoreňuje najlepšie. Nemá nedostatok jedla, pretože všetko, čo potrebuje, s podnožovou šťavou.

To všetko sa deje v marci až apríli, v závislosti od regiónu. V tomto okamihu je lepšie urobiť očkovacie rezy. Začiatok sa robí o niečo neskôr, začiatkom mája.

zasadiť jabloň

Leto

Letné štepy sa uskutočňujú v polovici alebo na konci augusta v závislosti od regiónu. V tomto okamihu začína obdobie druhého toku miazgy v stromoch. V severných oblastiach sa to deje v júli.

V tomto okamihu je lepšie použiť spiace puky. Zakorenuje sa lepšie ako rezanie, pretože vyžaduje menej výživy. Je lepšie vziať púčiky čerstvé - ihneď po vyrezaní zo stromu ich preniesť na pažbu.

Na jeseň

Jesenné pučanie sa vyskytuje koncom septembra - začiatkom októbra, za teplého počasia. Ak denná teplota klesne pod 15 stupňov, očkovanie je riskantné, nemusí sa zakoreniť.

Na jeseň je lepšie používať metódy na štekanie alebo štiepanie. A to na mladých stromoch. Staršie stromy nemajú radi jesenné zásahy a môžu ochorieť.

jesenné pučanie

Vakcinačné metódy

Doteraz je známych veľa spôsobov vrúbľovania stromov. Stopka alebo púčik sa používa ako potomok. Môže sa brať spánok alebo pučanie.

Očkovanie sa robí pre kôru, v rozštepe, pri moste, pomocou párenia, pučania a ďalších. Pre začiatočníkov záhradkárov je najlepšie vyskúšať štiepanie alebo pučanie odrezkov. Pozrime sa bližšie na najbežnejšie metódy.

Púčiky a odrezky

Štepenie obličkami sa nazýva pučanie a štep sa nazýva kopulácia. Materiál na postup sa obstaráva vopred a skladuje sa na chladnom mieste alebo sa zhromažďuje bezprostredne pred prácou.

Štepenie púčikom sa môže uskutočniť skoro na jar alebo na jeseň po poklesnutí lístia. Odrezky sa zbierajú na jeseň a používajú sa na jar. Ak je naštepený stonok v lete pokrytý zelenými výhonkami, musia sa odstrániť a ponechať najsilnejší.

púčiky a odrezky

Do rozštepu

Táto metóda je pomerne jednoduchá a účinná. Môžete použiť jeden stonok alebo až štyri naraz.

Poskytuje dobré výsledky, keď sa vyžaduje opätovné štepenie jablone. Napríklad, keď vrúbľovaný jabloň vyrástla, poskytla vzorku, ale plody neboli také, ako sa očakávalo.V takom prípade môžete namiesto rezu odrezať konáre a zasadiť ďalšiu odrodu.

Vyrábajú sa na stromoch, ktorých hrúbka vetiev nepresahuje 5 cm v priemere a ich vek nie je vyšší ako 6 rokov. Očkovanie sa vykonáva takto:

jednoduché a efektívne

 1. Opatrne odrežte vetvu v mieste, kde sa bude postup vykonávať. Náradie sa musí pred prácou dezinfikovať.
 2. Ostrým nožom rozdeľte rez na polovicu. Ak plánujete pripnúť 4 odrezky naraz a hrúbka rezu píly to umožňuje, rozdelenie sa vykoná priečne.
 3. Aby sa zabránilo zatváraniu dreva, do štiepky sa najskôr vloží malý kolík.
 4. Stopka je opatrne odrezaná zdola na klin a vložená do štiepky tak, aby dobre priliehala. Je dôležité, aby sa kambínová vrstva na stonku zhodovala s kambiovou vrstvou na pažbe.
 5. Odvetvie podpätku alebo pne sú pevne zviazané podväzkovým materiálom tak, aby sa štiepka čo najviac zovrela.
 6. Potom sú všetky miesta, kde nie je kôra, starostlivo pokryté materiálom, ktorý je na to pripravený.

Ak je štep štepený, mal by byť o niečo tenší ako podnož. Ak je však viac očkovaných, je potrebné ich riediť, aby sa dobre zmestili a aby sa cítili pohodlne. Pri vkladaní odrezkov musíte sledovať zarovnanie kambiom.

Najskôr rozšírte jednu delenú stenu a vložte dve boky do strán. Potom je klin preradený do druhého delenia a sú vložené ďalšie dve odrezky.

jedna rozštep

Kukátkové jadro

Ak chcete začať pučať s obličkami, musíte najskôr určiť miesto očkovania. Mohlo by to byť pod vetvou alebo na kmeni stromu. Ak to chcete urobiť, musíte vykonať nasledujúce kroky:

 1. Z vhodného stromu nakrájajte púčik s malým kúskom kôry.
 2. Na mieste, kde sa má vrúbľovať, sa kôra vyreže v tvare písmena T.
 3. Potom sa opatrne odsunie a vloží sa výrez. Hranice kabíny sa musia zhodovať.
 4. Kôra sa zlisuje a zviaza s obväzovým materiálom. Na tieto účely je najvhodnejšia elektrická páska alebo páska.

Počas leta nemôžete obväz odstrániť, musíte sa však uistiť, že strom nestlačí a ak je to potrebné, povoľte ho.

Metóda je dobrá, pretože sa tým šetrí výsadbový materiál.

peelingové pučanie

Štepársky orezávač

V súčasnej dobe existujú špeciálne nožnice, ktoré vám umožňujú správne rezať odrezky pre túto prácu. Postupujte krok za krokom:

 1. Odoberie sa čerstvé alebo pripravené rezanie.
 2. Špička je odrezaná pomocou záhradných nožníc.
 3. Potom sa vetva odreže, kde sa vykoná štepenie. Je dôležité, aby sa hrúbka materiálu zhodovala.
 4. Rukoväť sa zasunie do rezu a pevne zabalí lepiacou páskou.

Práca sa vykonáva veľmi ľahko a pohodlne, ale hodnotenie tejto metódy je negatívnejšie, miera prežitia je nízka.

štepársky prerezávač

Pri moste

Táto metóda umožňuje uložiť strom v prípade, že je jeho kôra vážne poškodená a môže uhynúť. Odrežte odrezky ku kmeňu a obnovte kanály.

Ak sa zistí poškodenie, musí sa bezodkladne ošetriť a zakryť záhradným lakom. Takže bude schopný vydržať až do ďalšieho toku miazgy. Pred začatím je potrebné vytvoriť mosty z odrezkov, cez ktoré bude šťava stekať do koruny stromu.

Musíte urobiť nasledovné:

 1. Pripravte si odrezky, ktoré majú o niečo väčšiu veľkosť ako rany na strome.
 2. Odlepte tmel na drevo a orežte okraje rany.
 3. Pod ranu a nad ňu vyrezajte kôru v tvare písmena T.
 4. Vyberte odrezky z odrezkov a konce odrežte šikmým rezom.
 5. Konce odrezkov vložte pod kôru stromu zo spodnej strany. Je dôležité, aby odrezky boli správne umiestnené, nie hore nohami, aby sa šťava pohybovala nahor.
 6. Kravatu pripevnite na miesto odrezkov a pevne zatlačte odrezky.
 7. Vložte horné konce pod kôru.
 8. Zviažte vrchol stromu.

Ak sa všetko urobí správne, strom môže ešte niekoľko rokov žiť a dať mu možnosť naštepiť ho na iný strom.

spojkový most

Pre kôru

Toto je jedna z najjednoduchších a najúčinnejších metód pestovania stonky jabĺk na správnom mieste. Používajú sa odrezky mladých stromov alebo čerstvé jednoročné výhonky.Vykonáva sa týmto spôsobom:

 1. Miesto práce je vybrané. Môže to byť rozrezaný stredný kmeň, pahýľ alebo hrubá vetva. Hlavná vec je mať zdravú elastickú kôru.
 2. Okraj kôry je vyrezaný rezom zhora nadol o 4 až 5 cm a kôra je rezaná na drevo.
 3. Rez sa pripravuje vopred, ale rez sa robí bezprostredne pred zákrokom. Koniec odrežte šikmým rezom v priemere štvornásobkom priemeru rezu.
 4. Stopka sa vkladá za kôru, ale nie do plnej hĺbky rezu, mala by byť 2 mm nad rezom.
 5. Kufr alebo vetvu pevne zabaľte na miesto, kde je umiestnená rukoväť.
 6. Zakrývajte otvorené plochy.

Táto metóda umožňuje vrúbľovanie na stromy rôznych hrúbok a vekov. Môžete vložiť niekoľko odrezkov naraz, ale potom nechať tie najsilnejšie.

spojenie kôry

Výber sciona a podnože

Kultivary sa zvyčajne naštepujú na divočinu. Možnosti sú však možné, keď sa určitá odroda naštepí na sadenice rovnakej odrody.

Štep je vybraný z ovocného stromu odrody, ktorá sa vám páči. Strom musí byť zdravý a musí dosahovať dobré výnosy. Ak existuje podozrenie, že je chorý, je potrebné liečiť ho v lete.

Rezne sa najlepšie pripravujú na jeseň a skladujú sa až do jari. Rezajú sa ostrým nožom vo vzdialenosti 30 - 40 cm od okraja, musia mať najmenej 3-4 púčiky. Rez je šikmý a jeho priemer by mal byť väčší ako priemer samotného rezu. Potom sa miesto rezu ošetrí záhradným lakom alebo iným tmeliacim materiálom a vyberie sa na uskladnenie. Odrezky ukladajú v suteréne, ale musíte sa uistiť, že nezačnú rásť. Je lepšie pripraviť ich s rezervou, aby ste si na jar mohli vybrať tie zimy lepšie. Musia byť čisté a bez škvŕn.

sépia a podnož

Ako podnož pre jabloň je lepšie použiť divú mladú jabloň alebo sadenice kultivaru. Starý strom môžete naštepiť, ak ho potrebujete obnoviť. Je dôležité, aby bol dobytok zdravý, bez príznakov choroby, bez narušenia integrity kôry.

Jabloň môže byť tiež naštepená na hrušku, jaseň, kdoule a hlohu. To však môže ovplyvniť výsledok a taký strom nebude dlho žiť. Okrem toho sa pri takomto vzťahu môže kvalita ovocia zhoršiť. Môžu byť malé a nie také chutné.

kvalita zásob

Funkcie v rôznych regiónoch

Rôzne klimatické oblasti majú svoje vlastné charakteristiky.

Jarné štepenie v južných oblastiach sa uskutočňuje o dva týždne skôr ako v severných zemepisných šírkach. Tam môžete začať pučať už v marci, zatiaľ čo na chladnejších miestach je čas odložený do polovice apríla - začiatkom mája.

Letné pučanie v severných oblastiach sa uskutočňuje skôr ako v južných oblastiach. Vykonáva sa od polovice júla do začiatku augusta, zatiaľ čo v južných regiónoch sa môže vykonávať do polovice septembra.

Jesenné štepenie sa nevykonáva v severných zemepisných šírkach. V dôsledku skorých mrazov zomrie légie. Môžete vziať šancu a zabaliť strom dobre. Šanca je však veľmi nízka a je lepšie strom nepoškodiť ešte raz, ale postup odložiť na jar.

poškodiť strom

Možné chyby začiatočníkov záhradníci

Začiatočníci záhradníci nemusia poznať veľa jemností a robiť chyby pri štepení jabloní. To vedie k zlyhaniu a stratenému času. Tu je niekoľko dôvodov, prečo by ste mohli zlyhať:

 1. Do začínajúceho miesta bola zavedená infekcia. Dalo by sa to priniesť špinavými nástrojmi alebo rukami a dotknúť sa rezu.
 2. Načasovanie postupu bolo vypočítané nesprávne.
 3. Rezne boli pripravené správne, ale boli uložené na teplom mieste a začali rásť pred časom alebo začali vysychať.
 4. Vrstvy kambia sa nezhodovali ani nepohybovali.
 5. Použil sa tmel nízkej kvality so škodlivými nečistotami.
 6. Počas zimy nebola vykonaná žiadna izolácia.

záhradníci chyby

Niektorí záhradníci zabalia miesto procedúry do filmu a zabudli ponechať prístup na vzduch. V horúcom prostredí to vedie k naparovaniu a smrti lézia. To môže tiež trpieť podnožím.

Starostlivosť o jablká po očkovaní

Správny postup nestačí na to, aby bol úspešný. O strom sa musí starať, inak nemusí mať sion čas na to, aby sa časom stal silnejším a suchším. Starostlivosť je nasledovná:

starostlivosť o jablko

 1. Je dôležité zaistiť dostatočnú vlhkosť odrezkov. Ak je leto suché, miesto naštepenia môže byť zabalené do plastu po vložení zeminy medzi drevo a film. Keď schne, musí sa pravidelne navlhčiť.
 2. Aby sa predišlo zlomeniu stopky vtákmi alebo vetrom, musí byť chránená. Zakryte papierovou taškou alebo remienkom na kolík.
 3. V zime je potomok zabalený do pytloviny, aby nezomrel na mráz.
 4. Je potrebné sledovať obväz. Malo by sa pamätať na to, že strom rastie a stlačí ho hustý obväzový materiál. Ak sa tak stane, obväz by sa mal pravidelne uvoľňovať. Po úplnom zahojení očkovacieho miesta sa obväz úplne odstráni.
 5. Štepený jabloň prinesie veľa nových divých výhonkov. Musia sa pravidelne čistiť a oslabovať drevo.

Zvyšok starostlivosti je rovnaký ako pri bežných ovocných stromoch - kŕmenie, zalievanie, odstraňovanie burín a uvoľňovanie pôdy.

pozor na dresing

Nie sú žiadne recenzie, buďte prví
Práve teraz sledovanie


uhorky

paradajky

tekvica