Výhody a nevýhody odrôd jabĺk Avenarius, charakteristika zimnej otužilosti a pestovateľských oblastí

Každý záhradník chce mať pevnú záhradu s mnohými vysadenými stromami. Mnoho ľudí uprednostňuje pestovanie jabloní na svojich stránkach, pretože sú nenároční v starostlivosti a prinášajú ovocie po dlhú dobu. Než začnete pestovať ovocie, mali by ste zvoliť najvhodnejšiu odrodu. Jablone Avenarius sú obľúbené medzi záhradníkmi, ktorí majú dobré výnosy.

Opis odrody

Najprv by ste sa mali zoznámiť s popisom tejto odrody jabĺk, aby ste zistili všetky jeho vlastnosti.

jablone avenarius

Odroda má silné a vysoké stromy, ktoré sa vyznačujú hustou korunou. V optimálnych podmienkach pestovania rastú stromy až do výšky 6 metrov. Priemer koruny dospelých rastlín je 3 až 4 metre. Všetky jablone sú pokryté svetlými oválnymi listami, ktorých povrch má žltkastý odtieň.

Kvety na jabloňoch sa objavujú koncom jari, keď teplota stúpa na 20 - 25 stupňov Celzia.

V polovici leta sa na stromoch tvoria plody s hmotnosťou asi 85 - 90 gramov. Vyznačujú sa zaobleným tvarom s miernym predĺžením na konci. Všetky zrelé jablká sú pokryté hladkou zelenou pokožkou, pod ktorou sa nachádza dužina. Charakteristickou črtou Avenariusu je jeho chuť. Jablká sú voňavé, šťavnaté, chutné a bez kyslej chuti, ktorá sa vyskytuje v mnohých ďalších odrodách.

hustá koruna

Výhody a nevýhody jabloní

Avenarius sa nepovažuje za ideálnu odrodu, a preto má výhody aj nevýhody. Medzi výhody jabĺk patria:

  • Odolné voči poklesu teploty. Jablone dokážu priniesť ovocie aj v severných oblastiach s nízkymi teplotami.
  • Nenárosť na úrodnosť pôdy. Na rozdiel od iných odrôd, ktoré produkujú iba pôdu s množstvom živín, Avenarius prináša ovocie, aj keď sa pestuje v oblastiach so zlou pôdou.
  • Ochrana pred nebezpečnými škodcami a chorobami. U takýchto jabloní je menej pravdepodobné, že budú trpieť chrastou a inými hubovými patológiami.
  • Ochutnajte vlastnosti. Zberaná plodina má príjemnú chuť, a preto sa používa na vytváranie džemov, konzerv, kompotov.

nevýhody jabloní

Odroda má oveľa menej nevýhod ako výhod. Medzi hlavné nevýhody patrí:

  • Nestabilita plodu. Záhradníci, ktorí pestujú takéto jablone už mnoho rokov, sa sťažujú na sezónne zhoršenie výnosov.
  • Problémy so samoopelením. Stromy majú nízku úroveň samoopelenia, a preto sa odporúča pestovať v ich blízkosti jesenné alebo letné jablká.

úroveň samoopelenia

Odrody jabloní Avenarius

Predtým, ako začnete pestovať túto odrodu, musíte sa oboznámiť s jej typmi podrobnejšie. Takéto jablone sa klasifikujú podľa výšky svojich stromov:

  • Energický. Charakteristickým znakom tohto typu je rýchlosť rastu a výška rastlín. Zrelé stromy môžu dorásť až do výšky šesť a pol metra. Medzi charakteristické črty ráznych rastlín patrí ich životnosť, ktorá dosahuje 100 rokov. Majú tiež vysoké výnosy, vyvinuté koreňové systémy a odolnosť voči suchu.
  • Semi-trpaslík. Stromy dorastajú do 3-4 metrov a majú korunu s priemerom asi dva metre. korene polokrupiny jablone idú iba 20-30 cm do zeme, a preto potrebujú pravidelné zavlažovanie a kŕmenie.
  • Trpaslík. Tieto jablone sú ideálne pre kompaktné oblasti, pretože sú vysoké jeden meter. Trpasličí stromy potrebujú väčšie zalievanie, pretože suchá pôda negatívne ovplyvňuje ich produktivitu.

čítaj viac

Funkcie plodu a dozrievania

Ak pestujete jablone Avenarius správne, pravidelne prinášajú ovocie. Z dôvodu nedodržania pravidiel starostlivosti však môžete čeliť zlým výnosom. V tomto prípade sa frekvencia plodenia zhoršuje, čo vedie k problémom s tvorbou ovocia.

Zvyčajne sa zber úrody uskutočňuje v druhej polovici leta, keď sa na plodoch objaví mierne začervenanie. Z jedného dospelého stromu sa zozbiera viac ako 30 kg zrelých a šťavnatých jabĺk. Plody sú viac ako 15% cukru, vďaka čomu sú veľmi sladké. Z dôvodu sladkosti jabĺk nemusia niektoré ženy v domácnosti pri výrobe džemu alebo kompótu používať cukor.

rodenie a dozrievanie

Odolnosť proti mrazu a chorobám

Avenarius je známy svojou nízkou teplotnou toleranciou, ktorá mu umožňuje pestovať jablká v chladnom podnebí. Skúsení záhradníci však odporúčajú opatrnosť pri pestovaní v severných oblastiach s konštantnými mrazmi, pretože pravidelné mrazy môžu poškodiť koreňový systém. Preto, ak teplota často klesne pod bod mrazu, je lepšie pestovať jablone v skleníkoch.

Odroda je odolná voči najbežnejšej chorobe mladých jabĺk - chrastavitosti. Rastlina je tiež chránená pred inými chorobami, ktoré sa objavujú v dôsledku vystavenia hubám.

odolnosť proti chorobám

Kde je najlepšie miesto na pestovanie?

Avenarius sa pestuje v oblastiach s rôznymi klimatickými podmienkami. Jablká prinášajú ovocie najlepšie v miernych oblastiach, kde teploty zriedka stúpajú nad 25 stupňov. V horúcom podnebí prudko klesajú výnosy a záhradníci musia svoje záhrady chladiť sami.

Mrazy tiež ovplyvňujú plodenie a vývoj stromov. V dôsledku nízkej teploty horné vrstvy pôdy mierne zamrznú spolu s koreňovým systémom. Preto v severných regiónoch majú niektorí záhradníci problémy s pestovaním Avenarius.

klimatické podmienky

záver

Ľudia, ktorí plánujú zasadiť jablone, trávia veľa času výberom správnej odrody. Niektorí ľudia radšej pestujú v lokalite Avenarius, aby v budúcnosti mohli zbierať šťavnaté a sladké ovocie. Pred vysadením odrody sa musíte oboznámiť s jej vlastnosťami, hlavnými nevýhodami a výhodami.

vhodná známka

Nie sú žiadne recenzie, buďte prví
Práve teraz sledovanie


uhorky

paradajky

tekvica