Opis a charakteristika odrody jabĺk Dobré správy, výsadba a pestovanie

Pre obyvateľov Uralu a Sibír je ťažké nájsť množstvo jabloní, ktoré by úspešne rástli a prinášali ovocie v nepriaznivých klimatických podmienkach. Selekčné práce na pokusných staniciach však poskytujú letným obyvateľom plodiny, ktoré sú odolné voči mrazu a odolné voči chorobám. Úspech biológa Ural L. Kotov sa považuje za jabloň Dobrá správa, ktorá je nenáročná na podmienky pestovania a má vynikajúcu ovocnú chuť. Odroda je oceňovaná pre univerzálnosť použitia jabĺk.

Opis odrody

Jabloň Dobré správy sa získali opelením odrody Krasa Sverdlovsk. Zimné druhy rastliny dostali všetky najlepšie vlastnosti „rodičov“.

dobré správy

Štruktúra stromu

Kmeň stromu dosahuje výšku 4 metre. Výhonky hnedej farby, mierne dospievajúce tvoria zaoblenú korunu. Na konáre s charakteristickými kolenami, oválnymi listami, zeleným, tmavým odtieňom.

V septembri sa plody, ktoré vyzerajú ako hlavne, sčervenajú. Charakteristickou črtou je ich jednotná veľkosť.

Výhody a nevýhody

Jabloň Dobrej správy má veľa predností. Záhradníci milujú túto rozmanitosť:

 • znáša ťažké zimy;
 • odolný voči odrodám chrastavitosti
 • nesie ovocie s jablkami, ktoré majú atraktívny vzhľad a vynikajúcu chuť;
 • nenáročné na starostlivosť.

vlastnosti odrody

Hlavnou vecou pre záhradníka je, že zozbieraná úrodu jabĺk sa uchováva na dlhú dobu, môže sa plne využiť na varenie jedla a nápojov.

Medzi nedostatky kultúry patrí, že je náchylná na iné choroby plodín. Strom vyžaduje neustále prerezávanie.

odrody

Odrody odrôd sa získavajú štepením. Kvalita samotného ovocia sa však nemení.

Apple-tree standard Dobrá správa

Kmeňový jabloň sa príliš nelíši od hlavného typu. Polokrupina dosahuje svoju optimálnu veľkosť vo výške 3 metre. Zaznamenávajú kompaktnosť rastu výhonkov v strome. A jablká chutia sladko-kyslo a vzhľad je vynikajúci.

jabloň

Blagovest

Táto odroda je vhodnejšia na pestovanie v záhradách v oblasti strednej a Chernozemskej oblasti. Kultúra nesie gén imunity proti chrastavitosti.Ovocie v tvare okrúhleho tvaru si dobre drží až do jari, bez straty chuti.

Hlavné vlastnosti

V jabloni Dobré správy je zaznamenaných množstvo pozitívnych vlastností, vďaka čomu má strom na záhrade svoje správne miesto. Okrem dekoratívnosti samotného stromu si záhradníci v odrode vysoko cenia aj chuť a farbu ovocia.

rozmanitosť odrôd

Rozmery stromu pre dospelých

Veľkosť jablone závisí od toho, na ktorej podnose sa pestuje. Ak sa použijú sadenice, kmeň narastie do 4 metrov. A koruna, keď je správne tvarovaná, vyzerá ako guľa s priemerom 2 až 3 metre.

U polokrupcov je veľkosť stromu s korunou stredná.

opelenie

Odroda patrí k samoopelivým druhom. Na kvetenstvo sú tyčinky a prašníky umiestnené na rovnakej úrovni. Neďaleko sa nachádzajú jablone zimných druhov. Pre milovanie tepla je vhodná iná časť záhrady.

zrelý strom

rast

Odroda jabĺk je stredne veľká, takže rast je mierny. Výstrely sa objavujú rovnomerne rozmiestnené po celom strome.

plodová

Plody jabĺk dosiahli technickú vyspelosť v poslednej dekáde septembra. Strom prináša ovocie ročne, začínajúc vo veku 4 rokov.

sadenice

Odolné voči mrazu

V dôsledku zónovania môže jabloň vydržať mrazy až na mínus 30 - 35. Je však dôležité, aby bol strom chránený pred severným vetrom. Inak je nevyhnutné zmrazenie výhonkov. Na jeseň je lepšie zakryť smrekovými konármi, zabaliť kmeň strešným papierom alebo materiálom v niekoľkých vrstvách.

Odolnosť voči chorobám a škodcom

Jabloň Good News je rezistentná na 5 druhov chrastavitosti, ale má priemernú imunitu proti iným infekciám. Túto odrodu je potrebné chrániť pred škodcami: voškami, moľami, listovými valcami.

priemerná imunita

Ochutnávka jabĺk

Letní obyvatelia dávajú ovocia jablone vysoké známky - 4,8 bodu. To platí aj pre šťavnatosť dužiny, harmóniu v chuti cukru a obsahu kyselín. Červená farba pokožky a krémová dužina umožňujú pripraviť šťavu, zaváraniny, džemy z jabĺk.

choroby a škodcovia

Aké sú prospešné a výživné látky v jablkách

Existuje veľa jabĺk:

 • žľazy;
 • jódu;
 • fosforu;
 • Vitamíny B;
 • pektín;
 • minerálne soli.

Aby ste mohli ťažiť z plodov jablone, musíte ich jesť 2-3 kusy denne.

živiny

Pozitívne a negatívne účinky konzumácie ovocia

Použitie jabĺk je spojené so znížením rozvoja aterosklerózy, srdcového infarktu. Jablká sú užitočné pre tých, ktorí trpia reumatickými bolesťami, dnou. Čerstvá jablková kaša aplikovaná na tkanivá postihnuté popáleninami alebo omrzlinami môže znížiť riziko zápalu. Jablká sú užitočné pri anémii. Mali by byť súčasťou ponuky pre deti, tehotné ženy, ktoré chcú schudnúť.

Pacienti s gastritídou nemôžu jesť. Kyselina jablčná má zlý vplyv na stav zubnej skloviny. Ak jete ovocie pri obede, je zabezpečená zvýšená tvorba plynu.

červené jablká

Výsadba stromov

Výsadba jablone sa vykonáva s prihliadnutím na prípravné opatrenia, správne načasovanie postupu. Pristupujú k pristátiu kompetentne, takže všetky fázy prechádzajú postupne.

Príprava pôdy na výsadbu sadeníc

Pozemok v záhrade pre ovocné plodiny musí byť vybraný na kopci tak, aby podzemná voda ležala v hĺbke 2 metrov od zemského povrchu. Miesto by nemalo byť vystavené chladu. V predstihu 3-4 vedre humusu, superfosfátu a draselná soľ... Zložky hnojiva sa vykopávajú spolu s pôdou. Výsledné bloky Zeme musia byť zlomené.

výsadba sadeníc

Označíme miesto na pristátie

Pred výsadbou sadeníc musíte označiť miesto, kde umiestniť zimný druh a kde je letný druh jabloní. Pri odrode Dobré správy musíte pripraviť miesto na severovýchodných alebo severozápadných svahoch. Najlepšie je umiestniť stromy vo vzdialenosti 2 až 3 metre od seba a zmerať 1 meter medzi riadkami.

Príprava pôdy

Pred výsadbou jabĺk zorajú pôdu v záhrade do hĺbky 40 centimetrov.Po aplikácii hnoja (4 až 6 kilogramov) spolu s superfosfátom - 50 gramov, draselnou soľou - 30 gramov a síranom amónnym dôjde k dôkladnej väzbe na miesto.

zväzky ovocia

Kopanie sadenice

Pit musí byť pripravená najmenej 2-3 týždne vopred. Ak sa jablone vysádzajú na jar, je potrebná jesenná príprava výsadbových otvorov. Pri kopaní na jednej strane je horná vrstva pôdy zložená, čo je úrodnejšia. Spodok je zložený na inom mieste. Hĺbka otvoru by mala byť v rozmedzí 50 - 60 centimetrov a priemer by mal byť 70 centimetrov. Na sypkej pôde sa jamy rozširujú. Spodok musí byť uvoľnený.

Tajomstvo výberu sadeníc

Sadenice jabloní by nemali byť staršie ako 2 roky. Ak sa sadenice kopali dovnútra, potom pred prepravou musia byť korene namočené do kaše zo zeme a hliny. V tomto prípade vláknitý koreňový systém nevyschne. Pred výsadbou môžete sadbu udržať vo vode 24 hodín. Po preskúmaní koreňov odstránia odumreté a poškodené časti. Ak vetvy výhonku nie sú rozvetvené, horná časť sa odreže vo výške 40 centimetrov.

strom pri dome

Dátumy vylodenia

Najlepší čas na vysadenie jablone Good News bude jar pred prestávkou. Termín je zvyčajne na začiatku apríla. Na jeseň musíte zasadiť strom do 10. októbra. Ak sa sadenice získajú neskôr, je lepšie vykopať ich do drážok až do hĺbky 50 centimetrov. Koreňový systém jabloní je starostlivo pokrytý zeminou a zhutňuje pôdu zhora. Na ochranu môžete položiť vrstvu kefy alebo materiálu na vrch.

Postup pri vyloďovaní

Výsadba sa začína zavedením humusu a minerálnych hnojív do jamy, ktoré sa vopred zmiešajú so zemou. Po vyplnení otvoru 3 štvrtiny nalejte kopec z vedra humusu alebo výživnej vrchnej vrstvy na vrch. Jednou rukou držte sadenice, druhou rukou vylejte pôdu a pravidelne pretrepte jabloň. Uistite sa, že koreňový golier je na úrovni pôdy alebo mierne vyšší. Kolík sa umiestni vedľa, na ktorý sa viaže jabloň.

ovocie dozrieva

Zostáva zhutniť pôdu v koreňovom kruhu a pritlačiť ju s podrážkami od okraja po kmeň stromu. Potom sa vytvorí valec na vytvorenie otvoru. Nakoniec ju hojne zalejte vodou, až 5 vedier na jamku, keď sa voda vstrebáva.

Agrotechnické opatrenia

Po výsadbe bude pre záhradníka hlavnou vecou vytvoriť silný a odolný strom so správnym usporiadaním vetiev. Je dôležité riadne sa starať o pôdu v záhrade.

agrotechnické opatrenia

Starostlivosť o stromy Apple

Iba odborná starostlivosť o jabloň mu umožní hojne niesť ovocie, chrániť sa pred mrazom v zime, chorobami a škodcami počas vegetačného obdobia.

Tvoríme korunu

Korunu možno skrátiť dvoma spôsobmi - skrátenie a zoslabenie. Pri silnom vetvení výhonkov sa nevykonáva orezávanie alebo výhonky sa skracujú iba o jednu štvrtinu dĺžky. Ročne prerušujú rast na konáre a tvoria zaoblenú korunu. Ak sa vetvičky zväčšia o 30 centimetrov, nedotýkajú sa ich.

vlhké ovocie

Skrátenie sa zastaví po tom, ako jabloň začne prinášať ovocie v 4. až 5. roku života. Ak výhonky presahujú korunu, môžu byť rezané. Riedenie vedie k zosvetleniu koruny a plodnica sa posúva k spodnej časti výhonkov.

Čo robiť, keď kvitnete

Keď kvitne jabloň v máji, musíte venovať pozornosť zásobovaniu stromu energiou. Po zalievaní sa aplikuje hnojivo. Môžete použiť kuracie hnoje v pomere 1:12 alebo mullein v pomere 1: 5. Z minerálnych komplexov sú dôležité superfosfát a draselná soľ. Potrebujeme sa kŕmiť počas a po odkvitnutí. Ak sa vykonáva pravidelné kŕmenie, plody sa lepia lepšie.

zelené ovocie

Ak chcete zabrániť tomu, aby sa kvety rozbili mrazom, musíte v záhrade pripraviť hromady dymu... Rozpúšťajú sa, keď teplota vzduchu klesne na +2 ° C. Používa sa tiež postrek rastlín a zalievanie vodou.

Zavlažovanie pôdy

Zvlhčenie jablone hrá dôležitú úlohu. V suchom lete by sa mala voda robiť 5-6 krát. Okrem toho musí byť pôda navlhčená 3 týždne pred začiatkom zberu.Jeden strom potrebuje 6 až 10 vedier vody.

ovocie v rukách

Opatrenia na ochranu jablone pred chorobami a škodcami

Je nevyhnutné prijať preventívne opatrenia pre jabloň Good News s cieľom chrániť ju pred napadnutím škodcami a patogénnymi mikroorganizmami. Môžete predchádzať chorobám:

 • pravidelné prerezávanie poškodených a chorých výhonkov;
 • burenie záhrady;
 • neustále zhutňovanie koreňového kruhu pri zhutňovaní pôdy;
 • vyhĺbenie stránky na jeseň a na jar;
 • vyčistenie záhrady spadnutých listov.

Postrek zmesou Bordeaux alebo roztokom síranu meďnatého pomôže stromu zostať zdravý.

padnuté lístie

umelé hnojivo

Na 1 meter štvorcový výsadby jabloní, ktoré vstúpili do obdobia plodenia, sa pred uvoľnením pôdy aplikujú 3 kilogramy hnoja, 50 gramov superfosfátu, vždy 15 dusičnanu amónneho a draselnej soli. V drážkach položených pozdĺž radov ovocných stromov prinášajú:

 • po rozkvetu vtáčích trusov sa rozpustí v koncentrácii 1:12;
 • v júli - komplexy s fosforom a draslíkom;
 • vedro horného obvazu na 2 metre brázdy.

Menej úrodné pôdy viac hnojia.

vtáčie trus

opelenie

Odroda Good News nepotrebuje opeľovačov. Patrí medzi samooplodné rastliny. V okolí však môžete pestovať ďalšie odrody zimných jabloní.

Zrenie a plodenie

Jablká dozrievajú v 4. až 5. roku života stromu... Spočiatku ich je málo, ale každý rok počet ovocia rastie. Jablká dozrievajú do konca septembra, keď začína úroda.

jablká dozrievajú

výnos

Z jedného stromu odrody sa zozbiera až 40 kilogramov jabĺk a viac s dobrou starostlivosťou. Jablká Good News si môžete uložiť celú zimu až do jari.

Zbierame jablká

Aby sa nepoškodili vetvy ovocia, jablká sa opatrne odstraňujú. Jednou rukou držte ovocie a otočte ho okolo stonky. Druhá ruka drží vetvičku.

ovocie na stole

Ako ukladať

Jablká sú triedené, každé je zabalené do papiera a umiestnené do drevených škatúľ. Objem v jednej nádobe by nemal prekročiť 15 - 30 kilogramov. Plody sa najlepšie uchovávajú v chladnej a tmavej miestnosti s dobrým vetraním. Teplota v suteréne by mala byť medzi 0 a +1 stupňami.

Recepty na jedlo a nápoje

Z jabĺk Good News sa pripravuje veľa príprav na zimu:

zrelé ovocie

 1. Pri marmeláde sa odoberajú plody, lúpané zo semien a kožiek. Odrežú sa a potom sa nechajú pôsobiť 10-15 minút vo vriacej vode. Potom sa okamžite ponorí do studenej vody. Za kilogram surovín sa odoberie 1,3 kilogramu cukru. Pripravte sirup, nalejte doň jablká, nechajte variť a varte 8-10 minút. Po 10 hodinách odloženia varte do mäkka.
 2. Jablkovú šťavu je možné pripraviť v tlakovom hrnci, odšťavovači. Cukor sa pridáva do šťavy podľa chuti. Dbajte na to, aby ste obrobky pasterizovali pri miernom ohni 10-20 minút.
 3. Ak chcete uvariť jablkový džem, najskôr ich uvarte a pretrite sitom. Výsledné pyré sa zmiešajú s cukrom, pričom sa vezme 2/3 šálky na 1 pohár jablčnej hmoty. Varte v smaltovanej nádobe na miernom ohni za stáleho miešania. Konečný produkt by mal byť hnedý.

Polotovary jabĺk sa skladujú pri teplote neprevyšujúcej 10 stupňov Celzia.

dokončený produkt

Regionálne pestovanie

V rôznych oblastiach pristupujú k pestovaniu jabloní v súlade s klimatickými charakteristikami. Obzvlášť dôležité je správne pripraviť strom na zimu.

Sibír

Apple tree Dobrá správa sa ľahko zakorenila v sibírskych záhradách, v zime odoláva mrazu. Koreňový systém stromu je potrebné zakrývať tak, aby nepoškodil chlad.

v sibírskych záhradách

Altajský región

V Altaji sú zimy miernejšie, takže si môžete pestovať úrodu bez obáv z toho, ako sa prezimuje. Jablká budú mať čas dozrieť a môžete si ich pochutiť celú zimu.

Ural

Odroda je urónovaná pre Ural, takže s pestovaním jabloní nebudú problémy. Obyvatelia leta sa už dlho zaoberajú pestovaním stromov, jablká sa vyznačujú vysokými známkami.

odroda zónovaná

Iné regióny

Plodina je tiež vhodná na pestovanie v oblastiach s teplým podnebím. Plodenie sa môže začať v auguste a začiatkom septembra jablká úplne dozrievajú. Vďaka slnečnému počasí sa v ovocí hromadí viac cukru.

letné záhrady

Nie sú žiadne recenzie, buďte prví
Práve teraz sledovanie


uhorky

paradajky

tekvica