Opis odrody jabĺk Phoenix Altai, výhody a nevýhody, výnos

Jabloň odrody Phoenix Altai bola chovaná chovateľmi Vedeckého výskumného ústavu pod vedením vedca-záhradníka Lisavenka špeciálne na pestovanie v drsných podmienkach sibírskeho regiónu. Vďaka svojej nenáročnej a nenáročnej starostlivosti, ako aj krásnemu ovocia s vynikajúcou chuťou sa popularita rýchlo rozšírila ďaleko za územie Altaj.

Opis a vlastnosti

Odroda Phoenix Altayskiy bola získaná ako výsledok opeľovania jabloní Bellefleur-Phoenix, ktoré je univerzálnou zimnou vysoko výnosnou plodinou ovocia. Stromy sú podľa opisu podobné odrode Golden Delicious, dorastajú do výšky 8 metrov. Pri výsadbe treba mať na pamäti, že jabloň patrí k samoopeliteľnému druhu a jeho opeľovanie sa uskutočňuje za účasti peľu zo stromov iných odrôd. Z tohto dôvodu sa odporúča vysadiť rastliny Phoenix Altai pomocou sadeníc rôznych odrôd v pásoch, ktorých vzdialenosť by mala byť 4 - 5 m.

Phoenix Altai

Výhody a nevýhody

Odroda Phoenix Altai úspešne rastie v drsných podmienkach na Sibíri. Medzi jeho hlavné výhody patrí:

  • dobre rastie v nízkych horách;
  • bohaté plodenie;
  • vysoké spotrebiteľské a obchodné vlastnosti jabĺk;
  • dlhá doba konzervovania zozbieraného ovocia;
  • nenáročné na starostlivosť.

Z niekoľkých nedostatkov odrody je možné zaznamenať priemernú zimnú mrazivosť a riziko zamrznutia v chladných klimatických podmienkach, ako aj náchylnosť na patogénne mikroskopické huby, baktérie, aktinomycety.

odroda jabĺk

Charakteristiky jabloní Altaj Phoenix

Jablone rastú pomerne kompaktne a majú jasne zelené listy. Vetvy vo vzťahu k osi kmeňa sú umiestnené pod uhlom 90 stupňov. Pri vytváraní jabloní by sa mali nariediť tak, aby sa neprepletali a nezhustili korunu. Kôra stromov má tmavohnedú sivastú farbu, mladé výhonky sú nahnedlé s malým okrajom.

Rozmery

Jablone tejto odrody sa vyznačujú miernym tempom rastu 6-8 cm za rok, stredne vysokou výškou, nepresahujúcou 7,5 - 8 m. Koruna je stredne hustá, má guľovitý tvar, kompaktná, v procese vývoja ju tvoria zriedkavé kostrové vetvy.

jablone

výnos

Bohatú úrodu z jabloní druhu Phoenix Altai možno získať už v piatom roku od okamihu výsadby na trvalom mieste. Napriek pomerne malej veľkosti jabĺk je táto odroda vďaka množstvu ovocia vysoká.

Prvé jablká sa spravidla objavujú už v 2. až 3. roku po vysadení sadenice, ale odporúča sa rezať kvety počas prvých 5 rokov, aby sa v budúcnosti dosiahla väčšia úroda.

Plody zvyčajne vážia od 70 do 150 g, avšak z jedného mladého stromu môžete zbierať od 40 kg jabĺk ročne a priemerný výnos je až 22 ton na hektár.

prvé ovocie

Frekvencia plodu

Jablone prinášajú ovocie 5 rokov po výsadbe každý rok, v závislosti od množstva ovocia. Plne dozrievajú koncom augusta a začiatkom septembra. Podľa pravidiel skladovania zostávajú jablká nedotknuté do februára.

Zimná odolnosť

Odolnosť odrody Phoenix Altai proti mrazu je priemerná. Ak je zima drsná, je vysoká pravdepodobnosť zamrznutia stromov. Najlepšie rastú v nízko položených oblastiach.

frekvencia plodenia

Odolnosť voči chorobám

Stromy a plody odrody Phoenix Altai sú náchylné na výskyt chrastavitosti, hubovitej huby, múčnatky, najmä pri vysokej vlhkosti. Preto je potrebné venovať osobitnú pozornosť včasným herbicídnym ošetreniam.

Po poškodení chrasty sa na listoch objavia škvrny, bradavice, pustuly a na jablkách sa objaví nahnedlá šupka. Na kôre sa usadzuje hubovitá huba. Po dlhotrvajúcich dažďoch dochádza k plesniam, ktoré pokrývajú listy belavým kvetom.

Jablone môžu tiež poškodiť mory - mory, ktoré kladú vajíčka na lístie, a ak sa ich nezbavia včas, potom na ovocie. Následne sa z vajíčok objavia červy, ktoré sa musia zničiť pomocou insekticídov.

odolnosť proti chorobám

Hodnotenie ovocia

Okrúhle jablká odrody Phoenix s výrazným rebrovaním sa vyznačujú vynikajúcou chuťou a predajnosťou. Plody sú svetlo žltej alebo červenkastej farby, stredne veľké s hladkou pokožkou. Buničina je stredne hustá, šťavnatá, sladkokyslá a dezertná.

Plody jabloní Altai Phoenix majú bohaté chemické zloženie, vysoké percento cukru a pektínových látok. Okrem toho 100 g produktu obsahuje 17 mg kyseliny askorbovej, až do 115 mg trieslovín, 124 g P-aktívnych zlúčenín.

príchuť

Šírenie

Posledné štádium územného plánovania odrody Phoenix Altai spadá do roku 1974. Územie s najpriaznivejšími prírodnými podmienkami na pestovanie tejto ovocnej plodiny sa považuje za západnú Sibíri medzi kanálom rieky Jenisej a pohorím Ural. S výhradou jemnosti výsadby a pestovania sa však strom dokáže prispôsobiť v rôznych regiónoch Ruska.

ovocné plodiny

Recenzie na jablko

Michail, 37 rokov: „Jablone Altajského Phoenixu zvíťazili svojou plodnosťou, každý rok zbieram veľkú úrodu z malých stromov. Jablká sú šťavnaté a skladujú sa najmenej 4 mesiace. Pestovanie zdravých stromov si samozrejme vyžaduje trochu šťouratenia. Je nevyhnutné ich pravidelne liečiť proti hubovým chorobám a škodcom, inak to nebude mať zmysel. ““

Svetlana, 34 rokov: „Trvalo dlho, kým sme si vybrali, ktoré stromy vysadia záhradu. Vysadilo sa šesť odrôd vrátane Phoenixu Altai. V našich nížinách a počas chladných zimných období rastie výborne, výhonky nikdy nezamrzli. Existuje veľa jabĺk a úrodu môžete zvýšiť sledovaním množstva odporúčaní týkajúcich sa výberu sadeníc, pravidiel výsadby, kŕmenia a starostlivosti. Páči sa mi šťava z jabĺk. ““

zasadiť záhradu

Nie sú žiadne recenzie, buďte prví
Práve teraz sledovanie


uhorky

paradajky

tekvica