Je možné transplantovať dospelý jabloň na iné miesto, kedy a ako to urobiť správne

Ak ste sa rozhodli transplantovať dospelý jabloň, musíte vedieť, ako to urobiť správne. Existuje veľa dôvodov, prečo bolo potrebné transplantovať strom. Napríklad nedostatok miesta, zaplavenie miesta alebo poškodenie chorobami. Najprv musíte vzhľadom na svoj vek starostlivo pripraviť nové miesto a samotný jabloň. Ak sa opatrenia nedodržiavajú, kultúra na novom mieste nemusí zakoreniť.

Prečo sú transplantované jablone

Presádzanie veľkých jabloní na iné miesto sa uskutočňuje z týchto dôvodov:

malé stromy

 • miesto nie je vhodné na rozvoj kultúry kvôli nedostatku svetla, zlej pôde, prítomnosti prievanu;
 • poškodenie alebo zoslabenie miesta, kde kmeň prechádza do koreňov;
 • nedostatok miesta;
 • infekcia chorobami.

Aby sa strom zakorenil na novom mieste, je potrebné vytvoriť priaznivé podmienky. Stromy, ktoré nie sú staršie ako 15 rokov, podliehajú transplantácii. Po uplynutí tohto obdobia nemá zmysel vykonávať postup, pretože pravdepodobnosť prežitia je veľmi nízka.

kultúrny rozvoj

Kritériá výberu cieľových stránok

Pred výsadbou jabloní si musíte vybrať najlepšie miesto s dobrou pôdou:

 • Je potrebné zvoliť pozemok, kde povrchové podzemné vody neprechádzajú blízko.
 • Miesto by malo byť dobre osvetlené a zohriate slnkom a chránené pred vetrom.
 • V blízkosti by nemali byť ovocné stromy a silné kríky.
 • Hlinitá pôda je ideálna. Zem s štrkom a sutiny môže strom zabiť. Hlina, rašelina a piesočná pôda nie sú vhodné.

vyberte lokalitu

Za týchto podmienok bude strom rýchlejšie stúpať a začne prinášať ovocie. V prípade nedodržania jednej z podmienok je potrebné aplikovať hnojivá a vypustiť pôdu.

Päťročný jabloň už má veľký koreňový systém a korunu, takže s transplantáciou nebude možné sa vyrovnať sám. Aby vytiahli korene hlinenou hrudou, položili šrot alebo širokú drevenú dosku. Korene, ktoré idú nad zemskú kómu, sú odrezané. Na držanie kufra na novom mieste sú nainštalované štyri podporné kolíky.

strom s koreňom

Kedy vysadiť strom

Na začatie transplantácie je lepšie počkať, kým sa strom nespí. Táto scéna sa zhoduje so začiatkom jari alebo koncom jesene. Presádzanie dospelých stromov je možné aj v zime, ale iba ak teplota vzduchu neklesne pod -5 stupňov.

Ak je vzduch veľmi suchý a má nízku teplotu, je lepšie presadiť proces presadenia na jar. Ak je pôda v mieste vyčerpaná, je lepšie na jeseň transplantovať.

Procedúra sa uskutočňuje iba večer, pretože rastliny počas tohto obdobia dokončujú procesy fotosyntézy.

prípravné práce

Na jar

Jarné obdobie na transplantáciu je vhodné pre oblasti, ktoré nie sú bohaté na minerály a iné užitočné látky. Na jar je kultúra transplantovaná, kým púčiky nezačnú kvitnúť.

Na jeseň

Skúsení odborníci odporúčajú opätovnú výsadbu jabloní akéhokoľvek veku na jeseň. Počas tohto obdobia sa kultúra pripravuje na zimnú chlad, takže sa stáva menej citlivou na rôzne vplyvy a zvyšuje odolnosť proti stresu.

transplantačné obdobie

Na jeseň začnú pracovať až potom, ako listy úplne spadnú, ale musíte sa pokúsiť byť v čase pred začiatkom chladného počasia. Korene transplantovaného stromu by sa mali prispôsobiť novému miestu, ďalší mesiac by nemalo mrznúť.

Ak nie je čas čakať na spadnutie lístia, sú odrezané. Je to nevyhnutné, aby jabloň ušetrila energiu na prispôsobenie.

kopanie zeminy

Leto

Najlepší čas na transplantáciu sú jesenné alebo jarné mesiace. Leto je najlepší čas na kŕmenie alebo vakcináciu. Ak budete potrebovať letnú transplantáciu, budú užitočné nasledujúce odporúčania:

 • na transplantáciu sú najvhodnejšie zimné odrody jabĺk;
 • jabloň presadený v lete vyžaduje ďalšie hnojenie a zalievanie;
 • nezabudnite mulčovať pôdu okolo kmeňa;
 • je vhodné odstrániť väčšinu listov;
 • lístie by malo byť zdravé a vetvy by mali byť neporušené.

Najvhodnejším obdobím je začiatok júla. Na presadenie je vhodný zakalený, bezvetrný deň alebo sa do práce vyberajú večerné hodiny.

transplantované v lete

Prípravné práce

Na novom mieste sa vykopáva diera. Ak sa transplantácia uskutoční na jeseň, prehlbovanie sa uskutoční 4 týždne pred navrhovaným postupom. Na presadenie v jarnej sezóne je jama pripravená na jeseň.

Všetky poškodené vetvy a korene sa odstránia zo stromu na opätovnú výsadbu. Príliš dlhé časti koreňového systému by sa mali tiež orezať.

transplantované

Požadovaný nástroj

Nasledujúci zoznam je užitočný pre prácu:

 • záhradná lopata a vidlička;
 • kovové alebo drevené stávky;
 • silné laná;
 • hrubá tkanina alebo taška;
 • záhradné nožnice na prerezávanie konárov.

Transplantácii dospelého stromu bude trvať niekoľko ľudí.

potrebný nástroj

Príprava stromu a miesto vysadenia

Aby ste nepoškodili kultúru, musíte sa pripraviť na postup transplantácie:

 • Vetvy stromu musia byť najprv odrezané. Ak sa tak nestane, v budúcnosti existuje vysoké riziko vyschnutia výhonkov. Procedúra zvyšuje imunitu. Dĺžka prerezávania je určená vekom jablone.
 • Uistite sa, že ste odstránili suché poškodené konáre. Miesto rezu je ošetrené špeciálnym liečivom.

Pred vykopaním zrelého stromu musíte pripraviť otvor na výsadbu v novej oblasti. Diera je obvykle vykopaná pár týždňov pred presadením. Malo by to byť viac ako tretina hlboká ako hlinená hrudka. U jabloní vo veku 10 rokov je šírka hlinenej kómy 1,5 metra, vo veku 11 až 15 rokov - 2 metre.

prevodné body

Na spodok jamy sa položí malá vrstva zeme, ktorá sa usadí za mesiac a nebude strhávať korene dole. Potom sa do jamy zavedie hnojivo. Je vhodné zloženie hnoja, riečneho piesku, kompostu a pilín.

Ak je podzemná voda blízko zemského povrchu, potom je potrebné najprv urobiť odtok, ktorý je vysoký 1,5 metra (odtok štrku je inštalovaný na dne jamy). Až potom začnú kopať dieru.

povodeň

Proces transplantácie stromov

Musíte strom správne zasadiť:

 • jabloň sa vykopáva spolu s hlinenou hrudkou;
 • jabloň s drevenou doskou alebo páčidlom;
 • Po stanovení koruny a koreňov sa kultúra presunie do výsadbovej jamy.

Kolíky sú zasadené okolo stola, humus sa naleje v polovici októbra, pôda sa preoseje a kmeň sa zviaže.

Počas výsadby musíte zachovať rovnakú orientáciu stromu ako na starom mieste, aby sa na kmeni vyznačila značka. Pobočky by sa mali otáčať rovnakým smerom ako pred transplantáciou.

koliesko s pieskom

Technológia kopania

Aby nedošlo k poškodeniu všetkých častí stromu, je potrebné ho vykopať správne:

 • Mladé a dospelé stromy sa vykopávajú spolu s hlinenou zrazeninou. Najprv musí byť zem okolo kmeňa dobre napojená, aby sa uľahčilo vytiahnutie koreňov.
 • Pred výsadbou sa strom skontroluje. Hnilé korene a suché konáre sú odrezané. Mladé sadenice sa nechajú niekoľko dní v miske s vodou.
 • Odporúča sa, aby značka bola na kmeni v mieste, kde začína byť videná zo zeme. Tým sa strom správne umiestni do novej diery.

Priemer a hĺbka vykopávania koreňového systému závisí od veku stromu. Aby sa nepoškodili, začnú sa kopať vo veľkej vzdialenosti od kmeňa.

technológia kopania

Pravidlá prepravy

Prepravné funkcie závisia od toho, ako ďaleko chcete presunúť jabloň. Jabloň musíte kopať opatrne a snažiť sa nepoškodiť korene.

Ak je vzdialenosť malá, kopaný strom sa položí na hustú tkaninu a potom sa odtiahne na požadované miesto.

Ak sa má pohybovať na veľkú vzdialenosť, potom je koruna zviazaná hrubými povrazmi a hlinená guľa je zabalená do hustej hmoty. V tejto podobe sa presunú na novú stránku.

rukavice na rukách

Pristátie na novom mieste

Pri presádzaní jabloní sa dodržiava niekoľko pravidiel:

 • nedotýkajte sa stromov starších ako 15 rokov;
 • stromy so zlomeným kmeňom nemôžu byť transplantované;
 • na jeseň je transplantovaná kultúra, ktorá bez lístia a ovocia zostáva;
 • strom presadený na jeseň je izolovaný a mulčovaný;
 • prvý rok je potrebné prerezávať vetvy, kontrolovať rast.

Vlastnosti výsadby jabloní na novom mieste závisia od veku:

 1. Najjednoduchšie je presadiť ročný strom, pretože je menej náchylný na poškodenie a rýchlejšie si zvykne na nové miesto. Najlepší čas na kopanie je koniec septembra. Koreň sa po vykopaní skráti o tretinu. To podporuje vznik nových koreňových vetiev, ktoré lepšie absorbujú vlhkosť a živiny. Je lepšie presadiť skoro na jar.
 2. Jabloň sa dobre zakoreňuje na novom mieste vo veku 2 až 3 rokov. Sadenice sa vysádzajú do pripravených jám spolu s hlinenou hrudkou a vedľa nej sa nachádza kolík, ku ktorému je kmeň priviazaný.
 3. Dospelý strom vo veku 4-5 rokov sa vysadzuje rovnako ako mladý strom, má však svoje vlastné vlastnosti. Na jar nenasadzujte. Vyberte si širokú dosku, ktorá bude pôsobiť ako páka pri vyťahovaní koreňov zo zeme. Potom sa kmeň pripevní pomocou kolíkov.
 4. Stromy staršie ako 5 rokov sa transplantujú podľa rovnakých pravidiel ako mladé. Lepšie je transplantácia na jar. Po transplantácii je orezávanie povinné.

nové miesto

Ak dodržíte všetky požiadavky a budete dodržiavať všetky odporúčania, proces nebude pre záhradnú kultúru traumatizovaný.

Funkcie transplantácie rôznych druhov jabloní

V zásade sú všetky druhy a odrody jabloní transplantované podľa rovnakej schémy. Existujú menšie rozdiely v priebehu a výbere miesta pre prevod. Najjednoduchší spôsob je transplantácia stĺpcových jabloní.

odlišné typy

stĺpovitý

Stĺpcový jabloň sa transplantuje rovnakým spôsobom ako iné typy tejto kultúry. Hlavnou vecou nie je poškodiť koreňové vetvy a nechať na nich čo najviac pôdy. Prvá dekáda apríla sa považuje za najlepší čas. Koreňový systém tohto typu kultúry je kompaktný a povrchný, takže transplantačný postup je ľahší.

Stĺpcové jablone sa vyvíjajú zle, ak je v pôde nadmerná vlhkosť, preto je na dne jamy usporiadaná drenážna vrstva. Pretože koreňový systém je plytký, vyžaduje sa silná vrstva mulča.

stĺpovité jablone

trpaslík

Trpaslicové jablone rastú v dobre osvetlených aj tienistých oblastiach. Vzdialenosť medzi sadenicami by mala byť 3 metre. Šírka vykopaného otvoru je 58 cm.

Transplantácia sa uskutočňuje podľa štandardných pravidiel. Po presadení je zem okolo kmeňa pošliapaná a mulčovaná. V polomere 65 cm od kmeňa sa vytvára výklenok na zavlažovanie.

malý strom

Dichka

Divoké jablone sa na jar dobre zakorenia, takže transplantácia sa vykonáva v posledných marcových dňoch. Pre nové miesto v záhrade vyberte miesto, ktoré je čo najbližšie podmienkam predchádzajúceho rastu. Ide o zloženie pôdy, orientáciu vetiev stromu.

divoká odroda

Starostlivosť o stromy po presadení

Pre transplantovaný jabloň sa musí venovať veľká pozornosť a starostlivosť. Preto sa hodia nasledujúce tipy:

 • prvýkrát po presadení sa strom polieva raz týždenne;
 • prvý rok po presadení nie je potrebné vykopat pôdu blízko kmeňa;
 • na jeseň sa pôda prelína humusom alebo rašelinou;
 • trup je zviazaný teplým krycím materiálom;
 • na jar obnovujú prerezávanie vetiev;
 • v prvom roku musia byť zo stromov odstránené všetky farby;
 • nezabudnite odstrániť burinu.

Transplantovaný strom si vyžaduje viac starostlivosti, je nevyhnutné chrániť kultúru pred mrazom, chorobami a hlodavcami.

starostlivosť o stromy

Načasovanie vyrovnania na novom mieste

Robiť korene transplantovaného stromu na novom mieste je dlhý proces. Čas prežitia je ovplyvnený vekom stromu a dodržiavaním podmienok starostlivosti. Čím mladší je transplantovaný jabloň, tým rýchlejšie sa prispôsobí novému miestu a začne rodiť ovocie.

Existuje niekoľko dôvodov, prečo sa transplantovaný jabloň nezakorenil:

 • nákup nevhodných sadeníc (napríklad chorých, slabých alebo pestovaných v nesprávnych podmienkach);
 • nadmerné prerezávanie koreňového systému pred výsadbou;
 • nevhodná šírka a hĺbka výsadbovej jamy;
 • nadmerné prehĺbenie koreňového goliera;
 • pristátie na mieste, kde podzemná voda prechádza príliš blízko;
 • podmáčaná pôda (silné dažde alebo nesprávne zalievanie);
 • výsadba jabloní blízko iných ovocných kríkov a stromov;
 • nesprávne alebo predčasné prerezávanie;
 • transplantovaný strom bol vysadený na mieste, kde už vyrastal iný strom.

Ak vezmeme do úvahy všetky tieto body, zníži sa čas adaptácie jablone na nové miesto.

doba prežitia

Nie sú žiadne recenzie, buďte prví
Práve teraz sledovanie


uhorky

paradajky

tekvica