Ako správne zasadiť jabloň, ak je podzemná voda blízko, výber odrody a pravidlá starostlivosti

Blízkosť podzemnej vody je faktorom, ktorý môže strom zabiť alebo ho ponoriť do podmienok rizika trvalých plesňových chorôb. Prítomnosť zvodnenej vrstvy nachádzajúcej sa blízko povrchu pôdy nie je dôvodom opustenia vlastnej záhrady, stačí vedieť, ako vysadiť jabloň správne, ak je podzemná voda blízko.

Vplyv podzemnej vody na jablone

Čo ohrozuje bezprostrednú blízkosť jablone s podzemnou vodou:

 • Neustály kontakt s vodou povedie k hnitiu podzemka, v dôsledku čoho ovocný strom stratí čerpadlo, ktoré produkuje hlavnú časť potravy. Strom bude dlho chorý, čo bude mať vplyv na plodenie a kvalitu plodín, čoskoro uhynie.
 • Vrstva umiestnená v tesnej blízkosti koreňov sa doplní roztavenou vodou, keď sa sneh topí. Vďaka intenzívnemu procesu topenia snehu sa strom môže vytlačiť zo zeme, čo ho zbaví niektorých nových koreňov a podpory prirodzenej pôdy.
 • Nadmerná vlhkosť získaná počas dozrievania ovocia ovplyvňuje pomer kyselín a ovocných cukrov v ovocí.
 • Vlhké prostredie pri kmeni stromu je priaznivým mikroklímom pre reprodukciu machov, lišajníkov, v ktorých sa patogénne mycélium cíti príjemne.
 • Minerály dodávané vo veľkých množstvách z podzemného zdroja sa hromadia v koreňoch stromu, čo tiež vedie k chorobám a zníženým výnosom.

V každom prípade je stály kontakt vlhkosti s koreňmi stromu škodlivý. Pri výbere alebo príprave miesta na výsadbu sa musí venovať rovnaká pozornosť ako pri stavbe domu.

Pozor! Prekročenie povolenej normy pre obsah síranov a chloridov vo vode určuje osobitné podmienky výsadby, takéto podzemné vody by sa mali nachádzať v hĺbke maximálne 3 m od povrchu.

Aká je vysoká hladina vody?

Pri skúmaní pôdy pred položením základu sa väčšina amatérskych záhradkárov dozvie o blízkom výskyte podzemných vôd, prítomnosti floatrov na mieste, ktoré spôsobujú na záhrade oveľa väčšie škody ako stabilný kolektor.

Ak sa takéto štúdie nevykonali, hĺbka vody sa môže určiť podľa hĺbky vrtov inštalovaných v oblasti alebo na základe hĺbky studne pre zásobovanie domácou vodou.

Ak sa v dokumentoch hovorí „artézska studňa“, potom nie je pre záhradu žiadne ohrozenie, voda je v hĺbke najmenej 10 m.

výsadba jabloní

Studňa alebo studňa na mieste, ktorej hĺbka nie je väčšia ako 2 metre, vás upozorňuje z niekoľkých dôvodov:

 • V miernom podnebí je to v zime nad bodom mrazu pôdy.
 • Korene vysokých ovocných stromov môžu byť hlboké 4 až 6 metrov, nevyhnutný je priamy stály kontakt s vodou.
 • Keď sa sneh roztopí, je možný bočný tlak, čím intenzívnejšie sú jarné prírodné procesy, tým väčšie je riziko, že strom bude vytlačený z voľnej pôdy alebo zlomený v hustej pôde.

Je ťažké výrazne zvýšiť úroveň úrodnej vrstvy v dôsledku prísunu pôdy, piesku a ílu z lomu, a to je dočasné opatrenie - piesok a rašelina budú vyplavené pramenitou vodou, čo iba oddiali kontakt podzemku s vodou. Jediným spôsobom, ako sa dostať von, je vybrať si rôzne jablone s koreňmi, ktoré nedosahujú zvodnenú vrstvu.

výsadba jabloní

Pozor! Vodonosná vrstva môže byť nerovnomerná, jej prístup k povrchu zeme je možné určiť rojením stredných plôch nad určitú časť zeme. Na tomto mieste nemôžete zasadiť stromy!

Odrody jabĺk na uzavretie podzemnej vody

Pri výbere odrody pre oblasť nachádzajúcu sa v tesnej blízkosti podzemnej vody je vhodnejšie zvoliť stĺpovité rastliny s rozprestierajúcimi sa horizontálne rastúcimi koreňmi. Trpaslicové alebo polopárové podpníky sú to, čo potrebujete pre nízke oblasti v blízkosti prírodných vodných útvarov, plytké studne, ktoré vyjdú na povrch kľúčov. Na výsadbu v tejto oblasti nie je vhodná takmer žiadna odroda osiva.

Leto

Prezident, Ostankino, Malyukha, Medok sú najlepšie odrody raného dozrievania pre pestovanie v kontinentálnom podnebí s vysokou úrovňou výskytu zvodnenej vrstvy.

výsadba jabloní

jeseň

Na záhrade by sa mali nachádzať jablone rôznych období dozrievania, ak je to potrebné, mala by sa zriadiť záhrada s jesennými odrodami jabloní, ktorých korene sa nebudú usilovať hlboko do zeme po mnoho metrov. Za zmienku stojí za to obrátiť sa na tieto odrody:

 • Vasyugan;
 • dialóg;
 • Iksha;
 • Chervonets;
 • Jantárový náhrdelník.

Iksha sa vyznačuje zvýšenou udržiavacou kvalitou - až do 3 mesiacov, a chervonety ohromujú obrovským ovocím - až 350 g.

výsadba jabloní

zimné

Zostáva doplniť záhradu o zimné odrody a zvoliť región Moskva z niekoľkých možných možností, ktoré získali pozitívnejšiu spätnú väzbu od záhradkárov:

 • mena;
 • Victoria;
 • Coral;
 • Moskovský náhrdelník;
 • Natalyushka.

Všetky patria k odrodám neskoro dozrievajúcim, ktoré sa skladujú niekoľko mesiacov bez straty chuti a prezentácie.

výsadba jabloní

výcvik

V oblasti, kde hrozí jarný vzostup podzemnej vody, je potrebný drenážny systém na odvádzanie vody zo kmeňov stromov. Najlepšia voľba, ak odtok neodchádza do priekopy alebo blízkej rokliny, ale do špeciálnej nádrže - septiky, nádrže dažďovej vody umiestnenej pod odtokom zo strechy domu, hlbokej betónovej studne - jímky, izolovanej žumpy.

Výsadba stromov, ak je podzemná voda blízko

Ak je pôda hlinitá alebo piesočnatohlinitá, je tiež možné zvýšiť úroveň lokality na vysadenie jablone vyrovnaním susedného kopca. S nižšími technickými a fyzickými nákladmi je možné zvýšiť iba miesto budúceho výsadby jabloní zhutňovaním hornej vrstvy s rozdrveným kameňom, na vrchu ktorého bude úrodná pôdna vrstva. Táto metóda sa používa pri výsadbe vysokých stromov, ale ukladá majiteľovi ďalšie povinnosti týkajúce sa starostlivosti o rastlinu - pravidelné doplňovanie zemskej vrstvy vedľa nej.

výsadba jabloní

Nájdenie úrodnej pôdy v moskovskom regióne je nemožnou úlohou. Organické hnojivá nie sú vhodné pre všetky druhy rastlín, je ľahšie sledovať cestu najmenšej odolnosti - na výsadbu si vyberte niekoľko málo rastúcich jabloní. Samozrejme, pri každej z nich bude výnos niekoľkonásobne nižší ako pri jednej vysokej, ale tieto výsadby majú množstvo výhod:

 • Rôzne obdobia zrenia a chuťové vlastnosti.
 • Plocha na vysadenie 18 stĺpovitých jabloní bude vyžadovať to isté ako na umiestnenie jedného vysokého s rozprestierajúcou sa korunou.
 • Stĺpové rastliny sa vyznačujú skorými plodnými obdobiami, prvá úroda nebude musieť čakať 7 rokov.

Podľa toho istého princípu ako nábrežie pre vysoký jabloň sa pripravuje vykladacia diera, na to je potrebných iba oveľa menej materiálu. Ak chcete obohatiť pôdu organickou hmotou, môžete za výkopom vždy vykopať kompostovú jamu. V tejto situácii nebudete musieť odstraňovať burinu, spadnuté lístie, rozmaznané ovocie mimo lokality a nebudete musieť premýšľať o zneškodňovaní ľudského odpadu. Takto konali naši predkovia, na pozemkoch horlivých majiteľov neexistovali žiadne nečistoty ani nehygienické podmienky.

výsadba jabloní

vankúš

Jedným z najdôležitejších prípravných krokov pred výsadbou je vytvorenie vankúša, na ktorý sa bude musieť sadba sadiť. Prvá vrstva, najodolnejšia a neotrasiteľná, bude drvený kameň, ktorý vyplní depresiu tretinou. Časť pôdy vybraná z výsadbového otvoru sa dôkladne premieša s 3/5 ročným humusom. Rozlieva sa do jamy ako kopec, ktorý je zase pokrytý vrstvou obyčajnej pôdy. Okrem toho po 2 týždňoch (s jesenným zakorenením) musíte zasadiť jabloň.

Nech vrchná vrstva Zeme nebude tak hustá, ako budú musieť korene jablone prekonať v najbližších rokoch, ale aj takáto prekážka ich donúti dosiahnuť živiny a prekonať bariéru.

Výsadba jabloní na kopci

Malý kopec v oblasti, kde je podzemná voda dosť vysoká, je to v prípade potreby jedným z východísk zo situácie zasadiť jabloň... Odrody jabĺk pre mierne podnebie sú väčšinou prispôsobené miestnemu podnebiu s výraznými teplotnými zmenami, baltským studeným vetrom a stálymi búrkami.

výsadba jabloní

Pri starostlivosti o rovnosť kmeňa je však potrebné pri výsadbe ovocného stromu na kopci, kopci, premýšľať o ochrane krehkého jablone zo záveternej strany, aby sa rastlina vyvíjala organicky a nie jednostranne, ako je to pri stálom vystavení prúdov studeného vzduchu, ktoré sa pohybujú jedným smerom.

Príprava sedadla sa riadi všeobecnými pravidlami - drenáž, vrstva živín, jednoduchá vrstva. Ak neexistuje prírodný kopec, dá sa vytvoriť umelo, pričom sa pridajú vrstvy piesku, popola, rašeliny.

Starostlivosť

Každá vybraná odroda jabĺk má svoje vlastné vlastnosti starostlivosti, ale pre všetky všeobecné štádiá:

 • Uvoľnenie pôdy na jar.
 • Orezávanie koruny.
 • Vstup živín.
 • Postrek insekticídmi.
 • Zalievanie a odvodňovanie pôdy.
 • Mulčovanie pôdy a maľovanie kmeňa.

výsadba jabloní

Pre všetky nízko rastúce stromy je nevyhnutná väzba na vertikálne nainštalovanú podperu, čím sa nastaví vertikálny smer ku kmeňu, ktorý si krehké korene nedokážu udržať v tejto polohe samostatne počas prvých 2 až 3 rokov po výsadbe.

Vrchný dresing

Vrchné obliekanie sa vykonáva podľa plánu a podľa potreby. Zavádzanie listových obväzov je podmienené potrebou mikroprvkov na vývoj rastliny, na získanie sily. Každý jabloň vyžaduje dusík v pôde v štádiu kvitnutia, tvorba vaječníkov. Vďaka tomuto prvku je pôda voľnejšia a priedušnejšia.

Na dosiahnutie maximálnej kvality a hmotnosti ovocia sú potrebné látky ako fosfor, draslík, horčík. Zavádzajú sa do pôdy v rozpustenej forme alebo rozptýlené v dávke blízko kmeňa rastlín. Toto sú nevyhnutné opatrenia, pretože mikroelementy jabĺk sú potrebné v malom množstve, ich nadbytok zhorší chuťový výnos a celkovú hmotnosť ovocia, zatiaľ čo jednotlivé jablká budú obrovské.

výsadba jabloní

prerezávanie

Povinnou preventívnou fázou je prerezávanie vetiev, slabé výhonky na zahusťujúcich korunách.Potreba neplánovaného prerezávania vzniká medzi záhradníkmi po tvrdých zimách, ak stromy prešli mrazom. Dlhé výhonky vysokých stromov sa na jeseň skracujú na 60 cm čerstvého rastu. V prípade trpasličích jabloní sa orezávanie používa na plánovanie úrody v budúcom roku.

Ak je jabloň ovplyvnená hubovými chorobami alebo škodcami hmyzu, neplánované prerezávanie sa vykonáva v ktoromkoľvek štádiu vývoja rastlín, bez ohľadu na to, aký bolestivý je taký chirurgický zákrok, je potrebné strom zachrániť ako celok.

zalievanie

Rôzne odrody jabloní reagujú špeciálne na sucho a dážď. U mladých stromov je potrebné zavlažovať počas dlhého obdobia sucha. Na piesočnatej hline sa zálievka vykonáva raz týždenne rýchlosťou 10 litrov vody na každý meter výšky kmeňa. Na pieskovcoch je zalievanie zriedkavejšie, ale častejšie - raz za 3 až 4 dni.

zalievanie

Vlhkosť sa za horúcich dní intenzívne vyparuje listami jablone. Pri jej prebytku môže rastlina opáliť, takže sa polieva pri západe alebo východe slnka.

Spôsoby ochrany jabloní pred podzemnou vodou

Kedy výsadba trpaslíkov nie je potrebné používať otvorený terén, možno ho umiestniť do vysokej škatule vyrobenej z dosiek naplnených úrodnou pôdou zmiešanou s kompostom. V oblastiach s dlhodobými dažďami má táto metóda výsadby jabloní svoj vlastný dôvod - odtok nadmernej vlhkosti. Nevýhodou takejto výsadby je rýchle zmrazenie boxu, čo predstavuje hrozbu pre koreňový systém. Bridlica alebo strešná krytina by sa mala používať ako hydroizolačný a izolačný materiál. Rovnaké strešné materiály pomôžu udržať vlhkosť pôdy počas sucha.

Je oveľa ľahšie vytvoriť priaznivú mikroklímu pre nízko rastúcu rastlinu ako pre vysokú rastlinu - to je ďalší argument v prospech stĺpcových odrôd jabloní.

Asfaltové a lisované krycie materiály nie sú predmetom záujmu a vyháňajú hlodavce, čo opäť hovorí v prospech pestovania ovocných plodín vo vysokých boxoch so šírkou steny 2 x 2 m na veľkých pôdach.

výsadba jabloní

Špecifiká výsadby pre rôzne typy pôdy

Pri príprave výsadbového miesta je mimoriadne dôležité brať do úvahy vlastnosti pôdy. Ak je kyslý, povedie k rozmnožovaniu stredných rastlín pri kmeni ovocného stromu. V súlade s tým sa larvy uložia do kôry jablone, na listy a plody. Takáto večera priťahuje vtáky dlho predtým, ako jablká dozrievajú, úroda bude pokazená. Cesta z tejto situácie spočíva v znížení kyslosti pôdy pomocou špeciálneho chemického zloženia alebo popola z pece.

Hustá pôda pre ovocné stromy je nevýhodou, ktorá neumožňuje koreňovému systému prijímať dostatočné množstvo vody a vzduchu. Pred výsadbou sa takáto pôda na vyplnenie výsadbového otvoru zmieša so zmesou živín a pieskom, čo pôdu uvoľní. Pravidelne budete musieť naliať piesok pod jabloň, na pôdu nad koreňovým systémom, piesok spolu s vlhkosťou pôjde do zeme a prirodzeným spôsobom ho uvoľní. Pieskové pôdy pred výsadbou jabloní sa naopak musia zhutniť vápencom a ílom.

Nie sú žiadne recenzie, buďte prví
Práve teraz sledovanie


uhorky

paradajky

tekvica