Ako a kedy je lepšie zasadiť jabloň s uzavretým a otvoreným koreňovým systémom, vzdialenosť medzi sadenicami

Jar je čas, keď každý záhradník, bez ohľadu na skúsenosti, premýšľa o čase doplniť záhradu novými sadenicami. Najobľúbenejšími stromami sú jablone, ktoré dominujú tejto lokalite. Nie všetci začiatočníci vedia, ako pestovať jabloň správne, aké vlastnosti stromu sa majú brať do úvahy, ako presne zvoliť miesto na výsadbu.

Funkcie výsadby jabloní

Jabloň je nenáročný strom, ktorý si nevyžaduje starostlivosť. Napriek tomu veľa záleží na výsadbe sadenice - ak dôjde k chybám, existuje veľké riziko zničenia mladej rastliny alebo čakania na prvé plodenie po mnoho rokov.


Pri pristávaní by sa malo vziať do úvahy všetko:

 • veľkosť a vek sadeníc;
 • umiestnenie budúceho stromu pre dospelých;
 • vlastnosti pôdy;
 • požiadavky vybranej odrody;
 • načasovanie výsadby mladého stromu.

Zvolená schéma výsadby sa považuje za dôležitú - kvôli silnejšej výsadbe je ťažké opustiť ju, zabrániť prenikaniu slnečného svetla, čerstvý vzduch.

Výber a príprava sadeníc

Výber sadeníc je jednoduchý - hlavnou vecou je nerobiť to na trhoch s pochybnými predajcami. Nákup sa odporúča v osvedčených škôlkach, od osôb zaoberajúcich sa šľachtením rastlín s bezvadnou povesťou. Spýtajte sa na vlastnosti vybranej odrody, požiadavky na klimatické podmienky, zloženie pôdy, starostlivosť.

sadenice jabloní

Ročné a dvojročné výročia sa líšia mierou prežitia. Je ľahké ich rozlíšiť - dvojročné sadenice majú čas získať bočné výhonky. Dajú úrodu skôr ako letničky. Pri nákupe preskúmajte koreňový systém. Ak ho kontajner skrýva, požiadajte predajcu, aby zariadenie odstránil.

Trojitý oddenok s vetvami najmenej 30 cm a početnými vláknitými koreňmi zaisťuje, že sadenice bez problémov zakorenia.

Rezy starostlivo preskúmajte na koreňoch - musia byť čerstvé, bez známok kazu. Ak sú špičky suché, je pravdepodobné, že sú mierne zamrznuté alebo nesprávne uložené, je lepšie takýto nákup odmietnuť.

Kedy je lepšie sadiť podľa ročného obdobia

Okrem výberu sadenice je dôležité nájsť čas na výsadbu - chyby sa môžu stať pre strom fatálne. Mnoho záhradkárov so značnými skúsenosťami verí, že je lepšie ísť na záhradu na jeseň, ale je veľa odporcov jesennej výsadby - jarný proces nemá menej pozitívnych stránok. Pri výbere času by ste mali venovať pozornosť klimatickým podmienkam, preto sa odporúča vopred pochopiť vlastnosti sezónnej výsadby. Toto pomôže určiť, ktoré načasovanie je optimálne pre konkrétny región a kedy je lepšie ísť so zakúpeným sadencom do záhrady.

Na jar

Ak sa vám nepodarilo vysadiť rastlinu na jeseň, nemali by ste sa báť - vždy je tu možnosť na jar dohnať. Je nevyhnutné dokončiť prácu do mája - v tejto dobe začínajú pučať a kvitnúť. Ak meškáte, bude rastlina dlho koreniť.

výsadba jabloní

Výhody jarnej výsadby:

 • nehrozí žiadne riziko zamrznutia koreňového systému;
 • miera prežitia prebehne rýchlejšie ako na jeseň - rastliny sa musia vysádzať na Zemi zohriatu slnkom;
 • s nástupom tepla začnú rastliny rásť.

Existuje tu tiež veľa nevýhod. Jednou z nich je, že vlhkosť počas zimy dokáže ísť do veľkej hĺbky, budete musieť pravidelne zalievať, inak dôjde k rýchlemu vyschnutiu koreňového systému, čo ohrozí smrť mladého stromu. Nákup jarných sadeníc bude tiež oveľa drahší ako jesenné rastliny a je ťažké získať vysoko kvalitný sadivový materiál - často ho triedia efektívnejšie záhradníci.

Leto

Letné pristátie je zriedkavé. Takéto práce sa často venujú iba obyvateľom chladných oblastí, v ktorých jar začína oveľa neskôr ako v teplých oblastiach. Odporúča sa pestovať sadenice na útulnom mieste, ktoré nie je preniknuté silným prievanom a priamym slnečným žiarením - miera prežitia sa výrazne zníži. Malo by sa pamätať na to, že sa budete musieť vysporiadať s častým zalievaním - aj malé vyschnutie z pôdy stačí na zničenie rastlín.

výsadba jabloní

Ak potrebujete iba transplantovať mladý strom na nové miesto, je lepšie urobiť ho v auguste. Už tu nie je žiadne zvláštne teplo, takže rastlina bez problémov vydrží. Uistite sa, že transplantácia s veľkým kusom pôdy.

Na jeseň

Optimálny čas na výsadbu mladých stromov je október. Zakorenenie zvyčajne trvá až 20 dní - to je dosť, aby sa koreňový systém usadil na novom mieste pred silnými stabilnými mrazmi a bez problémov vydržal zimu. Nie je ťažké pomôcť rastlinám - dať vrstvu mulča (piliny, mach, smrekové konáre).

Výhody jesennej výsadby sú zrejmé:

 • počas chladného obdobia bude mať koreňový systém čas na to, aby si naň zvykol a s príchodom jari rýchlo začne rásť;
 • mulčovanie v zime sa zmení na vrstvu živín, ktorá prenikne do zeme s roztopenou vodou;
 • pri jesennej výsadbe rastlina zvyšuje odolnosť proti následným mrazom - nie je potrebné sa obávať zmrazenia.

výsadba jabloní

Napriek tvrdosti mladých rastlín, s príchodom mrazu, opustiť výsadbu - ani krytina nebude stačiť na ochranu stromov pred mrazom. Je lepšie odložiť výsadbu do jari.

Výber miesta pristátia

Je dôležité vybrať si miesto pre sadenice jabloní na mieste, kde bude pohodlná a ľahká. Je potrebné vziať do úvahy veľkosť dospelej rastliny - v priebehu času by sa nemala stiesňovať. Neodporúča sa pestovať, ak sa na tomto mieste pestujú ovocné plodiny - škodcovia a škodlivé baktérie môžu zostať v pôde.

Pôda by nemala byť príliš vlhká. Voda blízko povrchu môže poškodiť koreňový systém a spôsobiť rozpad.

Príprava výsadbovej jamy na rôznych pôdach a hnojenie

Dôležitým pravidlom je príprava jám s prihliadnutím na všetky vlastnosti stromov. Najjednoduchšia a najobľúbenejšia schéma výsadby je v rade. Optimálna vzdialenosť medzi jamami je tri metre. Vzdialenosť medzi radmi nie je väčšia ako šesť metrov.To stačí na vytvorenie koruny.

hnojenie

Diera by mala mať kruhový tvar s priemerom do 1 m. Ak je koreňový systém príliš objemný, môžete ho zväčšiť. Hĺbka štandardných odrôd je asi 65 cm, v prípade potreby sa však odporúča otvor prehĺbiť. Do jamy sa zvyčajne umiestňujú hnojivá, živiny, drenáž - všetko záleží na zložení pôdy a požiadavkách vysadenej odrody.

Na hline

Výsadba na ílovitých pôdach nemá osobitné požiadavky. Počas výsadby sa do jamy pridávajú štandardné komponenty:

 • kompost;
 • trochu piesku;
 • rašelina;
 • záhradný trávnik.

vykopaná diera

Ak je podzemná voda príliš blízko k povrchu, drenážna vrstva by mala dosiahnuť 25 - 30 cm. Používajte rozbité tehly, keramické alebo ílové štiepky, hrubý štrk.

Na rašeline

Rašeliniská sú výživnou pôdou, ktorá takmer nevyžaduje pridanie ďalších prvkov. Nezabudnite, že príliš veľa výživných látok pre rastliny sa tiež neodporúča, preto znížte nutričnú hodnotu pôdy. Pri výsadbe pridajte hrubý riečny piesok, jednoduchú záhradnú pôdu. Do jamy sa odporúča vložiť malú záhradnú pôdu, ktorá bola predtým kalcinovaná v rúre alebo hojne vyliata do vriacej vody na dezinfekciu.

Na piesku

Ak sa výsadba uskutočňuje v piesočnatej pôde, odporúča sa pridať ílovú vrstvu. Je ľahké to urobiť:

 1. Vložte drenáž do vykopaného otvoru.
 2. Pridajte malé množstvo pieskovca.
 3. Nasaďte vrstvu hliny.
 4. Vyhľadajte koreňový systém.
 5. Zakryte zmesou pieskovca, rašeliny, kompostu, záhradnej pôdy.

výsadba jabloní

Pri pestovaní jabloní na pieskovcoch by sa malo pamätať na to, že zavlažovanie bude hlavným procesom starostlivosti. Za slnečného počasia sa takéto pôdy veľmi zahrejú, čo je pre rastliny nebezpečné, takže vložte mulčovú vrstvu.

Na hline

Pri výsadbe jabloní na hline je nevyhnutné položiť drenážnu vrstvu (keramické úlomky, kamene, drevené ozdoby).

Na vyplnenie koreňového systému použite zmes:

 • Hrubý piesok;
 • obyčajná pôda zo záhrady;
 • kompost;
 • superfosfát (20 - 50 g)
 • rašelina.

Hlinené pôdy opatrne, najmä po výsadbe, aktívne absorbujú vlhkosť. Aj keď je povrch suchý, voda zostáva v malej hĺbke, preto sa odporúča použiť mulč, ktorý umožňuje rovnomerné sušenie.

Príprava jamy pre rôzne druhy a odrody jabloní

Dôležitou črtou výsadby jabloní je zohľadniť pri príprave dier odrody plodín. Správne vypočítajte vzdialenosť medzi stromami, riadkami. Každá odroda jabloní má svoju vlastnú veľkosť koruny, a preto je pri nákupe sadeníc dôležité opýtať sa predajcu na vlastnosti.

vykopaná diera

Pre vysoké jablone

Vzdialenosť medzi jamami, v ktorých budú vysadené jablone vysoko odrôd, je 4-5 m. Odporúča sa ponechať väčšiu vzdialenosť medzi radmi - až 5,5-6 m. Hĺbka jamy po položenej drenážnej vrstve je 80 cm. Priemer je najmenej jeden meter. S veľkým počtom malých koreňov a silnými hlavnými odnožami - až jeden a pol metra.

Pre polokrvavé stromy

Stredne veľké odrody nevyžadujú veľké jamy - jeden meter stačí na priemer. Hĺbka po položení odtoku je iba pol metra. Vzdialenosť sa nemení - medzi jabloňami do 4 m, medzi radmi - do 5 m. To stačí na dobrý vývoj koruny.

Pre trpaslíky

V záhradách sa stále viac objavujú trpaslicové jablone, ktoré priťahujú ich kompaktnú veľkosť, výnos, jednoduchú starostlivosť. Odporúča sa pestovať takéto odrody vo vzdialenosti 2-2,5 m. Medzi radmi nechajte veľkú vzdialenosť - do 4 m. Hĺbka dierok je iba 40 cm. Priemer je 85 cm. Pri výsadbe odrôd trpaslíkov nezabudnite do pôdy pridať karbamid (60 g). To podporuje prežitie, stimuluje rast koreňového systému.

vykopaná diera

Pre stĺpcové jablone

Stĺpové rastliny sa často vysádzajú v malých záhradách - na ich pestovanie nie je potrebné veľa miesta. Vzdialenosť medzi radmi je do 1,5 m. Umiestnite jamy každých 55 - 60 cm. Pri výsadbe stĺpcových odrôd pridajte do pôdy organickú hmotu (3 kg), popol (200 g), superfosfát (len hrsť). Pre príliš zlé zloženie pôdy sa odporúča pridanie minerálnych prvkov.

Pre jablko Melba

odporúča jabloň melba rastú na ľahkej hline. Na túto odrodu nie je vhodná hlúpa alebo ílovitá pôda - čakanie na plodenie bude trvať dlho. Priemer otvoru je štandardný - do jedného metra s hĺbkou 75 cm. Pri výsadbe nezabudnite pridať humus, superfosfát. Bez drenážnej vrstvy sa nemôžete obísť - tieto odrody dobre neznášajú pôdnu vlhkosť.

Výsadba sadeníc jabĺk uzavretým koreňovým systémom

Výhodou rastlín s uzavretým koreňovým systémom je to, že sa okamžite vysádzajú v špeciálnych nádobách. To významne znižuje škody počas prepravy, zvyšuje mieru prežitia na novom mieste a bráni rozvoju chorôb.

výsadba jabloní

Na výsadbu stačí odobrať jabloň z nádoby, pokúsiť sa otriasnuť substrátom a presunúť ho do predtým pripravenej diery. Odporúča sa začať s výsadbou rastlín v ktoromkoľvek ročnom období - sadenice sa zakorenia dokonale na jeseň, v lete, skoro na jar.

Ak je v blízkosti podzemnej vody

Prebytok vody je nebezpečný pre mnohé ovocné plodiny a jabloň nie je výnimkou. Pre koreňový systém je množstvo vlhkosti nebezpečné a často vedie k hnitiu koreňového systému s následnou smrťou rastliny. Umelé pahorky pomôžu vyrovnať sa s vysokou vlhkosťou a zabránia smrti stromu. Ľahko sa to dá - pristáť na vyvýšenom hrbole (asi pol metra). S každým uvoľnením pôdy pridajte k vyvýšenine zem - získate mierny, nízky svah.

V akej vzdialenosti od závodu

Nesprávne definovaná vzdialenosť medzi sadenicami určite povedie k zhrubnutiu korún. Hustá výsadba spôsobí vývoj chorôb, uľahčí pohyb a prácu škodcov a sťaží zber ovocia. Koreňový systém, ktorý sa úplne vyvíja, nebude mať ani dostatok priestoru, ktorý ovplyvní vývoj jabloní a ich plodenie.

výsadba jabloní

Vzdialenosť, aj keď sú jablone umiestnené v jednom rade, nie je rovnaká pre rôzne odrody. Vzdialenosť by mala byť pre veľké plodiny - do 5 metrov, pre malé (stĺpovité, trpasličí) odrody - do jedného metra.

Hlavné etapy pristátia

Po príprave jám môžete začať s výsadbou. Proces sa uskutočňuje v niekoľkých etapách, z ktorých každá by sa mala prísne dodržiavať:

 1. 3-5 hodín pred výsadbou položte koreňový systém rastliny do nádoby s teplou vodou (odporúča sa pridať 5 g manganistanu draselného na 10 litrov vody).
 2. Do pripraveného otvoru sa odporúča zasunúť podporu vopred (do priemeru 5 cm), spodnú časť predhorieť - to zabráni rozpadu.
 3. Pripravenú zmes pôdy nalejte nízkym kopcom do diery.
 4. Vytvorte nízky (až 5 cm) okraj v kruhu, čo uľahčí zalievanie.
 5. Ponorte koreňový systém do pripraveného chatterboxu (zmiešajte hlinu, vodu, piesok), počkajte štvrť hodiny, kým zmes nezaschne.
 6. Do otvoru vložte jabloň a uistite sa, že koreňový golier stúpa 3 až 5 cm nad povrch pôdy.
 7. Rozšírte koreňový systém a korene rovnomerne položte na kopec.
 8. Posypte korene pripravenou zmesou, stlačte rukami.
 9. V procese poprášania jemne potraste mladý strom - vyplní medzery medzi koreňmi.
 10. Voda hojne. Vlejte vodu po malých dávkach a čakajte na absorpciu.
 11. Vložte vrstvu mulča (nasekanej slamy, pilín, kôry borovíc).

výsadba jabloní

Výsadbu dokončite vysadením rastliny. To vám umožní nebáť sa stavu stromu v silnom vetre - nebude schopný poškodiť kmeň stromu.Odrežte hlavný výhonok vo výške 65 - 80 cm, v prípade potreby odstráňte bočné vetvy.

Funkcie v regiónoch

Pri výsadbe jablone treba vziať do úvahy nielen vlastnosti vybranej odrody, ale aj klimatické vlastnosti regiónov. To vám umožní pestovať zdravý strom bez problémov, ktorý začne rýchlo prinášať ovocie. Pri nákupe nezabudnite zistiť, pre ktoré zemepisné šírky sa odporúča vybraná rastlina. V chladných oblastiach by ste nemali pestovať odrody milujúce teplo - nebudete môcť čakať na úrodu.

Moskovské predmestia

Ak sa chystáte pestovať jablkový sad v Moskovskej oblasti, musíte poznať iba niekoľko užitočných pravidiel:

 • výsadba sa najlepšie vykonáva na jeseň (od septembra do prvých za studena);
 • v novembri nezasadzujte mladé rastliny - existuje riziko zničenia jabloní;
 • nákup na pestovanie jabloní s ranným a stredným zrením.

Ak sa pestujú rastliny, ktoré prinášajú ovocie neskoro, nebude vždy možné získať úrodu - počasie v Moskovskej oblasti je nepredvídateľné a zima môže začať skôr, ako je obvyklé.

Sibír

Mrazivé zimy, pre ktoré je Sibír tak slávny, sú hlavným dôvodom výsadby mladých jabloní iba na jar. Jesenná výsadba sa neodporúča - ani tie najodolnejšie odrody nedokážu prežiť silné mrazy, ak koreňový systém nemal čas na aklimatizáciu.

výsadba jabloní

Je lepšie zvoliť mrazuvzdorné odrody, inak sa budete musieť vysporiadať s ochranou rastlín. Ani takéto preventívne opatrenie nie vždy pomôže - do jari jablone úplne zamrznú.

Ural

Nemenej nebezpečná pre jablone je nepredvídateľné uralské podnebie plné mrazivých dní, ktoré sa môžu vyskytnúť v polovici jesene. Neodporúča sa zapojiť do výsadby pred zimou - je lepšie odložiť tento proces na stabilné jarné teplo. Ak ste museli na jeseň zasadiť mladé stromy, nezabudnite sa postarať o teplú pokrývku. Keď sneh padá, zalejete okolo rastliny vysokú snehovú dráhu - čiastočne to zamedzí zamrznutiu.

Ďalšia starostlivosť

S určitým úsilím a pri dodržaní základných pravidiel poľnohospodárskej technológie bude možné vypestovať plnohodnotný strom. Prvou požiadavkou, ktorú bude potrebné splniť každý rok, je prerezávanie. U mladých stromov, ktoré aktívne rastú, systematicky odstraňujú poškodené a suché vetvy. Mladé výhonky, ak sa objavia v blízkosti kmeňa, sú úplne vystrihnuté. Je lepšie nepreniknúť do pôdy a odstraňovať rast iba na povrchu - existuje riziko poškodenia koreňového systému, ktorý často stúpa nahor.

Je tiež nevyhnutné odstrániť zahustené vetvy - znižujú rast a zabraňujú prenikaniu čerstvého vzduchu a slnečného žiarenia.

Odporúča sa zalievať prvé roky po celé leto, najmä ak sa v horúcom období nedochádza dažďom. Na jedno sadenice sa odporúča naliať až 3 vedrá vody. Predhrejte tekutinu na slnku na jeden deň. Chladná vlhkosť nie je pre mladé jablone menej nebezpečná ako horúce slnko.

starostlivosť o jablko

Plynulé uvoľnenie pred každým zalievaním. Vlhkosť prenikne do načechranej pôdy oveľa rýchlejšie, rovnomerne rozložená v hĺbke pôdy. Pravidelne odstraňujte burinu - burina aktívne zaberá užitočné prvky z pôdy, čím sa znižuje rýchlosť rastu jabloní.

V prvom roku sa odporúča vykonať asi päť obväzov. Ako živiny používajte komplexné alebo minerálne hnojivá.

Predbežne vykonávať hojné zavlažovanie povrchu pôdy. Vrchný dresing sa vykonáva iba pod kmeňom - ​​hnojenie na listoch neprináša požadované výsledky.

Ak sa kvety objavia v prvom roku, nemusíte ich opustiť - nebude ovocie. Neplodné kvety odoberajú iba silu jabloní, takže je lepšie ísť na záhradu, aj keď sa objavia púčiky a úplne ich odstrániť.

Možné chyby

Väčšina záhradníkov, dokonca aj tých skúsených, robí chyby pri výsadbe jabloní. Hlavnou chybou, ktorú často robia majitelia záhrad, je prebytok prehĺbenia sadeníc.Ak je koreňový golier pod povrchom pôdy, strom sa bude vyvíjať a rásť veľmi pomaly. Norma, ktorá je povolená, je stúpanie koreňového goliera o 3 až 6 cm nad pôdou. Niektoré odrody rastú dobre, ak je bod na úrovni povrchu zeme, ale je lepšie to zistiť vopred, dokonca aj pri kúpe sadenice.

vysadený strom

Ďalšou veľkou chybou nováčikov je používanie hnojív príliš skoro. Minerálne formulácie sú schopné úplne zničiť mikroflóru, ktorá obsahuje baktérie užitočné pre rastlinu. Odporúča sa začať s kŕmením až potom, ako strom začne aktívne vyvíjať a uvoľňovať mladé výhonky.

Nadbytok organických látok je často škodlivý aj pre mladé jablone. Nezrelý hnoj, ktorý vyvoláva choroby, je obzvlášť nebezpečný. Amoniak uvoľňovaný čerstvou organickou hmotou úplne vytlačuje kyslík z dutín medzi koreňmi, čo vedie k smrti. V hnoji, ktorý nemal čas na prehriatie, môžu byť škodcovia, ktorí môžu zničiť rastliny, ktoré nemali čas na zakorenenie.

Začínajúci záhradníci môžu urobiť chybu aj pri nákupe, získavanie mladých rastlín príliš skoro. Pred výsadbou je dosť ťažké udržať ich doma - je potrebná stabilná chladná teplota a vysoká vlhkosť.

Jediným spôsobom, ako nepoškodiť sadivový materiál, je poslať ho do suterénu s teplotou asi 0 stupňov. Ak to nie je možné, je lepšie ísť nakupovať tesne pred výsadbou - predídete tým nepríjemným následkom. Pri nákupe starostlivo preskúmajte rastlinné suroviny - nemali by sa vyskytovať hniloby, plesne ani suché oblasti. Varovať by mali aj príliš suché korene - často ani namáčanie nestačí na to, aby sa semenáčik vrátil k životu.

Výsadba jablone je proces, ktorý, ak sa vykonáva správne, určite skončí aktívnym rastom sadenice. Ak sa nebudete starať o chyby, za pár rokov vás mladý strom poteší úrodou. Nezabudnite, že rastlina vyžaduje stálu pozornosť - zalievanie, prerezávanie, kŕmenie po celý rok. Vďačnosť vás nebude čakať - strom je citlivý na starostlivosť.

Nie sú žiadne recenzie, buďte prví
Práve teraz sledovanie


uhorky

paradajky

tekvica