Dôvody objavenia sa dutiny na mladom a starom jabloni, ako sa zavrieť a ako sa zakryť

Poškodenie stromu hnilobou rany, ktorá sa prejavuje depresiou v kmeni, spôsobuje veľa problémov pre začiatočníkov aj skúsených záhradníkov. Ak nie je uzavretý, nakazia sa zdravé tkanivá, kôra hnije a strom postupne mizne. Ako zavrieť dutinu v jabloni tiež záleží na príčine jej vzniku, je však ľahšie vykonávať prevenciu ako zastaviť rast depresie.

Príčiny výskytu

Dutina sa môže tvoriť vinou samotného záhradníka. Ak sa kôra počas prerezávania roztrhne, baktérie alebo huby sa môžu dostať do nespracovaného pahýlu. Kmeň praská pod váhou jabĺk.

Vzniká prehĺbenie:

 • pod vplyvom chorôb dreva;
 • s inváziou hlodavcov;
 • v dôsledku zamrznutia oblasti rezu.

Strom sa zlomí počas búrky alebo hurikánu, po ktorom sa na ňom vytvorí diera. Najčastejšie sa tento problém vyskytuje v dôsledku zanedbávania pravidiel orezávania, nesprávnej starostlivosti o rastlinu.

Kedy môžete zavrieť kmeň stromu?

Po mrazivej zime sa niekedy na jabloni objavia praskliny, z ktorých tečie šťava. Musíte ich okamžite zatvoriť. Veľké depresie sa vyplnia koncom jesene, keď strom už nerastie a materiál rýchlo stvrdne.

Aké nástroje budú potrebné

Ak sa chcete vyrovnať s dutinou na vlastnú päsť, čo môže urobiť aj začínajúci záhradník, musíte si kúpiť ostrý nôž a pílku. Pri práci s hlinkou alebo cementom sa musíte zásobiť stierkou, špachtľou a sekáčom.

Ak musíte uzavrieť veľké vybranie, vyvŕtajte vrták s dýzou, na ktorej je pripevnená kovová kefa.

Dutina sa očistí od hniloby lyžicou a pilníkom, ktorý sa osvetlí baterkou. Je potrebné pracovať v gumených rukaviciach a respirátore.

dutina v jabloni

Príprava postihnutej oblasti na ošetrenie

Nemyslite si, že ryhy sa objavujú iba u starých jabloní, na mladom strome sa môže vytvoriť dutina, ale rana sa uzdravuje rýchlejšie.

Pred utesnením otvoru:

 1. Očistite odumretú kôru.
 2. Malá vrstva živého dreva je zoškrabaná.
 3. Zvnútra aj zvonka sú dezinfikované fungicídmi.

Zničte huby alebo baktérie pomocou síranu železnatého alebo síranu meďnatého. Týmto materiálom sa upravuje drevo.

dutina v jabloni

Výber materiálu na plnenie

Ako uzavrieť depresiu v kmeni závisí od jeho veľkosti a stupňa poškodenia kôry.Široká diera je vyplnená tehlovými trieskami alebo drveným kameňom, potom je naliata cementom zmiešaným s vápnom.

Malá dutina je upchatá dreveným korkom, takže sa pohodlne zmestí, použite olejovú farbu alebo záhradnú var, ktorá sa dá pripraviť zahriatím zmesi:

 • vosk;
 • živice;
 • slnečnicový olej;
 • kolofónia.

Vybranie je uzavreté a drôt je v ňom upevnený cementom a vrch je pokrytý lakom na báze laku. Nedovoľuje priechod vzduchu, neumožňuje vniknutie vlhkosti do otvoru, polyuretánovú penu, ktorá sa nanáša v 3 až 4 vrstvách.

dutina v jabloni

Metódy dutého tesnenia

Depresia v kmeni jabloní je uzavretá niekoľkými spôsobmi, ktorých voľba závisí od jej veľkosti, od času vzniku.

plniaci

Pri tomto spôsobe utesnenia dutiny sa používa iný materiál, ktorý neumožňuje prenikaniu vzduchu. Záhradníci často vyrezávajú korok zo zdravého dreva, ktoré je dekontaminované a upravené podľa veľkosti zárezu. Po nainštalovaní do otvoru sa prebytočná časť odreže a naleje zmesou, ktorá sa povarí zmiešaním živice a popola.

lepenie

Keď je dutina značnej veľkosti, postihnuté tkanivá sa najskôr vyčistia, vnútorná časť sa dezinfikuje vitriolom a naplní sa štrkom alebo rozbitými tehlami a naplní sa cementom. Keď roztok stvrdne, na niekoľko vrstiev sa nanáša olejová farba.

dutina v jabloni

Naplnenie malej diery

Mnoho záhradníkov používa polyuretánovú penu na utesnenie malej depresie. Pri tejto metóde sa nedostane ani vzduch, ani vlhkosť:

 1. Dutina sa očistí od postihnutej kôry.
 2. Dezinfikovaný síranom meďnatým.
 3. Po 3 hodinách sú okraje rozmazané záhradnou var.
 4. Prikryte polyuretánovou penou.

Aby polymér, ktorý tvorí látku, nebol slnečným žiarením poškodený, nanáša sa olejová farba. Týmto materiálom môžu byť tiež vyplnené veľké dutiny.

Veľká dutina

Ak má otvor značný priemer a objavil sa už dávno, odumreté drevo sa vyčistí pomocou vŕtačky s upevnením na kovovú kefu. Prehĺbenie sa niekoľkokrát dezinfikuje roztokom vitriolu alebo kyseliny karbolovej.

dutina v jabloni

Dutina je položená tehlovými štiepkami v 3 až 4 stupňoch, opatrne zhutnená, vyplnená vrstvami hustej zmesi cementu a vápna. Na povrch naneste farbu alebo záhradný lak.

Ak priemer dutiny dosiahne 60 cm, je potrebné kovovú sieť upevniť vnútri jablone aj zvonka.

Stavebná bitka sa naleje cementom a hlaveň sa zabalí do polyetylénu. Po vytvrdnutí sa prekryjú ľanovým olejom, po zaschnutí sa aplikuje záhradná var a natrie sa olejovou farbou.

Správne hojenie rán

Na urýchlenie napnutia postihnutého tkaniva sa čierny polyetylénový obväz rozreže na pásy široké asi 50 mm. Sú navinuté na dutinu, začínajúc zdola. V hornej časti je páska zaistená povrazom. Na jar je obväz neviazaný, živé kambodži sa otvorí a znovu obalí plastovým obalom, ktorý podporuje výskyt nových tkanivových buniek.

dutina v jabloni

Čas zotavenia hlavne

Čas hojenia rán závisí od veľkosti dutiny, od začiatku liečby. Ak ihneď nezatvoríte malú depresiu, v nej začnú huby a baktérie a potom sa trup dlho zotaví. Pri včasnej operácii na jeseň sa rana vylieči pružinou.

Čo robiť

Žiaľ, záhradník nenájde vždy malú dutinu v kmeni bezprostredne po svojom vzhľade, potom už je ťažké utesniť otvor.

Pri ošetrovaní starého jablone

Výška poškodenia stromu v pevnom veku môže dosiahnuť jeden a pol metra. Vŕtačkou s kefkou vyčistia dutinu, odstránia zvyšky, ošetria dezinfekčným roztokom, vyplnia dutinu stavebným odpadom a uzavrú zmiešaním cementu s vápnom. Ak sa rana nedá vyliečiť, musí sa vykopať jabloň.

dutina v jabloni

Dutina bola vytvorená pri sadeníc

Veľmi zriedka sa v kmeni stromu, ktorý je len rok alebo dva, tvoria diery. Je uzavretá záhradným ihriskom, upevnená fóliou alebo elektrickou páskou. Rana sadenice sa rýchlo uzdraví.

základné

Dutina, ktorá sa tvorí v spodnej časti jablone, vedie k jej oslabeniu. Rastlina môže kedykoľvek spadnúť na budovu alebo na osobu. Utesnenie veľkej dutiny na starom jabloni je neúčinné. Musí sa obmedziť. Môžete skúsiť zachrániť mladú rastlinu inštaláciou kovovej mriežky a vyplnením tekutým cementom.

skrz

V dutine, ktorej priemer nepresahuje 25 cm, ukladajú stavebné kamene z tehál alebo kamienkov a plnia ich cementovou maltou. Ak je otvor priechodný, nainštaluje sa doska, ktorá sa odstráni, keď kompozícia stvrdne.

dutina v jabloni

Na uzavretie dutiny s veľkým priemerom je najprv v dutine upevnená sieťovina do hrúbky 3 mm alebo je vytiahnutý a pribitý drôt. Vybratie sa vyplní drobkami, najskôr sa naleje tekutým cementom a potom roztokom hustej konzistencie.

Ak sú napadnuté hubami

Stáva sa, že pri čistení depresie v kmeni rastliny sa vyskytujú spory mycélia. Nie každý vie, čo ďalej. Je potrebné spracovať drevo napadnuté hubami:

 • fungicídy;
 • medené prípravky;
 • koloidná síra.

S miernou infekciou jablone sa pripravuje šťaveľový vývar. Dutinu musíte nastriekať nie raz, ale najmenej trikrát, potom je dutina uzavretá a vyplnená.

dutina v jabloni

Infikované mravcami

V poškodenom kmeňe jabloní niekedy rastie hmyz, ktorý nekazí kôru, ale nesie spory mycélia. Pri čistení drážky sú mravce často vytiahnuté spolu s hnilobou. Insekticídy sa vstrekujú do dutiny, zem sa vykopáva a ošetruje diazonínom.

Veľa zhnitého dreva

Ak sa takýto problém objaví na starom jabloni, je lepšie ho odrezať, odrezať stonku a naočkovať ju do voľnej prírody. Stáva sa, že malá časť kmeňa je ovplyvnená dutinou, ale je tu dosť veľa zhnitého dreva. V tomto prípade je otvor dôkladne vyčistený, nastriekaný fungicídom a naplnený tekutým cementom.

Tam je hniezdo

Vtáky niekedy zariaďujú obydlie priamo v dutine rastliny. Otvor musíte vyplniť koncom jesene, keď ho vtáky opustia. Hniezdo môžete jednoducho vytiahnuť, vyčistiť výklenok, postrekovať ho fungicídom a prikryť ho záhradným lakom.

dutina v jabloni

Šťavy tečú

Keď je zapnutá chrobáky kôry jabloní, z poškodenej oblasti začne vytekať tekutina a rastlina môže zmiznúť. Liečia to injekciou insekticídu Actellik injekčnou striekačkou. Na jar, keď kvetiny spadnú, sa rastlina postrieka Fufanonom.

Miazga tečie, keď drevo hnije, čo sa často stáva, keď človek nevie, ako utesniť dutinu. Aby sa problém odstránil, kmeň sa vyčistí od postihnutého tkaniva, dezinfikuje sa a aplikuje sa kompozícia, ktorá sa pripraví zmiešaním záhradnej var s Ranetovou pastou.

prevencia

Aby sa zabránilo vzniku dutiny, výhonky na jabloni sa musia skrátiť, až kým sa nezačne tok miazgy. Sekcie by mali byť okamžite namazané záhradným lakom alebo zinkovým náterom.

Ak sa zistí úpadok dreva, postihnutá oblasť sa vyčistí, rana sa vysuší a ošetrí sa síranom železa alebo síranom medi. Na jeseň sa vysušená kôra odstráni, ak sa pod ňou usadil hmyz, jabloň sa postrieka fungicídmi.

Nie sú žiadne recenzie, buďte prví
Práve teraz sledovanie


uhorky

paradajky

tekvica