Opis a charakteristika stĺpcovej odrody jabĺk Malukha, výsadba a starostlivosť

Kompaktnosť veľkostí stĺpcových jabĺk Malukhu priťahuje záhradníkov. K tomu však môžete pridať vynikajúcu chuť ovocia, ich množstvo a dekoratívnosť stromu. Stĺpce jabloní preferujú tie, ktoré majú na záhradu málo priestoru. O výsadbu je ľahké sa starať, rýchlo začnú prinášať ovocie.

História a opis odrody

Za krajinu všetkých stĺpovitých jabloní možno považovať Kanadu, kde sa tento typ záhradnej kultúry prvýkrát objavil. Krížením odrody Vazhak sa vyšľachtil aj jabloň Malukha.

Zvláštnosťou je, že strom:

  • dosahuje výšku 1,8 až 2 metre;
  • zima odolná;
  • dáva plody s hmotnosťou 250 gramov;
  • vysoko výnosný, až 13 - 15 kilogramov.

Jablká sa zberajú zo stromov v septembri. Majú sladkú a kyslú chuť, šťavnatú belavú dužinu. Je zaznamenaná výrazná aróma jabĺk Malukha.

Pestovateľská oblasť

Rastlina je vhodná na pestovanie v regióne strednej čiernej Zeme. Kultúra sa však úspešne pestuje v Urali av južných oblastiach Sibíri.

Vonkajšie parametre

Stĺpcová koruna jablone Malukha vyzerá dekoratívne. Rastliny vysadené pozdĺž hranice pozemku môžu záhradu zdobiť zeleňou pyramídového vrcholu.

jabloň dieťa

Rast stromov

Strom má stredne veľký kmeň, ktorý dorastá do 2 metrov u dospelej rastliny. Ak sú podmienky pre kultúru nepriaznivé, výška jablone je menšia.

Veľkosť koruny

Koruna odrody stromu má priemerné lístie. Vyzerá to ako stredne veľká pyramída zdobená rovnomerne rozmiestneným ovocím.

Ročný rast

Výhonky stromu rastú ročne o 10-15 centimetrov. Preto by vzdialenosť medzi sadenicami nemala byť veľká.

jabloň dieťa

Život stromov

Aj keď stĺpový jabloň Malyukha môže žiť viac ako 15 rokov, jeho plodnosť sa v tomto čase znižuje. Vrchol vysokých výnosov pripadá na 8-10 ročný strom.

technické údaje

V ovocnej kultúre sa nehodnotí vo väčšej miere dekorativita rastliny, ale jej plody, ich kvalita. Môžu sa objaviť pri normálnom opelení kvetov jablone Malukha.

Znečistenie a výnos

Stĺpcová kultúra potrebuje množstvo opeľovačov.Z nich sa vyberajú jablone odrôd Curvonets, Chervonets a Kitayka. Včasné opelenie vám umožní získať niekoľko plodov v 1. roku po výsadbe stromu, potom 4-5 kilogramov. Ale na dospelom strome sa počet jabĺk zvyšuje a dosahuje 12 až 15 kilogramov.

jabloň dieťa

Ochutnajte vlastnosti

Jablká Malyukha sú veľmi chutné. Sú šťavnaté, majú veľa cukru, trochu škrobu, trochu kyseliny, ale je to príjemné. Pri konzumácii čerstvého ovocia sa buničina rozpadne. Okrem toho sú jablká voňavé.

Odolné voči mrazu a suchu

Záhradnícke plodiny vydržia zimy s mrazom pri -30 stupňov. Je mierne poškodený jarnými mrazmi.

Malyukha sa môže pestovať v stepných a suchých oblastiach, čím sa zabezpečí včasné vysadenie vlhkosťou.

Odolnosť voči chorobám a hmyzu

Výhodou stĺpcových odrôd je ich odolnosť voči hubovým chorobám. A škodcovia zriedka napadajú stĺp.

jabloň dieťa

Pestujeme stĺpovitý jabloň Malukha

Pri pestovaní odrody existuje veľa výhod. Malý strom sa ľahko udržuje. Je to nenáročné. Stačí len včas uvoľniť pôdu na záhrade, použiť hnojivá, ak chcete vysoké výnosy jabĺk.

Príprava sadeníc

Na výsadbu je potrebné zvoliť jednoročné alebo dvojročné sadenice jabloní. Pri kúpe je strom starostlivo vyšetrený na poškodenie, hniloba. Korene sa kontrolujú, či sú neporušené. Ak sa sadenice prepravujú do záhrady, umiestnia ich do chatrčového íl alebo zeme. Je nemožné, aby korene vyschli.

Stĺpcové dieťa z jabloní

Optimálne zloženie pôdy

Jablone potrebujú výživnú pôdu s neutrálnou kyslosťou. Lepšie rastú a prinášajú ovocie na chernozem, mierne podzolizované pôdy. Bažinaté oblasti, zloženie skalnaté a soľné, nie sú vhodné na kultiváciu.

Dátumy a schéma vylodenia

V severných oblastiach je potrebné zasadiť stĺpec na jar, keď púčiky ešte nezačali kvitnúť. Jeseň je vhodná aj na výsadbu, najneskôr však 1. októbra. V teplých oblastiach si môžete vybrať jesennú aj jarnú výsadbu. Je potrebné zasadiť jablone, kde sa podzemná voda nepribližuje k povrchu bližšie ako 2,5 metra. Kultúra uprednostňuje slnečné svahy.

Jamky sa pripravujú vopred a umiestňujú sa vo vzdialenosti 40 až 50 centimetrov od seba. Nie je potrebné ich kopať pod tienisté stromy. V hĺbke otvoru dosahujú 40 centimetrov a na šírku - 50. Vzdialenosť medzi radmi stĺpca je 2 - 3 metre.

výsadba jabloní

Funkcie starostlivosti o mladé a dospelé stromy

Je ľahké sa starať o stĺpcovú kultúru. Tu sa kladie dôraz na čistotu pôdy, zalievanie a kŕmenie rastlín.

Frekvencia zavlažovania

Po výsadbe sa jablone hojne zalievajú a snažia sa vyschnúť koreňový systém. Pre dospelé stromy je zavlažovanie dôležité počas obdobia tvorby vaječníkov a pred zimovaním.

Kŕmenie listov a koreňov

Organické hnojivá sa používajú pre jabloň Malukha. Mulleín sa zriedi vodou v pomere 1: 3, uchováva sa vo valci po dobu 3 až 5 dní, potom sa roztok upraví na koncentráciu 1: 5 a jablká sa zalievajú. Po odkvitnutí odrody je užitočné pridať hnojivá fosforu a draslíka. Vedro minerálnych hnojív sa používa na 1 meter štvorcový výsadby.

Stĺpcové dieťa z jabloní

Korenový dresing sa kombinuje s listom. Na výživu listov sa pripravuje močovinový výživový roztok, ktorý vyžaduje 2 polievkové lyžice látky na 10 litrov vody.

Uvoľnenie pôdy

Pre aktívny rast a vývoj stĺpcovej kultúry je dôležité uvoľniť pôdu kmeňa kmeňa až trikrát za leto. Na jar a na jeseň organizujú vykopávanie pôdy, ale aby nepoškodili korene stromu.

Orezávanie koruny

Už od 2. roku po vysadení odrody Maluha sa vytvorí koruna stromu. Za týmto účelom sa bočné vetvy skrátia na 2. púčik. Potom sa každý rok opakuje postup pre mladý rast. Vetvy, ktoré prinášajú ovocie, sa rezajú na jeseň a zanechávajú niektoré z mladých.Takto je stonka tvorená kužeľovou alebo valcovitou korunou. Na jar musíte odstrániť choré a poškodené vetvy.

prerezávanie jabĺk

Preventívne ošetrenie

Na ochranu mladého stromu pred chorobami a napadnutím škodcami sa sadenice ošetrujú fungicídnymi prípravkami. "Thunder" šetrí od mravcov, nosičov vošiek. Z hlodavcov nebude bolieť zabaliť kmeň jablone strešným papierom, v zime pošliapať sneh okolo stromov.

Príprava jablone na zimu

Mladé jablone odrody Malyukha musia byť chránené pred mrazom a studeným vetrom. Na jeseň sa bielia a kmeň kmeňa je zabalený do niekoľkých vrstiev netkaného materiálu. Dospelé rastliny musia byť zakryté v záhradách na Sibíri av Uralu.

Nie sú žiadne recenzie, buďte prví
Práve teraz sledovanie


uhorky

paradajky

tekvica