Výsadba a starostlivosť o stĺpy jabloní na Sibíri, pestovanie a najlepšie odrody

Vzhľadom na drsné podnebie na Sibíri nie všetky odrody ovocných plodín sú schopné primerane tolerovať teploty pod bodom mrazu a ostré vychladnutia. Ale vďaka chovateľom sa pestovali mrazuvzdorné rastliny, ktoré majú nielen vysoký stupeň odolnosti voči nepriaznivým environmentálnym faktorom, ale tiež poskytujú bohatú úrodu. Hlavnou vecou je výber správnych stĺpcových jabloní pre Sibír.

Charakteristiky jabloní pre Sibír

Charakteristickým znakom stĺpovitých jabloní je absencia bočných vetiev, čo sa vysvetľuje prítomnosťou špeciálneho Co génu. V takýchto stromoch konáre rastú od centrálneho vodiča pod ostrým uhlom, prakticky pozdĺž neho. Vďaka svojmu vzhľadu sa podobajú pyramidálnym topoľom.

charakteristika jabloní

Kmeň stĺpovitých jabloní je dosť zhrubnutý, tvoria sa na ňom malé vetvy, na ktorých vrcholkoch sú umiestnené puky kvetov. Namiesto bočných vetiev sa často tvoria ovocie, kopije alebo krúžky. Hrubé výhonky skrátili internody.

U trpasličích odrôd je tendencia vetvenia menšia, v porovnaní so stredne veľkými rastlinami, je to 1,5 až 3-krát a pri vysokých rastlinách - 4-krát.

Po treťom alebo štvrtom roku sa zastaví rast bočných vetiev v stĺpcových jabloňoch. V prípade poškodenia apikálneho púčika sa rast stromu zastaví a začne sa aktívna tvorba bočných vetiev. Preto sa odporúča udržiavať miesto rastu jabloní najmenej v prvých 2 až 3 rokoch.

zakrpatené odrody

Stĺpcové jablone priťahujú pozornosť záhradníkov už v ranom veku, prvé plody sa dajú zozbierať už za 2-3 roky života stromu. Po piatom roku sa úroda stáva stále bohatšou a od siedmeho roku je stále vysoká, ale je predmetom náležitej poľnohospodárskej technológie a starostlivosti.

Schopnosť aktívne niesť ovocie v týchto jabloňoch trvá 15 až 20 rokov, po ktorých väčšina prstencov zomrie. Životnosť stromu je možné predĺžiť iba vtedy, ak sa na semenných sadbách pestujú silné alebo stredne veľké odrody pomocou postupu očkovania.

prvé ovocie

Ako si vybrať odrodu?

Ak chcete zvoliť tú správnu odrodu pre náročné sibírske podmienky, musíte dodržiavať nasledujúce odporúčania:

  • Index odolnosti voči mrazu. Rastliny s vysokou úrovňou vytrvalosti a zimnej mrazuvzdornosti sú vhodné na pestovanie jabloní na Sibíri, ktoré sa neboja teploty mínus -50 stupňov. Okrem toho by mali byť schopní prinášať ovocie aj pri nedostatku slnečného svetla a vlhkosti.
  • Ukazovateľ produktivity.Najlepšou možnosťou sú odrody s vysokými výnosmi, ktoré prinášajú ovocie 2-3 roky po štepení.
  • Načasovanie dozrievania jabĺk. Na výsadbu v severných oblastiach sa odporúča zvoliť odrody s počiatočným a stredným zrením, ktorých plody sa môžu odstrániť už na začiatku letnej alebo jesennej sezóny. Neodporúča sa získavať zimné odrody, inak už na konci augusta môže dôjsť k nočným mrazom z dôvodu nočných mrazov, ktoré sa môžu poškodiť a dlhodobo sa nesmú skladovať.

Na kultiváciu na Sibíri sú vhodné odrody s vysokou úrovňou mrazuvzdornosti, vynikajúcou imunitou a schopnosťou poskytnúť bohatú úrodu pri minimálnej údržbe.

dozrievajúce jablká

Pre informáciu! Odrody skorého zrenia nie sú určené na dlhodobé skladovanie. Ovocie sa zberá v júli a trvá do augusta, pričom miera takéhoto ovocia je nízka.

Výsadba a odchod

Ak chcete pestovať kvantitatívne plodiny na Sibíri, musíte poznať všetky komplikácie výsadby a starostlivosti o stĺpce.

sadenice stromov

Výber sadeníc

Správne vybraný výsadbový materiál vám v budúcnosti umožní zbaviť sa problémov s mladými jabloňami. Ročné rastliny zakúpené v špecializovaných maloobchodných predajniach a škôlkach sú najlepšie zakorenené. Pri výbere sadeníc stĺpovitých jabloní by ste mali venovať pozornosť:

  • prítomnosť štítkov vysvetľujúcich vek a stav stromu;
  • koreňový systém, musí byť uzavretý. Sadenice ľahšie prenesú ďalšiu transplantáciu a rýchlo sa prispôsobia novému miestu;
  • prítomnosť niekoľkých pukov na strome. Na jednoročných sadbách sa nevyskytujú žiadne bočné procesy, ktoré sa nahrádzajú púčikmi;
  • stav otvoreného koreňového systému. Nemalo by vykazovať stopy poškodenia chorobami ani mechanické poškodenia. Počas prepravy by korene týchto sadeníc mali byť vo vlhkom substráte.

Pre informáciu! Pre úspešnú kultiváciu na Sibíri je efektívnejšie zvoliť zónové odrody, ktoré sa vyznačujú schopnosťou rýchlo sa prispôsobiť nepriaznivým klimatickým podmienkam.

sadivový materiál

Dátum pristátia

Aby sa mohla mladá rastlina lepšie zakoreniť, mala by byť vysadená na jar, keď je pôda dostatočne zahriata. Hlavná vec musí byť včas pred začiatkom intenzívneho toku miazgy.

Pestovateľská technológia

Podvozok je pripravený vopred, 14 dní vopred. Pôda extrahovaná z jamy sa zmieša s 3 - 4 vedierkami organického zloženia, superfosfátom (100 g), hnojivom draselným (100 g) a hrsťou dolomitovej múky. Potom sa na spodok jamy položí drenáž vo forme jemného štrku, tehlovej bitky. Časť pripravenej pôdnej zmesi sa položí na vrch.

V deň výsadby by ste mali znovu skontrolovať koreňový systém mladého jablone. Ak je to slané, sadenice sa umiestnia na 10 hodín do nádoby s vodou. Stromy v nádobách sú hojne napojené vodou, takže bude ľahšie ich z nich dostať.

technológia pestovania

Pre lepšie prežitie v drsných sibírskych podmienkach sa odporúča skúseným záhradníkom prerezávať korene stĺpcovitého jablone. Pri výsadbe rastlín je potrebné ich mierne nakloniť, aby sa im pri úkryte na zimu mohli ohnúť. Pri pristávaní na Sibíri s miernym podnebím sa môžete vyhnúť tejto technike, stačí urobiť všetko podľa tradičnej schémy.

Po umiestnení sadenice do diery rozložte jej korene a opatrne ju posypte zemou. Koreňový golier by mal byť nad úrovňou zeme. Po zhutnení pôdy je hojne navlhčená a mulčovaná listami, rašelinou a pilinami. Na podporu mladého závodu je v blízkosti nainštalovaná podpora.

agrotechnika

Na rozdiel od iných regiónov si stĺpy jabloní na Sibíri vyžadujú trochu inú starostlivosť, najmä pokiaľ ide o prípravu rastlín na zimu. Ak chcete získať chutné a šťavnaté jablká, musíte stromy pravidelne zvlhčiť.Na zlepšenie kvality prívodu vlhkosti ku koreňom rastliny je potrebné urobiť nárazníky pozdĺž okraja kmeňa kmeňa. Spotreba vody na jeden jabloň je 1 - 2 vedrá.

správne zavlažovanie

Nestojí to za príliš vlhké stromy, signálom pre zalievanie bude sušenie vrchnej vrstvy pôdy o 4 až 5 cm.V suchom letnom období sa zvyšuje frekvencia zalievania, zvlhčovanie sa vykonáva každý deň. Metóda postrekovania má zvlášť prospešný účinok na rastliny.

Keď sa pestujú na Sibíri, stĺpy jabloní sa kŕmia trikrát. Prvý postup kŕmenia sa vykonáva na jar počas aktívneho vegetačného obdobia (zloženie dusíka), druhý po 3 - 4 týždňoch vo fáze tvorby púčikov (zmesi fosforu a draslíka) a tretí - po 3 - 4 týždňoch počas ovocnej fázy (draslík a dusík). Na jeseň nemusíte používať hnojivá.

nakŕmiť pôdu

Príprava na zimu

Dokonca aj výsadba stromov odolných voči mrazu neexistuje žiadna záruka, že budú schopné odolať silným sibírskym mrazy. Odporúča sa chrániť stĺpovité jablone krycím materiálom, pričom kmeň sa obalí sieťovinou alebo smrekovými konármi.

Tvarovanie a prerezávanie

V prvom roku po výsadbe na stromoch by sa mali odstrániť všetky vaječníky, s výnimkou 1-2 kusov na odber vzoriek ovocia. Po dobu 2 až 3 rokov sa polovica vaječníkov odreže a každý rok zanechá viac a viac kvetov. Prerezávanie sa vykonáva s cieľom zbaviť strom deformovaných a slabých vetiev. Na Sibíri sa horná časť jablone často skracuje na prvý silný výhonok.

príprava na zimu

Odrody jabĺk podľa regiónov Sibír

Vzhľadom na to, že Sibír sa vyznačuje pomerne veľkým územím, kde sa klimatické vlastnosti trochu líšia, je vhodné správne pristupovať k výberu najlepšej odrody pre konkrétnu oblasť.

Východná Sibír

Na výsadbu sa používajú odrody so zimnou odolnosťou nad 40 stupňov. Iksha a Vasyugan sa osvedčili.

Východná Sibír

Západná Sibír

Odporúčaným variantom stĺpovitých jabloní sú odrody trpaslíka, vysoké nie viac ako 2 m. Obzvlášť obľúbené sú prezident a Medoc.

odrody trpaslíkov

recenzia

Stĺpcové jablone sú podľa recenzií sibírskych záhradníkov vhodné na pestovanie v drsnom podnebí. Hlavnou vecou je vybrať správnu odrodu a poskytnúť rastline správne podmienky a starostlivosť.

produkt krajiny

Nie sú žiadne recenzie, buďte prví
Práve teraz sledovanie


uhorky

paradajky

tekvica