Opis a charakteristika jablone Kovalenkovskoye, výsadba, pestovanie a starostlivosť

Medzi letnými obyvateľmi je odroda jabĺk Kovalenkovskoe obzvlášť obľúbená. Tento dopyt je spôsobený množstvom výhod rastlín: vysoký výnos, ovocná chuť.

História odrody Kovalenkovskoe

Šľachtiteľské práce týkajúce sa šľachtenia jablone Kovalenkovskoye sa vykonávali na území bieloruského výskumného ústavu pre ovocinárstvo. Vývoj odrody sa uskutočnil koncom 90. rokov. Odroda získala svoje meno na počesť chovateľa, ktorý aktívne pracuje na šľachtení rastliny.

Výhody a nevýhody pohľadu

Skúsení letní obyvatelia rozlišujú niekoľko výhod tejto odrody:

 • získanie pravidelných vysokých výnosov;
 • vysoká odolnosť proti mrazu;
 • konzervovanie zrelých jabĺk na konáre.

Existujú aj nevýhody. Patria sem stredná odolnosť proti chrastavitosti, netolerancia suchu, krátka trvanlivosť zozbieranej plodiny.

červené jablká

Opis stromu a ovocia

Vďaka charakteristickej farbe plodu má táto odroda iný názov - Red Sweet. Samotný strom má tiež charakteristické črty.

Výška hlavne

Strom je stredne veľký, aktívne rastie. Ak sa nachádza na sadbe bez prerezávania, môže dorásť až do 4,5 - 5 metrov.

Veľkosť koruny

Koruna sa vyznačuje kruhovou hustou štruktúrou. Výhonky sa vyznačujú svojou silou, smerujú nadol podľa svojej hmotnosti. Výstrely sú natreté v tmavočervenom odtieni.

Odroda Kovalenkovskoe

Koreňový systém

Korene stromu sú dobre vyvinuté, čo umožňuje stromu vytvárať husté stonky a silný kmeň. Koreňový systém spočíva povrchne.

Ročný rast

Jabloň sa aktívne vyvíja, a preto jeho ročný rast je 0,9 - 1,1 metra. Takéto ukazovatele sa dosahujú po vytvorení priaznivých podmienok.

Vzhľad a chuť ovocia

Hlavnou hodnotou odrody sú plody. Sú veľké, v priemere 175 gramov, s pravidelným zaobleným tvarom. Koža jabĺk je nazelenalá, ale takmer celý jej povrch je pokrytý červenkastým červenaním.

Buničina z ovocia je jemnozrnná. Jablká sú šťavnaté, stredne husté. Chuť ovocia je sladká a aróma je jemná.

vzhľad

Vlastnosti plodenia

Ak chcete získať dobrú pravidelnú úrodu, musíte poznať nuansy plodov tejto odrody.Osobitná pozornosť by sa mala venovať načasovaniu dozrievania ovocia.

Skorá splatnosť

Táto odroda rýchlo rastie. Sadenice dáva svoju prvú úrodu 2-4 roky po výsadbe.

Začiatok obdobia

Plody dozrievajú v auguste alebo začiatkom septembra. Vrchol dozrievania jabĺk klesá v septembri.

koruna stromu

Obdobie dozrievania ovocia

Počas dozrievania ovocia nespadajú, ale sú pevne pripevnené na konáre. Táto vlastnosť umožňuje zber jabĺk vo vybranom čase.

Skladovanie a používanie jabĺk

Zberaná úroda je univerzálna, je vhodná na spotrebu čerstvo zozbieranú, ako aj po spracovaní. Do mesiaca po zbere jabĺk dozrievajú. Keď plodina dosiahne svoju maximálnu zrelosť, nemôže sa dlho skladovať.

technické údaje

Pri pestovaní odrody Kovalenkovsky musíte venovať pozornosť jej technickým vlastnostiam. Patrí medzi ne odolnosť v zime, odolnosť voči chorobám.

plný vedro

Odolnosť proti negatívnym teplotám

Stromy vysadené na území Bieloruska, Ukrajiny, strednej zóny Ruskej federácie, sa vyznačujú vysokou odolnosťou proti mrazu. Niektorí letní obyvatelia úspešne pestujú túto odrodu na južnej Sibíri. Ale v tomto prípade musí byť strom dôkladne mulčovaný.

Imunitná imunita

Odroda je odolná voči patológiám, má priemernú odolnosť voči hubám. Na ochranu pred plesňovými infekciami sa musí pôda pravidelne ošetrovať „Karbofos“, „Fitosporin“.

letná záhrada

Výsadba a pestovanie

Aby ste efektívne pestovali stromy tejto odrody, musíte poznať pravidlá výsadby. Najprv musíte venovať pozornosť kvalite sadeníc.

Výber sadeníc

Najlepšou možnosťou by bolo kúpiť materiál na výsadbu vo veku 1 roka - aktívnejšie sa prispôsobuje životnému prostrediu, zvyšuje odolnosť voči patológiám a nepriaznivým poveternostným podmienkam a je menej náladový na starostlivosť.

zrelé ovocie

Ak chcete určiť kvalitu sadenice, musíte venovať pozornosť niekoľkým nuansám:

 1. Výsadbový materiál v nádobách sa musí dôkladne skontrolovať, preto sa odporúča strom z obalovej nádoby odstrániť. Pôda musí byť pevná, korene ju musia opletiť.
 2. Sadenice pripravené na pestovanie rastlín majú flexibilné stonky, zdravú kôru, ktorá je bez poškodenia: ak ju trochu zoškrabete, môžete vidieť zelenú vrstvu kambia.
 3. Na strome by malo byť miesto očkovania. Je vidieť na miernom zhrubnutí a zakrivení na kmeni 5–15 cm od koreňového goliera.
 4. Zdravý koreňový systém má obvykle svetlo hnedú farbu; mal by byť čerstvý, sušený, nemal by mať rast, poškodenie. Hnedá farba, opuch a nerovnosti koreňov sú príznakmi choroby.

Pred výsadbou sa musí vybraný materiál ponechať v rastovom stimulátore 2 hodiny.

hotová úroda

Príprava pôdnej zmesi

Na jar zasadiť strom musí byť miesto pripravené na jeseň. Ak sa výsadba plánuje na jeseň, príprava sa musí začať 2-3 týždne pred vylodením. Pri príprave pôdy je potrebné postupovať podľa týchto pokynov:

 1. Vykopajte štvorcové otvory so stranou 0,6 metra a 75 cm hlboké. Vzdialenosť medzi otvormi je 3 metre.
 2. Odložte úrodnú vrstvu, pridajte k nej 0,1 kilogramu superfosfátu a 1 liter popola, premiešajte. Hnojivo môžete nahradiť 3 vedierkami kompostu.
 3. Pridajte piesok na ílové pôdy a do piesočnatej pôdy pridajte humus a rašelinu (v pomere 1 vedro na meter štvorcový).

Systémy a dátumy vykládky

Najlepšie je pestovať sadivový materiál na jar alebo na jeseň. Ak je na tomto území dominované mierne podnebie, je na jeseň potrebná výsadba. Najlepší čas je september alebo prvá časť októbra. Na uralskom a sibírskom území by sa výsadba mala organizovať skoro na jar.

perfektné listy

Musíte pristáť podľa schémy:

 1. Uprostred diery vytvorte kopec s výškou 20 cm a naň položte sadenice.
 2. Zatĺkajte kolík z boku - mal by vyčnievať asi 80 cm nad hornú časť jamy.
 3. Zakryte koreňový systém pripravenou zmesou pôdy. Mierne ju potlačte. Koreňový golier by mal zostať asi 5 cm nad úrovňou pôdy.
 4. Použite lopatu na vytvorenie zalievacej drážky okolo sadenice, do nej nalejte 2 vedrá vody.
 5. Zaklapnite podperu k nosnej konštrukcii.
 6. Po absorpcii vlhkosti zakryte pôdu vrstvou pilín hrubou 7 cm.

Pravidelnosť zavlažovania

Jablone vysadené na jar by sa mali napojiť raz alebo dvakrát týždenne. 1 rastlina by mala mať 30 litrov vody. Pravidelnosť zavlažovania by sa mala postupne znižovať na 1-krát mesačne.

dievča s vitamínmi

Vrchný dresing

Výnosy môžete zvýšiť hnojivami. Do 1 roka po výsadbe nie je rastlina kŕmená. V nasledujúcich rokoch sa stromy kŕmia podľa odporúčaní:

 • na jar - močovina (2 polievkové lyžice na 10 litrov vody);
 • v predvečer kvitnutia postrekuje korunu „Ideal“ (5 mililitrov na 5 litrov);
 • v septembri - roztok fosforu a draslíka (2 polievkové lyžice na 10 litrov).

prerezávanie

V prvých 5 rokoch rastu rastlín by sa malo uskutočňovať formatívne prerezávanie. Strom na päť alebo viac rokov potrebuje omladzujúce prerezávanie.

úroda v záhrade

Zavlažovanie a povoľovanie

Pôda okolo rastliny musí byť pravidelne uvoľňovaná a všetky buriny musia byť odstránené. Zem musíte uvoľniť do hĺbky 10 centimetrov.

Zalejte rastlinu pozdĺž brázd. Môžete tiež použiť zavlažovaciu technológiu.

Prístrešok na zimu

Na zimu mulčujte pôdu okolo kmeňa senom alebo slamou. Ak sú stromy mladé, odporúča sa spojiť ich kmene s agrofibrom.

klastre ovocia

Prevencia a liečba chorôb stromov

Kovalenkovskoye potrebuje preventívne ošetrenie. Ale pri nesprávnej starostlivosti môže byť vystavený chorobám. Preto pri pestovaní jablone je potrebné pravidelne kontrolovať kmeň a vetvy, či neobsahujú stopy chorôb a škodcov.

Nie sú žiadne recenzie, buďte prví
Práve teraz sledovanie


uhorky

paradajky

tekvica