Opis a charakteristika jablone Melba, výška stromu a doba zrenia, starostlivosť

Jablká sú najobľúbenejšie a najbežnejšie ovocie pestované záhradníkmi. V obrovskej rozmanitosti odrôd jabĺk sa Melba vyznačuje zvlášť. Jabloň Melba predstavuje také šťavnaté, aromatické, sladké jablká, ktorých chuť si nebudete zamieňať s ostatnými. A pre mnohých našich krajanov sa stal chuťou ich detstva.

Svet sa dozvedel o jablkách Melba vďaka chovateľom z Kanady, ktorí ho chovali na prelome 19. a 20. storočia a dal novej odrode meno slávnej opernej divy z Austrálie, Nelly Melby. Veľmi skoro ich vysadili Európania ao niečo neskôr - a Melba bola v Rusku uznaná.

Niekoľko desaťročí zostala neuveriteľne populárna a dokonca porodila mnoho hybridov jabĺk.

Opis a vlastnosti odrody

Veľké výnosy a vynikajúca chuť sú veľmi charakteristické znaky, ktoré odlišujú jablká tejto mimoriadnej odrody. Pre tých, ktorí ich pestujú, je veľmi dôležité vedieť, že Melba sa bojí mrazu. To znamená, že zimné teploty by nemali klesnúť na príliš nízke hodnoty pod -30 ℃. Takéto extrémne podmienky si budú vyžadovať ďalšie ochranné opatrenia od záhradníka.

odroda Melba

výška

Táto odroda jabĺk je klasifikovaná ako stredne veľká. Strom nerastie vyššie ako tri metre, menej často ako štyri. Na trpasličí podnož - až 2.

S náležitou starostlivosťou prežije jabloň Melba:

 • do 55 rokov - na osive;
 • 20 - polotvrdý trpaslík;
 • do 15 - trpaslík.

Strom nerastie

Šírka koruny

U dospelého stromu sa šíri, zaoblený, mierne predĺžený smerom nahor, dosahuje priemerne 7 metrov, je silne listnatý. Toto sa vzťahuje na Melbu na osivo. Polokrupina má korunu až 2 metre širokú a v prípade trpaslíka až 1,5 metra.

Šírka koruny

Hodnotenie ochutnávky

Priemerná veľkosť ovocia Melba je zvyčajne 120 - 150 gramov, ale väčšie sú. Majú hustú, ale veľmi drsnú pokožku, hladkú a jemnú. Jeho červené pruhy a sladká a kyslá chuť sú ľahko rozpoznateľné.

Priemerná známka je 4,4 (na päťbodovej stupnici).

Hodnotenie ochutnávky

Self-plodnosť

Jablko Melba je samooplodná odroda, ale je lepšie, ak sa v okolí rastú opeľujúce jablone.

samonosná odroda

Zimná odolnosť

Melba vykazuje priemernú zimnú mrazivosť a dokonca aj pri teplote -30 ° C je schopná priniesť dobré výnosy, aj keď bude potrebné prijať ďalšie ochranné opatrenia, pretože hrozí zamrznutie pukov a výhonkov.

Odborný názor
Zarechny Maxim Valerievich
Agronóm s 12 ročnými skúsenosťami. Náš najlepší odborník na letnú chatu.
A ak si napriek tomu chcete pestovať jabloň tejto odrody aj v takýchto podmienkach, odporúča sa pestovať Melbu na trpaslicovom podnose.

Ako východisko sa často používa vykládka kontajnerov, keď je k dispozícii vhodná miestnosť na skladovanie v zimných podmienkach. V zime môžete pokryť aj netkaný materiál zložený do niekoľkých vrstiev.

priemerná zimná odolnosť

Iba odroda jabĺk Melba rastie a prináša ovocie oveľa úspešnejšie v regiónoch na juh.

Odrody opeľovačov

Najväčší účinok sa dosiahne, keď ako opeľovače pôsobia jablone nasledujúcich odrôd:

rastie a prináša ovocie

 • Antonovka;
 • Borovinka;
 • Bellefleur-Chinese;
 • Quint;
 • Suislepskoe;
 • Stark erlist.

Začiatok plodu

Pokiaľ ide o obdobie zrenia, jabloň pravidelne rodí ovocie v priemere od 4. roku a po:

nesie ovocie

 • 4 - 6 rokov - na semeno;
 • 3 - 4 roky - na polopárku;
 • v treťom roku - trpasličí druh.

Melba kvitne skoro na jar. A na konci leta, od druhej polovice augusta a potom ďalšieho mesiaca a pol, môžete plody odstrániť. Výťažok tejto odrody jabĺk je vysoký. Po prvé, úroda sa zberá ročne, od 8. roku - dokonca hojne, ale po 12 rokoch existuje striedanie: jabloň rodí ovocie rok a bez jabĺk.

polovica augusta

Sapling náklady

Ceny (v rubľoch) pre sadenice v rôznych regiónoch Ruska sa líšia:

Sapling vek, roky
345
Moskva a Petrohrad100025006000
Vologda320650
Územie Temryuk Krasnodar220450
Jekaterinburg300600

Výhody a nevýhody

Jablone Melba je vďaka svojim zásluhám veľmi populárny. Odroda sa vyznačuje:

Sapling náklady

 • prvá úroda - už za 4 roky;
 • jablká sú silné a trvanlivé, čo znamená, že sú prenosné;
 • dobre udržiavané;
 • vysoká produktivita;
 • dostatok príležitostí na spracovanie.

Táto odroda však nie je ideálna. Existujú pomerne významné nevýhody:

dobre udržiavané

 • chýbajúca odolnosť proti chraste;
 • slabá odolnosť voči mrazu.

Záhradníci s nimi úspešne bojujú už dlho. Stačí sa postarať o jabloň a starať sa o ňu s vysokými výnosmi po mnoho rokov.

odolnosť proti chrastavitosti

Pristátie

Melba sa označuje ako storočníci. Nie je neobvyklé, že žije 70 až 80 rokov.

Podľa legendy jabloň Melba, ktorá bola vysadená už v roku 1647, stále prináša ovocie na Manhattane.

Aby strom mohol žiť a dávať jabĺk mnoho, mnoho rokov, musíte vedieť, kedy, kde a ako ho zasadiť a samozrejme, ako sa o neho starať.

označované ako storočníci

Dátumy a miesto

Skúsení záhradníci volajú skoro na jar najlepší čas na výsadbu, keď púčiky ešte nezačali kvitnúť, alebo obdobie od polovice septembra do začiatku októbra, kedy sa strom zbaví lístia.

V oboch prípadoch môže byť neskoro veľmi nepríjemné. Uprednostňuje sa jesenná výsadba. Pri vykopaní sadenice sú jej korene nevyhnutne poškodené a počas zimy majú čas sa zotaviť. Takže na jar je už strom schopný zabezpečiť živiny v plnom rozsahu. Je dôležité si uvedomiť, že od výsadby do prvého jesene mráz by nemal byť menej ako mesiac.

Ale ak sú zimy chladné a teplota je nižšia ako -20 °, je lepšie na jar zasadiť jabloň tejto odrody.

čas pristátia

Pri výbere miesta, kde sa vysádzajú sadenice, dávajte pozor: žiadna podzemná voda v blízkosti povrchu. Riziko je príliš vysoké, že na jar sa korene vymyjú, v dôsledku čoho strom čoskoro uhynie. Záhradníci často úmyselne vykopávajú kanály, aby odčerpali nadmernú vlhkosť.

Je však lepšie zasadiť jablone na prírodnom kopci, na mieste uzavretom pred nárazmi vetra.

Hlina je najlepšou pôdou pre Melbu. Hlina alebo bažina - nie je najlepšia voľba. Ak hladina kyslosti nedosiahne normu, pôda by sa mala hnojiť pridaním dolomitovej múky alebo haseného vápna (500 gramov na 1 meter štvorcový).

Poznámka

Vybratý výber

Na výsadbu sa vyberajú iba silné a zdravé stromy, ktoré zodpovedajú nasledujúcim parametrom:

 • vek - 1 - 2 roky;
 • od pol metra do 80 centimetrov dlhá;
 • prítomnosť 2-3 postranných výhonkov,
 • dobre tvarovaný koreňový systém.

Dva dni pred vysadením sadenice by sa korene mali ponoriť do vody a bezprostredne pred výsadbou ponoriť do hlinenej chatovacej skrinky, ktorá sa predtým zbavila listov (odrezala).

Vybratý výber

Príprava na pristátie

2 týždne pred výsadbou by sa mala pripraviť jama:

 • do hĺbky - do 80 centimetrov;
 • na šírku - do 1 metra.

30 centimetrová vrstva sodíka sa odreže. Odoberie sa to isté množstvo piesku, rašeliny a humusu, zmiešané s 1 kilogramom popola, plus 200 gramov síranu draselného, ​​400 gramov dvojitý superfosfát.

Príprava na pristátie

Na dno tvarovanej jamy by sa mala položiť drenáž s hrúbkou 20 centimetrov. Jeho úlohu bude vykonávať niektorý z nasledujúcich materiálov:

 • lámaná tehla;
 • hrubý piesok;
 • jemný štrk;
 • orechová škrupina.

Ak hladina podzemnej vody stúpne, táto vrstva chráni koreňový systém stromu pred rozpadom.

položiť odtok

Výsadba sadenice

Pôdna zmes, ktorá bola pripravená vopred, musí byť naliata do diery a tvoriť sklíčko, dosť vysoká je 20 centimetrov na výšku. Na jeho severnú stranu musí byť zabehnutý drevený kolík tak, aby stúpal 70 centimetrov nad zemou. Bude slúžiť ako podpora.

Sadzba Melba sa inštaluje priamo na pódium a korene sa opatrne narovnajú, a potom sa môžu zakryť zeminou. Odporúča sa strom trochu triasť, pretože medzi koreňmi by nemali byť žiadne medzery.

pripravené vopred

Teraz môžete pošliapať pôdu a okolo samotného sadenice s polomerom pol metra tvoria valec zeme vysoký 10-15 centimetrov.

Zostáva zviazať strom s kolíkom, naliať 2 vedrá s vodou a pokryť pošliapanú pôdu vrstvou ihličiek, suchej trávy alebo rašeliny.

Pravidlá starostlivosti o rastliny

Starať sa o Melbu znamená vykonať štandardný súbor opatrení, pri ktorých sa nielen zalievajú kŕmením a prerezávaním. Zahŕňa prípravu na zimu, ako aj prevenciu a kontrolu chorôb a škodcov.

pošliapaná zem

zalievanie

Od jari, keď sa na strome objavia púčiky, do prvého jesenného mesiaca voda jabloň je to potrebné raz mesačne. Ak strom ešte neprináša ovocie, stačia 2 vedrá vody naraz. S výskytom ovocia sú potrebné 4 vedrá.

Predtým bol strom obklopený valčekom s polomerom pol metra, aby nalial vodu do vytvoreného kruhu. Potom sa pôda vyrovná a pokryje mulčom.

jesenný mesiac

Vrchný dresing

Ak je pôda, v ktorej sú vysadené sadenice Melba, úrodná, nemusíte ich kŕmiť okamžite.

Ale budúci rok sa tomuto postupu nedá vyhnúť. Začiatkom mája sa do pôdy najskôr zavedie roztok močoviny (na 10 litrov vody, libra finančných prostriedkov); postup sa bude musieť opakovať v prvých letných dňoch.

Do konca júla je čas pridať rozpustené kuracie trusky (na 12 litrov vody - 1 diel trusu). Môže to byť roztok kravského trusu (1 diel na 8 litrov vody).

roztok močoviny

Keď kopáte zem začiatkom jesene, mali by ste súčasne pridať:

 • síran draselný (50 g);
 • superfosfát (100 gramov);
 • popol z dreva (0,7 kilogramu);
 • kompost alebo rašelina.

by sa malo urobiť

prerezávanie

Budúci rok po výsadbe by sa mal mladý jabloň Melba orezať. Odporúča sa to urobiť skôr, ako sa vyliahnu obličky.

V priebehu nasledujúcich 3 rokov sa na strome vytvorí koruna. V tomto prípade je tretina odrezaná od centrálnej vetvy. Pokiaľ ide o výhonky na hlavných vetvách, mali by mať 3 puky neporušené a na všetkých ostatných zostane iba jeden. Tie, ktoré krivo rastú alebo sa navzájom dotýkajú, sa odstránia.

V budúcnosti by sa malo vykonávať sanitárne poškodenie poškodených, nesprávne rastúcich suchých konárov.

Je dôležité to vedieť! Miesta rezov musia byť ošetrené záhradným lakom.

zredukovať

Príprava na zimu

Odroda Melba je nenáročná, ak nie pre jednu z jej vlastností. Vždy by ste mali pamätať na to, že tieto jablone neznášajú prudký chlad a mráz.Preto ich príprava na zimu sa musí vykonávať zvlášť opatrne. Prijímajú sa rôzne opatrenia:

 1. Kmeň a dolné konáre sú bielené.
 2. Ďalej sa izolujú obalením kmeňa 3 až 4 vrstvami pytloviny alebo plachty a medzi vrstvami sa položí slama. Štruktúra by mala byť posilnená spoľahlivejšie.
 3. Zakryte jabloň snehom.

Príprava na zimu

Choroby a škodcovia

Poďme hovoriť o tom, čo predstavuje hrozbu pre tieto ovocné stromy.

Choroby z Melby a ako sa s nimi vysporiadať

Choroby a škodcovia

Všetky rastliny sú choré, jabloň Melba nie je výnimkou.

 1. Chrasta.

Záhradníci označujú nedostatok rezistencie voči tejto infekcii za hlavnú nevýhodu tejto odrody. Všetko to začína výskytom hnedých škvŕn na listoch a končí prasklinami v ovocí a tmavošedými škvrnami.

Metódy kontroly: na jar sa postrieka roztokom Oxyhom alebo Horus, ktorý sa pripravuje presne podľa pokynov.

Všetky rastliny sú choré

 1. Múčnatka.

Vďaka plaku, ktorý pokrýva strom, je prístup kyslíka k listom uzavretý. Taktiež nedostávajú vlhkosť, ani ovocie nie je možné nasadiť.

Metódy kontroly: Otváranie listov postrekovaním topazom, chlorid meďnatý - po odkvitnutí.

kvitnúce listy

 1. Ovocná hniloba.

Vyskytuje sa na jablkách s hnedými škvrnami a belavými výrastkami. Infikované ovocie by sa malo okamžite zničiť.

Metódy kontroly: striekanie trikrát:

 • hneď ako listy kvitnú - Čoskoro;
 • hneď ako rozkvitne - Horus;
 • 3 týždne pred zberom - Fundazol.

Ovocná hniloba

Škodcovia a kontrola jabloní

Samotné mená najbežnejších škodcov hovoria výrečne o ich nebezpečných účinkoch. Najbežnejšie sú:

 1. Jablkový list.

Od tohto malého motýľa sa dá očakávať veľa problémov. Kladie vajíčka na mladé listy a spôsobuje ich zvlnenie. Novo vyliahnuté húsenice sú schopné jesť list do žíl.

Z jedného jablone na druhý sa pohybujú príliš rýchlo. Takže všetky okolité stromy sa budú musieť spracovať spolu so chorými.

bežným škodcom

Môžete fyzicky zničiť listové valčeky, pre ktoré:

 • spáliť zložené listy;
 • priťahovať vtáky na záhradu;
 • vytvárať špeciálne pasce.

Existujú ľudové recepty. Niekto používa infúziu tabaku, niekomu pomáha odvar zo zemiakov alebo paradajok.

Ak je však škoda značná, pomôže iba chémia.

paradajkové vrcholy

 1. Apple mol.

Ich motýle vyberajú puky na kladenie vajíčok. Húsenica sa rodí a vypukne, nahlodáva semeno, veľmi rýchlo zaberá jablko v okolí.

Môžete použiť lepiaci pás. Dajte na jabloň, stane sa škodcom.

Apple mol

Ak šúpate kôru (dvakrát ročne - na jar a na jeseň), môžete sa v nej zbaviť zvyšných kokónov.

Môžete sa uchýliť k "pomoci" hmyzu, bojovať so stonkami, vysádzať na kvete viac kvitnúcich rastlín, aby ste ich prilákali. A je veľmi dobré, ak paradajky rastú v okolí. Stopke sa nepáči ich vôňa.

zostávajúce v ňom kokóny

 1. Hmyz v mierke Apple.

Jablčná šťava slúži ako potrava pre tohto škodcu. Po osídlení sa na kôre pozorujú malé tmavé výrastky. Hmyz je nezvyčajne húževnatý, jeho vajíčka pokojne prežívajú v mraze pri 30 ° C a vďaka silnej škrupine nie je hmyz zo stupnice zvlášť citlivý na účinky rôznych chemikálií. Ak si neželáte, aby sa zastavil rast jablone, budete musieť na jeseň vykonať chemické ošetrenie pomocou síranu meďnatého a na jar nitrofén.

Môžete pripraviť roztok dechtového mydla a popola a umyť kmeň stromu a konáre jablone.

iba on je usadený

 1. Apple kvetový chrobák.

Tieto chyby v zárodku položili svoje larvy, čím ich prakticky zničili. Postrekovanie roztokom chlorofosu pomáha dobre.

Lepivé kôry sa používajú na čistenie kôry. Funguje to bielenie jabloní roztok haseného vápna (1,5 - 2 kilogramy na 10 litrov vody).

bielenie jabloní

Zber a skladovanie

Koncom augusta je čas zberu. Nie je neobvyklé, keď je inkaso oneskorené v septembrových dňoch. Okrem toho sa odporúča, aby ste to urobili za suchého počasia, ak sa zhromaždia po daždi, nebude ich možné uložiť.Ak:

 • zbierajte ovocie bez čakania na úplnú zrelosť;
 • nenechajte jablká spadnúť, poškodiť pokožku pri zbere;
 • vložte do drevenej nádoby v 2 až 3 vrstvách, zabalenú do papiera alebo posúvanú hoblinami tak, aby plody neprišli do styku;

hobliny z dreva

potom, ak je teplota skladovania -1-7 ° C, môžu sa bez problémov skladovať až do začiatku polovice januára.

Jabloň Melba je veľmi dobre známa svojou neuveriteľnou chuťou. Existuje mnoho odrôd jabĺk, ktoré dozrievajú v rôznom čase a líšia sa od seba svojou chuťou. Skutoční znalci jabĺk však nezastavia Melbu.

žatvy


Nie sú žiadne recenzie, buďte prví
Práve teraz sledovanie


uhorky

paradajky

tekvica