Opis a charakteristika odrody jabĺk Orlovim, výsadba, pestovanie a starostlivosť

Jabloň je bežná ovocná plodina, ktorá sa nachádza v každej záhrade. Obtiažnosť pre letných obyvateľov je výber odrody. Orlovim je jabloň, ktorá priťahuje pozitívne hodnotenia a vlastnosti. Tí, ktorí kedysi ochutnali svoje ovocie, určite chcú na svojej záhrade pestovať taký strom.

Výhody a nevýhody odrody Orlovim

Výhody a nevýhody druhu sú pri výbere dôležitým kritériom. Čím viac rozmanitosti má, tým je väčšia pravdepodobnosť, že sa stane populárnou.

výhody:

  • vysoká odolnosť proti mrazu;
  • ročná stabilná úroda;
  • vysoké obchodné vlastnosti;
  • skoré rodenie;
  • univerzálnosť použitia, vysoké chuťové vlastnosti;
  • odoláva chrastavitosti

nevýhody:

  • krátka trvanlivosť;
  • výška stromu sťažuje údržbu.

Odroda Orlovim patrí k druhom, ktoré dozrievajú začiatkom jesene. Výhody jablone by sa mali hodnotiť až po vysadení stromu na mieste.

Opis kultúry

Aby bolo možné pochopiť, či je odroda vhodná na pestovanie v danej lokalite alebo nie, musí záhradník preštudovať popis jablone Orlovim. Tieto informácie pomôžu správne umiestniť zariadenie na mieste a zabrániť chybám pri pestovaní.

jabloň

Výška hlavne

Ak je odroda naštepená na mohutný druh, jej výška dosahuje 5 m. Dĺžka kmeňa je v priemere 4,5 m. Ak je to žiaduce, obmedzuje letný obyvateľ rast stromu na požadovanú výšku.

Priemer koruny

Sférická koruna dosahuje priemer 6 m.

Výťažok stromov

Ak sa dodržiavajú všetky poľnohospodárske techniky, z 9-ročného stromu sa zozbiera 100 kg jabĺk. Hmotnosť 1 ovocia sa pohybuje od 120 do 180 g. Je dôležité, aby sa krmivo, voda a rastliny formovali včas.

jabloň

Odrody opeľovania a opeľovania

Orlovim je samooplodný jabloň. Na zvýšenie výnosu sa odporúča pestovať opeľovacie odrody vo vzdialenosti 5-6 m.

Na tento účel sa vyberajú také stromy, ktorých doba kvitnutia sa zhoduje s vysadenou odrodou.

Neskoré letné jablone sa vysádzajú ako opeľovače.

Vhodné odrody:

  • Pepin Saffron;
  • Scarlet Anise.

Ochutnávky Apple

Ochutnatelia hodnotia chuť ovocia na 4,6 bodu a vzhľad na 4,3 bodu. Chuťové vlastnosti sú vynikajúce, jablká sú žiadané.Nedostatok krátkej trvanlivosti ovocia.

jabloň

Odolnosť proti mrazu

Odoláva poklesu teploty na -35 ⁰С. Na zimu nie sú potrebné ďalšie prístrešky.

Odolnosť voči chorobám a škodcom

Odroda Orlovim sa oceňuje pre svoju odolnosť voči nebezpečnej chorobe plodín - chrastavitosti. Jabloň je tiež rezistentná na hlavné choroby charakteristické pre ovocné stromy.

Pravidlá výsadby a starostlivosti

V každom podnikaní je dôležité dodržiavať jednoduché pravidlá. Pri výsadbe jablone budú podľa odporúčaní pestovať silnú rastlinu, ktorá v budúcnosti prinesie ovocie.

jabloň

Dátumy a schéma vylodenia

Načasovanie výsadby stromov pre každý región. V teplých oblastiach sa vysádzajú na jeseň, v studených prameňoch. Optimálny čas je september alebo apríl. Pri výsadbe na jar to urobte pred pučením. Na jeseň 1-1,5 mesiaca pred prvým mrazom. Výsadbový vzor medzi stromami je 3 m, medzi radmi 5 m.

Požadované zloženie pôdy

Je vhodné zbierať hlinité alebo piesčité hlinité pôdy. Kyslosť by mala byť neutrálna. Úrodná pôda, dobre priepustná pre vzduch a vlhkosť, je optimálnym riešením pre pestovanie jabloní v zemi.

výsadba jabloní

Optimálne miesto pristátia

Osvetlená oblasť, chránená pred prievanom a vetrom. Veľký význam sa prikladá hĺbke podzemnej vody. Optimálne 3-4 m. Diera sa vykopáva vopred, na dne je vytvorená drenážna vrstva. Sú pokryté úrodnou pôdou zmiešanou s humusom, drevným popolom, riečnym pieskom a minerálnymi hnojivami.

Vrchný dresing

Po celú sezónu sa jabloň Orlovim živí 3-4 krát. Na začiatku jari sa zavádza organická hmota, potom sa počas kvitnutia používajú komplexné minerálne hnojivá.

Ďalšie kŕmenie sa uskutočňuje počas tvorby vaječníkov. Použite nitrofosfát a humát sodný.

Nakoniec, na jeseň, počas prípravy na zimu, je rastlina kŕmená a do kmeňa kmeňa privádza rašelinu a humus.

humus na jablone

zalievanie

Objem vody závisí od podnebia a veku stromu. Sadenice potrebujú 2 - 3 vedrá, od 2 rokov veku, 4 - 5 vedrá. V staršom veku je potrebné zaliať kruh blízkeho kmeňa tak hojne, aby nasiaklo pôdu do hĺbky 0,8 m. Frekvencia zalievania závisí od počasia, menej často v období dažďov, častejšie v období sucha.

prerezávanie

Správna tvorba koruny vám umožní získať vysoký výnos veľkých plodov. Okrem toho riedenie vetiev zabezpečuje prísun kyslíka a slnečného žiarenia. Tento postup sa vykonáva na jar alebo na jeseň. Odstráňte vetvy, ktoré rastú paralelne alebo vo vnútri koruny. Na jeseň vykonávajú sanitárne prerezávanie, odstraňujú choré staré vetvy. Orezávanie proti starnutiu sa vykonáva pravidelne, pomáha zvyšovať úrodu a veľkosť plodov.

prerezávanie jabĺk

Rezanie mladého jablone

Mladé rastliny potrebujú ľahké prerezávanie. Prvý rok sa sadenice nedotkne. Opatrne zacvaknite pomocou ostrého nástroja. Potom sa odreže hlavný kmeň, zostane 5 až 6 kostrových vetiev, ostatné sa odstránia. V ďalších rokoch sa pobočky skrátia o 1/3 časti.

Tvorba koruny dospelého stromu

Kľúčový moment v práci záhradníka. Odporúča sa odstrániť všetky vetvy, ktoré rastú paralelne s hlavným kmeňom. Odrežte tie výhonky, ktoré rastú vo vnútri koruny. Ak sú rastliny správne formované, budú mať úrodu.

prerezávanie jabĺk

Zimovanie a mulčovanie

Odroda Orlovim je mrazuvzdorná, ale letným obyvateľom sa odporúča mulčovať kmeň stromu so zvyškami rastlín, rašelinou a humusom. Tým sa zvyšuje pravdepodobnosť, že sa strom úspešne prezrie.

Odtiene pestovania v rôznych regiónoch

Každý región má inú klímu. Pestovanie odrody Orlovim je preto mierne odlišné. Územná odroda pre stredné Rusko. Preto je pestovanie na Sibíri možné iba s tvorbou plazivej koruny. Chráni vetvy pred zamrznutím.V oblasti Leningrad sú záhradníci s odrodou spokojní, pretože nie každý strom má vysokú zimnú odolnosť a odolnosť.

Funkcie dozrievania a plodu

Strom začína prinášať ovocie od 3. roku života. Orlovim vyžaduje povinnú prítomnosť opeľujúcich odrôd v bezprostrednej blízkosti. To zvyšuje výťažok.

prerezávanie jabĺk

Strom začína kvitnúť v máji, dozrievanie plodov je nerovnomerné. Začiatok plodu sa vyskytuje koncom augusta a začiatkom septembra. Skladovateľnosť jabĺk je až mesiac, podlieha teplotnému režimu.

Kde sa ovocie používa

Pretože trvanlivosť jabĺk je krátka, plody sa používajú na sušenie, výrobu zákuskov a štiav. Ženy v domácnosti varia kompoty, vyrábajú koláčové náplne. Existuje veľa možností použitia jabĺk, stačí si vybrať podľa vášho vkusu.

Orlovim je záhradníkom známy už od roku 1977. Počas tejto doby odroda preukázala svoju najlepšiu stránku. Drobné nedostatky sú pokryté veľkým počtom výhod dreva. Pri dodržaní požiadaviek a odporúčaní pre pestovanie dostane záhradník vysoký, stabilný ročný výnos. Chuť jabĺk zostáva rovnaká bez ohľadu na to, koľko rokov strom prináša ovocie.

Nie sú žiadne recenzie, buďte prví
Práve teraz sledovanie


uhorky

paradajky

tekvica