Dôvody, prečo jabloň dokáže zbaviť ovocie skôr, ako dozrie, a čo robiť

Počas obdobia plodenia jabloní sú pravdepodobné prípady, keď sa plodina pred dozretím rozpadne. Po včasnom pochopení, prečo sa jabloň môže zbaviť ovocia skôr, ako dozrie, bude možné prijať opatrenia na zachovanie úrody. Plody padajúce na zem z veľkej výšky sú často poškodené pri náraze, hnilobe a kvôli dlhodobým defektom nemôžu byť dlhodobo skladované.

Dôvody pádu jabĺk

Vzhľadom na problém skorého pádu ovocia je potrebné pochopiť dôvody, prečo strom kvapky jabĺk. Po zistení, prečo plodina nezostane na konáre až do času zberu, budete musieť prehodnotiť starostlivosť o strom, aby ste ju mohli uložiť.

Zvýšený výnos

Pri nadmernom množstve ovocia na konáre nie je jabloň schopná odolať a začína sa samovoľne vysypávať. Pád spadá v dôsledku prirodzeného výberu a ovocie zostávajúce na strome absorbuje všetky živiny a získava vysokú chuť.

Nedostatok vlhkosti

Ak sa do koreňov nedostane dostatočné množstvo vlhkosti, proces samokonzervácie sa aktivuje v dôsledku predčasného vypustenia ovocia. Aj v suchých oblastiach je potrebné pravidelne kontrolovať ukazovateľ pôdnej vlhkosti a podľa potreby ho zalievať.

padajúce jablká

Nedostatok živín v pôde

Pôda, ktorá nie je nasýtená živinami, vedie k tomu, že vetvy stromov oslabujú a nedrží ťažké ovocie. Potreba živín v ovocných stromoch existuje vo všetkých fázach rastu.

Nadmerná vlhkosť

Časté a hojné zavlažovanie, ako aj prebytok podzemnej vody, vyvolávajú hnilobu koreňov a tvorbu plesní.

V dôsledku nadmerného toku tekutiny ku koreňom sa proces sadenia ovocia spomaľuje a časť plodín sa rozpadá v dôsledku zníženia imunity rastlín.

Hmyzí škodcovia

Poškodenie koreňov alebo povrchu jablone škodlivým hmyzom spôsobí uvoľnenie a znehodnotenie plodiny. Hmyz nahlodáva konáre, poškodzuje kmeň a zabraňuje tvorbe nových výhonkov.

padajúce jablká

Zvýšená kyslosť pôdy

Pri výsadbe jablone je potrebné zohľadniť fyzikálno-chemické vlastnosti pôdy. Ovocné stromy sú schopné tolerovať miernu kyslosť pôdy, ale rastlina sa na pôde s vysokým indexom kyslosti nevyvíja úplne. Vylúhované vápenaté pôdy nie sú pre túto plodinu vhodné.

Nesprávne opelenie

Na vývoj a pestovanie niektorých odrôd jabloní sa vyžaduje opeľovanie kvetov. Na tento účel sa v blízkosti vyžaduje pestovanie bylín s výraznou arómou alebo inými odrodami stromov, ktoré priťahujú opeľujúci hmyz.

padajúce jablká

Padajúce lístie

Predčasné uvoľňovanie listov narušuje proces kŕmenia, oslabuje stromy, spomaľuje vývoj a negatívne ovplyvňuje plodenie. Na jabloňoch s nedostatočne zahustenou korunou plody padajú kvôli nízkej imunite a nesprávnemu formovaniu vetiev.

Padajúce ovocné vaječníky

Začiatkom leta je čiastočné uvoľňovanie vaječníkov prirodzeným procesom, pretože stromy distribuujú svoju silu a zbavujú sa prebytočného ovocia. Ak sa vaječníky začnú prelievať v rôznom období alebo vo veľkom počte, pravdepodobnou príčinou môže byť nesprávne prerezávanie korún, vystavenie mrazu alebo poškodenie priamym vystavením ultrafialovým lúčom.

padajúce jablká

Padajúce jablkové kvety

Malé množstvo kvetov na jabloni priamo ovplyvňuje budúcu úrodu. Padajúce kvety v dôsledku nepriaznivých poveternostných podmienok alebo na nevhodnom mieste vedú k skorému odlupovaniu plodov pred dozretím.

Neskoré mrazy

Návrat mrazy a prudká zmena počasia negatívne ovplyvňujú vývoj ovocných stromov. Mrazené ovocie a konáre jabloní strácajú imunitu, v dôsledku čoho úroda klesá.

Technická zrelosť ovocia

Technická zrelosť jabĺk naznačuje, že získali potrebnú hmotu a navonok vyzerali pripravení na zber, ale vo vnútri nie sú úplne zrelé. Pri niektorých odrodách stromov technicky zrelé plody odpadávajú kvôli svojej vysokej hmotnosti.

padajúce jablká

Opatrenia na konzervovanie ovocia

Ak sa objaví otázka, čo treba urobiť, aby sa zachovala kvalita a množstvo plodiny, budete musieť prijať súbor ochranných opatrení. Je potrebné vziať do úvahy príčinu odtekania ovocia, súčasný stav výsadby a okolité podmienky.

Včasné zalievanie

Na aktívny rast a správny vývoj stromov stačí poskytnúť tri zavlažovacie časy. Pôda by mala byť zvlhčená do hĺbky viac ako 80 cm. Primárne zavlažovanie sa vykonáva koncom jari pred začiatkom kvitnutia, ďalšie - na konci júna, keď sa tvoria vaječníky, a posledné - pred začiatkom prvého mrazy. V období suchého počasia je potrebné ďalšie zalievanie počas obdobia intenzívneho dozrievania ovocia, ako aj počas dlhej jesene, aby sa jablone v zime dehydratovali.

zalievanie jablone

Hnojenie a kŕmenie

Hnojenie a hnojenie je nevyhnutným predpokladom plodenia jabloní. Aby sa predišlo skorému vyplavovaniu ovocia, musia sa dodržiavať tieto pravidlá:

  1. Prvé kŕmenie sa uskutočňuje na jar. Počas tohto obdobia sa pod koreňmi rastlín aplikujú dusíkaté hnojivá, ktoré aktivujú vegetačný proces.
  2. Počas kvitnutia sa príchute pridávajú v zriedenej forme. V daždivom počasí používajte suché výrobky.
  3. Po odkvitnutí je potrebné ošetrenie nitrofóbnymi alebo organickými hnojivami. Pod každú sadbu sa aplikujú asi 3 vedrá vrchného dresingu.

dusíkaté hnojivo

Hubenie škodcov

Škodlivý hmyz vedie nielen k predčasnému uvoľneniu ovocia, ale aj k infikovaniu kmeňa, koreňov a listov sadeníc. Na zničenie a vystrašenie rôznych druhov hmyzu sú potrebné jednotlivé metódy kontroly.

Apple mol

Najbežnejší škodca jabloň je mol... Externe podobne ako motýle, škodcovia nahlodávajú dužinu ovocia a usadia sa v nich. V dôsledku nárazu moly jablká odpadnú a začnú hniť, pretože hmyz zostáva vo vnútri a pokračuje v ničení buničiny. Na odstránenie moly je potrebné postrekovať rastliny organofosforovými zlúčeninami, feromónmi, neonikotinoidmi a inými prípravkami z insekticídnej kategórie.

Apple mol

vošky

Keď je postihnutý jabloň, rôzne druhy vošiek nasávajú šťavu z listov, nahlodávajú mladé výhonky a zanechávajú sekréty, ktoré priťahujú muchy, mravce a iný hmyz. Po vystavení vošiek listov žltne a odpadne, strom sa stáva náchylnejším na infekcie a výnos sa výrazne zníži.

Je potrebné bojovať proti šíreniu vošiek skoro na jar, keď listy začínajú kvitnúť.

Na odstránenie škodcov sú vhodné insekticídy a chemikálie. Pri postrekovaní rastlín na ochranné účely je dôležité vziať do úvahy, že repelenty pôsobia po dlhú dobu a predstavujú nebezpečenstvo pre opeľovačov kvetov.

voška na jabloni

roztoče

Roztoče sa živia rastlinnou šťavou, v dôsledku čoho jablone strácajú významnú časť svojich listov a spomaľujú vývoj. Porážka stromov kliešťami vedie k strate ovocia, zníženiu úrody, zhoršeniu imunity rastlín a jej náchylnosti na infekcie a vírusy.

Aby sa zabránilo šíreniu kliešťov, je potrebné rastliny pravidelne kontrolovať a prijímať preventívne opatrenia. Chemické látky sa používajú na odstránenie škodcov. Odporúča sa vykonávať maximálne dve postreky za sezónu.

Apple mol

V prípade poškodenia ovocných stromov jabĺk proces prirodzeného vývoja sa zastaví a vaječníky aktívne odpadnú. Predčasná kontrola hmyzu vedie k vážnemu poškodeniu pôdnej časti rastlín, zníženiu výnosov a listov. V dôsledku toho sa výsadba stáva zraniteľnou a môže umierať ďalším mrazom alebo vývojom chorôb.

Apple mol

Ošetrenie odstrašujúcimi roztokmi by sa malo vykonávať začiatkom mája, keď je mol najcitlivejší na chemikálie. Aby sa zabránilo pohybu hmyzu na zdravé stromy, je potrebné vykonať komplexné spracovanie.

Listový list

Napriek svojej kompaktnej veľkosti môžu valčeky listov poškodiť púčiky, lístie a plody stromov. Pri rozsiahlej invázii môžu škodcovia poškodiť podstatnú časť plodiny. Aby bola kontrola hmyzu najúčinnejšia, mali by ste začať odstraňovať následky už v ranom štádiu. Z dôvodu ochrany by ste mali spracovať nielen jablone, ale aj rastliny rastúce v okolí. Larvy listovcov sa dokážu presunúť do blízkych kríkov a ďalej šíriť infekciu.

Červovník je odpudzovaný insekticídnymi a chemickými prípravkami vrátane Kinmixu, Inta-Viru, Avantu a ďalších.

Apple kvetinový chrobák

Hromadné útoky chrobáka kvetu môžu úplne zničiť puky a zbaviť záhradníka úrody. Kvetinové chrobáky žijú pod kôrou a na listoch, ktoré sa aktivujú pri otváraní pukov. Na včasné odhalenie škodcov je potrebné vizuálne skontrolovať jablone pri začiatku prvého otepľovania.

Apple kvetinový chrobák

Primárnym opatrením na boj proti chrobákovi je vyčistenie kmeňa a uzlov od zastaranej kôry. Potom je potrebná liečba odstrašujúcimi liekmi vrátane „Karbofos“, „Fufanon“ alebo „Inta-Ts-M“. Počas vegetačného obdobia sa vykonáva dvojité postrekovanie.

Odkyslenie pôdy

Ak sa sadba pestuje v oblasti s vysokým indexom kyslosti a nie je možné ju opätovne vysadiť, je potrebné odkysliť pôdu. Na vykonanie tohto postupu by sa do pôdy malo pridať vápno, krieda alebo dolomit.Látky sú schopné nasýtiť pôdu živinami a znížiť úroveň kyslosti.

Odkyslenie pôdy

Deoxidačné činidlo môžete kúpiť aj v špecializovaných predajniach. Na testovanie kyslosti Zeme použite lakmusové prúžky s indikátormi.

Konzervovanie nezrelého ovocia

Keď z jabloní padne nezrelé ovocie, môžete ich uložiť na ďalšie umelé zrenie. Aby sa plodina nezhoršovala, mala by byť umiestnená v drevených debnách a ponechaná v tmavej miestnosti pri teplote 10 - 15 stupňov. V prípade hniloby niektorých vzoriek sa odporúča plody pravidelne preverovať, aby sa preosiali zo zdravých jabĺk.

Správny výber odrôd jabĺk

V závislosti od typu pôdy v lokalite, poveternostných podmienok a ďalších faktorov je potrebné vybrať príslušnú odrodu ovocných stromov... Aby ste dosiahli maximálny výnos a zabránili predčasnej abscesii, mali by ste si preštudovať charakteristiky rôznych druhov jabloní. Kľúčom k stabilnej úrode je výber správnej odrody a zabezpečenie správnej starostlivosti.

sadenice jabĺk

Včasné prerezávanie

Plody potrebujú stály prístup k kyslíku a prirodzenému svetlu. Príliš zahustená koruna vytvára prekážky pre slnko a vetranie prízemnej časti rastliny. Odporúča sa pestovať výsadbu skoro na jar, aby sa jabloň mohla v horúcom období prispôsobiť.

Bielenie kmeňov

Na to, aby sa jabloň zakorenila na mieste a aktívne sa vyvíjala, je potrebné zabezpečiť úplnú starostlivosť. Bielenie kmeňov je jednou z podmienok starostlivosti. Spravidla by sa postup mal vykonávať dvakrát ročne.

Na ochranu kmeňa pred vystavením ultrafialovým lúčom sa vykonáva jarné bielenie. Kmeň je najzraniteľnejším miestom, preto by mal byť chránený pred spálením od slnka a iným poškodením. Jesenná procedúra je potrebná na zničenie škodcov, ktorí žijú vo vnútri kôry. Aby hmyz nezostal pod kôrou v zime, do roztoku na bielenie sa pridávajú látky, ktoré ničia larvy škodcov.

Nie sú žiadne recenzie, buďte prví
Práve teraz sledovanie


uhorky

paradajky

tekvica