Charakteristiky odrody jabĺk Prima, opis poddruhov, kultivácie a úrody

Šťavnaté plody skorého jesene jablone Prima nenechávajú ľahostajných ľudí, ktorí ich jedli. Majú krásny vzhľad a vynikajúcu chuť. Odroda je nenáročná na poľnohospodársku technológiu a prináša ovocie dobre. Je zónovaná a pestovaná v záhradách na juhu Ruska. Odroda Prima tiež vykazuje zvýšenú odolnosť proti chrastavitosti.

Opis zariadenia

Strom sa vyznačuje aktívnou mierou rastu - na zásobách semien sa tiahne do výšky 6 metrov a na trpaslíkoch do výšky 4 metrov. V priebehu času sa vetvy odrody zhustnú a potrebujú sanitárne prerezávanie. Ich farba je hnedá.

Podľa opisu listov záhradníci odlišujú jabloň Prima od iných podobných odrôd. Vzhľad listov:

  • stredná veľkosť;
  • pod prsty je cítiť vlnitý povrch;
  • oválny tvar;
  • zadná strana je mierne dospievajúca;
  • základňa a horná časť malých hárkov sú špicaté;
  • veľké listy majú zaoblenú základňu;
  • stopky sú krátke a stredne silné a sú vylúčené z výhonkov pod ostrým uhlom.

Kvety jablone sú svetloružové, stredne veľké. Púčiky sú šarlatové. Plody stromu sú veľké a stredné, ich hmotnosť sa pohybuje od 120 do 190 gramov, guľatého tvaru. Často sú asymetrické, s hladkou a lesklou pokožkou. Farba ovocia sa pohybuje od žltej po zeleno-žltú. Možno s červenaním. Jablká, ktoré sa nachádzajú v strede koruny, majú krátku stopku, zatiaľ čo jablká, ktoré rastú na okraji stromu, majú dlhšie.

prima jablká

Na kúsku ovocia môžete vidieť mäso krémového tieňa, veľmi šťavnaté a príjemne sladkej a kyslej chuti. Obsahuje jablko tohto typu 13,2% sušiny, 9,8% cukru, 0,91% titrovateľných kyselín. Vitamín C je prítomný vo viac ako 9 mg na každých 100 g ovocia a P-účinné látky do 150 mg.

Výhody a nevýhody

Nespornou výhodou odrody Prima je odolnosť proti chrastavitosti, skorá zrelosť, veľká veľkosť ovocia, vynikajúca chuť, bohatá aróma jabĺk. Okrem toho dobrá prepravovateľnosť ovocia. Nevýhody zahŕňajú vysoké odlupovanie ovocia, nedostatočnú odolnosť proti múčnatke, frekvenciu plodenia.

prima jablká

Zrenie a plodenie

Plod jablone Prima sa začína od 3. až 4. roku. Produktivita stromu je vysoká, v priemere 250 kg / ha. Zrenie jabĺk sa začína 10. augusta a predtým sa často prelievali. Takáto situácia nastáva vo veternom počasí, keď rastlina nemá dostatok vlhkosti v pôde aj vo vzduchu.

Jabloň Prima je známa svojou frekvenciou plodenia.

Plody sa vyznačujú dobrou prepravovateľnosťou a udržaním kvality.Ak je miestom uskladnenie tmavá, chladná miestnosť, môže to byť až 2 mesiace.

prima jablká

Odolnosť voči chorobám a zimná odolnosť

Odolnosť proti rôznym chorobám v tomto jabloni je rôzna - prakticky nie je ovplyvnená chrastou, ale trpí múčnatkou. Zdrojom tejto choroby je huba, ktorá si vyberie vhodné miesto pre každú časť stromu. Vzhľad je postihnutá oblasť pokrytá sivou vrstvou. O chorobe sa bojuje fungicídmi. Aby sa táto choroba zbavila, ošetruje sa až 5-krát ročne a rastline sa tiež kŕmia dusíkom a draslíkom.

Keďže odroda bola chovaná pre južné regióny, zimná odolnosť jablone Prima je stredná.

Poddruh jabloní Prima

Chovatelia neustále hľadajú pozoruhodné odrody. Experimentovali tiež s týmto stromom jabĺk. Výsledkom kríženia vo štvrtej generácii bola odroda Prima.

Pamäť Esaulu

Po rozmnožovaní sa táto odroda stala základom pre vznik nových rastlín. Sú to také odrody, ako je Kubanskaja Kazachka, spomienka na Sergejeva. Chovatelia používajú jabloň Prima ako darcu chrasty. K dispozícii je tiež poddruh Rouge. Líši sa od materského stromu v hladšom ovocí a dozrieva o 10 až 20 dní skôr - začiatkom augusta. K dispozícii je tiež trpasličí poddruh Rouge. Na vytvorenie tejto rastliny vezmite trpasličie zásoby M9. Takýto strom trpí menej múčnatkou.

Rastúce regióny

Jabloň Prima je rastlina začiatkom jesene dozrievania, ktorá si získala veľkú popularitu na území Krasnodar a južnej časti Ruskej federácie. Odroda nie je vhodná pre oblasť Moskvy.

Výhody jablone Prima sú dostatočné pre to, aby ju mnohí záhradníci chceli pestovať. A keď sa strom ošetruje a dodržiavajú sa základné agrotechnické techniky, veľkodušne vybaví tých, ktorí ho pestujú, krásne a chutné ovocie.

Nie sú žiadne recenzie, buďte prví
Práve teraz sledovanie


uhorky

paradajky

tekvica