Opis odrody jabloní a odrody Streyfling, charakteristík výsadby a starostlivosti o rastliny

Jabloň Streyfling dobýva záhradníkov svojím vysokým výnosom, atraktívnym vzhľadom a vynikajúcimi chuťovými vlastnosťami. Na záhrade pôsobila veľmi dlho. Táto odroda sa vyskytla počas prirodzeného opelenia rastlín v pobaltských štátoch. Teraz sa úspešne pestuje takmer na celom území bývalého ZSSR.

Odrody odrôd

Mnoho neskúsených záhradníkov verí, že Streyfling má niekoľko odrôd. V skutočnosti je názov odrody v rôznych regiónoch odlišný, a preto vznikajú nedorozumenia. Jediné rozdiely sú v tom, v akom druhu sa pestovali sadenice.

Jeseň pruhovaná na trpaslicovom podnose

Odroda Shtrifel, alebo ako sa tiež všeobecne nazýva, jeseň pruhované jablko, pestované na trpaslicovom podnose, rastie nie na výšku, ale na šírku, čo výrazne zjednodušuje jeho starostlivosť. Výhody tohto podnože sú:

 • zvýšená odolnosť proti mrazu;
 • zrýchlený nástup plodu.

Nevýhodou trpasličej podnože je to, že koreňový systém Streyfling sa nachádza blízko povrchu pôdy, preto si v zime vyžaduje v zimných podmienkach v oblastiach s drsným podnebím povinné krytie.

zrelé jablká

Jabloň Shtrifel

Odroda má ďalšiu zaujímavú odrodu - Shtrifel. Od klasického typu sa líši červeným ovocím, ktoré začiatkom septembra úplne dozrieva. Zvyšok charakteristík je rovnaký ako v prípade bežného streiflingu.

Popis odrody

Opis odrody Streyfling naznačuje, že jabloň patrí k jesenným odrodám a je vhodná na pestovanie v strednom pruhu. Hlavnou výhodou tohto stromu je jeho zvýšená mrazuvzdornosť a vynikajúca chuť ovocia.

Výška stromu

Jabloň Streyfling je predstaviteľom vysokých odrôd. Dospelý strom dorastá do 9 metrov, na trpaslicovom podnose je jeho výška takmer dvakrát tak nízka.

zrelé jablká

Šírka koruny

Koruna Streyflingu má tvar kotla, ktorého šírka v dospelej rastline dosahuje 8 metrov.Šírenie konárov, náchylné k silnému zahusťovaniu, husto pokryté listami.

výnos

Plody odrody Streyfling sú stredne veľké. Hmotnosť jedného z nich môže dosiahnuť 150 gramov. Výťažok je vynikajúci, zatiaľ čo tento ukazovateľ sa zvyšuje každým rokom života stromu. Záhradnícky prehľad naznačuje, že 10 rokov po výsadbe sadenice sa z neho odstráni 12 kg jabĺk, po 20 rokoch - 180 kg a po 30 rokoch - 350 kg.

Rekordný výnos tejto odrody bol zaznamenaný na úrovni 500 kg na strom.

Self-plodnosť

Streifling sa neuplatňuje na samonosné odrody, a preto je pri hojnom rozmnožovaní potrebné opeľovanie kvetov jabloňami iných odrôd. Pri 10 stromoch Streyfling by sa v blízkosti mali pestovať 3 stromy odrody opeľovačov.

zrelé jablká

Hodnotenie ochutnávky

Jablká Streyfling majú veľmi príjemnú sladkú chuť s miernou kyslosťou. Buničina nie je príliš pevná, ale šťavnatá. Ochutnávatelia ohodnotili chuť odrody na 4,5 bodu z možných 5.

Odolnosť proti mrazu

Odroda Streifling je mrazuvzdorná, ľahko odoláva poklesu teploty v zime až do -25 ° C. V zriedkavých prípadoch, keď teplomer klesne na -30 ° C, sa pozoruje omrzlina špičky vetiev.

Výhody a nevýhody

Ako každá odroda, aj Streifling má svoje výhody a nevýhody. Výhody jablone sú:

 • vysoké výnosy;
 • vynikajúca chuť jabĺk;
 • príjemná silná aróma;
 • bezpečnosť zberanej plodiny na niekoľko mesiacov;
 • univerzálne použitie ovocia;
 • zvýšená odolnosť proti chladu;
 • odolnosť proti poškodeniu molmi a chrastami;
 • vhodnosť pre prepravu na veľké vzdialenosti.

jabloň na vetve

Strefling nie je bez nedostatkov, medzi ktoré patria:

 • neskoré zrenie;
 • produktívny rok ustupuje chudému;
 • zozbieranú úrodu nie je možné uložiť do jari;
 • jablone netolerujú dlhodobé sucho.

ďalšie charakteristiky

Odroda jabĺk Streyfling má priemernú odolnosť proti múčnatke a strupovitosti a zvýšenú odolnosť proti škodcom. Vyžaduje včasnú preventívnu liečbu. Plody si dokážu udržať svoju obchodovateľnosť a chuť po dobu 2,5 - 3 mesiacov pri dodržaní potrebných podmienok skladovania. Po uplynutí tohto obdobia jablká strácajú chuť a reprezentatívny vzhľad.

zrelé jablká

Výsadba stromov

Výsadba mladých sadeníc je kľúčom k budúcej úrode. S týmto postupom sa musí zaobchádzať zodpovedne.

Výber sadeníc

Dvojročné stromčeky Streyflinga sa vyznačujú najlepšou mierou prežitia. Pred výsadbou jabloní vo vlastnej záhrade musíte skontrolovať koreňový systém. V žiadnom prípade by nemali byť na koreňoch žiadne známky plesne. Zdravé sadenice majú dobre vyvinuté, nie predsušené korene, ktoré sú pri rezaní živé. Ak je ich dĺžka rôzna, potom sa pred odoslaním do zeme upraví záhradnými nožnicami.

sadenice jabĺk

Optimálny čas na vysadenie stromov

Jablone odrody Streyfling sa vysádzajú na jeseň a na jar. Presný dátum vylodenia závisí od klimatických podmienok konkrétneho regiónu. Na jar sa práca vykonáva po roztopení snehu a po zahriatí pôdy. Jesenná výsadba sa začína po ústupe letných horúčav (august - september).

Vylodenie krok za krokom

Aby sa zabezpečil dobrý výnos a vývoj sadenice, je vysadená v dobre osvetlenej oblasti. Niekoľko týždňov pred plánovanou výsadbou Streyflingu sa vykopáva diera trochu hlbšia ako pol metra a priemerom asi 75 cm. Na dne sa položí listnatý humus, po ktorom sa naleje určitá pôda. Potom, po stanovenom čase, sa mladý strom vloží do pripravenej diery a pochovaný v zostávajúcej zemi. V takom prípade by koreňový golier sadenice mal byť vo vzdialenosti 8 cm od úrovne pôdy. Rastlina je hojne napojená a mulčovaná.

výsadba jabloní

Vzdialenosť medzi stromami

Pretože jablone odrody Streifling sú vysoké, vzdialenosť medzi susednými stromami musí byť najmenej 4 metre a medzi radmi musí zostať najmenej 5 metrov.

rastúce

Pestovanie jabloní odrody Streifling nie je príliš ťažké, ale musíte poznať niektoré nuansy.

Reprodukčné metódy

Odborníci odporúčajú množenie jabloní Strafling štepením na trpasličie zásoby. Táto technika umožňuje získať úrodu skôr a výška stromu pre dospelých bude nižšia, čo uľahčí jeho údržbu.

sadenice jabĺk

Doba kvitnutia

Kvitnutie jabloní odrody Streifling nastáva v polovici alebo na konci mája. Tieto časy sa môžu líšiť v závislosti od pestovateľskej oblasti.

Opeľovacie odrody

Je vhodné pristáť v blízkosti Streyflingu:

 • Antonovka;
 • Slavyanka;
 • Paping;
 • Welsey;
 • Rossoshskoye pruhovaný.

jablko antonovka

Vakcinačná kompatibilita

Je možné vakcinovať na odrode jabĺk Streifling, ale skúsení záhradníci takéto operácie neodporúčajú. Faktom je, že strom je energický, a preto nie všetky podpníky sú schopné prezimovať sa silným poklesom teplôt.

Zrenie ovocia

Časy dozrievania plodov v Streiflingu sa líšia v závislosti od klimatických podmienok. V strednom pruhu dozrievajú jablká do polovice septembra. Rozpadajú sa, preto môžu byť na strome až do polovice októbra, ale obdobia uchovávania prezretého ovocia sú výrazne skrátené.

Začiatok plodu

Prvý skromný zber sa môže vykonať 5 až 6 rokov po vysadení sadenice Streifling. S každým ďalším rokom sa úroda zlepšuje a až po 9 až 10 rokoch strom začína rodiť ovocie úplne.

zrelé jablká

Starostlivosť

Starostlivosť o zvieratá je nevyhnutným opatrením na získanie bohatej a chutnej úrody jeseň jabĺk Streifling.

Prerezávanie a tvarovanie koruny

Jablone tejto odrody sa vyznačujú sviežou a objemnou korunou, preto potrebujú včasné prerezávanie. Na jar alebo na jeseň sa musia odstrániť všetky staré konáre, aby sa mladé výhonky mohli normálne rozvíjať. Neustále sa odstraňujú aj poškodené, suché alebo majúce príznaky choroby.

Prerezávanie a tvarovanie koruny

Odolnosť voči chorobám

Odroda Streifling má priemernú odolnosť proti hlavným druhom chorôb, najmä proti chrastavitosti a múčnatke, a preto vyžaduje povinné preventívne ošetrenie.

Vrchné obväzy a hnojivá

Pred kvitnutím sa pod jablone pridá močovina. V lete má strom nedostatok stopových prvkov, preto je napojený roztokom vitriolu a kyseliny boritej. Na jeseň je rastlina napájaná minerálnymi hnojivami.

kŕmenie jabloní

omladenie

Práca na omladení jabloní trvá dlho. Spočiatku je potrebné na jeseň vykonať sanitárne prerezávanie. Na jar začnú tvoriť pyramídovú korunu, odrezávajúc vetvy tak, aby horné boli kratšie ako stredné a dolné. Toto sa nerobí okamžite, ale počas niekoľkých rokov. Tvorba koruny začína na južnej strane. Ak odstránite veľa vetiev naraz, jabloň nemusí prežiť stres a vyschnúť.

choroby

Ak je v tejto oblasti vlhké počasie, jablone Streifling môžu infikovať plesňové choroby. Aby sa tomu zabránilo a udržala budúca úroda zdravá, stromy musia byť včas ošetrené špeciálnymi prípravkami. Na tieto účely je vhodná zmes Bordeaux.

bordeaux mix

škodcovia

Jablone tejto odrody sú vysoko odolné voči škodcom.

skladovanie

Čas použiteľnosti čerstvých jabĺk Streyfling je maximálne 4 mesiace. Potom ovocie postupne uschne a stráca svoje chuťové vlastnosti. Aby sa tomu zabránilo, plodina by sa mala spracovať včas.

Geografia kultivaru vhodnosti

Táto odroda jabĺk sa úspešne pestuje takmer na celom území krajín bývalého ZSSR, najmä Ukrajiny, Bieloruska, Poľska a Ruska. V druhom prípade sú na pestovanie týchto rastlín najvhodnejšie stredná oblasť čiernej Zeme, oblasť stredného Volhy a celý stredný pás.

Nie sú žiadne recenzie, buďte prví
Práve teraz sledovanie


uhorky

paradajky

tekvica