Opis odrody jabĺk Babushkino, charakteristika ovocia a odolnosť voči chorobám

Jablone sú medzi letnými obyvateľmi považované za takmer najbežnejšie ovocné stromy. Rôznorodosť odrôd a univerzálne použitie pri varení, ako aj vysoký obsah živín v jablkách - to všetko prispieva k tomu, že stále viac záhradníkov uprednostňuje pestovanie týchto stromov na svojom mieste. Jabloň Babushkino je považovaná za jednu z najstarších odrôd ovocného stromu, ktoré stále pestovali naše babičky.

História vzniku

Odroda sa chovala v 19. storočí na území Ruska. Je ťažké presne povedať, kedy bola odroda vyšľachtená. Informácie o výbere jablone sa nezachovali. V 20. storočí sa jabloň Babushkino najčastejšie používala na pestovanie v priemyselných podnikoch.

V modernej dobe bol jabloň vylúčená zo štátneho registra poľnohospodárskych plodín. Stále ho však nájdete na osobných pozemkoch Ruska.

babička jabloní

Opis a vlastnosti

Musíte začať opisom plodov stromu. Jabloň Babushkino je v porovnaní s mladšími odrodami charakteristická neskorým plodením. Po výsadbe strom nesie ovocie v 8. až 10. roku. Môže prinášať ovocie až 50 rokov. Vzťahuje sa na neskoré zimné plodiny s dezertnou chuťou jabĺk.

Kmene strednej výšky, sadenice rastú pomaly. Koruna sa šíri, sférická. Ak stromy nie sú porezané, dosiahnu výšku 5 m. Výstrely sú svetlo hnedé.

rodiaci strom

technické údaje

Jabloň Babushkino má veľa výhod. Po preštudovaní charakteristík môžete porovnať s mladšími hybridmi a zvoliť najoptimálnejšiu možnosť.

Výhody a nevýhody odrody

Medzi výhody Babushkina patria:

nevýhody rozmanitosti

  • Stromy vydržia mrazivé zimy.
  • Po zbere sa plody dlhodobo skladujú v chladnej miestnosti.
  • Sú odolné voči chrastavitosti a rôznym druhom hniloby.
  • Chuťové vlastnosti jabĺk.

Nevýhody odrody zahŕňajú:

  • Strom začne rodiť ovocie v 8. roku po výsadbe sadenice.
  • Jabloň neprináša dobrú úrodu každý rok.
  • Na konci leta odpadne lístie.

Nevýhodou jablone Babushkino je neskoré rodenie. Zvyšok nie je horší ako iné hybridy.

chladná miestnosť

výnos

Maximálny výťažok získaný z dospelého jablone je 160 kg. Je to však veľmi zriedkavé. Z jedného stromu sa v priemere zozbiera až 75 kg jabĺk.

Jablká dosahujú spotrebiteľskú zrelosť niekoľko týždňov po zbere. Potom plody úplne odhalia svoju plnú chuť a vôňu.Ovocie má navyše vysoké skóre chuti a je to 4,6 bodu.

Zrelé plody strednej veľkosti, s priemernou hmotnosťou dosahujú 150 g. Tvar je zaoblený, pokožka je mierne rebrovaná. Kôra je hustá, žlto-červená. Buničina je zrnitá a šťavnatá.

dospelý jabloň

Frekvencia plodu

Jednou z významných nevýhod jabĺk Babushkino je dlhé obdobie rastu a plodu. Väčšina odrôd dáva úrodu 3-4 roky po výsadbe sadenice. Ale Babushkino rodí ovocie najmenej 8 rokov po vysadení sadenice v pôde.

Odolnosť proti mrazu

Strom je zimou vytrvalý. Sadenice sa preto môžu pestovať v severných oblastiach. Mladé sadenice sa mulčujú pred začiatkom zimy, aby krehké korene nezmrzli. Dospelé rastliny nepotrebujú mulčovanie.

Frekvencia plodu

Odolnosť voči chorobám

Medzi choroby, ktorým má strom najväčšiu imunitnú odolnosť, sa rozlišuje chrastavitosť a rôzne druhy hniloby. Odroda je vo všeobecnosti vysoko odolná voči väčšine chorôb rastlín.

Pri profylaxii sa stromy na jar kosia, sú odstránené suché a slabé konáre. Počas celej sezóny sa pravidelne kontrolujú aj jablone.

odolnosť proti chorobám

Načasovanie kvitnutia a dozrievania ovocia

Stromy začínajú kvitnúť v polovici mája - začiatkom júna. Jablká Babushkina sú plodné. Preto sa opeľovacie odrody vysádzajú vedľa rastliny. Ako opeľovacie stromy sa používajú Borovik, Papirovka a Antonovka.

Vyzreté jablká si môžete vybrať v posledných septembrových dňoch. V tejto dobe plody dosiahnu plnú zrelosť.

dozrievanie ovocia

Priaznivé rastúce regióny

Odroda jabĺk Babushkino sa vďaka svojej univerzálnosti môže pestovať v ktorejkoľvek oblasti. Aj v severných zemepisných šírkach rastliny rastú dobre a poskytujú stabilnú úrodu.

Priaznivé regióny pre rast, rovnako ako pre väčšinu jabloňových hybridov, sú stredné a južné regióny. Zima v takých zemepisných šírkach nie je mrazivá, na rozdiel od severu, takže riziko úmrtia rastlín mrazom je oveľa nižšie.

Stromy rastú najlepšie na čiernej pôde. Výnosy sa budú líšiť v závislosti od pestovateľskej oblasti. V južných a stredných zemepisných šírkach bude vďaka priaznivým klimatickým podmienkam vyššia ako v severných. Pri výsadbe tejto konkrétnej odrody na severe sa táto skutočnosť zohľadňuje.

regióny pre rast

Nie sú žiadne recenzie, buďte prví
Práve teraz sledovanie


uhorky

paradajky

tekvica