Opis odrody jabĺk Eliza a jej výhody, úrody a pestovateľské oblasti

Všetko nové, čo sa objavuje v záhradníctve, vzbudzuje neustále záujem. Stalo sa tak s jabloňou Eliza. Jeho zaujímavé vlastnosti umožňujú záhradníkom experimentovať. Holandská jabloň Eliza dobyla európsky trh pred viac ako 40 rokmi a dokonca získala titul elity. Jeho plody sa vyznačujú neporovnateľnou chuťou.

Opis odrody

Je to stará odroda, ktorá sa koncom 19. storočia chovala v nemeckom Elbingu A. Dühring, potom sa predala majiteľovi materskej školy Franzovi Ratkeovi, ktorý mu dal meno Eliza a nechal ho chodiť po celom svete.

jabloň Eliza

Získal sa krížením odrôd jabloní Cox Orange Pepin a Septer, v Európe sa považuje za klub.

Eliza sa vyznačuje stredne veľkým stromom s otvorenou širokou korunou. Je tiež mrazuvzdorný v zimnom období a začína prinášať ovocie skoro. Líši sa vo veľmi vysokých výnosoch, dokonca preťažuje úrodu. Preto potrebuje normalizovať prerezávanie - takže jablká zostanú pevné.

Podľa opisu plodov je ich tvar zaoblený kužeľovitý, veľkosť je pomerne veľká a farba hnedastohnedá. Začiatkom októbra sú úplne zrelé a pripravené na jedenie. A zachová si všetku chuť aj po 7-8 mesiacoch skladovania v chladničke.

opis ovocia

Výhody a nevýhody

Popularita jablone s ženským menom Eliza bola umocnená nespornými výhodami tejto odrody:

  • skorá zrelosť;
  • zimná odolnosť (iba v oblastiach odporúčaných na pestovanie);
  • trvalo vysoký výťažok;
  • krásne a veľké jablká;
  • odolnosť proti chrastavitosti, múčnatke a plesni.

Eliza nemá prakticky žiadne nedostatky, s výnimkou toho, že pre niektoré sa môžu zriedkavé prípady chrasty a múčnatky javiť ako také.

nepochybné výhody

technické údaje

Jablone Eliza majú vynikajúce vlastnosti, aj keď pre niektorých sa tento typ môže javiť ako typický.

Staršia veľkosť stromu a ročný rast

Jabloň sa považuje za strednú vrstvu. V dospelosti zriedka rastie nad 4 metre. Strely dosahujú dĺžku 40 centimetrov. A nie príliš hustá koruna so svojimi klesajúcimi vetvami je podobná morušovej alebo plačúcej japonskej sopore.

vyzerajú typické

Frekvencia plodu

Jablone tejto odrody sa nachádzajú aj v priemyselných záhradách. A na takýchto farmách sa pestujú odrody s neustálym plodením, takže sa každý rok prinesie veľa jabĺk.

výnos

Jablone Eliza majú prirodzene vysoký výnos.O tom hovoria všetci záhradníci, ktorí ich zasadia na svojich pozemkoch. Budete ju však musieť upraviť vykonaním normalizovaného prerezávania. Tým sa zlepší predajnosť a príťažlivosť jabĺk.

Japonský Sophora

Ak sa o stromy správne postará, môže sa z jedného jablone v priemere vybrať viac ako päť vedier.

Tento jabloň vás nenechá čakať na prvú úrodu 6-8 rokov. Iba 3-4 roky staré a stromy začínajú prinášať ovocie. Vo veku 6-7 rokov dávajú až 30 kilogramov ovocia (12 ton na hektár) a vo veku 10 až 13 rokov - už do 90 kilogramov (20-33 ton na hektár).

Na juhu sa v priemere vyťaží 300 až 400 centov na hektár, niekedy až 500.

obchodné vlastnosti

Hodnotenie ochutnávky

Môžete bezpečne dať 4,8 bodu, dokonca aj 5. Z piatich!

Odolnosť proti mrazu

V oblastiach odporúčaných na pestovanie Elizy je zimná odolnosť jablone pomerne vysoká.

odporúčané pre pestovanie

Odolnosť voči chorobám a škodcom

Skutočnosť, že strom je rezistentný na najzávažnejšie choroby jabloní, ako je chrasta, múčnatka a bakteriálna rakovina, sa považuje za jednu z najdôležitejších výhod tejto odrody. A pri ošetrovaní jabloní na profylaxiu ich záhradník pomôže chrániť pred inými chorobami charakteristickými pre tieto ovocné plodiny.

Načasovanie kvitnutia a dozrievania ovocia

Ľahko si budete pamätať na obdobie, keď jablká kvitnúce Eliza kvitnú - v druhej polovici mája. A dozrievajú od konca septembra. Prvá polovica októbra je vhodná na zber. Potom sa odložia na uskladnenie. Niektorí záhradníci na vedomie, že jablká môžu vydržať na strome až do Silvestra. Ale nečakajte tak dlho. Je lepšie vziať ich včas.

choroby a škodcovia

V ktorých regiónoch môžete pestovať?

Eliza je skvelý jabloň nielen pre európskych záhradkárov a poľnohospodárov. V našom pásiku môže dobre rásť a ovocie.

  1. Moskovský región a región Volha.

Je potrebné mať na pamäti klimatické podmienky regiónov. Mrazy tu môžu dosiahnuť -30 ℃, dokonca nižšie, a zostať tak dlho. Nie je neobvyklé, že sa teploty menia z mínusov na plusy a naopak. Budeme musieť zabezpečiť spoľahlivú a konštantnú ochranu pred mrazom. To je dôvod, prečo často nepočujete o úspechu pri pestovaní tejto odrody.

Európski záhradníci

  1. Ukrajina.

Boli časy, keď sa odroda jabĺk Eliza rozšírila v Vydubitskom kláštore v Kyjeve. A potom ho mnoho literárnych zdrojov nazýva „plaču Vedubetskaja“.

Ukrajinskí poľnohospodári dnes prejavujú o túto plodinu značný záujem.

plačúce plač

Nie sú žiadne recenzie, buďte prví
Práve teraz sledovanie


uhorky

paradajky

tekvica